AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Radno i socijalno pravo

Ivy

Admin
opca zastita zena je on da ne mogu raditi pod zemljom,vodom i...
a posebna se odnosi kada su trudnice dojilje i tako nesto
 

Talya

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
opca zastita zena je on da ne mogu raditi pod zemljom,vodom i...
a posebna se odnosi kada su trudnice dojilje i tako nesto
Da, pa to je točno navedeno u knjizi, u knjigicu malo bolje zavirite:wink5:
Sve je to posebna radnopravna zaštita žena koja se dijeli na opću, za vrijeme trudnoće, zašt. neposredno prije i poslije rođenja djeteta, zašt.u vezi njege i odgoja djeteta, i ostale oblike zaštite.
 

PPEETT

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Ok, a sad malo da promjenimo temu.
Da li se može izgubiti pravo na obiteljsku mirovinu ako članovi obitelji ispunjavaju uvjete?
 

PPEETT

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Daj malo to pojasni,na temelju čega mogu izgubit pravo, od kud ti to pitanje?
Pa nemam pojma, to je s jednog roka na kojem je ispitivala Jelčićka. Mislila sam da to nije možda ono kad se ponovno sklope brak s nekim drugim ako su mlađi od 50 god ili kako to već ide...
 

sunce

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Evo i mojih par pitanja, koja sam zapisala na prošlom roku, a nemam zapisane odgovore, pa ako netko zna please:

1. Zaštita prava radnika
2. Pravila ZR *
3. Obveze poslodavca u svezi s ZR *

* Dal se ovo ZR odnosi na zaštitu na radu???, naime, dok sam slušala ispit samo sam si tak zapisala pa sam sad u dilemi da se to slučajno ne odnosi za Zakon o radu, a taj pak odgovor nigdje nisam našla.

Hvala, dobri ljudi.
 

monica

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
ja mislim da se ovo ZR odnosi na zastitu na radu, jer ne znam kakva bi to pravila mogla biti u svezi s zakonom o radu. zakon o radu ni nemamo u literaturi, a u knjixi se ne spominju nikakva pravila, tako da se sigurno radi o zastiti. uh, sto sam se smotala :))
 

Ivy

Admin
ZR= Zakon o radu
ZZR=Zakon o zaštiti na radu
nije u literaturi ali se o tome na siroko pise u knjizi

ZZOZZR =Zakon o obveznom zdrastvenom osiguranju zaštite zdravlja na radu
literatuta
 

orbitrek

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
1. Zaštita prava radnika
2. Pravila ZR *
3. Obveze poslodavca u svezi s ZR *


.
mislim da znam dio odgovora na treće pitanje
osnovna obveza poslodavca je osigurati radniku:
PLAĆU, PLAĆU
i posao
i sigurne uvijete rada,i pravo na odmore: dnevne tjedne godišnji
i tak maltene svaki drugi podnaslov je neko pravo koje možeš nabrojati

pravila zr-a
mislim da je pitanjce malo nepotpuno
zr- je zakon , on je napisan u formi pravila koje se moraju poštivati, sigurno si imala još neku bilješku uz to

zaštita prava radnika- isto široko područje
ovisno u kojoj situaciji, jel kod ozljede na radu, profesionalnih bolesti, postoje i posebno zaštičene kategorije : žene, maloljetnici i invalidi, jel kod otkaza
i tak
 

TopGun13

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
PRAVILA ZZR-a
a) osnovna
b) posebna i
c) priznata
Osnovna
- pravila zaštite na radu kojima se uklanja ili smanjuje opasnost na sredstvima rada pri obavljanju poslova
- sadrže zahtjeve kojima mora udovoljavati sredstvo rada kada je u uporabi,a posebno:eek:pskrbljenosti sredstava rada zaštitnim napravama, osiguranja od udara električne struje, sprečavanja nastanka požara i eksplozije, osiguranja potrebne radne površine i radnog prostora, osiguranja potrebnih puteva za prolaz, prijevoz i za evakuaciju zaposlenika, osiguranja čistoće, potrebne temperature i vlažnosti zraka, ograničenja brzine kretanja zraka, osiguranja potrebne rasvjete mjesta rada i radnog okoliša, ograničenja buke i vibracije u radnom okolišu, osiguranja od štetnih atmosferskih i klimatskih utjecaja, osiguranja od djelovanja po zdravlje štetnih tvari i zaštita od elektromagnetskih i drugih zračenja te osiguranja prostorija i uređaja za osobnu higijenu.
Posebna
- pravila zaštite na radu koja se odnose na radnike i na način obavljanja radnog postupka u slučaju da se opasnosti za sigurnost i zdravlje ne mogu ukloniti primjenom osnovnih pravila zaštite na radu.
- sadrže uvjete glede dobi života, spola, stručne spreme i osposobljenosti, zdravstvenog stanja, duševnih i tjelesnih sposobnosti, koje moraju ispunjavati radnici pri obavljanju poslova s posebnim uvjetima rada.
Posebna pravila zaštite na radu sadrže i: obvezu i načine korištenja
odgovarajućih osobnih zaštitnih sredstava i zaštitnih naprava, posebne postupke pri uporabi opasnih radnih tvari, obvezu postavljanja znakova upozorenja od određenih opasnosti i štetnosti, obvezu osiguranja napitaka pri obavljanju određenih poslova, način na koji se moraju izvoditi određeni poslovi ili radni postupci, a posebno glede trajanja posla, jednoličnog rada i rada po učinku, postupak s unesrećenim ili oboljelim radnikom do upućivanja na liječenje nadležnoj zdravstvenoj ustanovi.
Priznata
- pravila iz stranih propisa ili u praksi provjereni načini pomoću kojih se opasnosti na radu otklanjaju ili smanjuju, ili kojima se sprečava nastanak ozljeda na radu, profesionalnih ili drugih bolesti te ostalih štetnih posljedica za radnike, a primjenjuju se ukoliko ne postoje propisana pravila zaštite na radu.
 

Ivy

Admin
e tocno to sto si napisao cu joj i ja ispricati ako me bude pitala i jos cu samo napomenuti da postoji zastita posebnih kategorija radnika (zena, malodobnika i osoba s umanjenim radnim sposobnostima )

jer ovo sve sto pise u knjizi je tako nabacano nepovezano i preopsirno da knjiga uopce nema smisla
 

Lil_Bee

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
trebam savjet od nekoga sa iskustvom- šta mislite da li je za prolaz kod prof jelčić dovoljna skripta koju su cure napisale + zakoni (s tim da nisam dobila točku kraj njenog potpisa :proud: )
 

Saan

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
rizik neposredne opasnosti od invalidnosti?
rizik tjelesnog ostecenja?

Da li bi mogao netko please objasnit\preformulirat pitanja! Ne kuzim kaj se misli pod "rizikom"?! :confused2: Svaki put kad vidim ta pitanja kroz glavu mi proleti WTF!!!:crazy:
 

pepy

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Neposredna opasnost od nastanka invalidnosti postoji kada pri obavljanju određenih poslova uvjeti rada, bez obzira na mjere zaštite na radu koje se primjenjuju ili se mogu primijeniti, utječu na zdravstveno stanje i radnu sposobnost osiguranika toliko da je prijeko potrebno, radi sprječavanja nastanka invalidnosti, premjestiti ga na drugi posao primjeren njegovoj naobrazbi i sposobnostima na kojemu može raditi s radnim naporom koji ne pogoršava njegovo zdravstveno stanje, u skladu s propisima o radu.


za tjelesno oštećenje ne znam!

zna li netko objasniti razliku između stupova mirovinskog osiguranja?
 

Ivy

Admin
rizik tjelesno ostecenje postoji kad nastane gubitak, bitnije ostecenje ili onesposobljenost organa ili dijelova tijela sto dovodi to otezavanja normalne aktivnosti organizma i zahtijeva vece napore u obavljanju zivotnih potreba bez obrzira uzrokuje li ono invalidnost ili ne
uvjete za naknadu zbog tjelesnog ostecenja stjece osiguranik kod kojeg je tjelesno ostecenje od najmanje 30% nastalo kao posljedica ozljede na radu ili profesionalne bolesti

imamo tri mirovinska stupa

1 stup-obvezno mirovinsko osiguranje na temelju generacijske solidarnosti
prava iz prvog stupa se ostvaruju a ne nasljeduju
uplacuje se u drzavnu riznicu odnosno zavod za mirovinsko osiguranje
placaju se doprinosi od 15%bruto place
obvezno osiguranje
2. stup- obvezno mirovinsko osiguranje na temelju individualne kapitalizirane stednje
prava iz drugog stupa se mogu nasljedivati
vezan je uz prvi stup jer su njegovi osiguranici osiguranici prvog stupa koji upacuju doprinose od 5%
osiguranike dijelimo na obvezne i dobrovoljen
obvezni su osiguranici svi oni koji su imali svojstvo osiguranika po propisima ZMO 1.1.2002. a tu to doba su bili mladji od 40 godina
dobrovoljni osiguranici su osiguranici prvog stupa koji su u to doba imali izmedju 40-50 godina te su izabrali da budu osiguranici drugog stupa do konca 6 mj.2002,
doprinosi se uplacuju u jedan fond u pravilu po izboru osiguranika
imovinu nasljedjuje onaj tko je naveden , bracni drug
3. stup dobrovoljno mirovinsko osiguranje na temelju individualne kapitalizirane stednje
osiguranici su svi koji to zele bez obzira na godine zivota
nije vezan za prvi ili drugi stup
moze se uplacivati koliko se zeli
nasljeduje se dobit
moze se ulagati u vise fondova
postoji stimulacija u poreznoj olaksici do 750 kn godisnje
pravo i s 50 godina na isplatu sredstava
 

Ivy

Admin
sada ja imam pitanje za vas vezano za profesionalnu rehabilitaciju
shvacam da pravo na profesionalnu rehabilitaciju ima osiguranik ili invalid rada kod kojega nastane rizik inavidnosti prije navrsene 50 godine zivota ako se s obzirom na ostalu radnu sposobnost moze osposobiti za rad na drugom poslu s punim radnim vremenom

a sada ja pitam sta je sa osobom koja se ozljedi izvan posla
jel onda moraju biti ispunjena tri kumulativna uvjeta da bi ostvarila pravu na PR
i to da nije starija od 50
da ima preostalu radnu sposobnost
i da mora ispunjavati uvjete miroviskog staza za ostvarivaljen prava na invalidsku mirovinu?

nadalje kod ostarivanje prava na novcanu naknadu
jedan i drugi ostvaruju prava od dana nastupa invalidnosti do pocetka PR
za vrijeme PR
te je jedina razlika u tome sto oni s invalidnosti nastalom na radu ostvaruju prava od dana zavrsetka PR do zaposlenja na odg. poslovima ali ne duze od 24 mj dok ovi drugi to pravo ostvaruju samo 12 mj od zavrsetka PR?

i jos visina novcane naknade da
invalidi rada koji je stekao pravo na Pr zbog ozljede na radu ili profesionalne bolesti ostvaruju pravo na novcanu naknadu u visini invalidske mirovine zbog opce nesposobnosti za rad za 40 goodina mirovinskog staza

a sta je sa ovim drugima
koja je njihova visina novcane naknade

iskreno nadam se da ce se nekome dati citati sve ovo sto sam napisala:redface:

Pozdrav!dal neko možda zna kad je ispit iz radnog ikonzultacije kod prof jelčić ?navodno bez kjonzultacija gotovo nema prolaz:
inace zorz imamo oglasnu plocu i tamo vec pise kada je ispit pa pogedaj tamo

a konzultacije su dobra stvar ali nije bas da s ene moze proci bez njih ...
evo ja jos nisam odlucila dali cu ici ili ne
ali nekako mi se cini da necu...
 

Ivy

Admin
inace rizik ili temelj za invalidsko (invalidnost, tjelesno ostecenje ili neposredna opasnost od invalidnosti)
rizik ili temelji iz mirovinskog (sratos i smrt)

konzultacije cu inace u srijedu od 16-17,30
 

orbitrek

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
sada ja imam pitanje za vas vezano za profesionalnu rehabilitaciju shvacam da pravo na profesionalnu rehabilitaciju ima osiguranik ili invalid rada kod kojega nastane rizik inavidnosti prije navrsene 50 godine zivota ako se s obzirom na ostalu radnu sposobnost moze osposobiti za rad na drugom poslu s punim radnim vremenom 1.a sada ja pitam sta je sa osobom koja se ozljedi izvan posla jel onda moraju biti ispunjena tri kumulativna uvjeta da bi ostvarila pravu na pr i to da nije starija od 50 da ima preostalu radnu sposobnost i da mora ispunjavati uvjete miroviskog staza za ostvarivaljen prava na invalidsku mirovinu? nadalje kod ostarivanje prava na novcanu naknadu jedan i drugi ostvaruju prava od dana nastupa invalidnosti do pocetka pr za vrijeme pr 2.te je jedina razlika u tome sto oni s invalidnosti nastalom na radu ostvaruju prava od dana zavrsetka pr do zaposlenja na odg. Poslovima ali ne duze od 24 mj dok ovi drugi to pravo ostvaruju samo 12 mj od zavrsetka pr? i jos visina novcane naknade da 3.invalidi rada koji je stekao pravo na pr zbog ozljede na radu ili profesionalne bolesti ostvaruju pravo na novcanu naknadu u visini invalidske mirovine zbog opce nesposobnosti za rad za 40 goodina mirovinskog staza a sta je sa ovim drugima koja je njihova visina novcane naknade iskreno nadam se da ce se nekome dati citati sve ovo sto sam napisala:redface:
evo da mi se čitati kaj si napisala redom odgovor na pitanja:
1.sama si napisala odgovor pravo ima osiguranik ili invalid rada, naravno da u ostvarivanju tog prava moraju biti kumulativno ostvareni uvjeti bez obzira na slučaj, želim reći da si me totalno smotala svojim pitanjem i nemam pojma kaj sad na kraju da ti odgovorim
u najboljoj namjeri
reći ću ti koke preveć kompliciraš
prof. Jelčić je rekla: ja kad slušam pitanja koja mi postavljaju na konzultacijama, tako detaljna ja si mislim da ja to pitam na ispitu pa nitko ne bi prošao, ja nadalje mislim ako studenti pitaju takva pitanja onda one osnove zasigurno znaju, ali tu griješim sjećaŠ li se ovog kolegice, nadalje je rekla samo mi osnove dobro naučite, nemojte komplicirati, studenti često sami sebe ruŠe na ispitu
nauči ono kaj si zapisala u bilježnicu i proći ćeš
2. Prava u vezi prof, rehabilitacije bolest ili ozljeda izvan rada - novčana naknada najviše 12 mjeseci
ozljeda na radu ili profesionalna bolest- novčana naknada najviše 24 mjeseca
3.izvan rada ili bolest - naknada plaće u visini invalidske mirovine , a za slučaj profesionalne nesposobnosti za rad
ozljeda na radu i prof. Bolest- naknada pleće u visini invalidske mirovine zbog opće nesposobnosti za rad ako pogledaš koeficjent ekod izračuna vidjet ćeš da je razlika
 

Ivy

Admin
probesorica je dala primjer na covjeku koji je radio 20 godina a ima 40 godina

pri izracunavanju invalidske mirovine zbog neprofesionalnog razloga njemu se dodaje 2/3 mirovinskog staza i to
inace bi ostvario 20 godina MS ali ima jos 12,5 godina tog pridodanog
sto iznosi 32 godine mirovinskog staza

imas tamo kod miroviskog staza recenicu o tome
mozda me muci matisa ali ne mogu dobiti tih 12,5 g nikako
 

Saan

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Ja bih tih 12,5 godina dobila ovako!

Pridodani staz kod invalidske mirovine racuna se na nacin da se osiguraniku od njegovih godina do navrsene 55 god. dodaje 2\3-
Sto u ovom primjeru znaci :
ako osiguranik ima 40 god.-do 55 god. iznosi 15 god a 2\3 od 15 je 10 god.,
a od 55 do 60 god. dodaje se 1\2-u ovom primjeru od 55-60 god. iznosi 5god. a 1\2 je 2,5 god
I na kraju 10+2,5=12,5 god. pridodanog staza

Ne znam, mozda si ti trazila nest drugo.
 

Ivy

Admin
opca mirovina


M = OBx MFxAVM

s time da je OB= PVBxMSXPF

Legenda:
OB-osobni bodov
PVB- prosječna vrijednost boda
MS - godine mirovinskog staža
PF - polazni faktor

MF - mirovinski faktor
AVM - aktualna vrijednost mirovine
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks