AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Upravno postupovno pravo

the one

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
evo par pitanja, pismeni
13.11.06.
1. dostava javnim priopćenjem
2. izvršenje zaključka u upravnom postupku
3. upravno sudovanje do 91
4. kažnjavanje vještaka
5. nevaljanost svjedočkog iskaza
6. obnova postupka na stetu okrivljenog(spor)
 

irena

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
pitanja s roka 13.6.

1 obnova postupka(tijek,pr lijek)

2 šutnja administracije-postupanje drugostupanjskog tijela

3 razlika spora pune jurisdikcije i onog o zakonitosti

4 kad se ne može izbjeći svjedočenje

5 prekršaji: naknada štete za neosnovanog zadržavanja, uhićenja

6 ako se prisutni na ispitu sjete molim neka napišu
 

irena

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
sve mi se čini da ovo pisanje pitanja koja su bila na ispitu nekako i nema smisla jer su sva podjednako mogućaaaaaa, ali evo nesto od roka 7.9.

1 osobna dostava-kad je potrebna i što ako se osoba ne zatekne u svom stanu
2sadržaj žalbe kad je dopuštena i što ako organ da nepotpunu ili ne da uputu o pr lijeku
3 kako se određuje stvarna nadležnost
4 francuski sustav upravnog sudovanja-iscrpno objasniti
prekršajiiii
5 sastav upr tijela koji vodi prekršajni postupak ( tko postavlja voditelje postupka, tko se može imenovati kao službenik-uvjeti)
6globa- kad se može odmah naplatiti i što ako prekršitelj odbije platiti
 

gricka vjestica

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
ja ću prva :D a bob nek dopuni ak nekaj nema jer on je bio na licu mjesta, jer ja još ne poznam materiju...pa

1. usmena rasprava (kada se obvezno održava, gdje, pravilo i iznimka)
2. kada se izjava stranke smatra dokazom
3. privremeno oduzimanje novca i pravo zadražnja financijskih transakcija
4. zahtjev za zaštitu zakonitosti, kada se ne može poduzimati
5. povreda slobode i prava zajamčenih ustavom i .(... još nekaj:D nemrem pročitati :D)
6. objasni - obrazloženje rješenja u jednostranim stvarima i ostalim slučajevima
 

bob rock

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
1. JAVNA usmena rasprava (kada se obvezno održava, gdje, pravilo i iznimka)
2. kada se izjava stranke smatra dokazom
3. privremeno oduzimanje novca i pravo zadražnja financijskih transakcija u prekršajnom postupku i na koje se vrijeme može izreći
4. Objasniti nemogućnot podizanja zahtjeva za zaštitu zakonitosti
5.Kako ide postupak zaštite građana od povreda slobode i prava zajamčenih ustavom od strane službene osobe.
6. objasni što mora sadržavati obrazloženje rješenja u jednostranim stvarima i ostalim slučajevima

otprilike to
 

Danijela

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Drago mi je da se više ne mogu čitati teme na forumu bez registracije.
Nadam se samo da nemamo neke profesore registrirane tu kao studente.
Zanimljivo je da se više ne ponavljaju baš pitanja na nekim ispitima, mada je to donedavno bio slučaj.
Na upravnom postupku su postali posebno inventivni, čini mi se.

Evo otprilike pitanja sa zadnjeg roka:
1. Dostava ostalim osobama (inozemna tijela isl. ), pravilo i izuzetak
2. Kad postaje punomoćan prekršajni nalog
3. Predmet upravnog spora, iscrpno
4. Novčana kazna za vještaka
5. Odlučivanje o izuzeću članova kolegijalnog tijela, čelnika, ravnatelja ustanove i pr. osobe
6. Postupanje po žalbi 1° tijela (tako nešto)
 

Miklja

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Usmeni je bio jučer u 18, tako da je 4ka bila san koji se degradirao u labuda.

Prošao sam kod Šikića sa 2 2/3 bodova; pitanja sa usmenoga:

Razlozi ništavnosti
Kada se vodi zapisnik/svrha zapisnika
Kada rješenje postaje izvršno
Rad 1 stepenog organa povodom žalbe
Izvanredno ukidanje - pretpostavke i specifičnosti
-------------------------------------------------------------

jučer sam regularno zalio
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Sea

Didi

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
bok ljudi! evo i ja sam bila u 12om mj. na postupovnom. bila sam kod Šprajca i mogu vam reći da mi je bil skroz ok, korektan. je da pita malo teža pitanja od Šikića, al ak znaš, onda prolaziš. barem sam ja tak stekla dojam o njemu.

evo nekih pitanja:
dal je usmena rasprava javna ili ne, u kojim slučajevima se može isključiti javnost, kad je uopće potrebna usmena rasprava, tko odlučuje o žalbi prvostupanjskog rješenja ustanove ili druge pravne osobe,zbog čega se zahtjev za zaštitu zakonitosti u upravnom postupku ne primjenjuje, u kojem slučaju jedinica lokalne samouprave(općina ili grad) može pokrenuti upravni spor, u prekršajnom postupku rok za žalbu..
evo ljudi, učite samo.......... :D
 

bob rock

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
*kodifikacija upravnog postupka
*pravna pomoć izmedju domacih upravnih organa, upravnih organa i sudova i domacih upravnih organa i inozemnih organa.
*ovlasti prvostupanjskog tjela u povodu zalbe
*izvanredni parvni lijek ukidanje i ponistavanje pravomocnog pravnog lijeka uz sugasnost i na zahtjev stranke
*upravni spor u subjektivnom i objektivnom smislu
*sto moze stranka kad nadlezno tjelo ne donese novo rjesenje na temelju sudske presude(kod upravnog spora kad sud nalozi tjelu da donese novo rjesenje pa ovaj ne postupi po tome sto stranka moze zatraziti)

odprilike to
 

bob rock

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Bili kod Šikića i sve lijepo završilo. :)
Ljudi su dobro napisali, jer su pitanja bila kao nesto lakša(po Šikiću) a ja bi rekao da su ljudi dobro napisali zato što izlaze po drugi-treći put i zato sto nije bilo prekršaja. Šikić je bio korektan na usmenom, atmosfera opuštena, tražilio se znanje, ali čovjek je ipak kod njega opešten, jer on tako djeluje na studente, da sad kad u nešto nisi siguran, misliš se da li da to kažem ili ne, a ako kažem bude me istjrao van ako je krivo...toga nema skroz je opušteno....
mene je pitao iskljčivo upravni spor....šutnja administracije...kada upravni sud može voditi spor pune jurisdikcie..formalno i materijalno razlikovanje upravnog spora...i još neka podpitanja..ali isključivo upravni spor(uzgred koji mi nije jača strana)...bio gotov 5-10 minuta...mada je on pitao i duže po osobi 10-15minuta a neke još i duže...dobio nekakvu trojkicu i izašao sretan van...napokon ode i taj zadnji ispit..:)
 

bob rock

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
tih "samo" 130 stranica....od kojih je baš sve važno i sve može biti ispitno pitanje...

ZUP...također niti jedan članak ne možeš eliminirati i reći: ovo sigurno neće biti
ZUS...pogledaj red više
Prekršaji;postupovne odredbe(novi zakon)..e tu tek se trebaju formirati pitanja za ispite...

Literatura nije obimna...ali obiluje detaljima i nekim sličnim stvarima u različitim djelovima, pa može dođi to brkanja pojmova, to ispitu daje jednu sasvim pristojnu težinu....
Znači daleko nahteži na trećoj godini...(bar za stari program)
Sretno..:)
 

Luka123

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Evo bio danas na ispitu pa evo nekih pitanja sa pismenog
1.Oslobađanje od plaćanja troskova (uvjeti,te koja isprava se donosi za to oslobađanje)
2. Pokretanje upr.postupka javnim priopćenjem
3. Obnova postupka (razlozi, rokovi i tko ju može tražiti)
4.Zamjenjivanje upravnog akta odlukom suda (upravni spor)
5.Prekršaji- Povrede odredaba materijalnog prekršajnog prava

evo, to bi koliko se ja sjecam bilo to, mislim da mi fali još jedno pitanje jer ako se ne varam bilo ih je 6 al se ne mogu sjetititi , ako netko zna, neka nadopuni
 

Luka123

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
I ja sam prošao ali dvojčica je pala jer nisam baš nešto briljirao na pismenom. Pitao me skraćeni upravni postupak, tko je zainteresirana treća osoba u upravnom postupku, i koja je uloga državnog odvjetnika kod upravnog spora. Mislim da prekršaje nije nikog pitao, samo dođite kod Šikića i prolazite, stvarno fer i korektan profesor
 

Heidi

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Evo pitanja iz postupovnog (pismeni održan danas 28.02. u 08:30)

1. pozitivan i negativan sukob nadležnosti u UP
2. punomoćnik za primanje pismena
3. koje tijelo je nadležno za rješavanje žalbe protiv 1.stup.rješenja ustanove (pravne osobe s javnim ovlastima)
4. upravni spor - kada sud ODBACUJE tužbu
5. ovlašteni tužitelji prema prekršajnom zakonu
6. upravni spor - u kom opsegu sud razmatra tužbu i na što je dužan paziti po službenoj dužnosti

to je to otprilike

nije bilo ni preteško ni prelagano, u svakom slučaju ovaj se predmet mora dobro naučiti
 

ANCI

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
ja etop prošla postupovno.
na pismenom su bila pitanja:
1. pozitivan i negativan sukob nadležnosti, ko inicira postupak za olučivanje o nadležnosti, kojim aktom se odlučuje i postoji li pravni lijek?
2. objasnite punomočnika za prijam pismena, ko ga postavlja, ovlasti i dužnosti, kad se mora postavit?
3. ko odlučuje o žalbi protiv akta koje je donijela ustanova?
4. u kojem opsegu sud ispituje zakonitost upravnog akta u sporu i na što pazi po službenoj dužnosti
5. odbacivanje tužbe
6. ovlašteni tužitelji i preksršajnom postupku - samo nabrojiti

znači, 6 pitanja i 6 bodova maksimalno. daje po četvrtinu boda, pola boda ili tričetvrtine boda, rijeđe cijeli bod, ovosi koliko je odgovoreno. za prolaz treba 3 boda, al pušta i one koji imaju 2 boda i 3/4

sad na usmenom je pitao pravne lijekove i posebne postupke uglavnom. al ako prođeš pismeni lako s usmenim, ne gnjavi.
 

Mate

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
ljudi pozdrav,evo i ja prošao postupak,Šikić je stvarno bio GENIJALAN -mislim da su svi prošli usmeni a i pismeni se prolazi s 2boda i 3/4,tako da je usmeni cista formalnost,moja preporuka je da ne ucite puno prekrsaje jer je samo 1 pitanje iz njih a na usmenom niti njih ne pita ,prekrsaji su za vecu ocjenu-znaci možete proci ispit kao i vecina nas jucer a da prekrsaje niste ni otvorili,eto par savjeta nikad ne škodi-SRETNO SVIMA,pozzz
 

princess

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Pitanja na pismenom:
1. pozitivan i negativan sukob nadležnosti
2. skraćeni postupak
3. mijenjanje prvostupanjskog rješenja
4. predmet upravnog spora
5. obvezno i fakultativno odlaganje izvršenje
6. hitno izvođenje dokaza u prekrš.postupku

Otprilike bi to bilo to.
Asistentica je rekla da su za prolaz potrebna tri boda.
 

ninaa

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
evo javljam se s dojmovima s jučerašnjeg usmenog, PROŠLA sam, dvojka je u indeksu (najdraža jer mi je to bio zadnji ispit) i konačno je gotovo s učenjem. Bila kod prof. Šikića za njega imam samo riječi pohvale, odličan je, pun razumijevanja, pomaže i svaka mu čast.
svima koji uče postupovno sretno i nadam se da ćete svi položiti u 6. mjesecu

Prekršaje pita samo za veću ocjenu, jel tako?

Ljudi koji ste prošli na zadnjem roku (a dosta ih je prošlo pismeni), gdje ste? Javite se s dojmovima s usmenog :proud:

Btw, potvrđeno je - Šprajca nema više, dao čovjek otkaz :tongue2:



Tolerira se 2,75
na usmenom ne pita uopće prekršaje, ja sam na pismenom imala 2 boda i 3/4
 

ninaa

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
nina moje iskrene čestitke!svaka čast!nadam se da ću i ja biti te sreće u šestom mjesecu ili barem sedmom,nego daj reci koja su bila pitanja?
na usmenom me pitao:eek:pći i poseban zakon(odnos ta dva zakona;čl.2 ZUP-a), obveznost sudskih presuda i razlozi zbog kojih se upravni akt može pobijati
i to je bilo to. Prekršaje ne pita.

a na pismenom je bilo
1. sukob nadležnosti (tko inicira, koji se akt donosi i ima li pravnog lijeka)
2. skraćeni postupak
3. hitno izvođenje dokaza u prekršajnom postupku
4. predmet upravnog spora
5. obvezno i fakultativno izvršenje
6. izmijena prvostupanjskog rješenja

eto i to je to; tri pitanja iz postupka i 2 pitanja iz spora i jedno prekršaji

sretno
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks