AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Radno i socijalno pravo

Kika4124

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Gotovac
Radno pravo u užem i širem smislu, odnos zakona i kolektivnog ugovora, aktualna vrijednost mirovine, prekogranična zdravstvena zaštita, pridodani staž, profesionalna rehabilitacija, privremena invalidska mirovina, pravo na novčane naknade, bolovanje, ostvarivanje prava i obveza iz obveznog zdravstvenog osiguranja, popunjavanje radnih mjesta, postupak prijma u državnu službu, stručno osposobljavanje bez zasnivanja radnog odnosa, odbor za državnu službu, raspolaganje, zaštita privatnosti radnika, raspored radnog vremena, noćni rad, noćni radnik, preraspodjela radnog vremena, stjecanje prava na godišnji odmor, izum, zakonska zabrana natjecanja, sudska zaštita prava iz radnog odnosa, glavno radničko vijeće, postupak kod savjetovanja, produžena primjena, sudska nadležnost kod štrajka, poslovi koji se ne prekidaju za vrijeme štrajka, ovlasti gos.soc vijeća, sindikalno pravo, standard pogodnosti, odluke Ustavnog suda, tijela MOR-a, normativni akti MOR-a, konvencije, vrste službeničkih sustava
 

teabaros17

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Grgurev
ugovor o radu na određeno, uvjeti za prvi i uzastopni ugovor, uloga radničkog vijeća kod otkazivanja, uvjeti za invalidsku mirovinu, uvjeti za profesionalnu rehabilitaciju, uvjeti za naknadu zbog tjelesnog oštećenja, agencija za privremeno zapošljavanje
 

mini25

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Evo moje iskustvo i osvrta sa Ispitnog roka 5.7.
Odgovarao sam kod profesorice Grgurev u grupi sa još 4 kolegice, a ispit je bio u utorak 6.7. preko google meeta.

PITANJA:
Moja:
1.prava prema zakonu o zdravstvenom, to su one naknade i zdravstvena zaštita, pa sam ih krenuo nabrajati, onda me prekinula usred toga i pitala
2. Tko plaća naknadu radniku za vrijeme privremen nezaposlenosti,
3. Koliko traje rodiljni dopust i da li se on može prenositi, pa koliko traje roditeljski dopust.
4. Profesionalna odgovornost državnih službenika, to se odnosi na lake i teške povrede, krenuo sam ih nabrajati, ali me prekinula i pitala
5. Koje su kazne za lake povrede, i teške, to sam krenuo nabrajati, ali prije nego što sam uopće dovršio lake me pitala
6. Tko odlučuje o odgovornosti za lake i teške povrede.
7. I zadnje pitanje bilo koje razdoblje obuhvaća mirovinski staž

Od kolegica:
Ugovor o radu na određeno vrijeme, Otkaz ugovora o radu,
Kada se trudnici može otkazati,
Uloga radničkog vijeća kod otkazivanja ugovora o radu,
Vrste otkaza ugovora o radu,
Pravo na invalidsku mirovinu sve o tomu
Uvjeti za obiteljsku mirovinu, Kada se staž ne traži za obiteljsku mirovinu,
Kada udovica gubi pravo na obiteljsku i kada ga može ponovo steći,
Na koji način se zasniva radni odnos u tijela drž. uprave
Opći uvjeti za zasnivanje radnog odnosa u gospodarstvu i u drž službe to razlikovati,
što se traži kod prvog zasnivanja radnog odnosa u drž službi,
Stavljanje na raspolaganje državnih službenika - sve o tome

O PROFESORICI:
Dobra stvar je da daje dosta vremena da se razmisli, tu nemam zamjerki, ali često upada u odgovaranje i prelazi na novo pitanje iako niste dovršili odgovor na prvobitno. Profesorica baš i nema nekih reakcija na vaše odgovore, osim laganih pokreta glavom, i ako nešto jako krivo govorite onda će vas na to upozoriti, ali cijelo vrijeme ima isti izraz lica, nekako umoran rekao bih. Ono što sam osobno primijetio je da ako odgovarate kod ove profesorice nemojte ići u širinu i dalje od pitanja pogotovo ako niste sigurno, jer ako ćete reći nešto što nije točno, onda će vas zaustaviti na tomu i to detaljnije ispitati što može loše završiti ako se ne snađete. Moja preporuka je da dajete kratke i jasne odgovore, a ako želi nešto više čuti od vas, onda će vas to i pitati. Dok odgovarate profesorica zapisuje u kojoj ste mjeri točno odgovorili na pitanje, tako da je to i jedan od razloga zašto je bolje držati se pitanja i ne ići u širinu osim ako sto posto niste sigurno u to što pričate.

O PREDMETU:
Moj dojam je da je ovo kolegij koji ima veliku i raznoliku literaturu iz različitih područja, i moja je preporuka da isključivo za njegovu pripremu izdvojite cijeli rok, gradiva ima puno i na sve je strane, to će vam biti prvi dojam kada se bacite u koštac sa učenjem. Preporučam vam da započnete sa dijelom gradiva iz knjige, nakon toga zakon o radu, i zakon o državnim službenica, a onda ostale zakone. Kao bazu za zakon o mirovinskom i zakon o zdravstvenom naučite tko ostvaruje pravi i koja prava, ta dva zakona ne smijete brkati i smatram ih najtežim za savladati zbog detalje koje vole pitati iz njih. Također nemojte zanemariti ostale zakone iz literature.
Ako želite učiti po skriptama što sam i osobno radio, preporučam vam najnoviju skriptu by "Marija93" za zakone, s time da imajte na umu da u njoj nisu prisutni, barem u vrijeme kada sam ih ja preuzeo zakoni o tržištu rada i zakon o reprezentativnosti udruga poslodavaca i sindikata, dakle njih posebno nabavite, a za dio iz knjige koji treba znati preporučam skriptu by "Rabbit Roe" koja dosta dobro obrađuje gradivo iz knjige.

VRIJEME ZA UČENJE:
Stvarno je subjektivno, ja sam taj predmet prenosio jedanput, jer me bilo strah izaći na ispit, zbog količine gradiva i ostalih predmeta koje sam spremao u to vrijeme, ipak sve to treba sjesti, i sjesti će vidjet ćete ako si uzmete dovoljno vremena no kao što sam rekao mislim da morate u ovaj ispit ići čiste glave i bez dodatnih stresova, dakle deducirati jedan cijeli rok za taj predmet. Možda bih i dodao faktor sreće koja će vas pitanja pitati, jer naravno sve ne možete znati savršeno od riječi do riječi, međutim nekima to možda neće biti problem ako stvarno uspiju sve sortirati i upamtit što naravno zahtjeva veliku koncentraciju i vrijeme.
Osobno sam intenzivno učio dva tjedna prije samog ispita, ali i prije toga sam povremeno uz ostale predmete listao i radno čisto da znam što me čeka, također sam imao sjećanja sa predavanja od prošle godine, a ponovo sam išao na njih i ove, pa nisam išao u to bez ikakvog predznanja. Međutim za sebe bih rekao da je bilo prekratko, jer iako sam prošao ispit, imao sam sreće što mi je profesorica pogodila zadnja 4 pitanja, na njih sam gotovo savršeno odgovorio, ali mislim da su me snašla neka druga, onda bi drugačije prošlo, tako da bih ipak preporučio minimalno 3-4 tjedna umjerenog do intenzivnog učenja, ako ne želite riskirati, ali ponovio bih da je vrijeme učenja i da sve slegne dosta subjektivno i ovisi o tomu kako vam se svidi gradivo, i da li ste možda i sami u radnom odnosu, pa imate već iskustva i predznanja iz prakse. Dodao bih da je ovo bar po meni kolegij najbliži realnosti radnih odnosa i uči vas o svemu sa čime se možete susresti u radnom odnosu, ali i istodobno i najteži predmet za savladati ravno uz građansko pravo zbog količine gradiva koje treba usvojiti.
sve ste lijepo opisali i dali nam savjete..velika hvala..ali mene zanima iz čega ste učili zakon osocijalnoj skrbi i zakon o doplatku za djecu ili to niti ne treba,,,moli Vas odgovor jer pripremam ispit za 11 mj.nadam se da ču uspijeti...hvala još jednom
 

mini25

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
oprostite spremam ris za 11 mj.a ne mogu skinuti prezentacije dal ima netko da mi pošalje,,,ako da..poslat ču mail...
 

Betmen6556

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Dragi ljudi, ovaj ispit nije tolika drama kakvom se predstavlja. Da, dosta opsezan predmet al da se naucit u par tjedana intenzivnog ucenja. Nista tezi nije od drzavne uprave,građanskog i predmeta u tom rangu. Cak mi je laksi i lakse sam ga svladala nego prethodno nabrojane predmete. Pitko i razumljivo gradivo, relativno potrebno za zivot. Ja sam ga dala na komisiji (3 puta prije toga bezveze prijavljivala i jednom turisticki izasla) Nema smisla da pisem pitanja jer su sve pitali sto su kolege vec napisali. Tu sam samo da vas ohrabrim da nije nemoguce i da vi to mozete! Sretno
 

KikiSan

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
sve ste lijepo opisali i dali nam savjete..velika hvala..ali mene zanima iz čega ste učili zakon osocijalnoj skrbi i zakon o doplatku za djecu ili to niti ne treba,,,moli Vas odgovor jer pripremam ispit za 11 mj.nadam se da ču uspijeti...hvala još jednom
Hvala, drago mi je da mogu pomoći dragim kolegicama i kolegama, jer sam i sam bio u situaciji da mi treba neki savjet ili pitanja sa ispitnih rokova. Dakle ti zakoni koje ste naveli ne ulaze u ispitnu literaturu za kolegij Radno i socijalno pravo, znači da ih ne treba spremati za ovaj kolegij, mislim da su ta dva zakona jedan dio literature izbornog kolegija Pravo socijalne sigurnosti ljetnog semestra treće godine studija, pa jedino ako ćete ga upisivati onda budete i njih trebali spremati, ali za Ris nije potrebno.
 

Ana_Marija

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Zna li netko pojavljuju li se ova pitanja s foruma cesto na ispitu? Jel pitaju na ispitu baš detaljno ili osnovne stvari?
Hvala :)
 

suzyc

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.

mini25

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
molim kolege da mi malkice pomognu, spremam ispit za 11 mj. i već je sada panika,punoo gradiva bojim se da ne bum stigla. ne znam gdje pronaći odgovor na pitanje ,,stupanje u radni odnos u gospodarstvu iz kojeg je to zakona???i zakon o tržištu rada koja su najčešća pitanja i što je najbitnije iz tog zakona,,,Molim Vas!!!!!!!!???????
 

mini25

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
daj ljudi molim Vas malkice suradnje,,,,,,dal detaljno ispituju,,,,mirovinski faktor,akt.vrijednost mirovine,osobni bodovi...dal je to za višu ocijenu ili,,dosta je teško za zapamtiti--malo pomoći,,plizzz
 

tinaas

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
daj ljudi molim Vas malkice suradnje,,,,,,dal detaljno ispituju,,,,mirovinski faktor,akt.vrijednost mirovine,osobni bodovi...dal je to za višu ocijenu ili,,dosta je teško za zapamtiti--malo pomoći,,plizzz
Vidjela sam da to pitaju i na komisiji, tako da im je to vjerojatno vazno
 

stella

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
daj ljudi molim Vas malkice suradnje,,,,,,dal detaljno ispituju,,,,mirovinski faktor,akt.vrijednost mirovine,osobni bodovi...dal je to za višu ocijenu ili,,dosta je teško za zapamtiti--malo pomoći,,plizzz
Ja sam već ranije napisala iskustvo ovog ispita, polagala sam ga prije par mjeseci. Ja osobno nisam primjetila da pitaju nešto za veću ocjenu, to pitanje ili te pogodi ili ne. Što se tiče zakona o tržištu rada, njega sam samo pročitala i iz ppt ponavljala,i pitao me je nešto iz njega ali je u sklopu tih pitanja koja su već na forumu, ne sjećam se točno što. Osobno sam dio radnog gradiva učila iz skripte koja je u skriptarnici a socijalno sam iz zakona.
 

dan

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Molim vas,zna li netko iz kojeg razloga mi se ne nudi mogućnost prijave ispita?- izvanredni student,,
Postoji li preduvjet da mora biti odslušan predmet?
Druge predmete mi nudi ,npr.Lokalnu koju nisam slušala na predavanjima,hvala!
Sretno svima sada na ovome roku!
 

ancica987

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Zna li netko tko ispituje u utorak,Gunduliceva?
Je li netko jos dobio poruku na e mail?
Ako ti pise koja je soba u gundulicevoj provjeri na stranici faksa tko je u toj sobi i saznat ces ispitivaca.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: dan

dan

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Ako ti pise koja je soba u gundulicevoj provjeri na stranici faksa tko je u toj sobi i saznat ces ispitivaca.
Hvala ti Ancica ! Uf sve me strah,tko je ,al nema predaje .Mislila sam da ce ispitivanje biti online.
 

ANA1003

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Gotovac-studeni

Iz knjige- javni i socijalni "nesto"- nisam zapamtila jer nisam znala odg. Rekao je da ih ima 5.
-konvencije

Ugovor o radu na odredeno, probni rad, predstavnik radnika, strajk-zasto se provodi i zakonitost strajka, raspolaganje drz.sluzbenika- koliko je trajanje, nabrojati novcane naknade (3x), najniza mirovina-kako se odreduje, maticna evidencija, segregacija.

Sva pitanja su vec navedena tu na forumu.
Jedna studentica je izvukla sva pitanja s rokova koja pitaju ta tri profesora i po tome sam oznacila u zakonima i knjigama, pa kad sam saznala kod koga sam najvise sam na to obracala pozornost pri ponavljanju.

Treba puno ponavljanja, ali ipak i malo srece s pitanjima :)
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks