AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Upravno postupovno pravo

Kristijan

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Ma pitanja sa ovog pismenog su fakat bila zeznuta. Primjerice "predavanje žalbe u UPP-u", to je tako neodređeno postavljeno pitanje da ti fakat ne preostaje ništa drugo nego napisati sve o žalbama što znaš. Četvrto i peto pitanje "4. Zamjenjivanje up akta odlukom suda u up sporu, 5. Naknada štete i povrat stvari u up sporu (neznam kako je točno bilo postavljeno pitanje, dosta toga je trebalo napisati"... e to me neugodno iznenadilo, sasvim neočekivana pitanja :blushed:.
 

Bzzz

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
ej ljudi, imam jedno pitanje, citam tu na forumu o ovom ispitu i sve dolazim do zakljucka da je tak ispit tesko polozit da treba mj dana ucenja...pa me zanima da li je dovoljno samo ucit iz knjige upr postupak i upr spor? onih 12o strana? znaci bez zakona ostalih?
ne znam dal da ucim iz knjige to il ove skripte koja ima 80 strana u skriptrnici..hvala:smileeek::trk::jpshakehead::daz:
Dovoljno ti je tih 120 str. iz knjige za prolaz!!!
 

Claire

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
ej ljudi, imam jedno pitanje, citam tu na forumu o ovom ispitu i sve dolazim do zakljucka da je tak ispit tesko polozit da treba mj dana ucenja...pa me zanima da li je dovoljno samo ucit iz knjige upr postupak i upr spor? onih 12o strana? znaci bez zakona ostalih?
ne znam dal da ucim iz knjige to il ove skripte koja ima 80 strana u skriptrnici..hvala:smileeek::trk::jpshakehead::daz:

zakoni ti prate knjigu. U biti, još je u knjizi sve bolje objašnjeno i sistematizirano.
Nemoj učit zakone. Uči knjigu ili skriptu, jer je dobro napisana.:laughing:
Ispit nije lagan, treba ga naučiti. i ja sam isto učila mjesec dana.. Ipak to treba sve pohvatat
 

anamarija

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Molim da mi neko objasni 4 pitanje, jer sam na faksu čula svakakve odgovore.
To ti je na 522 stranici u knjizi. To je posebna vrsta upravnog spora. Znaci da je pravna posljedica poništavanja upravnog akta ta da se predmet vraća u stanje u kojem se nalazio prije nego što je poništeni akt bio donesen
 

Kristijan

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
odeš na konzultacije kod šikića i zatražiš zadatak, koji trebaš rješiti, najkasnije do sljedećeg ispitnog roka. možeš mu ga ponovno odnijeti rješenog za tjedan dana na konzultacije. on se sastoji u tome da dobiješ određeni slučaj i na temelju njega moraš napisati oko 12 akata (žalbu, zahtjev, rješenje)... ako si dobro naučila postupovno, trebala mi barem okvirno znati što svaki akt sadrži, jer se u literaturi naravno puno govori o tome što sve sadrži koji akt
 

chepka

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
pa predavanja za izvanr. nisu jos pocela, pocinju par dana prije vjezbi. vjezbe su od 17-21h iduci četvrt.,petak i ponedjelj.
ja sam dobila azil.. mislim da svi u stvari dobivamo isti. rekao je kao da nije tesko napravit tih 15-tak rjesenja,zakljucaka itd. da se moze nesto sklepat bez beda ali meni se ne cini bas tako lako pa cu ipak probat to rjesit sa ta 3 dana vjezbi.. :banned:
 

lavica1010

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
I aj preporučam da se otiđe na vježbe. I ja sma otišla na konzultacije k prof. po zadatk i dobila toga 12 komada za napraviti...a na vježbama to odradimo,tj. vježbamo i na kraju nam on dade zadatak koji riješimo. Barem je tako do sada bilo, e pa vidjet ćemo da li jošp uvijek vrijedi ista teorija. A vježbe tj. predavanja nisu uvijek do 9h, nekad smo prije gotovi. Evo nadam se da sam pomogla.
 

katarina

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
a sta mislis da li je bolje otici na predavanja prije vjezbi? mislim ,da li se uci nesto sto je potrebno za te vjezbe ili ce nam na vjezbama sve objasniti kako se sta radi?
 

lavica1010

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Iskreno nemam ti pojma. Ja ću ić na predavanja,al mislim da ona nisu vezana uz vježbe, tj. na predavanjima se vjerovatno obrađuje upravni spor i upravni postupak...a na vježbama -naravno vježbe. pa ti odluči sama hoćeš ili na predavanja ili ne
 

MartinaIva

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
slobodno i ovdje postavi pitanja tako da nam svima netko tko zna objasni
Da li ima pravnog lijeka i kojeg kod spajanja dvije stvari u jedan postupak?
Tko odlučuje o žalbi protiv akta koje je donjela službena osoba ?
U kojem opsegu sud ispituje zakonitost upr. akta u sporu i na što pazi prema službdenoj dužnosti
Rok za donošenja rješenja od strane prvosup. tijela i što službena osoba mora učiniti kad tijelo ne donese rješenje
Koje tijelo je nadležno za rješavanje žalbe protiv prvostup. rješenja ustanove- pravne osobe sa javnim ovlastima
Upravni spor u kojem opsegu sud razmatra tužbu i na što je dužan paziti po službenoj dužnosti
Kako ide postupak zaštite građana od povreda slobode i prava zajamčenih ustavom od strane službene osobe
Objasni što mora sadržavati obrazloženje rješenja u jednodstranim stvarima i ostalim slučajevima
Sadržaj žalbe kad je dopuštena i što ako tijelo da nepotpunu ili neda uputu o pravnom o prav.lijeku
 

Nicole

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
odgovori na neka pitanja..

Da li ima pravnog lijeka i kojeg kod spajanja dvije stvari u jedan postupak?
nadležni organ donosi zaključak o spajanju više stvari u jedan postupak ako su za to ispunjeni uvjeti,
a protiv tog zaključka može se izjaviti žalba (osim ako je takav zaključak donjelo 2.stupanjsko tijelo) - čl.127. ZUP-a.

Tko odlučuje o žalbi protiv akta koje je donjela službena osoba ?
o žalbi uvijek odlučuje drugostupanjsko tijelo (od članka 223. ZUP-a na dalje).
članak 42. stavak 4.: ista osoba ne smije rješavati o žalbi protiv upravnog akta koji je sama donijela.

Rok za donošenja rješenja od strane prvosup. tijela i što službena osoba mora učiniti kad tijelo ne donese rješenje
koliko se sjećam s predavanja, prof. je rekao da je krajnji rok 2 mjeseca od podnošenja zahtjeva stranke.
tijelo = službena osoba.. znači, službena osoba je ta koja provodi upravni postupak i donosi rješenje u ime tijela u kojem je zaposlena. dakle, ako tijelo nije donijelo rješenje, to zapravo znači da službena osoba nije donijela rješenje.
u tom slučaju, radi se o ''šutnji administracije'' i stranka ima pravo podnijeti žalbu (fingira se kao da je zahtjev stranke odbijen).

Koje tijelo je nadležno za rješavanje žalbe protiv prvostup. rješenja ustanove- pravne osobe sa javnim ovlastima
drugostupanjsko tijelo utvrđuje se statutom ustanove, a ako nije utvrđeno, o žalbi rješava tijelo uprave nadležno za pojedinu upravnu oblast. znači, ako je rješenje donijelo Društveno veleučilište u Zagrebu, a nije navedeno u statutu DVZ-a tko rješava o žalbi, drugostupanjski organ je ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa. mislim da je to tako.. 99%

Objasni što mora sadržavati obrazloženje rješenja u jednodstranim stvarima i ostalim slučajevima
obrazloženje mora sadržavati tijek upravnog postupka, dakle, navedene sve radnje koje su se odvijale tijekom postupka, te razlog za donošenje određene odluke, tj. rješenja.

Sadržaj žalbe kad je dopuštena i što ako tijelo da nepotpunu ili neda uputu o pravnom o prav.lijeku
žalba mora sadržavati osobne podatke stranke, datum, naziv organa kojem se žalba podnosi, predmet (naslov), sadržaj (mora se navesti rješenje koje se pobija, naziv tijela koje je donijelo rješenje koje se pobija, broj i datum donošenja tog rješenja), vlastoručni potpis. Žalba je ''podnesak'', pa pogledaj članke 64.-69. ZUP-a i str.460. borkovićeve knjige.
 

MIRANDA

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
vježbe su obavezne stoga treba doći. šikić je rekao da će asistenti biti na vježbama u četvrtak i petak, a u ponedjeljak će ponovo biti on jer je zadnji dan i daje potpis iz vježbi.
isto vrijedi i za vježbe iz nomotehnike i informatičke radionice jer se one organiziraju za izvanredne studente samo sada u prosincu i više do nove akademske godine nema predavanja za to. iz vježbi nema ocjene već potpisi i odrađuju se bez obzira da li je ostalo ispita iz druge godine.
Mislim da su nam i Šikić i asistentica Ofak ječer rekli da ćemo na vježbama naučiti kako se sastavljaju akti, a da će nam nakon toga (vjerojatno zadnji dan) dati zadatak i da će nam taj zadatak ocijeniti. Bar sam ja tako shvatila.
 

hedviga

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
kada su uopće vježbe iz nomotehnike?
tamo na rasporedu za 12 mjesec piše samo nomotehnika a ne i vježbe iz nomotehnike?
Vježbe iz nomotehnike su 17. i 18.12. od 17h. Tu se izrađuje neki pravilnik, a sad dal baš tam ili doma, ne znam. Prošlih se godina trebalo još nekaj odgovarat iz neke knjige i onda se dobila ocjena.

Mislim da su nam i Šikić i asistentica Ofak ječer rekli da ćemo na vježbama naučiti kako se sastavljaju akti, a da će nam nakon toga (vjerojatno zadnji dan) dati zadatak i da će nam taj zadatak ocijeniti. Bar sam ja tako shvatila.
Danas je as.Ofak rekla da se čula s prof. Šikićem i da oni koji su bili sva tri dana na vježbama upp(nisu nas zapisivali), da će u ponedjeljak moć dobit potpis. Danas smo radili dva zadatka, donošenje rješenja i zaključka. Valjd će nam i u pon dat nekaj na tu foru, pa ocijeniti. Uglavnom, potpis iz tih vježbi je uvjet da uopće možeš izać na ispit iz upp-a. Dvorana je bila krcata.
 

MIRANDA

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Osim toga, a mislim da je jako važno je da, ako dobro napišemo zadatak koji će nam Šikić dati u ponedjeljak, ne moramo raditi onaj zadatak koji dobiju oni koji nisu bili na vježbama da bi moglo izaći na ispit.
 

katarina

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
ej Iva i ja sam isto izvanredni po starom programu ,nisam isto isla na predavanja ali sam bila jucer na vjezbama,nije nitko zapisivao tako da mislim da nece ni danas,prof ce doci u pon i vjerojatno nam dati zadatak koji cemo morat rjesit i tako dobit potpis, ali bolje ti je ako mozes danas da dodjes na vjezbe i pogledas od nekoga sta smo jucer zapisali kako se rade akti i da danas jos malo provjezbas da znas napraviti to u pon. Mozes i poslje ponedjeljka otici kod prof na konzultacije po zadatak pa ga doma radit,ali koliko sam cula da treba jako puno toga,negdje 13,14 akata pa ako nisi upoznata s tim neznam da li ces znati napravit...ja cu radije izdrzat jos ta 2 dana pa da se rijesim i da mogu mirno ucit...
 

MIRANDA

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
I ja sam po starom programu.

Slažem se s katarinom, meni taj zadatak koliko se god činio jednostavnim, nije baš tako lagan, a još mi je teže, jer nisam položila opći dio. Mogu si misliti koliko bih se morala pomučiti za 12 akata, koje bih dobila za napraviti bez vježbi. Rekla mi je frendica da je njoj pomagala jedna odvjetnica, pa onda vjerojatno nije baš tako lako napisati ih.

Mislim da ti vježbe neće odmoći. Ionako je to još danas, a asistenti ti još usmeno objasne neke stvari koje ne možeš naučiti prepisivanjem zadataka s vježbi od drugih.:happy:
 

Nji

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Ej Iva dođi danas na vježbe,ako si u mogućnosti,meni je jučer bilo lagano napisati te akte kaj smo vježbali,fakat nam je super sve objasnila i sve smo zapisali kako se pišu akti.
Cure su ti sve super rekle,slažem se s njima skroz.Puno ti je lakše ovako,i manje toga moraš napraviti,a doma sama ne moraš ništa.Ja sam isto vidjela kod jedne kolegice koja je otišla na konzultacije po zadatke da je dobila 12 zadataka i to kompliciranih,svih mogućih akata.
Tako da su ove vježbe super!Stvarno nam olakšaju.
Mi smo jučer to radili u grupicama,zezali se,možeš pitati bilo šta kaj ti nije jasno,ma super.I na kraju je ona rekla rješenja da si zapišemo točno i provjerimo...

Danas ćemo još vježbati,a u ponedjeljak će biti prof.Šikić i još ćemo vježbati i raditi te zadatke za potpis...
 

katarina

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
bok,kako vam idu zadaci? nadam se da cemo svi dobit potpise danas i da prof nece cjepidlacit...nije tesko to radit ali nekad me zbune clanci ako su slicni pa stavim npr.121,a trebalo je 120...valda ce pomoc ako necemo bit sigurni...:cool:
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks