AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Upravljanje ljudskim potencijalima s osnovama službeničkog prava

sgrdan

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Upravljanje ljudskim potencijalima i službeničko pravo

ej, sprema li tko ispit za slijedeći rok ( 17. 6. )..
Zanima me kak stojite s novom knjigom, šta mislite koliko će pitanja bit detaljna (jel išta slično spominjala na predavanjima- ja nisam bila svaki put)?
Ja neću izlazit sad na ovaj rok, a šta se tiče pitanja, tu je uvijek konkretna!
Tipa: Nabrojite metode usavršavanja, upravne škole, fran. po čemu se razlikuje od npr. njem itd! Duznosti i ovlasti službenika! Ja jako cijenim profu, jer zna svoj poso i tako slikovito objašnjava da oš neš moraš dolazit na njena predavanja, jer te jednostavno vuče! Ona me je ispitivala javnu upravu i jako je fer šta se tiče ispitivanja tako da mislim da neću imati problema s ovim ispitom! Pozdrav!:wink5:
 

viexen

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Upravljanje ljudskim potencijalima i službeničko pravo

Kameralizam je germanska varijanta merkantilizma čiji je temeljni cilj poboljšanje vještine upravljanje državom radi ostvarenja opće dobrobiti. Radi preciznijeg određenja kameralizma citirat ćemo V. Lunačeka: “Tu su sadržana i stanovita načela tada nove struje prirodnog prava, a ima već i nekih dodirnih točaka s naukom fiziokratske škole, pa čak i klasičnog liberalizma. Glavni su ciljevi toga kameralističkog smjera bili uglavnom ovi: ekonomsko jačanje i osamostaljivanje seljaka-podložnika, te postepeno smanjivanje feudalnopravnih pre rogativa zemaljske gospode, što jače favoriziranje razvoja trgovine, obrta i industrije; znatno povećanje poreza; uvođenje jake centralizirane javne uprave s profesionalnim činovnicima, koja je imala zamijeniti srednjovjekovni feudalni sistem uprave, kako su ga u Ugarskoj i Hrvatskoj predstavljali saborski 'staleži i rodovi', županije i slobodni gradovi”
E. Pusić smatra da kameralizam ima korijene u prosvjetiteljskom racionalizmu i da je njegov cilj usavršavanje ljudi koje se ostvaruje djelovanjem uprave

MERKANTILIZAM je ekonomska teorija koja smatra da prosperitet nacije ovisi o njenoj ponudi kapitala i da je globalni volumen trgovine svjetske privrede nepromjenjiv. Količina kapitala, koju predstavljaju zlatne i srebrne poluge (količina dragocjenog metala u posjedu države), se najviše povećava platnim bilansom sa velikim izvozom i malim uvozom. Merkanitlisti smatraju da bi vlada trebala unaprijeđivati ove ciljeve, igrajući aktivnu protekcionističku ulogu u privredi, tako što će ohrabrivati izvoz i obeshrabrivati uvoz, posebno uz pomoć carinskih dadžbina. Ekonomska politika koja se zasniva na ovim idejama često se naziva merkantilistički sistem,
 

ana2

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Re: Upravljanje ljudskim potencijalima i službeničko pravo

PITANJA PISMENI 17.06.2008 GRUPA B


1.a) Osnovne karakteristike političkog modela ULJP
b) Vrijednosti i ciljevi administrativnog i menadžerskog modela

2. a) Tri značenja strategijskog ULJP
b) Faze planskog ciklusa i objasni

3. a) Razlike dva temeljna sustava napredovanja
b) Koji su uvjeti za napredovanje u RH

4. a) problemi s kojima se susreću organizacije koje primjenjuju
sustav plaća temeljen na radnom izvršenju
b) Kako se u Hrvatskoj izračunava plaća. Kako se određuje osnovica.

5. a) Metode OOU – nabroji i ukratko objasni
b) Učeča organizacija
 

ana2

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Re: Upravljanje ljudskim potencijalima i službeničko pravo

Ne znam da li je uopće bila neka druga grupa pitanja jer su svi s kojima sam razgovarala nakon ispita imali isti test na kojem je pisalo "TEST B".

Možda mi netko može napisati gdje da pronađem u literaturi KAMERALIZAM ili je to možda bilo u onom dijelu stare literature koji više nije na popisu

Tonka 82 ako misliš na strukturu i komuniciranje u upravnim organizacijama mislim da možeš bez toga jer se uglavnom odnosi na organizacijsku kulturu a to imaš u knjizi od marčetić samo skraćeno
 

Ivy

Admin
Re: Upravljanje ljudskim potencijalima i službeničko pravo

pismeni je proslo 8 od toga je dvoje palo na usmenom

Pitanja sa usmenog 19,06,2008,

Povrede sluzbene duznosti(sluzbeniciki sud)
koje su teze povrede sluzbene duznosti
tri faze u postupku ocjenjivanja (ZDS)
tko sve sudjeluje u postupku ocjenjivanja - redom po zakonu
timski rad
kakve vrste timova imamo
prestanak prava na drzavnu sluzbu -po sili zakona
vrste organizacijske kulture- ekonomske
velika britanija-promjene u odnosu na prethodno razdoblje -pitanje za 5
kakav platni sustav treba biti da bi bio optimalan- 4 karakteristike
klasifikacijski sustav-koja je razlika
sto je klasifikacija, po kojim kriterijima
razlika izmedju personalne sluzbe i ULJPa
legalisticka kultura
razlike izmedju legalisticke i birokratske kulture
razlika ljudskih potencijala i radne snage
prava drzavnih sluzbenika po ZDS
vrste usavsavanja sluzbenika po zakonu
lake povrede sluzbene duznosti - kazne, tko ih izrice
posrednik u dr. sluzbi
kako se bira, na koliko ljudi treba biti 1 posrednik
koji su sustavi napredovanja- koji je bolji- tko procjenjuje napredovanje, kako-na temelju cega
doktrina dobre vladavine-koju je novu dimenziju dala(participaciju)
posebnosti ULJPa u javnoj sluzbi-razlika od privatnog sektora
o cemu se u javnom sektoru mora razmisljati a u privatnom ne mora
u kojoj okolini djeluje javna organizacija
parcipativna organizacijska kultura-koja je suprotna i kakva je
odbor za dr. sluzbu-tko ga sastavlja, imenuje
koje su se promjene napravile u VB
-sto se dogodilo po pitanju placa
-vijece
prestanak prava na drzavnu sluzbu po ZDS
vrste klasifikacijskih sustava
preporuke za RH za osoblje iliti prijedlozi z apoboljsanje na personalnom polju
redovni i izvanredni uvejti za prijem u dr. sluzbu
dali se moze primiti stranac, tko daje odobrenje
komunikacija u upravi
faze u postupku ocjenjivanja po zakonu
koje ocjene se mogu dobiti
individualne komponente za ULJP(timski rad, oblici komunikacija)
na koji nacin naglasava uloge pojedinca
podrzavajuca komunikacija
obveze dr. sluzbenika po ZDS
teske povrede sluzbene duznosti- tko utvrdjuje- kazne
kako je sluzbenicki sud sastavljen
preporuke-sigma-kriteriji
kako se org. kultura razlikuje od org. klime
sto je org. kultura a sto org. klima- sto je lakse promjeniti
koje tipove org. kulture imamo
koje vrijednosti, koji stavovi
razlika - upravljacka kultura-poduzetnicka
na koji nacin se odredjuju place u karijernom sustavu a kako u sustavu radnih mjesta
sustav napredovanja po ZDS- na temelju cega napreduje
kako mozemo povezati napredovanje i premjestaj
koji su uvjeti za napredovanje
personalna sluzba u odnosu na ULJP -razlika
na sta je usmjeren ULJP(na org.sposobnosti) a na sta personalan sluzba(na provodjene pravnih pravila)
koji su ciljevi
3 uvjeta za prijem u dz. sluzbu
na koji nacin su se mijenjali sustavii napredovanja i usavrsavanja sluzbenika
razvoj LJP
upravljanje karijerom -nekada i sada
horizontalna karijera
vertikalna karijera
koje komponente odredjuju sustave napredovanja
koji faktori utjecu na napredovanje
ZDS programi usavrsavanja
tko bi se trebao usavrsavati u strateskom modelu
drzavni strucni ispit- tko ga polaze - u kojem roku- koji je rok za SSS a koji za VŠS
vrste timova
koja se nova vrsta sustava pojavila- sustav odjela- kakav je
koje se karakteristike pojavljuju u vecini zemalja(normalizacija javne sluzbe, decentralizacija...)
kako su se priblizili karijerni sustav i sustav radnih mjesta
 

tincy

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Re: Upravljanje ljudskim potencijalima i službeničko pravo

pitanja sa pismenog, 1.7. , grupa A

- dobra vladavina
- bijela knjiga
- ULJP
- razvoj ULJP-a
- timski rad/radne skupine
- podržavajuća komunikacija
-prava državnih službenika
- dužnosti državnih službenika
- posredovanje
- odbor za državnu službu
 

kaliopa

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Upravljanje ljudskim potencijalima i službeničko pravo

danasnja pitanja sa pismenog :

1.a) znacajke dore vladavine
b) znacajke po Bijeloj Knjizi

2.a)definicija ULJP
b) razvoj ideje ULJP

3.a)temeljna prava službenika po zakonu
b)dužnosti službenika

4.a)tim i radna skupina
b)podržavajuća komunikacija

5.a) kada se traži posrednik (kod kakvih odnosa)
b) sastav,imenovanje Odbora za državnu službu
 

kaliopa

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Upravljanje ljudskim potencijalima i službeničko pravo

Ej ljudi pa jel ima iz ovog predmeta skripta po kojoj se može proči a da se ne uči knjiga?? Jel ova skripta na skriptarnici plus predavanja dovoljna za prolaz?? Ak je netko imao s tim iskustva bila bi zahvalna da to podijeli s nama...:crazy:
u načelu je skripta dobra jer ima najbitnije, samo pozornost obrati na dio koji se odnosi na novu knjigu od prof.Marčetić -zadnja,7.lekcija je nepotpuna... pa bi ti preporučila da tu lekciju sama prođeš. i zakone si sama skini sa neta jer i tu ima manjkavosti.. e,da jedno pitanje sam našla u fusnotama !? (horizontalna i vertikalna karijera) :shocked:
 

hedviga

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Upravljanje ljudskim potencijalima i službeničko pravo

Pozdraf svima, prođoh danas apstrakciju zvanu ULJP, a ovo su pitanja s usmenog:

1.popunjavanje radnih mjesta putem javnog natječaja
2.postupak za prijam u službu putem internog oglasa
3.uvjeti za prijam u državnu službu
4.premještaj drž.službenika
5.postupak zbog povrede službene dužnosti
6.el.zahtjeva za pokretanje postupka zbog teške povrede službene dužnosti
7.gdje se u zakonu vidi zaštita statusa službenika (institut raspolaganja)
8.razlika između personalne funkcije i funkcije uljp-a
9.metode uljp-a (tvrde i meke-razlike)
10.uloga centara za procjenjivanje kandidata za rad u javnoj upravi
11.prosudbeni i razvojni modeli ocjenjivanja
12. razvoj karijere (upravljanje karijerom)

Sve u svemu i ne tako jezoviti usmeni kako se činilo jer ljudi su ostajali unutra po pol vure, 45 min, ulazi po dvoje. Profa je ugodna, ali pita dosta i ulazi u dubinu problema, traži povezivanje i jaako bude razočarana kad si malo lošije odgovorio od njenog očekivanja( pa ti da manju ocjenu od one kojoj si tendirao prema testu, ali u pravilu se prolazi). Moj je prijedlog ne preskakati sve te bijesne podjele i definicije sveg i svačeg, jer se profa uspije dotaći sveg pomalo. Na kraju, kad gledam tu zmrcvarenu knjigu, neke stvari ipak nisu tooliko apstraktne i ima sve to smisla, samo zahtijeva dublje bavljenje materijom. Pa kako tko ima volje i potrebe:D Prionite! Sretno!
 

renchi

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Upravljanje ljudskim potencijalima i službeničko pravo

Evo i ja sam jučer prošla ULJP, pitanja koja je meni postavila na usmenom su bila otprilike:
organizacijska kultura
tipovi i razlike između organizacijskih kultura
razlika između organizacijske kulture i organizacijske klime
načini napredovanja, razlike, dobre i loše strane jednog i drugog
razlika personalne službe i ULJP
faze ocjenjivanja po zakonu
načini prestanka državne službe
prestanak državne službe po sili zakona
3 značenja strategijskog ULJP
i neka druga kojih se više ne sjećam

Sve u svemu, usmeni je dosta opširan, ali se ne može reći da je stresno. Naglasak stavlja na svoju novu knjigu i zakon, iz one druge dvije knjige nije ništa pitala.
Sretno svima
 

Tompa

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Upravljanje ljudskim potencijalima i službeničko pravo

Neophodno je potrebno da državni službenici aktivno sudjeluju u procesu svekolike tranzicije i metamorfoze. Iz priprostih ljudi igrom sudbine i utjecajnih rođaka zaposlenih u državnoj službi, iz ljudeskara dlakavih ruku i rutavih grudi koji poslije posla sjedaju u traktor kako bi kultivirali i tanjurali svoju njivu, oni se pretvaraju u sofisticirane, sposobne za svaku zadaću, vješte i inteligentne instrumente koji su sposobni ispuniti svaki zadatak koji pred njih stavlja DRŽAVNA služba. Oni postaju elegantni, mirišavi, kravatirani i njegovani. Svakog dana obrijani, podrezanih dlačica u nosu, oboružani tač skrinovima, laptopima i ostalom ultimativnom opremom, spremni su hrabro se suočiti sa svakim bremenom koji nosi ta zahtjevna služba. Ne podriguju, ne prduckaju, ne drže cijelo popodne čačkalicu u lijevom kutu usana. Oni doživljavaju tranziciju u super-ultra-mega muškarce ( i žene ) bez kojih nijedna država naprosto ne može efektivno funkcionirati. Ponosno, uzdignute glave i samouvjereno hodaju svijetom znajući da ih država TREBA. Oni su u skladu sa Šestom Smjernicom Europske Unije. Na svako pitanje znaju odgovor. I to gotovo uvijek točan. Kosa im se blago prorjeđuje jer je to znak velike inteligencije i enciklopedijskog znanja. Put im postaje bljeđa jer je to u skladu sa Smjernicom. Njihova je uloga nemjerljiva.
 

Pozojsky

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Upravljanje ljudskim potencijalima i službeničko pravo

Imam par pitanja ..bila bi jako zahvalna ako mi netko moze odgovoriti..
1.Razlika org.kulture i klime ?
2.Horiz.i vertik.karijera?
3.Merit sistem i izuzeci ?
4.Odbor za DS?
5.Sluzb.sud i sastav (jel to treba samo iz zakona )?
 

vesna Ja

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Upravljanje ljudskim potencijalima i službeničko pravo

Jedan od tri načina odabira vodećeg osoblja je i sustav odjela (uz karijerni sustav i sustav radnih mjesta): tendiraju internom odabiru vodećeg osoblja, postsocijalističke zemlje isu uspostavile posebne skupine vodećeg osoblja sa izuzetkom Mađarske koja je prije nekoliko godina uspostavila posebnu kategoriju seniorskog osoblja koje bi trebalo postati profesionalna elita.
 

kaliopa

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Upravljanje ljudskim potencijalima i službeničko pravo

Imam par pitanja ..bila bi jako zahvalna ako mi netko moze odgovoriti..
1.Razlika org.kulture i klime ?
2.Horiz.i vertik.karijera?
3.Merit sistem i izuzeci ?
4.Odbor za DS?
5.Sluzb.sud i sastav (jel to treba samo iz zakona )?
dakle,da ti malo pomognem...
1. knjiga ULJPu javnoj upravi od prof.marčetić str.257
2.ne znam
3.knjiga Javni službenici i tranzicija str 128
4.i 5. imaš u zakonu

sorry na ovakvom odgovoru,ali ak imaš literaturu ovo će ti pomoći...
 

vesna Ja

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Upravljanje ljudskim potencijalima i službeničko pravo

1. Org. klima odnosi se na "boju osjećaja" u org. odnosno kako se ljudi osjećaju i reagiraju s obzirom na radnu okolinu i programe motivacije u plaći.
Org. kultura je interaktivni spoj vjerovanja, socijalno izgrađenih stvarnosti, vrijednosti, profesionalnih tradicija, pravila, načina razmišljanja i jezika ili žargona koji dijele članovi organizacije. Org. kultura može se dvojako definirati - kao sociokulturni sustav i kao sustav ideja.
 

vesna Ja

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Upravljanje ljudskim potencijalima i službeničko pravo

Ne mogu se sjetiti doslovno pitanja nego u stilu: weberijanska birokratska uprava, birokratska (administrativna) uprava, probni rok - koliko traje i kako je organiziran, analiza posla i metode, postupak napredovanja i vrste, klasifikacijski sustavi i negativnosti pojedinog modela, prijedlozi za ili tako nešto. Žao mi je , ali jako se slabo sjećam.
Molim nekog točno formulirana pitanja ako se sjeća.
 

Pukica

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Upravljanje ljudskim potencijalima i službeničko pravo

Pitanja s ispita (otprilike); kriteriji prema kojima funkcionira weberijanska upravna organizacija, status službenika u birokratskom modelu i još nešto u vezi toga, ne mogu se sjetiti,koje su tri dimenzije analize posla i nabroji najvažnije metode analize posla, sustavi napredovanja- najvažnija obilježja i kako se napreduje u RH, postupak ocjenjivanja, nešto u vezi mjera na strategijsko organizacijskoj razini te metode i tehnike za poboljšanje službeničkog sustava u RH

Sve u svemu pitanja nisu prestrašna,ali što se mene tiče bilo je premalo vremena...
 

kaliopa

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Upravljanje ljudskim potencijalima i službeničko pravo

bilo je još probni rad,koliko dugo i u kojem slučaju ga nema, te ocjenjivanje probnog rada..ustrojstvo ULJPa u birokratskom (weberijanskom) modelu i status službenika.. meni osobno je bio najteži pismeni do sada (ovo mi je 3.)
može netko odgovoriti na pitanja:
*ustrojstvo ULJPa u birokratskom modelu
*tri dimenzije analize posla
*vrste napredovanja u RH
*mjere na strategijsko-organ.razini i tehnike za poboljšanje služben.sustava u RH (SIGMA?)
hvala!
 

vesna Ja

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Upravljanje ljudskim potencijalima i službeničko pravo

Pismeni je prošlo jako malo ljudi cca 6-7. Slušala sam usmeni i mogu reći da je profesorica Marčetić vrlo korektna. Normalna pitanja (prava drž. službenika, detaljnije o pravu na jednake mogućnosti i jednako napredovanje, posrednik u ds, razlika između personalne i ULJP-a, plaće koje se temelje na radnom izršenju,vrste klasif. sustava i kakav je u RH), vrlo strpljiva. Znači, ostaje nam dobro naučiti i proći pismeni, a onda je sve bez većih problema.
Ja ću izaći drugi put na taj ispit i iskreno se nadam da ću do 24.9. dobro naučiti. Sretno svima
 

kaliopa

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Upravljanje ljudskim potencijalima i službeničko pravo

ispit na ovom roku je prijavilo cca.100 ljudi na pismeni ih je došlo 21, prošlo ih je 6, a 2 palo na usmenom... uglavnom,postavlja 5 pitanja po osobi, 1 je bilo iz zakona ostalo iz knjige. mene je pitala *centri za procjeni (kako rade,blabla,..sve o tome
*prestanak drž.službe
*metode OOUa
*podržavajuća komunikacija i objasni sve karakteristike
*sustav ocjenjivanja (kategorije,vrste,..opčenito iz knjige..)
i pala sam. :frustrating:
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks