AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Upravno postupovno pravo

ninaa

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
evo jednog blesavnog pitanja, sad se ne mogu sitit odgovora::blushed:
koja je razlika između rješenja i zaključka?
mislin da znan, al nisan sigurna, pa neka odgovori tko zna.
rješenjem se rješava stvar koja je bila predmet postupka, a zaključkom se odlučuje o pitanjima koja se tiču postupka kao i o pitanjima koja se kao sporedna jave u svezi s provođenjem postupka, a koja se ne rješavaju rješenjem.

eto to je razlika
 

my pandemonium

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Jel mi može netko reć gdje će bit rezultati, znam da će bit sutra u pol 12, al nisam čula kad je rekel di će bit (u čirilometodskoj ili u gundulićevoj)?

a pitanja: rokovi u kojima 1° organ mora donijeti rješenje i što ako ga ne donese, kada donosi rješenje u skraćenom postupku, izmena rješenja od strane 2° organa u povodu žalbe, odgađanje izvršenja akta koji je osporen u upravnom sporu, pravna zaštita ustavom zajamčenih prava povrijeđenih nezakonitim radom i uhićenje prema prekršajnom zakonu... to je to...
 

ninaa

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
daj mi reci, pita li Šikić na usmenom ono što je fulano na pismenom? i koliko uopće ispituje? davi, pomaže? izgleda mi ko dobrica, ali mene od same pomisli na usmeni (iz bilo kojeg predmeta) hvata panika, tak da... :unsure:
mene nije pitao ništa kaj sam fulala na testu, pitao me opći i poseban zakon, obveznost sudskih presuda (znači spor) i razloge zbog kojih se upravni akt može pobijati. Ma ne ispituje duga dva ili tri pitanja, ovisi ti o bodovima. Obzirom da sam ja bila granična malo me je duže ispitivao, al fakat pomaže ak se zapne, srušit će te ako stvarno ništa ne znaš. Jedna cura koja je ušla sa mnom nije imala pojma i pala je pa sam ja dobila njezina pitanja. Pomaže sa potpitanjima, navodi te , opet ponavljam je odličan je, pun razumijevanja. Znam da te strah usmenog i mene koliko god neki govorili ma to je sam formalnost, nije uvijek i treba biti spreman na sve jer ne znaš kakva bude pitanja postavljao. E i većinom je pitao spor, postupanje po žalbi ...
 

Nela24

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
pitanja sa današnjeg roka su:
1.pokretanje upravnog postupka javnim priopčenjem
2.podnesci i šta ako je tijelo dobilo poštom ili neposredno podnesak za čiji primitak nije nadležno
3.predavanje žalbe u upravnom postupku
4.pretpostavke posebne vrste upravnog spora
5.kako upravni sud odlučuje o naknadi štete i povratu stvari
6.odricanje od žalbe u prekršajima
 

Nela24

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Evo nekih pitanja s usmenog:
Rješavanje 1 stupanjskog tijela po žalbi
Izvršenje rješenja
Tužitelj u upravnom sporu
Kad sud sam može riješiti upravni spor(spor pune jurisdikcije)
Rok za donošenje rješenja i šta ako tijelo ne donese riješenje
Prof. Šikić je stvarno super.
 

jelena.vid

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Pitanja sa zadnjeg usmenog:
1)nagodba, 2)nabrojati načela u postupku, 3)dali se može uzeti izjava stranke kao dokazno sredstvo, 4)punomoćnik, 5)nabroji dokazna sredstva, 6)dali se može i kada održati usmena rasprava u postupku, 7)kada 2. stup. tijelo upotpunjava postupak, 8)kada se žalba može izvršiti, 9)spor pune jurisdikcije, 10)tužitelj, 11)tuženi i 3. osoba u upravnom sporu,12) razlika između općeg i posebnog postupka,13) kada se može pobijati upravni akt,14) zahtjev za zaštitu zakonitosti u upravnom sporu...
 

misspigi

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Evo neka od pitanja s današnjeg roka:

1) Skraćeni postupak
2) Kodifikacija upravnog postupka
3) Zaštita slobode i prava zajamčenih Ustavom povrijeđeni nezakonitom radnjom
4) Tko odlučuje i pretpostavke za odgodu izvršenja upravog akta
5) Rok za donošenje rješenja od strane prvostupanjskog tijela i što službena osoba treba učiniti kad tijelo ne donese rješenje u roku

Pitanje iz prekršaja .. ne znam... pa ako netko ima pitanje, please nek javi!
Za sve one koje idu na drugi rok, bar malo olakšanja i utjehe...

i još nešto - usmeni je u srijedu ujutro u 9h!
 

ELLA

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
bila je dobra prolaznost pismenog ispita, samo što na usmenom u srijedu,nebi vjerovali, je par ljudi rušio iako su imali dosta bodova na pismenom (znači nisu u pitanju oni koji su bili na granici).Mislim da netreba usmeni dio ispita olako shvatiti,jer stvarno treba odgovoriti na ona pitanja koja vam postavi inače padate..
 

ELLA

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
nagodba, načela u postupku - nabroji, objasni;izvanredno ukidanje, proglašavanje riješenja ništavim; tužitelj,tuženi,zainteresirana osoba u sporu; naknada štete i povrat stvari;stvarna i mjesna nadležnost;konačnost i pravomoćnost;
 

misspigi

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Pitanja s današnjeg roka 22.09.2008.:
1) Objasnite razvoj kodifikacije upravnog postupka
2) Objasnite institut pravne pomoći (između upravnih tijela, tijela i sudova i inozemnih tijela)
3) Objasnite ovlasti prvostupanjskog tijela u žalbenom stadiju
4) Izvanredno pravno sredstvo - Ukidanje i mijenjanje pravomoćnog rješenja uz pristanak ili na zahtjev stranke
5) Kakve ovlasti ima stranka nakon što tijelo ne donese novi upravni akt nakon izvršenja sudske odluke
6) Institut jamstva u prekršajnom postupku
 

tomica

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
i polozila sam i taj ispit,zadnji,pala je cvrsta cetvorka:laughing:

dosta je ljudi proslo na pismenom...za usmeni ti ne znam..jer sam ja bila prva za usmeni i odmah nakon otisla slavit..imala sam dosta dobar pismeni pa mi je na usmenom postavio samo dva pitanja..razlika izmedju spora pune jurisdikcije i spora zakonitosti..da mu nabrojim sve razlike i šta znaci negativna enumeracija...

to bi bilo to...al nije previse gnjavio i ugodan je...

i htjela sam reci da je onaj dio knjige od 130str. dovoljan i to treba jaaaako dobro naucit pjevat i prolaz je od prve..zakoni uopce ne trebaju,jer sam ja usporedila zakone i knjigu i sve je isto..u knjizi je sve lijepo sistematizirano:happy:

prekršaje ne treba ucit,jer ih ja nisam ni pogledala i dobila 4:laughing:
 

Ela

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
I ja sam prošla.napokon taj zadnji ispit je rješen. Ja sam negdje sedma odgovarala.Do tad nije nitko pao na usmenom.Bio je ok. Postavio mi je 3 pitanja:
skraćeni postupak, rad 2 stupanjskog tijela po žalbi i zainteresirana treća osoba u sporu.
I ja nisam prekršaje uopće učila.I učila sam po skripti sa foruma.
 

capica

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
pitanja od današnjeg ispita...

objasniti načelo žalbe u upravnom postupku, kada može doći do spajanja više stvari u jedan postupak (tko odlučuje, na čini prijedlog, kojim aktom, ima li pravnog lijeka), ovlasti drugostupanjskog organa da izmjeni prvostupanjsko rješenje povodom žalbe, objasniti koji su rokovi za ponavljanje postupka u upravnom sporu, odustajanje od tužbe u upravnom sporu, te objasniti nezakonite dokaze prema zakonu o prekršajima

nisu ni tako lagana...a nisu niti tako teška...ali opet dovoljna da te zeznu...:diablotin:
 

Nicole

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
To imaš pravo ... ali malo je blesavo da nam je upisana kao jedini prof a ne drži predavanja , ne ispituje , nema konzultacije ... hm... šta onda ona uopće radi ... mislim nije došla bezveze ... ali nema veze ... na ovom faksu se nikad nezna...
Omejec je stavljena kao ''nositeljica'' katedre, da se tako izrazim. neće ispitivati.
 

Nicole

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Da znam da su zakoni na katedri za upravno pravo- al tamo ne piše za UP i US od Medvedovića, ovo najnovije iz 2007 zato i pitam ovdje- Pa netko valjda sprema ovaj ispit, pa kaj ne može napisat onda koji je broj NN ili uopće ne ućite po tom najnovijem izdanju???Pa kaj mi nitko ne želi odgovorit, ne kužim
knjiga dragana medvedovića ne može se
pronaći na nn.hr

možeš je kupiti u Narodnim novinama (125 kn čini mi se)
ili kopirati od nekoga.
Radi se o komentaru zakona (zup + zus)
(autorski pročišćeni tekstovi s uvodom, bilješkama
i stvarnim kazalima)
 

Nicole

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Znači onda upće to niti ne treba ili??? Jel ti učiš i iz toga od Medvedovića??
imam kopiranu tu knjigu. dosta je dobra i planiram učiti iz nje, s obzirom
da su oba zakona (zup i zus) u njoj.
naravno, planiram koristiti i borkovićevu knjigu (dio o postupku i sporu) jer je prof
i sam rekao da su tamo neke stvari bolje razjašnjene.
 

Katrin

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
A ima li negdje da se može kopirat ta knjiga od Medvedovića??? Jer sam ja pitala u kopiraoni ali nemaju, ili ne žele kopirat. Malo mi je punno da sad dajem 125kn za knjigu.
Hej!Najbolje ti je da dođeš na predavanje i da žicaš nekoga da ti posudi tu knjigu i na brzinu si je fotokopiraš,jer sam vidjela na predavanju da dosta ljudi ima tu knjigicu...,tako i ja planiram...,predavanja su ti četvrtkom od 8i30. pa do 10.45,
 

anamarija

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Evo pitanja s današnjeg roka: 1. Podnesak i kako tijelo postupa kad primi podnesak za čije riješavanje nije nadležno, 2. Pokretanje up postupka javnim priopćavanjem, 3. Predavanje žalbe u up postupku, 4. Zamjenjivanje up akta odlukom suda u up sporu, 5. Naknada štete i povrat stvari u up sporu (neznam kako je točno bilo postavljeno pitanje, dosta toga je trebalo napisati), 6. Nešto u vezi žalbe iz Zakona o prekršaju
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks