AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Radno i socijalno pravo

Pontifex

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
onaj tko ne ide na predavanja jako ce se tesko snaci jer i ja koja idem imam problema:(
Žao mi je, ali ne mogu se složiti s tobom, kao ni dopustiti da ljudi koji čitaju misle kako će imati problema ako ne idu na predavanja.
Predavanja su dosadna i ubiju ti želju za učenjem; knjiga je razumljivo pisana, i tko uči po njoj može proći, a ako postoji dilema, može se otići na konzultacije.
Ne kažem da ne treba ići na predavanja, svakako treba makar zbog potpisa, ali da su toliko korisna - nisu, također ne mora značiti da će se netko tko ne ide teško snaći!:happy:
 

tara

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
samo da nadodam što se tiće konzultacija i predavanja,išli ne išli ako se ne nauči neče vam ništa značiti , to što ste bili na konzultacijama ili predavanju prof. vam rijetko kada gleda,ako se zna onda se zna.Ovo je za Vas koji ne stignete ni na jedno ni na drugo,kao ja:happy:
 

Ivy

Admin
krivo sam se izrazila
smatram da ce vam predavanja puno pomoci ako mislite polagati ispit kod profesorice Jelcic

ako ides kod nje na ispit i naucis cijelu knjigu i sve zakone
a ona ti postavi
normativnu djelatnost MOR-a
izvore radnog prava-hijerarhijski odnos
ili tako nes.
 

sunce

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Po mom mišljenju prof. Grgurev je jako ugodan ispitivač, ne vlada napeta atmosfera,
postavlja potpitanja da se podsjetiš i ima kriterije za ocijenjivanje, ne trebaš sve znati
za 2.
 

PPEETT

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Bi li mi netko mogao ukratko objasniti obiteljsku mirovinu ili sam jednostavno osuđena na sve članke koji su navedeni u mirovinskom o tome?

Hvala
 

sunce

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Toga ti ima jako puno, ali evo ukratko

Članovi obitelji umrloga imaju pravo na obit. mirovinu ako je osiguranik:
a. navršio najmanje 5 g. staža osiguranja ili najmanje 10 g. mirovinskog staža
b.ispunjavao uvjete dužine mirovinskog staža za stjecanje prava na inval. mirovinu
c.bio korisnik starosne, prijevremene starosne ili invalidske mirovine
d. bio korisnik prava na prof. rehabilitaciju

Udovica ima pravo na obiteljsku mirovinu:
*ako je do smrti bračnog druga po kojem joj to pravo pripada, navršila 50 g. života
*ako je mlađa od 50 g. i ako do smrti ili u roku od 1 g. nakon smrti bračnog druga nastupila opća nesposobnost za rad
*ako je nakon smrti bračnog druga ostalo djece, a ona obavlja roditeljske dužnosti prema toj djeci
*kada je dijete osiguranika rođeno nakon njegove smrti
*ako do smrti bračnog druga nije navršila 50, ali je imala navršenih 45 g. ima pravo na nju kada navrši 50 g. života
*ako je do smrti bračnog druga ili prestanka prava navršila 45 g. stječe pravo i prije navršenih 50 g. ako kod nje nastupi opća nesposobnost za rad.

Dijete ima pravo na obiteljsku mirovinu:
-nakon smrti roditelja do navršene 15 g. života, odn. do 18 g. ako je prijavljeno radi zaposlenja nadl. službi za zapošljavanje
-ako kod njega nastupi opća nesposobnost za rad do dobi do koje se djeci osigurava pravo na obiteljsku mirovinu
-ako kod njega tijekom trajanja prava na obiteljsku miroivnu nastupi opća nesposobnost za rad, zadržava pravo na obiteljsku mirovinu-dok postoji takva nesposobnost
-i koristi se tim pravom ankon navršene 15. g. života ako je u trenutku smrti osiguranika na redovitom školovanju ili započne školovanje nakon smrti osiguranika - do kraja redovitog školovanja, ali najduže do navršene 26. g. života (može i duže, zbog bolesti).

Nadam se da ti je malo jasnije, ali ovo nije sve, samo osnovna podjela, imaš još pravo roditelja, pa kada se i kome podnosi zahtjeva za ob. mirovinu, kad se gubi pravo na obiteljsku mirovinu.
 

PPEETT

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
ozljeda na radu spominje se maltene u svim zakonima koje trebamo naučiti
iz toga sljedi da ju treba znati kao vodu piti
njezin značaj u radnom zakonodavstvu - pod tim se misli na prava koja radnik ima
nisam još toliko u stručnoj terminologiji,ali primjerice
ima pravo na bolovanje u kojem prima naknadu plaće u iznosu od 100%
itd
Kuzim ja da se spominje u svim zakonima, ali što se tiče bolovanja to bi bio njen značaj u zdravstvenom, odnosno naknada plaće. A kad sam pitala za radno mislila sam da li je to pravo na otpremninu u dvostrukom iznosu i zabrana otkaza bez suglasnosti radničkog vijeća ili ima još nešto?
 

PPEETT

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
u skriptarnici, piše poslao/la - vule
iz tog ja učim
Ja isto, bar što se tiče MOR-a.
Inače, da pohvalim skriptu napisanu od strane kolegica. Jako dobro sročeno, po meni čak možda i neke stvari preopširno napisane. :laughing: što znači da je mogu još skratiti!
 

pepy

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
hvala PPEETT na pohvalama za skriptu u ime nas svih cura koje smo je pisale, možda je malo opširna ali je to zato što nismo htjele ništa izostavit da ne bi bilo toga nema u skripti.
 

Emma79

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Evo i mene da se malo javim i zahvalim ekipi ( Sunce, Felicity, Pepy, Claire, Martex) koja je sastavila onu skriptu i puno mi olakšala učenje, jer vec se podosta borim s tim ispitom (po starom sam programu) i više ni sama ne znam šta da učim jer dosta se toga promijenilo od kad sam ja krenula spremat taj predmet i vec gubim svaku nadu. Rušila me i Jelčićka i Gotovac i nikako da dodem do Grgurev koju svi hvale pa da mi se mozda posreci :blushed:
A jel znate , da li se može doći na njenu listu za ispit kako, osim po abecedi kako te raspodijele?

Puna nade učim za ljetni rok :wink5:
 

sunce

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
"zn o mirovinskom ne piše detaljno o raspodjeli sredstava koja se uplaćuju za mirovine . koji iznosi i gdje po stupovima
ali ona je to curku pitala na prošlom roku"

Ako netko zna odgovor na ovoj pitanje ajde neka napiše za nas koji nismo bili na predavanjima!
 

orbitrek

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
IVY daj molim te napiši gdje se točno uplaćuju ta sredstva, znam da je to bilo pitanjce prošli put?
jo i treba dodati onaj dio tko pripada prvom stupu tko prvom i drugom
ja ne znam točno detalje
ali kad ja bila reforma
oni ispod 45 trebali su odabrati fond jer se njima sredstva iz plaće 20% djele na prvi 15% i drugi stup5%
oni s 45 do 50 su mogli birati novi model ili ostati na ovom generacijske solidarnosti
a oni 50* su ostali samo u prvom stupu -generac.sol.
i tak
 

PPEETT

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Kako se i čime utvrđuje radno vrijeme i kako se zove taj institut?
Pa tko zna bila bih zahvalna na odgovoru.
 

sunce

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Ne znam dal je ovo baš odgovor na tvoje pitanje, ali
Zakonom, kolektivnim ugovorom, sporazumom sklopljenim između poslodavca i radničkog
vijeća, ugovorom o radu se utvrđuje radno vrijeme.
Radno vrijeme ne može biti određivano Pravilnicima o radu.
Ovo za institut nemam pojma, možda netko drugi?
 

PPEETT

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
INSTITUT određivanja radnog vremena

najte se smijati
ja bih tak odgovorila
Ok, he he he dobra si! da li je moguće da je to raspored radnog vremena koji se utvrđuje propisom, kolektivnim ug. , sporazumom s radničkim vijećem ili ugovorm o radu.
Pa ako ne tako, onda posl. donosi pisanu odluku.bla bla bla

Opet ja s radnim vremenom,već sam očajna:confused2: Kada se radni odnos zasniva na skraćenom radnom vremenu?
 

sunce

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Radni odnos se zasniva sa skraćenim radnim vremnom:
1. kada radnika nije moguće zaštiti od štetnih utjecaja uvjeta radi primjenom odgovarajućih
mjera zaštite na radu-TRAJNO
2.pravo na rad sa skraćenim R.V. može ostvariti jedan od roditelja djeteta s težim
smetnjama u razvoju do navršene 7. godine djetetova života. Nakon 7. godine
djetetova života jedan od roditelja ima pravo raditi skraćeno R.V. i to polovinu
punog R.V. -PRIVREMENO
3.može ostvariti radnica nakon proteka obveznogh porodnog dopusta, do navršen jedne godine
djetetova života., tj. za blizance, trojeke, više djece do 3. godine njihova života, to pravo
može ostvariti i otac.- POVREMNO
 

Ivy

Admin
vrlo vazno je da si naucite je to da je razlog za srraceno ravno vrijeme na subjektu(radniku) a za nepuno radno vrijeme na objektu(poslu)
ako to naucite ne moze biti zabune prilikom objasnjavanja
 

Ivy

Admin
evo ovako ispravak netocnog navoda;) odnosno polu tocnog;)

uplata doprinosa iz place za mirovinsko
prvi stup 15% uplacuje poslodavac u zavod
drugi stup 5% uplacuje poslodavac u obvezni fond
treci stup - uplacuje sam radnik u dobrovoljni fond- banci ili osiguravajucem drustvu
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks