AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Socijalna politika hrvatske

lorena0810

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Moze netko tko je bio na uvodnom predavanju reci literaturu i jesu li predavanja obavezna?
Literatura je knjiga Socijalna politika Hrvatske iz 2008..biras sama tri poglavlja iz koja ces odgovarat....predavanja nisu obvezna, al je prof rekao ako budemo redovni da cemo imat neki predrok...ali nista konkretno
 

Antoniaa

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Skupila sam pitanja koja su do sad objavljena na forumu, ali obzirom da još nisam krenula s učenjem, moguće da sam koje pitanje pogrešno razvrstala, pa ukoliko jesam, ispravite me. :)

Obvezni dio

1. socijalna prava
2. religija i rat
3. socijalna mobilizacija
4. razvoj socijalne države
5. odnos socijalne i ekonomske politike
6. socijalna država
7. socijalna kohezija
8. država i reformatori
9. tko je glavni zagovaratelj soc. Kohezije
10. 3 faze razvoja soc. Politike

Obiteljska politika
1. obit. i populacijska politika
2. ekonomska i ekološka politika prema obitelji
3. profili obiteljske politike
4. pravni pristup uređenju obiteljskih odnosa
5. obiteljske politke s obzirom na status hranitelja
6. obit.profili prema gauthieru
7. novac kao mjera obit. politike
8. 4 politička razdoblja
9. institucionalne mjere u obiteljskoj politici
10. postotak zastupljenosti djece u institucijama, glavni problemi, tko ih financira.
11. dječji doplatak i populacijski dodatak -to je 500 kn za treće i četvrto dijete
12. tko ima pravo na veći dječji doplatak.
13. mjere obiteljske politike
14. usluge kao mjera i porezne olakšice kao mjera i temeljni problem kod tih dviju mjera
15. dječji doplatak,
16. razvoj obiteljske politike u RH nakon 1990. (četiri razdoblja),
17. porezne olakšice
18. materijalna prava roditelja
19. porodni i roditeljski dopust (u kojem razdoblju svaki, tko ih plaća)

Mirovinski sustavi
1. povijest mirovinskih sustava
2. modeli mir.sustava i razlika među njima
3. definirana davanja i definirani doprinosi
4. čileanska reforma,
5. reforme svj. banke,
6. prednosti i nedostaci kapitalizacije i privatizacije mirovinskih sustava
7. II mirovinski stup

Politika zapošljavanja
1. aktivna politika zapošljavanja i razvoj u hrvatskoj, tražio je i neke postotke koliko je nezaposlenih u Hrv. obuhvaćeno novčanim naknadama
2. aktivna politika zapošljavanja


Civilno društvo
1. razvoj organizacija u socijalističkom razdoblju i samo nabrojati koje postoje u Hrv po zakonu (udruge, zaklade i fundacije, ustanove)
2. nabrojati organizacije u RH i koje su razlike među njima
3. zašto je problem što je prije država držala monopol u socijalnoj politici
4. po čemu su bolje org civilnog društva,
5. općenito o civilnom društvu
6. malo o udrugama
7. razlika između udruga i zaklada
8. porezna oslobođenja za organizacije civilnog društva
9. socijalno poduzetništvo
10. nabroji teorije o civilnom društvu i objasni jednu


Nezaposlenost
1. Koliko ima nezaposlenih u RH
2. razlika između anketne i administrativne nezaposlenosti
3. koje su aktivne i pasivne mjere za nezaposlene.
4. dvije def nezaposlenosti (anketna i administrativna)
5. aktivne mjere zapošljavanja,
6. novčana naknada (tko je isplaćuje, razdoblja - prema novim podacima)
7. mjere za zapošljavanje.


Socijalna skrb i pomoć
1. kako se razvijala socijalna skrb i pomoć nakon socijalističkog sustava
2. koji su nedostaci našeg sustava socijalne skrbi i pomoći
3. koje su mjere kategorijalne socijalne pomoći ( invalidnina i doplatak za pomoć i njegu za invalide- nije u knjizi baš tako objašnjeno)
4. što je socijalna pomoć
5. koliki postotak BDPa se troši na sustav socijalne skrbi.
6. Razlika između socijalne pomoći i skrbi


Zdravstvo
1. reforme zdravstva,
2. financiranje zdravstva,
3. o HZZO-u i njegovom statusu
4. izazovi zdravstva u rh


Stambena politika
1. prodaja društvenih stanova,
2. stambeni statusi,
3. društveno poticajna stanogradnja
4. stambena politika nakon 1990
5. što je zaštićena najamnina
6. stambeni statusi u RH
[DOUBLEPOST=1484916705,1484916440][/DOUBLEPOST]Skupila sam pitanja koja su do sad objavljena na forumu, ali obzirom da još nisam krenula s učenjem, moguće da sam koje pitanje pogrešno razvrstala, pa ukoliko jesam, ispravite me. :)

Obvezni dio

1. socijalna prava
2. religija i rat
3. socijalna mobilizacija
4. razvoj socijalne države
5. odnos socijalne i ekonomske politike
6. socijalna država
7. socijalna kohezija
8. država i reformatori
9. tko je glavni zagovaratelj soc. Kohezije
10. 3 faze razvoja soc. Politike

Obiteljska politika
1. obit. i populacijska politika
2. ekonomska i ekološka politika prema obitelji
3. profili obiteljske politike
4. pravni pristup uređenju obiteljskih odnosa
5. obiteljske politke s obzirom na status hranitelja
6. obit.profili prema gauthieru
7. novac kao mjera obit. politike
8. 4 politička razdoblja
9. institucionalne mjere u obiteljskoj politici
10. postotak zastupljenosti djece u institucijama, glavni problemi, tko ih financira.
11. dječji doplatak i populacijski dodatak -to je 500 kn za treće i četvrto dijete
12. tko ima pravo na veći dječji doplatak.
13. mjere obiteljske politike
14. usluge kao mjera i porezne olakšice kao mjera i temeljni problem kod tih dviju mjera
15. dječji doplatak,
16. razvoj obiteljske politike u RH nakon 1990. (četiri razdoblja),
17. porezne olakšice
18. materijalna prava roditelja
19. porodni i roditeljski dopust (u kojem razdoblju svaki, tko ih plaća)

Mirovinski sustavi
1. povijest mirovinskih sustava
2. modeli mir.sustava i razlika među njima
3. definirana davanja i definirani doprinosi
4. čileanska reforma,
5. reforme svj. banke,
6. prednosti i nedostaci kapitalizacije i privatizacije mirovinskih sustava
7. II mirovinski stup

Politika zapošljavanja
1. aktivna politika zapošljavanja i razvoj u hrvatskoj, tražio je i neke postotke koliko je nezaposlenih u Hrv. obuhvaćeno novčanim naknadama
2. aktivna politika zapošljavanja


Civilno društvo
1. razvoj organizacija u socijalističkom razdoblju i samo nabrojati koje postoje u Hrv po zakonu (udruge, zaklade i fundacije, ustanove)
2. nabrojati organizacije u RH i koje su razlike među njima
3. zašto je problem što je prije država držala monopol u socijalnoj politici
4. po čemu su bolje org civilnog društva,
5. općenito o civilnom društvu
6. malo o udrugama
7. razlika između udruga i zaklada
8. porezna oslobođenja za organizacije civilnog društva
9. socijalno poduzetništvo
10. nabroji teorije o civilnom društvu i objasni jednu


Nezaposlenost
1. Koliko ima nezaposlenih u RH
2. razlika između anketne i administrativne nezaposlenosti
3. koje su aktivne i pasivne mjere za nezaposlene.
4. dvije def nezaposlenosti (anketna i administrativna)
5. aktivne mjere zapošljavanja,
6. novčana naknada (tko je isplaćuje, razdoblja - prema novim podacima)
7. mjere za zapošljavanje.


Socijalna skrb i pomoć
1. kako se razvijala socijalna skrb i pomoć nakon socijalističkog sustava
2. koji su nedostaci našeg sustava socijalne skrbi i pomoći
3. koje su mjere kategorijalne socijalne pomoći ( invalidnina i doplatak za pomoć i njegu za invalide- nije u knjizi baš tako objašnjeno)
4. što je socijalna pomoć
5. koliki postotak BDPa se troši na sustav socijalne skrbi.
6. Razlika između socijalne pomoći i skrbi


Zdravstvo
1. reforme zdravstva,
2. financiranje zdravstva,
3. o HZZO-u i njegovom statusu
4. izazovi zdravstva u rh


Stambena politika
1. prodaja društvenih stanova,
2. stambeni statusi,
3. društveno poticajna stanogradnja
4. stambena politika nakon 1990
5. što je zaštićena najamnina
6. stambeni statusi u RH
 

anamarija5

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
preporučila bi ovaj izborni predmet, knjiga je lako pamtljiva, biraju se tri poglavlja po želji, jest da je malo zastarila knjiga ali ono..i to odite kod bežovana..malo pita, više je pričao on nego ja,svima je dao 3 koliko god smo znali/ne znali...
 

Afrodita

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Prošli tjedan pitanja kod prof. Babića:

Dobra vladavina, model otvorene koordinacije, teorije civilnog društva i objasniti, aktivna i pasivna politika zapošljavanja, stambeni statusi i nešto malo o subvencioniranju najamnina.

Ne gnjavi s povijesnim gradivom niti postocima.

Pitanja su neka moja, neka od kolegice, jedan od ugodnijih usmenih. Profesor je vrlo simpatičan, daje dobre ocjene, ali treba se znati.
 

Antoniaa

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Usmeni kod profesora Babića definitivno najugodniji ispit u ove 4 godine studija. Atmosfera je skroz opuštena, profesor je susretljiv i dosta se trudi pomoći ako zapnete negdje. Više traži razumijevanje gradiva, nego točne definicije iz knjige. Postavi po jedno pitanje iz svakog odabranog poglavlja i ukoliko znate odgovorit, ne gnjavi s dodatnim pitanjima.

Ja sam odabrala politiku zapošljavanja i nezaposlenost, civilno društvo i zdravstvenu politiku. Sama sam si napravila skriptu od cca 40str, poslat ću ju u skriptarnicu čim natipkam do kraja.

Ugl, moja pitanja su bila reći nešto o pasivnim politikama tržišta rada - nabrojati ih i objasniti kako funkcionira novčana naknada - tu je potrebno znati u kojem periodu osoba ima pravo primati novčanu naknadu, da visina naknade ovisi o prethodnim primanjima, kolika je ta naknada u postotku za određeno razdoblje (70% za prvih 90 dana, 35% za preostalo vrijeme korištenja) i također treba objasniti kako pravo na naknadu nije bezuvjetno. Prosječna visina novčane naknade koju primaju nezaposlene osobe iznosi vam cca 1.600 kn (to nije bilo potrebno znati, ali smo prokomentirali tokom razgovora).
Pitanje iz civilnog društva bilo je objasniti model kombinirane socijalne politike i zbog čega je taj model preporučljiv. Bitan je naime jer dokida monopol države u pružanju socijalnih usluga. Ja sam se više fokusirala na objašnjavanje upravo te njegove važnosti, dok sam, što se tiče samog modela, navela samo koji dionici sudjeluju u pružanju usluga korisnicima.
Zadnje pitanje odnosilo se na kostur zdravstvenog sustava, tj. njegove tri razine i koja prava proizlaze iz zdravstvenog. Što se tiče razina, nabrojala sam ih i navela koje institucije koja obuhvaća. Prava iz zdravstvenog su pravo na zdravstvenu zaštitu (nabrojala sam 7 prava koja tu ubrajamo) i pravo na novčanu naknadu.

Moram napomenuti kako profesor nije inzistirao na novim podacima. Štoviše, kad smo došli do zdravstvene politike i sam je rekao da ne zna što bi me pitao obzirom da su podaci u knjizi jako zastarjeli i da se sve to skupa non stop mijenja. Posebno navodeći kako je apsurdno ispitivati reforme zdravstvenog sustava (koje su meni bile najgroznije, pa eto možda si netko skrati muke).
Neke su kolegice imale nešto drugačija iskustva s njim, tražio ih je trenutno važeće podatke pa ipak mislim da nije na odmet naučiti one najosnovnije, posebno u području politike zapošljavanja i nešto sitno samo kod novčanih naknada u zdravstvu.

Malo sam odužila, ali sve u svemu odličan izborni predmet i još bolji usmeni. Moja petica je u indexu! :) Sretno svima na budućim rokovima! :)
 

bett

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Usmeni kod profesora Babića definitivno najugodniji ispit u ove 4 godine studija. Atmosfera je skroz opuštena, profesor je susretljiv i dosta se trudi pomoći ako zapnete negdje. Više traži razumijevanje gradiva, nego točne definicije iz knjige. Postavi po jedno pitanje iz svakog odabranog poglavlja i ukoliko znate odgovorit, ne gnjavi s dodatnim pitanjima.

Ja sam odabrala politiku zapošljavanja i nezaposlenost, civilno društvo i zdravstvenu politiku. Sama sam si napravila skriptu od cca 40str, poslat ću ju u skriptarnicu čim natipkam do kraja.

Ugl, moja pitanja su bila reći nešto o pasivnim politikama tržišta rada - nabrojati ih i objasniti kako funkcionira novčana naknada - tu je potrebno znati u kojem periodu osoba ima pravo primati novčanu naknadu, da visina naknade ovisi o prethodnim primanjima, kolika je ta naknada u postotku za određeno razdoblje (70% za prvih 90 dana, 35% za preostalo vrijeme korištenja) i također treba objasniti kako pravo na naknadu nije bezuvjetno. Prosječna visina novčane naknade koju primaju nezaposlene osobe iznosi vam cca 1.600 kn (to nije bilo potrebno znati, ali smo prokomentirali tokom razgovora).
Pitanje iz civilnog društva bilo je objasniti model kombinirane socijalne politike i zbog čega je taj model preporučljiv. Bitan je naime jer dokida monopol države u pružanju socijalnih usluga. Ja sam se više fokusirala na objašnjavanje upravo te njegove važnosti, dok sam, što se tiče samog modela, navela samo koji dionici sudjeluju u pružanju usluga korisnicima.
Zadnje pitanje odnosilo se na kostur zdravstvenog sustava, tj. njegove tri razine i koja prava proizlaze iz zdravstvenog. Što se tiče razina, nabrojala sam ih i navela koje institucije koja obuhvaća. Prava iz zdravstvenog su pravo na zdravstvenu zaštitu (nabrojala sam 7 prava koja tu ubrajamo) i pravo na novčanu naknadu.

Moram napomenuti kako profesor nije inzistirao na novim podacima. Štoviše, kad smo došli do zdravstvene politike i sam je rekao da ne zna što bi me pitao obzirom da su podaci u knjizi jako zastarjeli i da se sve to skupa non stop mijenja. Posebno navodeći kako je apsurdno ispitivati reforme zdravstvenog sustava (koje su meni bile najgroznije, pa eto možda si netko skrati muke).
Neke su kolegice imale nešto drugačija iskustva s njim, tražio ih je trenutno važeće podatke pa ipak mislim da nije na odmet naučiti one najosnovnije, posebno u području politike zapošljavanja i nešto sitno samo kod novčanih naknada u zdravstvu.

Malo sam odužila, ali sve u svemu odličan izborni predmet i još bolji usmeni. Moja petica je u indexu! :) Sretno svima na budućim rokovima! :)
Mozes li mi please poslati skriptu na mail poslala sam ti ga u privatnoj poruci.Hvala :)
 

Žorža

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Usmeni kod profesora Babića definitivno najugodniji ispit u ove 4 godine studija. Atmosfera je skroz opuštena, profesor je susretljiv i dosta se trudi pomoći ako zapnete negdje. Više traži razumijevanje gradiva, nego točne definicije iz knjige. Postavi po jedno pitanje iz svakog odabranog poglavlja i ukoliko znate odgovorit, ne gnjavi s dodatnim pitanjima.

Ja sam odabrala politiku zapošljavanja i nezaposlenost, civilno društvo i zdravstvenu politiku. Sama sam si napravila skriptu od cca 40str, poslat ću ju u skriptarnicu čim natipkam do kraja.

Ugl, moja pitanja su bila reći nešto o pasivnim politikama tržišta rada - nabrojati ih i objasniti kako funkcionira novčana naknada - tu je potrebno znati u kojem periodu osoba ima pravo primati novčanu naknadu, da visina naknade ovisi o prethodnim primanjima, kolika je ta naknada u postotku za određeno razdoblje (70% za prvih 90 dana, 35% za preostalo vrijeme korištenja) i također treba objasniti kako pravo na naknadu nije bezuvjetno. Prosječna visina novčane naknade koju primaju nezaposlene osobe iznosi vam cca 1.600 kn (to nije bilo potrebno znati, ali smo prokomentirali tokom razgovora).
Pitanje iz civilnog društva bilo je objasniti model kombinirane socijalne politike i zbog čega je taj model preporučljiv. Bitan je naime jer dokida monopol države u pružanju socijalnih usluga. Ja sam se više fokusirala na objašnjavanje upravo te njegove važnosti, dok sam, što se tiče samog modela, navela samo koji dionici sudjeluju u pružanju usluga korisnicima.
Zadnje pitanje odnosilo se na kostur zdravstvenog sustava, tj. njegove tri razine i koja prava proizlaze iz zdravstvenog. Što se tiče razina, nabrojala sam ih i navela koje institucije koja obuhvaća. Prava iz zdravstvenog su pravo na zdravstvenu zaštitu (nabrojala sam 7 prava koja tu ubrajamo) i pravo na novčanu naknadu.

Moram napomenuti kako profesor nije inzistirao na novim podacima. Štoviše, kad smo došli do zdravstvene politike i sam je rekao da ne zna što bi me pitao obzirom da su podaci u knjizi jako zastarjeli i da se sve to skupa non stop mijenja. Posebno navodeći kako je apsurdno ispitivati reforme zdravstvenog sustava (koje su meni bile najgroznije, pa eto možda si netko skrati muke).
Neke su kolegice imale nešto drugačija iskustva s njim, tražio ih je trenutno važeće podatke pa ipak mislim da nije na odmet naučiti one najosnovnije, posebno u području politike zapošljavanja i nešto sitno samo kod novčanih naknada u zdravstvu.

Malo sam odužila, ali sve u svemu odličan izborni predmet i još bolji usmeni. Moja petica je u indexu! :) Sretno svima na budućim rokovima! :)
[DOUBLEPOST=1505299441,1505299316][/DOUBLEPOST]
Usmeni kod profesora Babića definitivno najugodniji ispit u ove 4 godine studija. Atmosfera je skroz opuštena, profesor je susretljiv i dosta se trudi pomoći ako zapnete negdje. Više traži razumijevanje gradiva, nego točne definicije iz knjige. Postavi po jedno pitanje iz svakog odabranog poglavlja i ukoliko znate odgovorit, ne gnjavi s dodatnim pitanjima.

Ja sam odabrala politiku zapošljavanja i nezaposlenost, civilno društvo i zdravstvenu politiku. Sama sam si napravila skriptu od cca 40str, poslat ću ju u skriptarnicu čim natipkam do kraja.

Ugl, moja pitanja su bila reći nešto o pasivnim politikama tržišta rada - nabrojati ih i objasniti kako funkcionira novčana naknada - tu je potrebno znati u kojem periodu osoba ima pravo primati novčanu naknadu, da visina naknade ovisi o prethodnim primanjima, kolika je ta naknada u postotku za određeno razdoblje (70% za prvih 90 dana, 35% za preostalo vrijeme korištenja) i također treba objasniti kako pravo na naknadu nije bezuvjetno. Prosječna visina novčane naknade koju primaju nezaposlene osobe iznosi vam cca 1.600 kn (to nije bilo potrebno znati, ali smo prokomentirali tokom razgovora).
Pitanje iz civilnog društva bilo je objasniti model kombinirane socijalne politike i zbog čega je taj model preporučljiv. Bitan je naime jer dokida monopol države u pružanju socijalnih usluga. Ja sam se više fokusirala na objašnjavanje upravo te njegove važnosti, dok sam, što se tiče samog modela, navela samo koji dionici sudjeluju u pružanju usluga korisnicima.
Zadnje pitanje odnosilo se na kostur zdravstvenog sustava, tj. njegove tri razine i koja prava proizlaze iz zdravstvenog. Što se tiče razina, nabrojala sam ih i navela koje institucije koja obuhvaća. Prava iz zdravstvenog su pravo na zdravstvenu zaštitu (nabrojala sam 7 prava koja tu ubrajamo) i pravo na novčanu naknadu.

Moram napomenuti kako profesor nije inzistirao na novim podacima. Štoviše, kad smo došli do zdravstvene politike i sam je rekao da ne zna što bi me pitao obzirom da su podaci u knjizi jako zastarjeli i da se sve to skupa non stop mijenja. Posebno navodeći kako je apsurdno ispitivati reforme zdravstvenog sustava (koje su meni bile najgroznije, pa eto možda si netko skrati muke).
Neke su kolegice imale nešto drugačija iskustva s njim, tražio ih je trenutno važeće podatke pa ipak mislim da nije na odmet naučiti one najosnovnije, posebno u području politike zapošljavanja i nešto sitno samo kod novčanih naknada u zdravstvu.

Malo sam odužila, ali sve u svemu odličan izborni predmet i još bolji usmeni. Moja petica je u indexu! :) Sretno svima na budućim rokovima! :)
da li možeš staviti skriptu u skriptarnicu pa da pomogne i nama ostalima?
 

studentca

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Jel itkomi bio ove godine na predavanjima? Za ispit je potrebno samo naucit tri poglavlja? Ne treba neki obvezni dio?
[DOUBLEPOST=1515499939,1515499861][/DOUBLEPOST]Jel itkomi bio ove godine na predavanjima? Za ispit je potrebno samo naucit tri poglavlja? Ne treba neki obvezni dio?
 

maraya

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Treba samo tri poglavlja, bez obveznog dijela. Ja i kolegica smo mu se javile da nas pita na konzultacijama (Bežovan), odmah nam se javio da dođemo idući dan. Pitao svaku po tri pitanja i dao nam objema 4 :) Ja sam odabrala soc. skrb i pomoć(nijedno pitanje), stambena politika(pitao me stambenu štednju, i kada sam rekla da banke imaju monopol kod stambenih kredita, pitao me što država može napraviti po tom pitanju) i civilno društvo (pitao me samo što je kombinirana soc. politika i od kojih poreza su oslobođene organizacije civ. društva).
Sve u svemu, ok predmet, ok profesor;)
 

Alma.h

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Može se tražiti da se odgovara na konzultacijama ili se mora čekati rok?
[DOUBLEPOST=1516004576,1516003622][/DOUBLEPOST]Može se tražiti da se odgovara na konzultacijama ili se mora čekati rok?
 

maraya

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Može se tražiti da se odgovara na konzultacijama ili se mora čekati rok?
[DOUBLEPOST=1516004576,1516003622][/DOUBLEPOST]Može se tražiti da se odgovara na konzultacijama ili se mora čekati rok?
Samo mu pošalji mail, pa ćeš vidjet. Možda te već naruči na iduće konzultacije. ili će ti reć da dođeš na ispt :)
 

Liu Jo

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Prof. Bežovan je ok. Pita iz svakog poglavlja po jedno,dva pitanje, slobodno odgovarati svojim riječima. Moja pitanja su bila:
-razlika između udruga i zaklada
-aktivne mjere zapošljavanja
-porezne olakšice za udruge
-i mišljenje o stambenoj politici u Hrvatskoj
 

Pixell1

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Svakako preporucam ovaj predmet kao izborni i profesora Bezovana za usmeni!
[DOUBLEPOST=1516790199,1516790130][/DOUBLEPOST]Svakako preporucam ovaj predmet kao izborni i profesora Bezovana za usmeni!
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks