AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Radno i socijalno pravo

orbitrek

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
većina aktivih sad u ovom topicu ide kod prof. Jelčić sad u šestom
asistenti su u 7 i u rujnu kak čujem
radno je zahtjevno ovak ili onak
nisam čula da je itko prošao bez min 2 tjedna učenja
znaš kak je ako super znaš prolaziš kad god da ideš
ako imaš rupa moliš za dobra pitanja
 

orbitrek

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Molim odgovore na par pitanja ako netko zna:
1. o čemu ovise i čime se određuju opći i posebni uvjeti za zasnivanje rad. odnosa
2. kod otkaza utjecaj na prava radnika
3. razlika između rad. staža i rad. iskustva
4. specifičnosti radne službe koje predviđa zakonodavac
5. prava na novčanu naknadu u slučaju prekida rad. odnosa
1. razlika je u zasnivanju radnog odnosa u gospodarstvu i u državnoj službi.
u gospodarstvu je opći uvijet određan samo godinama u ZR-u- radnik mora imati 15 godina, a posebni uvijeti mogu se propisati ovisno o specifičnosti posla nekim autonomnim izvorom
državnu službu još nisam ponovila ali znam da su uvjeti 18 godina, hrvatsko državljanstvo itd i sve je propisano u ZDSN
2.preopsežno pitanja za jednostavan odgovor
prava radnika kod otkaza odnose se na otkazni rok, otpremnine te prava koja se ovisno o otkazu mogu ostvariti pri zavodu za zapošljavanje dakle novčana naknada za vrijeme nezaposlenosti ako je ispunjen uvijet prijave u roku i vremena provedenog u osiguranju
nauči to iz skripte jer je bitno
3. tu se uvjek pomotam i nadam se da me neće pitati
4. ne razumjem ovo pitanje
5. kao što rekoh prijava u propisnom roku-30 dana
radni odnos nije prestao voljom ni krivnjom radnika
prethodni radni staž

Jel dovoljna samo skripta za prolaz ?
ako misliš na skriptu pisanu rukom ovisno o pitanju koje ti postavi
dobra je jer je pisana na sistemu pitanje odgovor ali nisu sve info dovoljno detaljne
ako misliš na novu skriptu radni odnosi u rh ona pokriva samo radno potrebni su ti još zakoni iz socijalnog
sve ovisi o pitanju
frendica mi je prošla na skriptu od prve,a drugi frend je 2x učio po skripti i ljosnuo
ovisi o pitanju
 

Ivy

Admin
3. radni staz je rad uopce neovisno o struki
a radno iskustvo je iskustvo iz podrucja koji za koji ste se studirali, znaci dali ste i koliko radili u struci

znaci diplomirana pravnica radi u butiku i tece joj radni staz ali nema radnog iskustva u svojem podrucju...
 

orbitrek

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
a ovo četvrto pitanje koje ne kužim
4.specifičnosti radne službe koje predviđa zakonodavac
to mi ne zvuči kao posebni uvjeti za prijem u službu
mislim da ovo pitanje nije točno zapisano
 

orbitrek

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Jel bi mogao netko napisat kaj treba naucit iz Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju i Zakona o zdravstvenom osiguranju zastite zdravlja na radu?

Ostaju jos samo 3. dana, pa ne mogu i ne mislim ta smeca cijela ucit.
Sta Jelcic najcesce pita i da li treba nest obavezno znat?
Znam da su pitanja nezahvalna, al please...try!
zdravstveno- iskustva s prošlog roka
osiguranike pita
naknadu, za koje slučajeve se isplaćuje, na čiji teret, kako se izračunava
ono za ravnatelja i ostalo nije

zaštita na radu-a čuj nije bilo puno pitanja na tu temu, ali nema toga puno i kao da se ponavlja, osiguranici, ozljeda na radu itd
 

Ivy

Admin
djelomicna invalidska mirovina?

kod skracenog RV

u knjizi pise prije i poslije 1999
prije je invalidnost bila razlog za rad u SRV
ali sada vise nije
vec osobu premjestaju na drugo radno mjesta i dobiva djelomicnu invalidsku mirovinu

jednostavno ne kuzim
dali dobiva uvijek ili samo kada placa na drugom radnom mjestu nije jednaka ili visa onom na kojem je radio prije invalidnosti ili?

taj dio mi je mutan
pa bi molila nekoga tko jasno vidi
da razjasni i meni..
 

orbitrek

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
i meni je mutno,ali reći ću svoje mišljenje
mislim da dobiva uvijek bez obzira na radno mjesto jer je to pravo, novčana prestacija, koje ostvaruje na temelju svoje invalidnosti + neki još tamo uvjeti
 

Saan

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Ja sam isto to tak skuzila kao i orbitrek.
Ako je utvrdjena profesionalna nesposobnost za rad, i ako poslodavac nadje druge odgovarajuce poslove na koje moze rasporediti invalida rada u skladu s preostalom radnom sposobnoscu za rad s punim radnim vremenom,on ce primat punu placu za taj rad i jos djelomicnu invalidsku mirovinu zbog p.n. za rad. Tak da je to u biti najbolja opcija.
 

Ivy

Admin
osnovna mirovina:

Mos= (0,25xprosjecan BPRHx MS za svaku godinu mirovinskog staza od 1,1,2002,) + (25% x AVM x OB ostvareni od 1,1,2002,)

osiguranicima u l i ll stupu koji ostvaruju pravo na starosnu mirovinu (u pravilu) za razdoblje od 1,1,2002, ostvariti ce pravo na osnovnu mirovinu
 

sunce

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Može odgovor na pitanje stegovna odgovornost u gospodarstvu?


Samo da vam kažem da sam ja već luda od ovog ispita,
toliko me strah i tak sam jako nesigurna, užas.

Šta ćete vi onda ići sutra na konzultacije ili ne?
 

pepy

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
mislim da je u gospodarstvu stegovna odgovornost odgovornost za štetu koju radnik učini.

za konzultacije ne znam,išla bi ali ne znam šta bi je pitala?
 

orbitrek

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Može odgovor na pitanje stegovna odgovornost u gospodarstvu?

Šta ćete vi onda ići sutra na konzultacije ili ne?
neću ići na konzultacije
moj odgovor na ovo pitanje bio bi, iako nije taksativno nabrojano kao u zakonu o državnim službenicima zbog kojih radnji ili prospusta radnik odgovara i kako, ipak je institut otkaza zbog skrivljenog ponašanja radnika kao i mogućnost izvarednih otkaza zbog povrede obveza iz radnog odnosa odgovor na pitanje da radnik stegovno može odgovarati, plus naravno i ovo kaj je pepy rekla
 

orbitrek

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
evo da se je malo prebacim na socijalno pravo. Sad mi se čini da ne znam odgovore na najosnovnija pitanja, pa ako netko zna koji su bitni elementi za određivanje formule invalidske, a koji obiteljske mirovine? i dal se pitanje "posebni uvjeti za priznavanje prava na obiteljsku mirovinu" odnosi na pravo udovice/udovca, djece i roditelja??? Šta treba reći na pitanje pravni osnov za priznavanje prava na obiteljsku mirovinu?
uvjeti za ostvarivanje prava na obiteljsku mirovinu se mislim jedini djele na opće i posebne.
Opći uvijeti su na strani pokojnika, znači one godine staža i ostalo nabrojano, znači da bi obitelju uopće ostvarila pravo na pokojnikovu mirovinu on je sam morao imati određene godine staža ili već biti korisnik mirovine i sve nabrojano a kad su zadovoljeni ti uvijeti, dakle tek onda obitelj, uža ili šira mora zadovoljiti još i te posebne uvijete da bi ostvarila mirovinu.
Primjerice djeca moraju biti na školovanju itd, dakle ako osobi koja radi i ima 35 godina umre tata ona nema pravo tražiti obiteljsku mirovinu jer je pokojni tata nije uzdržavao, nije nesposobna ili ne ostvaruje pravo na osnovu toga da se školuje.
Dakle pravni osnov za priznavanje prava na obiteljsku m je smrt osiguranika
nadalje mislim da griješiš jer je mirovinska formula uopćena ti samo stavljaš u nju podatke ovisno o vrsti mirovine mislim da pitanje ne bi bilo bitni elementi za određivanje mirovine, već uvijeti za ostvarivanje prava na mirovinu
 

sunce

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
na konzultacijama ništa posebno, upute za sutra: naspavajte se, najedite i budite optimistični.

pitanja su bila većinom iz mirovinskog: postupak za ostvarivanje prava, dokupljeni, pridodani staž, bilo je nešto pitanja iz prava soc. sigurnosti,
sveukpno nas je bilo cca 7.
Na kraju je malo pričala o naknadama umjesto plaće i to je uglavnom to.

može mi netko napisati materijalna prava radnika u slučaju redovitog otkaza, nigdje to ne mogu naći pobrojano.

I jeste spremni za sutra?
 

orbitrek

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Ako je netko voljan odgovoriti...
Razlika između I. , II. i III. stupa... ili između generacijske solidarnosti i kapitalizirane štednje???:frustrating:
1999 započela je reforma mirovinskog sustava
zbog katastrofa omjera uposlenih spram umirovljenih i realno sve težeg financiranja umirovljenika ideja je da o visini buduće mirovine posredno odlučuješ sam ulažući sredstva na više strana
sredstva se obavezno raspoređuju u dva stupa a treći je dobrovoljni,a li ako gledate ijednu am. seriju to je onaj koji čini razliku, sa trećim si stupom u biti osiguravaš kvalitetnu mirovinu, to još nije prepoznato kod nas pa država čak daje i poticaje ne bi li popularizirala taj način štednje jer to u biti je štednja za starost
u 2002 osiguranici su morali izabrati jedan od ponuđenih fondova na tržištu obveznog mirovinskog osiguranja jer se za sve ispod 40 ubuduće sredstva koja se od plaće izdvajaju za mirovinu- 20% djele u ta dva stupa, 15% ide u prvi a % u drugi
prvi stup ostaje na snazi zato da bi se mogli financirati sadašnji umirovljenici, to je ta generacijska solidarnost, mi plaćamo njima mirovine kao što su oni za svog radnog vijeka tadašnjim umirovljenicima, ovih pak 5% ide na račun onog mirovinskog fonda koji smo izabrali a taj fond ta sredstva pokušava što bolje oploditi ulažući na tržištu financija
dakle razlika je u postotku sredstva koja se uplaćuju, gdje se ona uplaćuju - za prvi stup na račun Hzmo u njihov fond, drugi stup u izabrani fond, razlika je nadalej kaj se sredstva za prvi stup uplaćuju za isplatu sadašnjih mirovina , a u drugi se uplaćuju na tvoj račun u odabranom fondu i još mislim da je razlika kaj obitelj iz prvog stupa može ta prava ostvariti na osnov onih uvijeta kod obiteljske mirovine dok se sredstva iz drugog stupa nasljeđuju
 

sunce

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
I stup je obvezno osiguranje, prava se ne nasljeđuju nego ostvaruju,
doprinosi od 15 % se uplaćuju u državnu riznicu odn. hrv. zavod za mirovinsko
osiguranje.

II stup-je vezan uz I stup, njegovi su osiguranici osobe iz I stupa koje plaćaju
još 5 %. Postoje obvezni osiguranici: oni koji su 1.1.02.bili mlađ od 40 godina, i oni su obveznici tog stupa i
dobrovoljni: koji su 1.1.o2.imali između 40-50 god. i mogli su birati da li žele postati osiguranici toga stupa. Osiguranici u pravilu sami biraju fond u koji će se uplaćivati novac, prava iz tog stupa se nasljeđuju.

III stup: nije vezan niti za 1 niti 2 stup, to je dobrovoljno osiguranje, može se uplaćivati
novaca koliko se želi, kod njega postoji stimulacija u poreznoj olakšici do
750 kn godišnje. Nasljeđuje se dobit.
 

orbitrek

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
mislim da ti je na ovo pitanje kolegica Ivy negdje ispred odgovorila.

na konzultacijama ništa posebno, upute za sutra: naspavajte se, najedite i budite optimistični.

pitanja su bila većinom iz mirovinskog: postupak za ostvarivanje prava, dokupljeni, pridodani staž, bilo je nešto pitanja iz prava soc. sigurnosti,
sveukpno nas je bilo cca 7.
Na kraju je malo pričala o naknadama umjesto plaće i to je uglavnom to.

može mi netko napisati materijalna prava radnika u slučaju redovitog otkaza, nigdje to ne mogu naći pobrojano.

I jeste spremni za sutra?
materijalna prava radnika su otpremnina
to ti je na str. 457-462
ukratko moraš znati najveću i najmanju moguću otpremninu
i pravo na naknadu za slučaj nezaposlenosti
ako se javi u roku, uvijet je još i da je radio min xy mjeseci,ali mislim da to nema smisla navesti jer se podrazumjeva jer radnik mora raditi najmanje 2 godine da bi ostvario pravo na otpremninu
pošto je redovni otkaz pretpostavljamo da nije zbog skrivljenog ponašanja jer onda ne bi imao pravo na otpremninu znači nije on kriv i opet je i taj uvijet za burzu ispunjen

ti orbitrek sve znaš!!:wink5:
he he
lako je biti pametan kad je knjiga pri ruci

.

I jeste spremni za sutra?
sunce, pepy, PPeett, Saan, ivy
sorry ak sam nerkog pozabila
želim vam svima dobra pitanja i znanja sutra
kako god bilo
super smo se družile u ovom topicu
i lakše je bilo ponavljati za ispit
 

orbitrek

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
hvala orbitrek, također ti želim sreću.
ja sada nakon mjesec i pol učenja imam filing da NIŠTA ne znam :frustrating:
u koliko sati ćete vi na faks?

molila bi nekoga od vas da mi napiše koji je postupak za priznavanje prava iz mirovinskog osiguranja? molim vas hino je a meni se sve pomiješalo
POSTUPAK U MOJOJ POJEDNOSTAVLJENOJ VERZIJI
trebaš reći da je zomo- om uređeno to pitanje, a da se supsidijarno primjenjuje zup, da je osigurana dvostupnost u rješavanju te sudska zaštita
u pravilu se pokreće na zahtjev osigurane osobe, što znači da primjerice to može liječnik u nekim slučajevima
dva su scenarija moguća
dakle prije nego što se riješi o zahtjvu treba provesti još jedan postupak ili to nije potrebno
radi se o institutu prethodnog postupka iz zup-a a taj se prethodni postupak provodi u situacijama kad nešto treba utvrditi, neke činjenice koje su relevantne za donošnje rješenja
u mirovinskom se prethodni postupak provodi u slučajevima utvrđivanja invalidnosti, tjelesnog oštežćenja ili neposredne opasnosti od invalidnosti
dakle da bi se rječilo o nečijim pravima prvo vješetak utvrđuje postojanje tih rizika

rok za donošenje rješenja je 30 dana od predaje zahtjeva ako nije potreban prethodni posrupak odnosno 60 ako je potreban
još nešto ako slučajno ne znaš iz zup-a, uvijek se o nečijim pravima rješava u prvom stupnju, a u drugom se rješava o nečijoj žalbi
prvi stupanj u zomo-u je ustrojstvena jedinica zavoda
drugi stupanj-središnja ustrojstvene jedinica zavoda
 

sunce

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Pala,
pitanja: izvori prava i hijerarhija izvora prava
otkaz ugovora o radu i utjecaj na prava radnika
prof. bolesti i njihov značaj u invalidskom osiguranju.
 

sunce

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Pepy i meni je drago kaj smo se vidjele.
Valjda ćemo imat više sreće u 7 mj.
Moram priznat da ne znam kaj je to danas bilo,
al možda sam presubjektivna zato kaj smo pale.

Evo i nekoliko kompletića pitanja od danas:
1.kolektivni ugovor(predmet i sadržaj)
2.pripravnici
3.postupak za priznavanje prava u mir.-inv. osiguranju

1.predmet i sadržaj kolektivnih ugovora
2.zaštita žena za vrijeme trudnoće
3.profesionalne bolesti-značaj u invalidskom osiguranju

1.pravilnik o radu
2.radnopravna zaštita malodobnika
3.tjelesno oštećenje i novčana naknada

1.izvori radnog prava
2.pravo na naknadu plaće
3.novčana naknada u času prestanka rad. odnosa po zakonu ZOZO

1.predmet i sadržaj kolektivnog ugovora
2.pravo radnika na plaću i ostala materijalna prava
3.određivanje obiteljske mirovine i specifični elementi

1.cilj i elementi materijalne odgovornosti
2.rad duži od puno rad. vremena
3.mirovinski staž (značaj i uloga)

1.pravo radnika na plaću i druga materijalna prava
2.sudska zaštita prava iz rad. odnosa
3.mirovinski staž (struktura, svrha, značaj)

1.pravila zaštite na radu
2.vrste prekida radnog odnosa u gospodarstvu
3.uloga vještaka

1.pravo radnika na plaću i dr. materijalna prava
2.otkaz s ponudom izmjenjenog ugovora
3.opći uvjeti za obiteljsku mirovinu

1.odnos ratificirane konvencije MOR-a prema zemlji čl. koja ju je ratificirala
2.zaštita žena za vrijeme trudnoće
3.prava u svezi s prof. rehabilitacijom.
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks