AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Radno i socijalno pravo

forum

<i>automatski bot</i>
Tema kolegija: Radno i socijalno pravo

Skriptarnica kolegija

Ispitna literatura od 1.10.2014. :


1. Popis obvezne ispitne literature

1.1. Knjige:


Ravnić, Anton. Osnove radnog prava - domaćeg, usporednog i međunarodnog. Zagreb. Pravni fakultet u Zagrebu, 2004., stranice: 98-116, 130-158, 459-549, 580-626;

Potočnjak, Željko. Radni odnosi državnih službenika Zagreb: Pravni fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Studijski centra za javnu upravu i javne financije, 2013., str. 1-22;

Potočnjak, Željko; Grgić, Andrea. Osnovni pojmovi i koncepcije o zabrani diskriminacije u radnom pravu, u: Perspektive antidiskriminacijskog prava (uredili: Željko Potočnjak, Ivana Grgurev i Andrea Grgić), Pravni fakultet u Zagrebu, Zagreb, 2014, str. 1-48.



1.2. Zakonski tekstovi:

Radno pravo:

Zakon o radu (Narodne novine 93/14)

Zakon o reprezentativnosti udruga poslodavaca i sindikata (Narodne novine 93/14)

Zakon o državnim službenicima (Narodne novine 92/05, 142/06-uredba, 77/07, 107/07, 27/08, 34/11, 49/11, 150/11, 34/12, 49/12 - pročišćeni tekst, 37/13, 38/13);

Zakon o rodiljnim i roditeljskim potporama (Narodne novine 85/08, 110/08, 34/11, 54/13); i

Zakon o posredovanju pri zapošljavanju i pravima za vrijeme nezaposlenosti (Narodne novine 80/08, 94/09, 121/10, 25/12, 118/12, 153/13);


Socijalno pravo:

Zakon o mirovinskom osiguranju (Narodne novine 157/13): samo članci 1.-140;

Zakon o obveznom zdravstvenom osiguranju (Narodne novine 80/13, 137/13): samo članci 1.-86. i 119.-134.





2. Popis preporučene dopunske ispitne literature

2.1. Knjige i članci:


Ravnić, Anton. Osnove radnog prava - domaćeg, usporednog i međunarodnog. Zagreb: Pravni fakultet u Zagrebu, 2004.;

Crnić, Ivica et al. Radni odnosi u Republici Hrvatskoj (ur. Potočnjak, Željko). Zagreb: Pravni fakultet u Zagrebu; Organizator, 2007.;

Potočnjak, Željko. Glavne značajke novog Zakona o mirovinskom osiguranju. Pravo u gospodarstvu, 38, 1999., 4, stranice: 461-743.;

Potočnjak, Željko. Nova koncepcija i struktura hrvatskog mirovinskog sustava. Zbornik Pravnog fakulteta u Zagrebu, 50, 2000., 5, stranice: 699-721.;

Potočnjak, Željko. Nove mirovinske formule mirovinskog osiguranja generacijske solidarnosti. Revija za socijalnu politiku, 7, 2000., 1, stranice: 1-18.;

Potočnjak, Željko. Najniža mirovina. Zbornik Pravnog fakulteta u Zagrebu, 51, 2001., 3-4, stranice: 557-586.; i

Potočnjak, Željko. Glavne značajke kapitalno financiranog obveznog dijela hrvatskog mirovinskog sustava. Zbornik Pravnog fakulteta u Zagrebu, 53, 2003., 1, stranice: 5-35.


2.2. Zakonski tekstovi:

Radno pravo:

Zakon o suzbijanju diskriminacije (Narodne novine 85/08, 112/12);

Zakon o zaštiti na radu (Narodne novine 71/14);

Zakon o strancima (Narodne novine 130/11, 74/13);

Zakon o osiguranju potraživanja radnika u slučaju stečaja poslodavca (Narodne novine 86/08, 80/13);

Zakon o blagdanima, spomendanima i neradnim danima u Republici Hrvatskoj (Narodne novine 33/96, 96/01, 13/02, 136/02 - pročišćeni tekst, 112/05, 59/06 i 55/08);

Zakon o službenicima i namještenicima u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi (Narodne novine 86/08, 61/11).


Socijalno pravo:

Zakon o zdravstvenoj zaštiti (Narodne novine 150/08, 155/09, 71/10, 139/10, 144/12, 82/13, 159/13);

Zakon o obveznom zdravstvenom osiguranju i zdravstvenoj zaštiti stranaca u RH (Narodne novine 80/13);

Zakon o dobrovoljnom zdravstvenom osiguranju (Narodne novine 85/06, 150/08, 71/10);

Zakon o socijalnoj skrbi (Narodne novine 157/13); i

Zakon o doplatku za djecu (Narodne novine 94/01, 138/06, 107/07 i 37/08 - Odluka USRH broj U-I-3851/2004 od 12. ožujka 2008. godine, 61/11, 112/12).


Napomena:
Pročišćene zakonske tekstove svih relevantnih propisa možete naći pod rubrikom "Zakoni i neslužbeni pročišćeni tekstovi" ili putem direktnog linka na Internet strancu Zakoni i proÄŤišćeni tekstovi - Katedra za radno i socijalno pravo


Ispitna literatura od 1.10.2014. - SCJUJF_Radno i socijalno pravo - Katedra za radno i socijalno pravo
 

diah

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Osnove radnog, socijalnog i službeničkog prava

pitanje za diah buduci da je ona prili
no dobro upoznata sa ovim predmetom. Dali mozda imas odgovore na ova pitanja -
1. autonomni izvori prava te autonomne i heteronomne norme,
2. rok u kojem poslodavac mo~e donijeti mjeru otkaznog roka,
3. cilj i elementi materijalne odgovornosti,
4. prekid radnog odnosa u gospodarstvu,
5. definicija radnog odnosa
Unaprijed hvala i sretno svima koji sutra polazu!
1.
1.HETERONOMNI IZVORI-donosi drzavno tijelo i dijeli se na:
A)HETERONOMNE IZVORE DRZAVNOG PORIJEKLA-ustav,zakon,podzakonski akti,akti predsjednika republike,sudska praksa,autenticna tumacenja
B)HETERONOMNI IZVORI MEDUNARODNOG PORIJEKLA-univerzalni izvori
bilateralni i multilateralni ugovori,normativni akti MOR-a

2.AUTONOMNI IZVORI-donose subjekti radno-pravnog odnosa,a to su:
U GOSPODARSTVU-kolektivni ugovori,pravilnici o radu,ugovori o radu
U DRZAVNOJ UPRAVI-pravilnik o ustrojstvu rada drzavnih organa
U SOCIJALNOM PRAVU-statuti,pravilnici,odluke

2.da nije malo drugačije formulirano pitanje?
3.CILJ MATERIJALNE ODGOVORNOSTI
-je sankcija prema onome tko je ucinio stetu,odgojne mjere,naknada stete(reparacija),novcana kompenzacija ili povratak u prijasnje stanje
-izuzetak je pausalna naknada-za manje stete da se izbjegnu troskovi oko utvrdivanja stvarne stete
ELEMENTI MATERIJALNE ODGOVORNOSTI
1.subjektivni elementi materijalne odgovornosti
A)krivnja-dijeli se na umisljaj i nehaj (svjesni ili teski,obicni ili blagi)
B)uracunljivost-osoba koja shvaca znacaj svojih djela i kontrolira svoje postupke-potrebno
je utvrditi postoje li razlozi koji ce je osloboditi od materijalne odgovornosti
2.objektivni elementi materijalne odgovornosti
-moraju biti kumulativno ispunjeni sa subjektivnim elementima
-to su:stetna radnja,uzrocna veza (kauzalni nexus) i steta u imovini ili osobi ostecenog

4. što o prekidu radnog odnosa? otkaz?
-ugovor o radu prestaje:
1. smrcu radnika
2. istekom vremena za koji je sklopljen ugovor o radu na odredeno vrijeme
3. kada radnik navrsi 65 godina zivota i najmanje 20 godina radnog staza
4. dostavom pravomocnog rjesenja o mirovini zbog opce nesposobnosti za rad
5. sporazumom radnika i poslodavca-najkorektniji nacin prekida
6. otkazom
7. odlukom nadleznog suda
-otkaz ugovora o radu moze biti:
1. redoviti otkaz ugovora o radu
2. izvanredni otkaz ugovora o radu
3. otkaz ugovora o radu sklopljenog na odredeno vrijeme
4. otkaz s ponudom izmjenjenog ugovora
5. sudski raskid ugovora o radu


5. odnos između radnika i poslodavca, u kojem rdanik obavlja posao z poslodavca, i za to mu poslodavac plaća.



nadam se da je pomoglo. malo gledam skriptu u skriptarnici-svi odgovori su ti tamo
 

ANCI

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Osnove radnog, socijalnog i službeničkog prava

Bila na ispitu u petak i prosla ali imala sam srece sto nisam isla medu prvima jer nisam bas bila ucila MOR a po tome je prilicno pilila. Jedan student prava je rekao da je profka na svim rokovima osim u 6 mj. kada je na nekakvim terapijama, treba procitati knjigu i nabaviti neku skriptu od 100- tinjak stranica koja se vrti medu bolonjcima i na prvoj stranici je napisano neko zensko ime jer je stvarno dobra i u njoj se nalaze gotovo sva pitanja i odgovori sa ispita pa i ona sa 6 zvjezdica. Zapisala sam neka pitanja sa ispita pa ako bude zainteresiranih napisat cu ih . Hvala dubbi i ostalima jer ova stranica mi je puno pomogla da polozim ispit ! Bok
 

ANCI

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Osnove radnog, socijalnog i službeničkog prava

1.) Normativna djelatnost MOR-a - ( izreka na latinski "nema izmjene" koja se odnosi na to da drzava ne mora ratificirati sve odredbe konvencije vec samo one za koje se odluci ali kada jednom ratificira nema izmjene).
2.) Pripravnik ( pripravnicki staz 12 mjeseci, poslodavac ga moze za to vrijeme poslati i na osposobljavanje kod drugog poslodavca, autonomnim izvorom prava regulirano je umanjenje place za pripravnike...)
3.) Osigurani rizici mirovinskog osiguranja ( dva rizika iz profesionalnih i neprofesionalnih razloga - smrt i invalidnost, uvjet ostvarenja duzine mirovinskog staza " po tim rizicima stalno je pilila i vracala se na njih u puno pitanja pa preporucujem da se dobro nauce")
4.) Odnos ratificirane konvencije prema zakonodavstvu drzave clanice ( monisticka i dualisticka koncepcija...)
5.) Kako dijelimo radno vrijeme ( fleksibilno radno vrijeme, sta to tocno znaci do 40 sati tjedno, preraspodjeljeno radno vrijeme do 52 sata tjedno, relativna i apsolutna zabrana preraspodjele vremena, podjela jednokratnog na kruto, promjneivo, klizno, poslodavac mora voditi racuna u rasporedu radnog vremena o poslu i pravu na dnevni i tjedni odmor...)
6.) Mirovinska formula i posebne specificnosti odredivanja invalidske mirovine ( specificni elemneti mirovinske formule u vezi toga- mirovinski staz ovisno o ozljedi na radu tj. profesionalnoj bolesti i ozljedi van rada te drugi mirovinski faktor 0,3333- 0,5 i 0,8)
7.) Kolektivni ugovor i pravne pretpostavke da bi on proizveo pravne ucinke( o cemu ovisi registracija - dali se primjenjuje na podrucju jedne ili vise zupanija, na kakavom nivou mogu biti kolektivni ugovori tj. koga obvezuju, prosirenje primjene...)
8.) Pravo na placu i druga materijalna prava ( na temelju cega se isplacuje placa...)
9.) Pridodani staz
10.) Pravila zastite na radu ( posebna, osnovna, priznata)
11.) Prekid drzavne sluzbe po sili zakona
12.) Odredivanje osnovice za isplatu naknade po zdravstvenom osiguranju
13.) Tri mirovinska stupa
14.) Profesionalne bolesti i njihov znacaj u invalidskom osiguranju
15.) Apsolutna zabrana prekovremenog rada i kako to utjece na prava radnika ( pravo na povecanu placu....)
16.) Obveze poslodavca u vezi zaatite na radu
17.) Izvanredni otkaz
18.) Uloga vjestaka u postupku utvrdivanja invalidskog mirovinskog osiguranja
19.) Radni odnos u skracenom radnom vremenu
20.) Vrste redovnih otkaza
21.) Postupak za priznavanje prava iz osiguranja
Eto to su pitanja i potpitanja koja sam ja zapisala, nadam se da ce pomoci!
 

_Maca_

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Osnove radnog, socijalnog i službeničkog prava

takva bi literatura tribala bit, al navodno asistenti ne pitaju knjigu nego samo zakone.

_MACA_ je dodao/la ovaj tekst nakon 281 minuta i 54 seknudi:

bila san danas kod asistentice grgurevu vođiču piše da ima konzultacije srijedom u 12, kad sam došlča tamo piše da su utorkom od 2.srećom,bila je u kabinetu..rekla san joj da je jelčić rekla da je za sve ista literatura, i za stari i novi program.to je ona knjiga i 3 zakona.ona je rekla da ima informaciju da stari program pita zakone, a novi ovu novu literaturu.ja san joj rekla da to nisan znala i da li mogu odgovarati po novom.rekla je da može, da to naglasimo njoj i gotovcu prije nego šta počnemo odgovarati.
dakle, oni koji su stari mogu odgovarati stari ako su učii po njemu, ili novi.
ionako je to sve slično, knjiga je u biti razrađeni zakoni.
eto, mislin da je ovo dobra vijest za sve, inače bi opet tribala nabavljat neke zakone i iz njih učit.
ne znan da li će asistenti biti u 2misecu.
inače, da li je jelčić na ispitu prošli tjedan rekla da je ista literatura za sve, ja mislin da je...?
 

taty2

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Osnove radnog, socijalnog i službeničkog prava

razmišljam si i nikak da nekaj pametnog smislim, pa el zna netko kak se određuje maksimalni iznos mirovine????
 

Mustang11

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Re: Osnove radnog, socijalnog i službeničkog prava

Sa predavanja prof. jelčić:

Mmax=OBmax*MF*AVM, pri ćemu OB=PVB*MS*PF

Kod OBmax maksimalna PVB iznosi 3,8 i to je glavni faktor koji dovodi do maksimuma mirovine, što onda znači da je OBmax=3,8*MS*PF

Legenda: OB-osobni bodov
PVB- prosječna vrijednost boda
MS - godine mirovinskog staža
PF - polazni faktor

MF - mirovinski faktor
AVM - aktualna vrijednost mirovine

Izgleda komplicirano ali nije. U zakonu je za nas laike preteško objašnjeno
 

taty2

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Osnove radnog, socijalnog i službeničkog prava

slažem se zakoni su malo nerazumljivo pisani za nas laike ali neke stvari se daju skontat, ja sam nešt zujala po pravokutniku i našla da je Grgurev dobra profa, da je strpljiva, daje vremena za razmisliti i ne ruši ako se ne zna,no s tim već imam debelog iskustva...:D u biti je sve individualno, tko prođe prof je dobar, tko padne jao katastrofe, to je normalno i prisutno svugdje.
voljela bih da profesori imaju malo više tolerancije, znam da je to studiranje i treba se znat sve od a do ž ali zato postoje ocjene od 1 do 5.
sretno svima u ponedjeljak
 

lion_zg

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Osnove radnog, socijalnog i službeničkog prava

Pa koliko ja znam da Grgurev pita nas nove po onoj literaturi koju je Gotovac proslijedio našem kolegi Mustangu11.ili se opet varam.kaj zbilja nitko ne zna kakva je žena ta Grgurev???
dobra je profesorica,smirena je, ak neznaš jedno pitanje postavi ti drugo. uglavnom 3 pitanja-pišeš si koncept(tak je bar bilo dok sam ja bila kod nje).
ali neovisno o ''dobroti'' profesora uvijek se mora znat za prolaz, a moje osobno mišljenje je da uvijek netko mora past-tako da i ta ''dobrota'' nekad ništa ne znači.

sretno svima!!

Ćao ljudi, eto vidim da ste rekli kakva je asist. grgurev, no mene malo više zanima kakav je gotovac, obzirom da sam u ponedjeljak na ispitu dodjeljena njemu. kakav je, kakav mu je prosjek prolaznosti, i tak. mislim to je sve individualno, al eto uvijek je zanimljivo čuti tuđe komentare, zato smo svi tu.. :wink5: inače, uživajte još ovaj vikend pa ćemo u ponedjeljak vidjet kak stojimo/ne stojimo sa svojim znanjem.
gotovac je ok, ali se mora znati i to dobro.mislim da nekad ide previše u detalje.
definitivno je veća prolaznost kod grgurev.
 

jelena.vid

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Re: Osnove radnog, socijalnog i službeničkog prava

Ja sam ogovarala kod prof.Grgurev i radnoi socijalno i pravo socijalne sigurnosti,osnovni predmet sam prošla,izborni pala...Na mene je ostavila jako dobar dojam,korektna je,postavlja kratka i jasna pitanja,pomaže i postavlja podpitanja ako zaštekaš.Meni je stvarno ostala u dobrom sjećanju.Naravno ako se neznaju osnovne stvari da se nemože proć i da treba nekaj naučiti ali tak je na svakom predmetu:happy:
Kao što su kolege već napisali,postavlja 3 pitanja o kojima pišeš koncept.
Moja 3 pitanja su bila:
1.Zasnivanje radnog odnosa općenito i u državnim službama
2.Profesinalna rehabilitacija
3.Lake i teške povrede službene dužnosti

Da napomenem ja nisam bolonjac već stari program i ispit sam položila prošle godine pa neznam koliko se izmjenila literatura i zakoni.(time i ispitna pitanja)
Eto nadam se da sam bar malo pomogla
Sretno svima na ispitu!
 

treksdata

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Osnove radnog, socijalnog i službeničkog prava

kod gotovca se treba znati sve jer ti na početku da 3 pitanja na papiru a onda postavi još minimalono 20pitanja iz cijelog gradiva i jako dugo pita i mora mu se znati bar je bilo tako kada sam ja odgovarao
 

_Maca_

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Osnove radnog, socijalnog i službeničkog prava

prošla kod grgurev, žena skroz ok.pitala me plaću, ugovor o radu, pridodani staž.ne pita previše, mene je pitala nekih par minuta.koliko sam čula, kasnije su pitanja isto bila relativno lagana.uglavnom ,tko može neka ide kod nje, to je moj topli savjet...:happy: sritno svima koji polažu i čestitam onima koji su prošli.
 

Mustang11

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Re: Osnove radnog, socijalnog i službeničkog prava

I ja prošao kod Gregurev. Pitanja: Prekid ugovora o radu, 2. Naknad za tjelesno oštečenje po ZOMO, 3. Prava iz ZOZO-a
 

taty2

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Osnove radnog, socijalnog i službeničkog prava

Prošla kod Grgurev, žena je jako dobra, svaka joj čast na smirenosti i korektnosti, kad bi svi profesori billi takvi, pitanja:plaćeni/neplaćeni dopusti;produžena/proširena primjena kolektivnog ugovora;aktualna vrijednost mirovine,uz to neka podpitanja, mirovisnki faktori, produženo osiguranje, koliko traje plaćeni dopust radi osobnih potreba, što se događa s radnim odnosom kod neplaćenog, i moj savjet je da se dobro nauči definicija aktualne vrijednosti mirovine, malo je zeznuta ali koliko sam skužila njoj dosta bitna, i da, netko je pitao piše li se koncept, piše se koncept par minuta i to je to. preporučujem učiti iz knjige, ova skripta je nekako štura, jedino kaj su untura MOr itd kaj pita Jeličićka al ovak je knjiga skroz dosta.
 

redone

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Osnove radnog, socijalnog i službeničkog prava

pitanja kod gotovca
-raspolaganje u drž.službu
-prestanak ugovora o radu (po sili zakona)
-zaštita na radu (rizici)
-prijam u drž.službu (uvjeti)
-sudski raskid ugovora o radu
-puno,skraćeno radno vrijeme
-kolektivni ugovor (produženje,proširenje)
-naknada plaće za vrijeme nesposobnosti za rad
-ugovor o radu na određeno vrijeme
-otkazi-redovni,izvanredni
-invalid.mirovina
-otpremnina
-ugovor o radu za stalne sezonske poslove
-novčana naknada u zdr.osiguranju
-disciplinska odgovornost službenika
...
 

kikolina

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Osnove radnog, socijalnog i službeničkog prava

evo ja jučer prošla.bila kod grgurev;))
pitala me:
poslovno uvjetovan otkaz
disciplinska odgovornost drž.službenika
aktualna vrijednost mirovine

žena je ok,dovoljno je da znaš osnove.i dat ce ti vremena.ok je,nema beda;))
sretno svima,pozz
 

Mojca_7

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Osnove radnog, socijalnog i službeničkog prava

bok, ljudi, iskrene čestitke ljudima koji su prošli. evo i ja učim, po zakonima jer ljudi vele da je knjiga zapravo zakoni. međutim moram priznat da ja nigdje nisam vidjela ove neke stvari što ste vi napisali kao da su profesori pitali, kao što su proširenje/produženje kolektivnog ugovora?, ili disciplinska odgovornost službenika. a nije da učim ofrlje. i čisto da pitam kaj da radim, mislim si dal da dokraja proučavam sve te zakone ili da se prebacim na knjigu, što nije lako obzirom da je ispit uskoro.
 

žeža

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Osnove radnog, socijalnog i službeničkog prava

Bok! Ja sam bila kod Gregurev i pala sam,ali stvarno nisam znala,žena je super i bilo bi super da sam i na ovom idućem roku kod nje, ali Gotovac je rekao da idući rok je zamjena, tako ljudi koji su bili kod nje će biti kod njega i obrnuto!
Slušala sam ispit kod Gotovca i grozan mi je,prolaznost je bila slaba! Moraš znati odgovore skoro na sva pitanja,tj.o svemu barem nešto! A pitanjima ti prođe cijelu knjigu!
Ja još nisam nabavila knjigu, ali moram čim prije jer nešto nema u zakonima!
 

žeža

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Osnove radnog, socijalnog i službeničkog prava

1.Zasnivanje radnog odnosa? Do kad se mora ugovor o radu potpisati?
2.Ugovor o radu na određeno vrijeme? Kako se može otkazati?
3.Štrajk?
4.Zak.o drž.služb.- Stegovna odgovornost?
5.Osnovna mirovina?*
6.Ostvarivanje prava iz i ostvarivanje prava na mirovinsko osiguranje?*
7.Prestanak ugovora o radu?
8.Što je to sudski raskid?*
9.Bitni elementi radnog odnosa?
10.Pripravnik? Volonter?
11.Prestanak državne službe? Kada po sili zakona?
12.Što je to procjena rizika?- zaštita na radu
13.Prava u obveznom zdravstvenom osiguranju?
14.Administrativna pristojba?* Doplata?
15.Radno vrijeme ?-puno,nepuno,skraćeno
16.Pravo na neplaćeni dopust?
17.Otpremnina?Kod koje vrste otkaza?
18.Proširenje primjene kolektivnog ugovora?Koja je formula da bi se moglo proširiti?
Produžena primjena?

19.Raspolaganje u drž.službi?
20.Mirovinski faktor?
21.Formula najniže mirovine?
22.Naknada plaće za vrijeme privremene nesposobnosti za rad?
23.Koje su odredbe o normativnom a koje o obveznom učinku kolek.ugovora?
24.Agencija za privremeno zapošljavanje?
25.Služba medicine rada?
26.Povjerenik zaštite na radu?
27.Ozljeda na radu i profesionalna bolest? U kojem iznosu se dobiva naknada plaće?
28.Tjelesno oštečenje?
29.Obustava iz plaće?
30.Disciplinska ili stegovna odgovornost?
31. Invalidnost?
32.Stranke kolek.ugovora?
33.Što je pokriveno zakonom o zdrav.osigur.koja prava?
34.Prestanak radnog odnosa?
35.Vrste redovnog otkaza?
36.Otkazni rok o čemu ovisi?
37.Kako otkazati trudnici?
38.Redovni otkaz skrivljen ponašanjem radnika?
39.Pravo na plaćeni dopust?
Za stalne sezonske poslove-šta je uređeno?
40.Premještaj u drž.služ.?
41.Mjere prevencije zaštite na radu?

P.S.Ovo gdje sam stavila zvjezdicu ta pitanja je ponavljao!

Gotovac je pitao prvi dio abecede od A pa negdje do sredine mislim!
 

kikolina

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Osnove radnog, socijalnog i službeničkog prava

e ljudi bok, jel bi nekome od vas pametnih ljudi bio problem odgovorit na par mojih pitanja, jer u zakonima nisam našla odgovor na njih.. mislim možda se nalaze u zakonima al drugačije formulirano, pa se sva izgubim. (znam glupa sam kaj ne učim iz knjige već iz zakona, al skroz sam se na njih navikla i da sad mjenjam literaturu, mislim da na kraju niš ne bi znala):wink5:
uglavnom, jel se ta disciplinska/stegovna odgovornost odnosi na lake i teške povrede službene dužnosti ili na nekaj drugo?
dalje,
Ostvarivanje prava iz i ostvarivanje prava na mirovinsko osiguranje?*
Bitni elementi radnog odnosa?
Što je to procjena rizika?- i općenito o rizicima
Naknada plaće za vrijeme privremene nesposobnosti za rad?
Koje su odredbe o normativnom a koje o obveznom učinku kolek.ugovora?

tnx unaprijed....:happy:


dis.odgovornost službenika jesu te lake i teže povrede službene dužnosti..bitno je tko odlučuje o njima u prvom i drugom stupnju te koje su kazne za njih.to je inače u knjizi dobro napisano,ali čak se i spominje u skripti,koju ti preporučam da nabaviš jel su zakoni puno lakše objašnjeni.

u skripti su ti i ti rizici te naknade plaća dobro objašnjeni.

knjiga ti sadrzi odredbe o nor.i obaveznopravnim učincima kolek.ugovora kao i bitne elem.radnog odnosa,pa si to pogledaj od nekog tko koristi knjigu,jednostavno je.
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks