AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Upravljanje ljudskim potencijalima s osnovama službeničkog prava

forum

<i>automatski bot</i>
Tema kolegija: Upravljanje ljudskim potencijalima i službeničko pravo‎

Skripatarnica koelgija


Popis literature za 2014./2015. akademsku godinu




Marčetić Gordana; Upravljanje ljudskim potencijalima u javnoj upravi; Društveno veleučilište u Zagrebu (2007), str. 43.- 311

Marčetić Gordana; Javni službenici i tranzicija; Društveno veleučilište u Zagrebu i Konrad Adenauer Stiftung (2005), str. 119.- 184


Propisi:
Zakon o državnim službenicima, NN 49/12, 37/13, 38/13;
Uredba o klasifikaciji radnih mjesta u državnoj službi, NN 77/07, 13/08, 81/08 (čl. 1-6, 11, 17).;

Literatura za pripremanje kolokvija je objavljena na katedri u INFO paketu:
LITERATURA za polaganje I. kolokvija

(
1) Marčetić, G. (2005) Javni službenici i tranzicija. Zagreb: Društveno veleučilište u Zagrebu i Konrad Adenauer Stiftung. Stranice: 119-157
(2) Marčetić, G. (2007) Upravljanje ljudskim potencijalima u javnoj upravi. Zagreb: Društveno veleučilište u Zagrebu, str. 43-117.
(3)Zakon o državnim službenicima, NN 49/12 – pročišćeni tekst


LITERATURA za polaganje II. kolokvija

(
1) Marčetić, G. (2007) Upravljanje ljudskim potencijalima u javnoj upravi. Zagreb: Društveno veleučilište u Zagrebu, str. 119-264, 289-311.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

schuman

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Upravljanje ljudskim potencijalima

Bijah danas na ispitu; pitanja se nisu činila preteška...
1. karakteristike kontinentalnih službeničkih sustava, izobrazba službenika u hrvatskoj.
2. objasni hijerarhijsku i legalističku organizacijsku kulturu.
3. definicija ULJP i što znači strategijsko upravljanje LJP.
4. razlike između klasifikacijskih sustava, kako se dijele radna mjesta službenika u RH
5. ne sjećam se.:AR15firing:
 

stella

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Re: Upravljanje ljudskim potencijalima

da li mi tko može reći gdje da nabavim knjigu od KOPRIĆA: "struktura i komuniciranje u upravnim organizacijama"?
imaju ju jedino u knjižari al mi je se ne kupuje samo zbog nekoliko str. a u kopiraonama me gledaju ko da sam pala sa marsa nikad čuli!!!
nema je čak ni na pravu u knjižnici. please help
 

schuman

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Upravljanje ljudskim potencijalima

Dio knjige koji trebas za ispit imas u nastavnim materijalima Javna uprava...
Imas ju za posuditi u knižnici Pravnog faxa, a i u gradskim knjižnicama...
 

schuman

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Upravljanje ljudskim potencijalima

koja pitanja si imao na usmenom, ako se siječaš?!
Da li si naučio i sve one nabrojene zakone i da li i to ispituje na usmenom?
Zakon o državnim službenicima je najvažniji, ovo ostalo doslovno samo pročitaj...čak ni to...
Usmeni? Uloga službenika u tranziciji, odbor za državnu službu, ocjenjivanje službenika...
 

Nicole

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Re: Upravljanje ljudskim potencijalima

Pozdrav! Evo mene sa ispita (pismenog), pa ako kome zatrebaju pitanjca, evo ih:

Upravljanje lj. potencijalima i službeničko pravo: (26.06.)
1. uloga službenika kao nositelja političke vlasti.
2. službenici kao nositelji povlastice (beneficije).
3. koja su 2 sustava napredovanja – razlike?
4. koji su uvjeti za napredovanje službenika?
5. 4 temeljna znacenja upravlj.lj.potencijalima?(znanstvena disciplina, menadžerska funkcija, posebna poslovna funkcija u org. i menadžerska filozofija.)
6. koja je razlika između personalne funkcije i upravlj.ljud.potencijalima?
7. zakonska definicija državnih službenika.
8. koje su glavne osobine javnih službenika?
9. koje su temeljna vrijednosti u suvremenoj upravi?
10. koji su tipovi organizacijske kulture?
 

schuman

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Upravljanje ljudskim potencijalima

Pitanja su se odnosila na zakon o državnim službenicima, što kada je službenik dvaput ocijenjen ne zadovoljava, opći uvjeti da bi se postalo d. službenik, napredovanje u d. službi itd.
Iz knjige Javni službenici i tranzicija; uloga državnih službenika u tranziciji, to je konkretno pitala mene, odgovor ne znam ni danas...
odgovorih ono što je u knjizi, nije bila zadovoljna...
 

Talya

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Upravljanje ljudskim potencijalima

Pa ja baš sad to čitam,pripremam, velika je uloga javnih službenika,čak i najveća, o njima ovisi kako će se odvijati proces reforme u javnoj upravi, postupak udruživanja u EU...ima dosta toga u knjizi, nisam još sve prošla pa mogu zasad toliko reći u tome;)
Rasprava slijedi!
 

Miklja

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Re: Upravljanje ljudskim potencijalima

Talya, slažem se sa tvojom teorijskom konstatacijom, ali ja ću dodati jednu praktičnu:
Uloga državnih službenika u Hrvatskoj tranziciji je velika u onoj mjeri u kojoj su oni e-sposobni da reagiraju hitro.
 

Nicole

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Re: Upravljanje ljudskim potencijalima

imam feeling da se pri odgov. na ovo pianje možemo poslužiti svojim umijećem muljanja, dakle, bitno je proći svu literaturu, a onda se o ovome može govoriti s više aspekata... EU, službeničko zakonodavstvo, org. kultura kao što je graškica rekla, etc.
a daljnji tijek usmenog onda ovisi o potpitanju koje će profa ubacit - ili nakon što kažemo sve što smo htjeli reć ili u toku našeg entuzijastičnog izlaganja i pokušaja da se izvučemo iz dublje analize dotične problematike...
 

Claire

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Upravljanje ljudskim potencijalima

bila su možda pitanja na ispitu ono za Madjarsku, Litvu i Sloveniju?ili je bilo samo za hrvatsku?i dali pita na usmenom te strane države jer mi se čini to dosta komplicirano
 

schuman

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Upravljanje ljudskim potencijalima

U lipnju kad ga položih, nije to ni spomenuto...
Makar je u pismenom bilo pitanje objasni razvoj ULJP u europskom kontinentalnom pravu! Nisam siguran što je odgovor, od nas troje na usmenom nije bila zadovoljna ni jednim odgovorom. Najgore kod ovog predmeta je što se gradivo ponavlja i sve ti se čini isto i kako je pljuga...
Možda je netko napravio neku dobru skriptu...
 

Nicole

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Re: Upravljanje ljudskim potencijalima

Definicija ULJP-a (u javnoj upravi):
niz aktivnih i dinamičnih djelatnosti kojima se na više ili manje individualan način uređuju statusni odnosi osoblja zaposlenog u organizaciji i odnosi između zaposlenika i organizacije.
Te se djelatnosti kreću u rasponu od povremenih, nepovezanih i ad hoc aktivnosti, do cjelovitog sustava međusobno povezanih kontinuiranih aktivnosti u obliku strategijskog uljp-a, kojima se želi postići max. ostvarenje organizacijskih ciljeva (j.interesa) i zadovoljenje potreba i interesa zaposlenika.
Strategijsko ULJP:
sustavno i promišljeno RAZVIJANJE LJ. POTENC. koje je usmjereno na postizanje i razvijanje organizacijskih sposobnosti i osiguravanje konkurentske prednosti u svrhu ostvarivanja strategijskih ciljeva. organizacije.
To je proces tijekom kojeg se utvrđuje koliko je ljudi potrebno i koje kvalitete da bi organizacija uspješno mogla ostvariti svoje ciljeve. Sastoji se od 5 koraka: 1.vizija, svrha,cilj, 2.razvoj dugoročnog strateg.plana, 3.operativni plan i mjerljivi cilj, 4.implementacija operat.ciljeva, 5.nadzor i procjena aktivnosti.

4 temeljna ZNAČENJA ULJP-a:
-ZNANSTVENA DISCIPLINA: to je interdisciplinarna kategorija - nastaje spajanjem više različitih znanosti (ekonomija, sociologija, antropologija, organizacijske teorije, psihologija, upravne znanosti, područje radnog prava..) Ova se disciplina nalazi u fazi expanzije.
-MENADŽERSKA FUNKCIJA: (...)
-POSEBNA POSLOVNA FUNKCIJA U ORGANIZACIJI: (...)
-MENADŽERSKA FILOZOFIJA: (...)

Glavne osobine j. službenika:
Državni službenik treba biti:
-obrazovan, s naročitim stupnjem profesionalizma i integriteta.
-podložan pravnim propisima koji omogućavaju učinkovito obavljanje funkcija, a koji ga štite od uplitanja politike i interesnih skupina.
-ima osiguranu odgovarajuću plaću (iako to i nije osobina, al tak piše..).
---------------------------------------------------------------------
Standardi u odnosu na drž. službenike:
1.prioritet javnog interesa (nad bilo kojim drugim interesom)
2.depolitizacija i profesionalizacija drž. službe: službenici trebaju biti: profesionalni, stručni, trebaju se stručno usavršavati, a napredovanje se temelji na zaslugama!
3.odgovornost drž.službenika: inzistira se na individualnoj odgovornosti. Problem: ne postoje jasno definirani poslovi određenog radnog mjesta - opis poslova.
4. jasno definirana prava i obveze drž.službenika te odgovarajući stupanj zaštite zaposlenja i plaće (zakon i propisi).
5.merit načelo - zapošljavanje, napredovanje - temeljeno na zaslugama (isključivanje mogućnosti patronaže, diskriminacije..)

------------------------------------------------------------------------
PERSONALNA FUNKCIJA:
-usmjerena na provođenje pravnih pravila i postupaka
-formalizirana
-kratkoročnog je karaktera (parcijalna)
-forme i oblici su standardizirani i centralizirani - statična je i kruta.
-utvrđeni su generalni kriteriji unapređenja određene skupine službenika.
-personalni stručnjaci: pravnici i upravni pravnici (specijalizirani za tu funkciju).

ULJP (menadžerska funkcija):
-usmjerena je na podizanje organizacijske sposobnosti i uspješnosti (efikasnost).
-dugoročno i integralno.
-individualizirano, fleksibilno, dinamično.
-menadžer direktno kontaktira sa zaposlenima (individualno)
-menadžeri su integrirani u cjelokupni rad organizacije (svakodnevno i na svim organizacijskim razinama) - decentralizirano!

ajme, što sam se raspisala..
 

Nicole

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Re: Upravljanje ljudskim potencijalima

Evo nadopuna:

6.nabrojati koeficjente od I do IV grupe ( tak nešto)

7.koje su 4 definicije upravljanja ljudskim potencijalima
8. ne znam
6.navedite raspon koeficijenata za radna mjesta od 1. do 4. vrste.

7.objasni 4 ZNAČENJA upravljanja ljudskim potencijalima.
8.objasni menadžersku funkciju upravljanja ljudskim potencijalima.
 

Nicole

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Re: Upravljanje ljudskim potencijalima

@ivy ;)

nekoliko pitanja od danas:
1.novi javni menadžment, presonalna, funkcionalna i strukturna dimenzija
menadžerskih reformi.
2.službenici kao nostielji povlastice, službenici kao nositelji vlasti.
3.kameralizam, spoils-system, merit princip.
4.koje potrebe treba zadovoljiti plaća službenika (materijalni status,
nagrađivanje..).
5.kako su se plaćali službenici kroz povijest (u naturi, uzdržavanje na
dvoru vladara..).
6.postoje li i danas primjeri plaćanja "u naturi" (to je ono: službeni
mobitel, auto, božićnice-ako nisu u gotovini već kao bon..)

-one koji su odgovarali za višu ocjenu (to su oni kaj su super napisali
ispit), pitala je komparativne primjere (Njemačka, Italija, tranzicijske
zemlje... - u knjizi Modernizacija hrv. uprave).

žena maksimalno izvlači, pokušava pomoć, ako ne ide, pita isto pitanje osobu do. Ali stvar je u tome kaj, ak si ona zamisli nekaj kaj bi trebalo odgovorit, nije zadovoljna dok ne dobije taj odgovor. Pr. cura kaže da se spoils-sistem (sustav plijena) temelji na tome da se na službenička mjesta zapošljava preko veze, ali profa zapravo hoće čut: smjenom vlasti smjenjuju se i svi službenici u upravi te postavljaju na ta mjesta novi, tj. politički podobni ljudi.
 

FOXY

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Upravljanje ljudskim potencijalima

Ljudi evo kao i Sunce mene ispitivao Koprić, i DOBAR upisao, meni je on skroz oke, dosad uvijek pozitivna iskustva s njim....eto...pitao me je samo iz zakonai to o posredovanju, kako se izabiru tajnici i da li se državni službenici smiju kandidirati na izborima- dakle lagano..nažalost frendica mi nije prošla kod Marčetić al bude-bude....
Želim svima sreću next rok.....i posebno fala Nicole- koja mi je pomogla sa savjetima oko spremanja ispita i pogotovo njezinoj bilježnici...tnx stara...svim ostalima sretno..................:luxhello:
 

Dijana 2

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Upravljanje ljudskim potencijalima

ULJP – 16.10.2007. - pismeni (rezultati: četvrtak u 10,00)

1. Službenici i službenički sustav
a) Objasni osnovna obilježja rudimentarnih službenika
b) Objasni obilježja i razlike spoils i merit sustava
2. Sustav napredovanja službenika
a) Navedi prednosti i nedostatke automatskog sustava napredovanja
b) Koji je sustav napredovanja zastupljen u zakonodavstvu RH
3. Upravljanje ljudskim potencijalima
a) Objasni tri značenja pojma strategijskog upravljanja
b) Objasni razlike ULJP-a u privatnom i javnom sektoru
4. Prava i obveze državnih službenika u RH
a) Nabroji temeljna prava državnih službenika prema ZODS-u
b) Objasni dužnost čuvanja službene tajne i poštovanja privatnosti
5. Obrazovanje državnih službenika
a) Koja su obilježja upravnog obrazovanja u Njemačkoj
b) Nabroji koji su programi izobrazbe državnih službenika predviđeni u ZODS-u
 

jana21

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Upravljanje ljudskim potencijalima

ma to ni ja nisam odgovorila javni i privatni sektor a ni njemačku. a šta reći o čuvanju tajne.mora čuvati tajne i podatke 5godina poslije.mislim ima se šta reći.zeznuta pitanja. 3 b sam našla-kao privatni sektor se ne može izjednačiti s javnim jer mu je u prirodi da stvori ekonomski interes....hm kolko nula smije bit.imam već 2!
 

diah

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Upravljanje ljudskim potencijalima

pitanja s pismenog su strnicu prije, a na usmenom se sjećam da je bilo:
- povrede službene dužnosti i kazne
- razlike između birokratskog i upravljačkog službenika
- klasifikacije i koju podržava RH i objasni
- korupcije
- organizacijske kulture...
 

jana21

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Upravljanje ljudskim potencijalima

kod mene pitanja s usmenog kazne za teške povrede službene dužnosti, javni službenik-obilježja, općenito o platnom sustavu i to povezati s naša 2 klasifikacijska sustava ????!
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks