AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Teorija organizacije

marko90

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Mislila je na moć iz knjige Perko Šeparović, one vrste prema Galbraithu i osnove moći prema Frenchu i Ravenu, ali ja sam to sve iskombinirao s 3 dominantna tipa moći u sklopu teorije organizacijskog konflikta i moći
 

pigetic

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Mislim da ti ne postoji skripta, ja sam učio iz knjiga...
Skripta bi inače stvarno dobro došla da usmjeri na ono kaj je bitno jer treba iz milijuna teorija izvući one koje su bitne.
 

Silenius

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Mislila je na moć iz knjige Perko Šeparović, one vrste prema Galbraithu i osnove moći prema Frenchu i Ravenu, ali ja sam to sve iskombinirao s 3 dominantna tipa moći u sklopu teorije organizacijskog konflikta i moći
Hvala ti puno kolega!
 

biserna

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Kolegice i kolege, molim pomoć u vezi pitanja koja prof. Džinić postavlja: smith, marx, durkheim, likert. Isto tako, ne znam detalje, ali postavlja pitanje nešto kao: jednosprežno / dvosprežno. Molim odgovor na ova pitanja ili barem naznaku o čemu se radi. Unaprijed zahvaljujem! ;)
 

Silenius

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Kolegice i kolege, molim pomoć u vezi pitanja koja prof. Džinić postavlja: smith, marx, durkheim, likert. Isto tako, ne znam detalje, ali postavlja pitanje nešto kao: jednosprežno / dvosprežno. Molim odgovor na ova pitanja ili barem naznaku o čemu se radi. Unaprijed zahvaljujem! ;)
Smith, Marx i Durkheim se nalaze u knjizi Upravljanje u suvremenoj državi od Pusića na str. 2.-5.
Malo sam istraživala i našla LIkerta u Perko-Šeparović na str. 64.-65. ali ovo jednosprežni i dvosprežno nemam pojma.
 

Silenius

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Da li je danas bio ispit i ako je, kako je bilo i da li je itko išao? Hvala unaprijed!
 

biserna

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Evo ja sam bila, s još 3 kolegice. Prošla sam, kod prof. Džinić, a pitala me Durkheima - koji su njegovi zaključci o podjeli rada, kauzalnu potku sredine okoline i vrste moći i kako moć utječe na ljude u organizaciji. Kolegicu je pitala teoriju odlučivanja, školu ljudskih odnosa, Lowerenca i Larsha, i još nešto što se ne mogu sjetiti. Prof. je prilično tolerantna, bitni su još teoretičari poimence, a pitanja obično proširuje - znači kako odgovoriš na prvo pitanje postavlja još potpitanja pa treba znati povezati materiju. Sretno!
 

Nirvana

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
kako moć utječe na ljude u organizaciji
kauzalnu potku sredine okoline

može netko odgovoriti na ova pitanja?
 

biserna

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Evo odgovora, kako sam ja to odgovarala

1.) Pričala samo vrstama uključenosti ljudi u organizaciju:
1. alijenativna
• intenzivno negativno područje
• zatvorenici, pacijenti u duševnim bolnicama, vojnici
2. kalkulativna
• umjereno negativno ili pozitivno područje
• zatvorenici u kontaktu s čuvarima, prodavači koji imaju stalne kupce
3. moralna
• intenzivno pozitivno područje
• lojalnost vođi političke stranke, privrženost crkvi

2.) Teorija otvorenog sustava
Emery i Trist uvode pojam «kauzalna potka okolne sredine». Kauzalna potka odnosi se na procese, po kojima elementi koji pripadaju sredini dolaze u vezu jedan s drugim i obilježava područje uzajamne zavisnosti u samoj sredini.
Postoje 4 tipa ili faze u razvoju kauzalne potke okoline:
1. Prvi tip je mirujuća sredina sa slučajnim rasporedom elemenata, koji su relativno stalni. Pod takvim uvjetima nema prostora da organizacija razvija strategiju svoga djelovanja već primjenjuje samo taktiku te djeluje na lokalnoj razini.
2. Drugi tip je mirujuća razina s grozdastom strukturom u kojoj postoje skupine ( grozdovi ) povezanih elemenata. Ona odgovara situaciji nepotpune konkurencije odnosu model monopolističkog tržišta. Organizacija pored taktike razvija i strategiju kojom usmjeruje poduzimanje taktičkih koraka.
3. Treći tip je dinamična, uznemirena okolina u kojoj postoji veći broj sličnih organizacija u konkurenciji. Te konkurentske organizacije međusobno si postavljaju zapreke
4. Turbulentna okolina ili područje nemira četvrti je tip. Ona je najdinamičnija i najsloženija. Neizvjesnost rapidno raste. Rješenje za smanjenje neizvjesnosti je u matričnoj strukturi u okviru koje organizacije, koje nisu slične, ali čiji su ciljevi u pozitivnoj međusobnoj korelaciji, tj. idu za maksimalnom kooperacijom.
Teorija kauzalne potke okoline sredine odnose se na privredne organizacije. Polazi od idealnog tržišta sa mnogo ponuditelja i ponuda prema stvaranju gustoće u okolini.
Ova teorija govori o tome da su neki dijelovi okoline važniji za sustav od drugih dijelova ( npr. za upravne organizacije važna je politika i društvena okolina – građani, privatne osobe, pravne osobe).

Sjetila sam se još pitanja od kolegice: kako veličina organizacije utječe na strukturu!
 

mena

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
da li netko ima potrebnu literaturu za ovaj ispit na mailu da mi proslijedi?
Puno hvala unaprijed.
 

Nirvana

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
da li netko ima potrebnu literaturu za ovaj ispit na mailu da mi proslijedi?
Puno hvala unaprijed.
Ja imam clanak od pusica i knjigu od koprica pa mi posalji mail na pm
Jel netko zna sto treba odgovorit na pitanje varijable org.strukture i na sto bi trebalo obratit paznju kod komunikacija te kod malih grupa
 

Silenius

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Ispit je 30.06. u 15,00 sati, Gundulićeva 10, soba 3a.

Da li još netko ide na ovaj ispit?
 

Silenius

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
ja idem
Odmah mi je lakše jer znam da nisam sama.

Kolegice i kolege, molim pomoć u vezi pitanja koja prof. Džinić postavlja: smith, marx, durkheim, likert. Isto tako, ne znam detalje, ali postavlja pitanje nešto kao: jednosprežno / dvosprežno. Molim odgovor na ova pitanja ili barem naznaku o čemu se radi. Unaprijed zahvaljujem! ;)
Našla sam ovo jednosprežno, dvosprežno - organizacijsko učenje u knizi od Koprića na str. 95.
 

Silenius

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Na današnjem roku pitanja od kolegice i moja:
- interesno - politički pravac - sve treba odgovoriti pod tima naslovom
- organizacijsko učenje - zablokirala sam pa mi je rekla upravljanje i komuniciranje - to je u biti ono jednosprežno i dvoprežno učenje na str. 95. od Koprića i nešto malo o upravljanju općenito pod tim istim naslovom sam ispričala
- torija odlučivanja
- vrste moći i kao potpitanje moći kod Croziera
- kauzalna potka okolne sredine
Klasika, uvijek se vrti po istim pitanjima. Profesorica je bila ok samo što je ispit kasnio sat vremena.
Čula sam od kolegica da profesorica Džinić zna nekada pitati i Mc Gregora i Maslowa pa i Herzberga - to je sve kod motivacije. Isto tako da nekada pita tipove organizacijske kulture - onih 6.
Eto sretno svima!
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks