AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Upravljanje ljudskim potencijalima s osnovama službeničkog prava

sunce

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Upravljanje ljudskim potencijalima

Moja pitanja: prof. Koprić: plaća, kazne za povrede službene dužnosti,
odbor za državnu službu, org. kultura, javni službenici, službenički sud i to bi bilo to.
 

jana21

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Upravljanje ljudskim potencijalima

definicija? nema definicije.to je doktrina koja se pojavila 1980-ih.najviše u zemljama SAD,VB,Kanada,Novi Zeland,Australija.širi se različitom brzinom i mjerama, mjere i učinci su strukturalni,personalni i funkcionalni i ostali. NJM nastoji da se čitava država podvrgne tržišnim načelima, itd itd.pa imaš u knjizi dosta o tome...već sam zaboravila
 

Nicole

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Re: Upravljanje ljudskim potencijalima

jel bi mi mogao itko napisati definiciju Novog javnog menadžmenta? bila bi jaaako zahvalna... ;)
..kako kaže kolegica jana21, u javni sektor nastoje se uvesti i primijeniti načela iz privatnog sektora – tržišni mehanizmi.
Temeljni cilj je slobodnije tržište. Temelji se na ekonomskim vrijednostima.
Nastoji u upravi postići, tj. povećati 3E, što dolazi u sukob s demokratskim načelima i dovodi u pitanje legitimitet. Građani gube povjerenje u institucije vlasti..

nadam se da će ti pomoći.. :)
 

borna

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Upravljanje ljudskim potencijalima

Od propisa, koncentriraj se samo na Zakon o državnim službenicima i Zakon o plaćama u javnim službama. Ostalo nije bitno. Odvlači koncentraciju.
 

leona

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Upravljanje ljudskim potencijalima

evo pitanja sa roka 20.11.:
1. upravne reforme u postsocijalističkim zemljama i utjecaj nomenklature
2. koje mjere i postupke bi trebalo provesti da uspije reforma u postsoc.zemljama
3. objasni sustav klasifikacije radnih mjesta te njegove pednosti i usporedi s otvorenim sustavom napredovanja
4. klasifikacija radnih mjesta prema ZODS
5. definiraj pojam organizacijska kultura
6. objasni poduzetničku organizacijsku kulturu
7. objasni razliku između personalne i menađerske funkcije uljp
8. nabroji poslove prema ZODS koje obavlja Jedinica za službeničke odnose
9. tko prema ZODS obavlja upravni nadzor nad provedbom službeničkih propisa, a toko inspekcijski nadzor
10. koje su ovlasti upravnog inspektora u inspekcijskom nadzoru
 

karlo

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Upravljanje ljudskim potencijalima

Kontinentalne zemlje zapadne Europe, tradicionalno su rad u upravi shvaćale kao životno zanimanje, u kojoj službenici ostvaruju karijeru tijekom koje se kontinuirano penju po hijerarhijskoj ljestvici, kako u pogledu plaće, tako i u pogledu prijelaza na više radno mjesto. Od službenika se očekivalo da svoj posao rade profesionalno i zakonito.
Ovakvo shvaćanje, kao i ubrzani rast i specijalizacija uprave tijekom 20 st., dovelo je do razvijanja velikih obrazovnih sustava. (Usavršavanje postojećih i osposobljavanje budućih kandidata za rad u javnim službama).
Pogledaj još i sustave obrazovanja u Njemačkoj, anglosaksonskim i tranzicijskim zemljama.
 

karlo

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Upravljanje ljudskim potencijalima

Pitanja uljp, 22.01.08.

1. Rudimentarni službenik
2. Službenici kao nositelji povlastice i spoils sistem
3. Otvoreni sustav napredovanja
4. Litva - sustav napredovanja
5. Strategijsko upravljanje ljudskim potencijalima
6. Tri značenja pojma strategijskog upravljanja ljud.potenc
7. Razlika između menađerske funkcije i upravljanja ljudskim potenc
8. Ocjenjivanje službenika (ZODS)
9. Nabroji - prestanak državne službe
10. Nabroji - prestanak ds po sili zakona
 

Talya

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Upravljanje ljudskim potencijalima

Pitanja sa pismenog 05/02

1.Karakteristike javnih službenika
2.Zakonska definicija državnih službenika i državnih namještenika
3.Što je nomenklatura i kakav je imala utjecaj na postsocijalističke zemlje?
4.Šta je administrativna korupcija i da li mora biti ista kao i states capture?
5.Definicija plače ili što čini plaču:unsure:(po Zakonu)i tko određuje osnovicu plaće?
6.Nabroji koeficiente od 1-4
7.Koja su 3 značenja pojma ULJP i koji se od njih najviše koristi u literaturi?(ovo pitanje je bilo dosta nejasno, nismo znali na šta se odnosi jer nije bilo specificirano, vjerojatno je trebalo napisati 3 značenja strategijskog upravljanja:confused2:,saznat ćemo sutra...)
8.Objasni menađersku i poslovnu funkciju ULJP
9.Koji se odnosi razrješavaju posredovanjem?(po Zakonu-posrednik)
10.Na koji način i tko imenuje Odbor za državnu službu?(Ili objasni postupak imenovanja tako nekako)
 

Katrin

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Upravljanje ljudskim potencijalima

Pozdrav ljudi!! Prošla sam danas ULJP,bilo je burno ali glavno da je 2 u indeksu. Devetero nas je prošlo pismeni i svi smo prošli i usmeni! Pitala me je dosta pitanja iz zakona jer sam to loše napisala u testu...Kameralizam,rudimentarni službenik,merrit sustav,sustavi napredovanja....uglavnom postavi ti pitanje i ako ne znaš pita kolegu do tebe i tako nas mrcvari dok ne dobije točan,potpun odgovor!Što se tiče prof.Marčetić,ok je ispitivač ali jednostavno moraš znati!
 

ICE

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Upravljanje ljudskim potencijalima

Ljudi može pitanja sa pismenog (19.02.) za nas "trtaroše" koji nismo izašli!:blushed:
Unaprijed hvala!
al stvarno!! nek vam bude žao!!:zzz:

1. organizacijska def. javnih službenika
koji dio def. iz ZDOS opisuje organiz. funkciju službenika
2. osnovne značajke klasifikacijskih sustava
kako se obračunava plaća u pojedinom klasif. sustavu
3. lake povrede službene dužnosti
sankcije za lake povrede
4. 4 značenja pojma ULJPa
objasni menadžersku funkciju
5. kako se obračunava plaća prema ZODS
koeficijenti od I - IV

eto! ja mislim da je bilo jasno i relativno jednostavno.
 

cedevita

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Upravljanje ljudskim potencijalima

Hello..

Ja sam bila na upravljanju na zadnjem roku, je da sam prošla od prve, ali.. ali zaista mogu reći da nisam zadovoljna.. napisala sam test za 3, dakle imala sam 12 bodova, imala sam u pojedinim pitanjima -1 bod (ne znam zasto, jer sam na pitanje u potpunosti odgovorila), i jos me pitala 6 pitanja na usmenom, plus pitanja od kolegice koja nije znala, i na kraju sam dobila 2..hm.. ispituje dosta dugo, i stvarno kad nesto zamisli da mora cuti- to mora cuti od nekoga, inace se jako naljuti..

evo nekih od pitanja sa usmenog

-KOMPARATIVNE PRIMJERE ZEMALJA (Njemacka, Poljska, Irska, Engleska, Litva, Estonija...) A najviše razliku Njemačke i Engleske
-SUSTAV NAPREDOVANJA (Njmacka, Litva, Slovenija)
-Novi javni mendzment (kada se javlja, znacajke,...)
-Organizacijska kultura- opcenito, koje su, Razlike medju birokratske i legalisticke, poduzetnicke i autoritarne..
-Merit sustav (3 iznimke merit nacela)
-Duznosti drzavnog sluzbenika po zakonu o drz.sl.
-Klasifikacijski sustav- sve, kako se dijeli, onda kod karijernog i klasifikacije radnih mjesta koji su kriteriji, pozitivne i negativne znacajke kod jednog i drugog, povezati ih sa sustavom napredovanja (automatskim i otvorenim)

pita ono sto ne napises dobro u testu...

Savjet: Nemojte izlaziti na ispit dok ne prodjete i ne naucite sve, ili recimo 90%. Treba znati jer pita sve i svasta... ili bolje receno SVE...

Sretno...
 

Neo

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Re: Upravljanje ljudskim potencijalima

ja za ovaj ispit učim već neko vrijeme :frustrating: zapravo dosta dugo jer bespotrebno odugovlačim, ali svakako ću izaći na rok u 4. mjesecu po staroj literaturi jer mi nema smisla gubiti vrijeme i učiti po novoj...moj skromni savjet onima koji spremaju ovaj ispit i u nedoumici su po kojoj literaturi da uče je po NOVOJ!
ne znam kako izgleda nova knjiga i koliko ima strana, ali ova "stara" razbacana literatura na sto mjesta je zbunjujuća i svako malo se spominje nešto što je već bilo na nekom drugom mjestu, odnosno da skratim vjerujem da će biti jednostavnije onima koji će učiti iz jedne knjige jednostavno zato što je preglednije i nekako organiziranije za pamtiti s jednog mjesta (barem meni) nego se stalno "prešaltavati" sa papira na papir

btw, imam pitanje pa ako netko zna please da mi pomogne u mojim razmišljanjima (ili sam ja glup ili jednostavno ne kužim:laughing: ali me ovo muči)
Kada bi ona pitala (što zna pitati) kakav je klasifikacijski sustav u službeničkom zakonodavstvu RH kako bi trebao glasiti točan odgovor???:confused2:
U Hrvatskoj je KLASIFIKACIJSKI SUSTAV MJEŠOVITOG TIPA jer se koristi sustav klasifikacije radnih mjesta (opis poslova koji se obavljaju: radna mjesta rukovodećih državnih službenika, viših i nižih državnih službenika prema standardnim mjerilima za sva državna tijela po Zakonu o državnim službenicima), te sustav klasifikacije službenika (po Zakonu o plaćama u javnim službama) gdje se službenici razvrstavaju prema stupnju obrazovanja i shodno tome prema rasponu koeficijenata koji mu korespondira.
neka me netko ispravi ako je krivo hvala:unsure:
 

Neo

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Re: Upravljanje ljudskim potencijalima

Da li su propisi ostali isti koji su i do sad vrijedili za ULJP?? Ili ima nekih izmjena??
I da li je stavljena nova literatura na oglasnu ploču?
Evo nekih novosti.Pogledao sam na internet stranicu Narodnih novina i naravno ima nekih promjena u pogledu Zakona o državnim službenicima, odnosno donijet je Zakon o izmjenama i dopunama zakona o državnim službenicima:angry:. Baš sad :puke:. To je naravno toliko spominjani članak o takozvanim "zviždačima" ali i ostalo.
Da li će to ulaziti u ispitnu literaturu za slijedeći ispitni rok nemam pojma...mogu samo nagađati..
No bez obzira na sve pogledajte na stranici NN
broj 27..
Ugodna zabava!!
 

Monika

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Upravljanje ljudskim potencijalima

Bok ljudi. Evo samo da se nadovežem na literaturu.
Koji učite po novoj, obratite pažnju na to je knjiga JAVNI SLUŽBENICI I TRANZICIJA, 119-184, završaa na pola poglavlja, tamo se razrađuju primjeri klasifikacijskog sustava, platnog i napredovanja u 3 zemlje., a s završnom stranicom 184., to je razrađeno na pola., pa ako imate da netko uči po staroj usporedite.
 

Talya

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Upravljanje ljudskim potencijalima

Da li netko zna kakvo je upravno obrazovanje i sustav napredovanja u Njemačkoj i Engleskoj?
thanx
Kontinentalno zapadno europske zemlje(Njemačka, Francuska) - rad u upravi se smatra kao životno zanimanje, karijera-penjanje po hijerarhijskoj ljestvici, obavljanje poslova-zakonito i profesionalno.
U Njemačkoj studijski programi- započeli su sa:" Racionalno planiranje i upravljanje u upravi"(uvode se jer su se pravnički programi smatrali prekrutim), a kasnije "Opći program za javnu upravu".
1976 je osnovan i poslijediplomski studij; visoko obrazovanje(a u tim područjima imaju i poslijediplomske studije): političke znanosti i menadžment...Na zapadu Njemačke pravnici još uvijek obavljaju visoki broj upravnih poslova i više ih je zaposleno na subnacionalnim razinama nego na centralnoj razini.

U Engleskoj(anglosaksonske zemlje)..uprava se popunjava fakultetski obrazovanim osobama općeg znanja ...i tamo postoje New Universities gdje se uče upravne discipline i o javnoj upravi se uči na tradicionalnim fakultetima,oni imaju Fakultet za javnu politiku i upravljanje i više se baziraju na politološkim predmetima, a tako i na poslijediplomskim studijima; niti na srednjoj ni na lokalnoj razini upravnog sustava ne traži se posebno upravno znanje.

Ovo se odnosi na sve anglosaksonske zemlje:
Ne vide upravu kao područje u kojem službenik ostvaruje životnu karijeru nego kao skup poslova za pripadnike različitih profesija; te zemlje nemaju jedinstven sustav obrazovanja za javne službenike, međutim sve se više uvrštavaju teme koje se odnose na EU i njihove institucije.

Eto to su glavne razlike između anglosaksonskih i kontinentalno zapadno europskih zemalja...to je često pitanje, ako ne na pismenom onda na usmenom...
 

monica

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Re: Upravljanje ljudskim potencijalima i službeničko pravo

Pitanja - po novoj knjizi : 15.4.08.
1. a) weberov pojam birokracije
b) slabosti menadžmenta na svjetskoj razini
2. a) temeljna prava državnih službenika
b) načelo čuvanja službene tajne i poštovanja privatnosti
3. a) općenito o sustavu odjela
b) uobičajeni odabiri javnih službenika
4. a) timski rad
b) nekakav model kod timskog rada (ne sjećam se baš)
5. a) službenički i visoku službenički sud - članovi
b) teške povrede službene dužnosti - što treba sadržavati zahtjev
 

jane

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Upravljanje ljudskim potencijalima i službeničko pravo

Pitanja s ispita- rok 15.04.08., po staroj literaturi

1.a)Službenici kao nositelji društvenih beneficija i oblici novije patronaze u danasnje vrijeme?
b)Merit sistem i izuzeci?
2.a)Temeljna prava službenika?
b)Objasni duznost cuvanja sluzbene tajne i postivanja privatnosti
3.a)Klasifikacijski sustav radnih mjesta i s kojim sustavom napredovanja ga je moguce povezati?
b)Kakav je klasifikacijski sustav zastupljen kod nas i nabroji standardna mjerila radnih mjesta?
4.a)Razlika izmedju personalne funkcije i uljp-a?
b)Objasni pojam uljp u javnoj upravi?
5.a)Sastav sluzbenickog i viseg sluzbenickog suda?
b)Sto sadrzi zahtjev za pokretanje postupka zbog teze povrede sluzbene duznosti
 

MarinaV

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Upravljanje ljudskim potencijalima i službeničko pravo

Hej ljudi evo koja je literatura od 6.mjeseca:

OBVEZNA LITERATURA:

(1) MARČETIĆ, Gordana (2007) Upravljanje ljudskim
potencijalima u javnoj upravi (u tisku, Društveno
veleučilište u Zagrebu, Zagreb 2007. (za ispit je
potrebno naučiti od strane 43. do strane 311, a
pročitati od strane 313 do 394);

(2) MARČETIĆ, Gordana (2005) Javni službenici i
tranzicija, Društveno veleučilište u Zagrebu i Konrad
Adenauer Stiftung, Zagreb 2005. (za ispit je potrebno
naučiti od strane 119-184);

(3) KOPRIĆ, Ivan (1999), Struktura i komuniciranje u
upravnim organizacijama, Pravni fakultet u Zagrebu (za
ispit je potrebno naučiti od strane 256. do strane
290.).

PROPISI:
(1) Zakon o državnim službenicima, Narodne novine broj
92/05, 142/06, 77/07, 107/07 i 27/08;
(2) Zakon o plaćama u javnim službama, Narodne novine
broj 27/01;
(3) Uredba o klasifikaciji radnih mjesta u državnoj
službi, Narodne novine broj 77/07 i 13/08 (naučiti od
članka 1. do članka 6., članak 11. i članak 17.);
(4) Uredba o načinima i uvjetima napredovanja državnih
službenika, Narodne novine broj 77/07;
(5) Kolektivni ugovor za državne službenike i
namještenike, Narodne novine broj 92/04, 141/04,
150/04 (naučiti od članka 35. do članka 43.).

Eto nadam se da sam nekom pomogla!
 

Lkalauz

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Upravljanje ljudskim potencijalima i službeničko pravo

Pozdrav svima. Prošla sam danas ULJP. Profesorica me pitala tipove organizacijske kulture i objasniti, ocjenjivanje državnih službenika, klasifikacijske sustave i sustave napredovanja i odbor za državne službenike. Nadan se da su i svi ostali položili. Javite kako ste prošli. Pozdrav
 

Neo

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Re: Upravljanje ljudskim potencijalima i službeničko pravo

pozdrav! :jumping:prošao sam:jumping: svi na usmenom su prošli jedino ne znam za curu koja je imala komisiju jer je bila posljednja. nadam se da je prošla :pop:. Na usmenom je pitala; nomenklatura, klasifikacijski sustav u RH i na koji način je to vidljivo u Zakonu o državnim službenicima, kako se izračunava plaća, tko određuje koeficijente i kojim aktom, kako se određuje osnovica plaće (kolektivnim pregovaranjem između sindikata i Vlade RH), uvjeti za izvanredno (ubrzano) napredovanje u RH, jedinice za službeničke odnose, karakteristike službeničkih sustava anglosaksonskih zemalja i njihovo obrazovanje i to je sve čega se sad mogu sjetiti. Profa je ugodna pri ispitivanju, ali je treba pozorno slušati jer povezuje različite stvari i traži logičko zaključivanje pa to može zbuniti ako čovjek nije koncentriran ili ima tremu. Sretno. Ne mogu vjerovati :bounce:da sam riješio ovaj ispit!
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks