AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Radno i socijalno pravo

ellena

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Osnove radnog, socijalnog i službeničkog prava

Prof.Grgurev je prošli put pitala svakoga barem jedno pitanje iz zakona o mirovinskom, najčešće osnovna mirovina, prof.rehabilitacija. Mene je konkretno pitala i obvezno zdravstveno, a zaštitu zdravlja na radu nije nikog pitala.
 

lion_zg

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Osnove radnog, socijalnog i službeničkog prava

Može mi netko napisati dal prof. Grgurev pita puno ona 3 zakona ( o mirovinskom, zdravstvenom i zaštiti na radu-) ili više pita knjigu.
Sada sam vidjela da sam kod nje, a te zakone nisam niti pogledala pa me zanmima.
Hvala.
prije dok su samo zakoni bili obvezna literatura obavezno je jedno pitanje bilo iz zakona o radu,jedno iz mirovinskog i jedno iz ostalih zakona.prva dva MORAŠ znat za prolaz.
po ovoj novoj literaturi predpostavljam da će pitat jedno iz radnih odnosa, jedno iz mirovinskog i vjerojatno jedno još iz zdravstvenog-bar ja tako mislim.
uglavnom, sunce, moraš mirovinsko pjevat.mene je rušila na mirovinskom.inače profa je po meni najbolja od svih sa te katedre.

pozdrav i sretno svima!

zasto onda neki uce iz knjige,a neki iz zakona?
mislim da stari program uči iz zakona, koliko sam skužila Grgurev je jedina koja još ispituje po staroj literaturi(naravno,ako si učio po novom pita te novo,ako si staro,pita te staro)
 

Mojca_7

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Osnove radnog, socijalnog i službeničkog prava

kad je prošli put ispit bio kod gotovca, on je rekao da će idući put, oni koji su kod njega pali, biti kod asistentice grgurev. međutim, iz priloženog vidimo da se baš i nije držao svog obećanja, jer svejedno je većina ljudi kod njega opet na ispitu, među njima i oni koji su prošli put pali i oni kojima je to prvi put. ne znam, učila sam i sve to, al ipak sam malo razočarana jer sam se nadala da ću ipak idući put bit kod grgurev i da će neke stvari biti ipak malo lakše.. a ovako ako u ponedjeljak padnemo, u 4 mjesecu smo kod prof. jelčić. ne znam..
 

žeža

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Osnove radnog, socijalnog i službeničkog prava

Na prošlom roku kad sam bila kod prof. Grgurev imala sam ova pitanja:
1.Prijevremena starosna mirovina i njen izračun?
2.Prestanak kolektivnog ugovora?
3.Naknada plaće za vrijeme bolovanja?

I da htjela sam i ja to napomenuti da ona pita uvijek jedno pitanje iz mirovinskog,jedno iz zakona o radu i još jedno neko i piše se koncept!
 

Nela24

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Osnove radnog, socijalnog i službeničkog prava

Pitanja s današnjeg roka kod prof. Grgurev
produžena primjena kol. ugovora
profesionalna rehabilitacija
ugovor o radu na određeno vrijeme
plaćeni/neplaćeni dopust
godišnji odmor
tjelesno oštečenje
osnovna mirovina
obiteljska mirovina
invalidska mirovina
prava iz zozo
jednaka plaća za jednak rad i rad jednake vrijednosti
radničko vijeće
 

Reneé

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Osnove radnog, socijalnog i službeničkog prava

Danas sam bila na ispitu kod prof. Gregurev. Pitala me invalidsku mirovinu, otkaz ugovora o radu s ponudom izmjene ugovora i aktualnu vrijednost mirovne. Prošla sam, iako ne baš glatko. Uz navedeno, pitala me sudski raskid ugovora i ulogu i obveze Radničkog vijeća. Nadala sam se da neće ulaziti u detalje, ali... Uglavnom - od danas više ne mislim na radno. Želim sreću svima koji spremaju taj ispit!
 

Mojca_7

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Osnove radnog, socijalnog i službeničkog prava

ej evo tek toliko da vam kazem i neka pitanja od gotovca..
- izračunavanje bruto i neto plaće
- obveze poslodavca prije otkazivanja radniku
- prava iz zdravstvenog osiguranja
- dnevni odmor
- mjere prevencije u zaštiti na radu
- ovlaštenik i povjerenik, koje su razlike
- plaćeni/neplaćeni dopust
- mirovinski faktori kod invalidske mirovine....

ono što mene interesira ako netko zna, koja je točno literatura iz prava socijalne sigurnosti i kao što je kolegica već pitala, da li će u 4. mjesecu biti isto asistenti ili će biti prof. jelčić? thanks unaprijed:happy:
 

žeža

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Osnove radnog, socijalnog i službeničkog prava

Hej! Evo ja sam jučer prošla kod prof Grgurev i to isto jedva mada mi pitanja nisu bila teška pitala me:
1.Razlika između mirovinskog staža i staža osiguranja?
2.Disciplinska odgovornost državnih službenika?
3.Oblik ugovora o radu?
Iako uz to me pitala još hrpu podpitanja u vezi sa tim i primjere iz života i pitate nešto iz knjige da vidi jesi li učio knjigu mene je pitala što prof Potočnjak u knjizi kaže za ugovor o radu i tak još neka pitanja od tam!
Moram napomenut da je jučer bila jako nervozna jer su je neki studenti iznervirali tj.htjeli su odgovarati po zakonima a literatura je nova pa je na to poludila! Tako morate učiti po novom!
Sretno svima u učenju,ja sam se toga hvala Bogu rješila!!!
 

Fila

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Re: Osnove radnog, socijalnog i službeničkog prava

Staž osiguranja je ono što si nakon 15. godine života stvarno proveo u zaposlenju s punim radnim vremenom. Iznimno i skraćenim radnim vremenom - 1.koje su proveli roditelji djece kojima je potrebna pojačana briga i njega, 2.roditelji djeteta s težim smetnjama u razvoju i 3. radnici koji rade skraćeno prema posebnim propisima (do 1998. koji su ostvarili rad po 4 sata zbog bolesti i radnici koji rade na štetnim poslovima). I nepunim radnim vremenom koje se preračunava na puno (i oni koji rade kod 2 poslodavca - npr.učitelji).
Mirovinski staž obuhvaća staž u zaposlenju + dokupljeni staž (svećenici,redovnici do 1999.)+ pridodani staž + vrijeme provedeno u Domovinskom ratu + vrijeme provedeno na bogoslovnim učilištima. Znači mirovinskog može biti puno više, on se zbraja.

Pravo na invalidsku mirovinu ima osiguranik ako je invalidnost nastala zbog bolesti ili ozljede izvan rada prije 65 god. života i ako mu navršeni mirovinski staž pokriva najmanje 1/3 radnog vijeka. Znači ima npr. 50 god. ima SSS, radni vijek se računa od navršenih 20 god. života do dana nastanka invalidnosti (ovdje 50 g), znači ima 30 godina radnog vijeka i 1/3 od toga je 10 god. Mirovinski staž mora pokriti tih 10 godina. Ako ima VŠS radni vijek se računa od 23.god, a VSS od 26.godine. Radni vijek se još skraćuje za razdoblje koje je osiguranik proveo na odsluženju vojnog roka ili bio prijavljen kao nezaposlen.
Dijete ima pravo na obiteljsku mirovinu nakon smrti roditelja i može se time koristiti do 15 god. života tj. do 18.god.života ako je prijevljeno kao nezaposleno nadležnoj službi za zapošljavanje. Može koristiti mirovinu ako je u trenutku smrti osiguranika na redovitom školovanju ili započne takvo školovanje nakom smrti osiguranika,najduže do 26.god.života. Ako je školovanje prekinuto zbog bolesti može se koristiti mirovinom i nakon 26, ali najviše za onoliko koliko je bolest trajala, ako se vratio na školovanje prije svoje 26.g.
Dijete kod kojeg nastupi opća nesp.za rad, DO dobi do koje se djeci osigurava pravo na mirovinu - ima pravo na nju dok takva nesposobnost traje.
Dijete kod kojeg nastupi opća nesp. NAKON dobi do koje se osigurava pravo na mirovinu, a prije smrti roditelja, ima pravo ako ga je uzdržavao do svoje smrti.
Dijete kod kojeg za vrijeme primanja obiteljske mirovine nastupi opća nesp. za rad zadržava mirovinu dok postoji ta nesposobnost.

Nadam se da ti nisam ništa zakomplicirala i da će ti biti malo jasnije.
 

Talya

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Osnove radnog, socijalnog i službeničkog prava

Meni nije baš jasno, maknuli su nam službeničko pravo iz naziva predmeta jer nam je to prebačeno u ULJP, a Zakon o državnim službenicima nam je ostao u literaturi za radno pravo,tj nalazi se u knjizi kao sastavni dio literature hm....ili je meni nešto promaknulo:cool: Rekla je prof Jelčić da se može još doći na konzultacije u srijedu neposredno prije ispita da se pita ako nešto još nije jasno...sretno svima nama na ispitu:happy:
 

Talya

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Osnove radnog, socijalnog i službeničkog prava

Meni nije jasan taj izračun mirovine, točnije aktualna vrijednost mirovine i osobni bodovi tj vrijednosni bodovi.

Aktualna vrijednost mirovine je utvrđena svota mirovine za jedan osobni bod. Šta to praktično znači??? Koliko u praksi su ti bodovi? I nije mi jasna rečenica da se AVM usklađuje po stopi koja se dobije kao polovica zbroja stope promjene prosječnog indeksa potrošačkih cijena u prethodnom polugodištu i stope promjene prosječne bruto plaće ....itd... nije mi jasno uskladi po stopi koja se dobije kao polovica zbroja stope(koja polovica?) šta se zbroje te stope i onda se prepolovi?:unsure:
Pomagajte!!:confused2:

Jel ima kakva dobra stranica o tome osim Zavoda za mirovinsko?
 

monica

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Re: Osnove radnog, socijalnog i službeničkog prava

Osobni bodovi objašnjeni su u čl.79 iz zakona o mirovinskom.
Možda iz toga nešto izvučeš.
ja sam to napamet naučila, također mi nije baš najjasnije... ;)

a ovo polovica zbroja stope znači pola od pune stope.tako sam ja to zaključila...
 

orbitrek

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Osnove radnog, socijalnog i službeničkog prava

Meni nije jasan taj izračun mirovine, točnije aktualna vrijednost mirovine i osobni bodovi tj vrijednosni bodovi.

Aktualna vrijednost mirovine je utvrđena svota mirovine za jedan osobni bod. Šta to praktično znači??? Koliko u praksi su ti bodovi? I nije mi jasna rečenica da se AVM usklađuje po stopi koja se dobije kao polovica zbroja stope promjene prosječnog indeksa potrošačkih cijena u prethodnom polugodištu i stope promjene prosječne bruto plaće ....itd... nije mi jasno uskladi po stopi koja se dobije kao polovica zbroja stope(koja polovica?) šta se zbroje te stope i onda se prepolovi?:unsure:
Pomagajte!!:confused2:

Jel ima kakva dobra stranica o tome osim Zavoda za mirovinsko?
ja sam u totalnom očaju zašprehala jednu umirovljenicu da mi objasni svoja iskustva glede mirovine, zaključak je sljedeći:
napisano u zakonu moraš naučiti napamet bez posebnog razumjevanje jer to je matematička formula koju primjenjuju oni koji taj posao rade
služba u mirovinskom ti to izračuna, dobiješ to u rješenju i Bog s tobom pa se snađi
razumjevanje koje se od nas traži u ovakvim stvarima u razlici stvari koje je kolegica lijepo navela i slično:
Mirovinski staž obuhvaća staž u zaposlenju + dokupljeni staž (svećenici,redovnici do 1999.)+ pridodani staž + vrijeme provedeno u Domovinskom ratu + vrijeme provedeno na bogoslovnim učilištima.
formule i definicije istih fakat treba samo nabubat
 

sunce

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Ima koja dobra dušica, a koja je već pripremila Zakon o mirovinskom i zdrav. osiguranju
za čet. da odgovori na par pitanja?

1.Osigurani temelji u mir. osiguranju, rizici temelji za stjecanje?
2.Postupak za priznavanje prava iz mir.-inv. osiguranja
3.Uloga vještaka u postupku mir-inv. osiguranja
4-Uvjeti za priznavanje prava i status mirovine
5.Uvjeti za priznavanje prava na invalidsku mirovinu.
 

Talya

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
ima koja dobra dušica, a koja je već pripremila zakon o mirovinskom i zdrav. Osiguranju za čet. Da odgovori na par pitanja? 1.osigurani temelji u mir. Osiguranju, rizici temelji za stjecanje? 2.postupak za priznavanje prava iz mir.-inv. Osiguranja 3.uloga vještaka u postupku mir-inv. Osiguranja 4-uvjeti za priznavanje prava i status mirovine 5.uvjeti za priznavanje prava na invalidsku mirovinu.
hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje - prava iz mirovinskog osiguranja ovo ti je super link vezano za postupak za priznavanje prava i uvjeta za priznavanje prava... Pa samo klikaj na ono šta te zanima....
Osigurani rizici su ti invalidnost, tjelesno oštećenje, neposredna opasnost od invalidnosti(invalidsko), smrt i starost(mirovinsko).
I sad svaki rizik ima i svoje uvjete za stjecanje pojedinog prava, a načini na koji se stječu ti rizici mogu biti iz profesionalnih razloga(ozljeda na radu i profesionalna bolest),neprofesionalnih (obična bolest, i ozljeda izvan rada) i oni se odnose samo na rizik invalidnosti i smrti.
Imaš i formulu o(osiguranik)+r(rizk)+u(uvjet)=p(pravo) znači da bi neko mogao ostvariti pravo iz prvog mirovinskog stupa mora ispunjavati sve te elemente! važno je isto da se rizici mogu kumulirati a prava ne.
i kod jelčić je pitanje sa 6 zvjezdica profesionalna bolest, kod tih bolesti je važno da je razlog na objektu(znači ne na osiguraniku nego na uvjetima rada i procesu rada) i da ima isti značaj kao i ozljeda na radu.
I još da spomenem da rizik invalidnost i smrt ako je nastala iz profesionalnih razloga priznaje se bez obzira na mirovinski staž.eto to je ukratko.:wink5:
 

Anamaria

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
--------------------------------------------------------------------------------

Meni nije jasan taj izračun mirovine, točnije aktualna vrijednost mirovine i osobni bodovi tj vrijednosni bodovi.

Aktualna vrijednost mirovine je utvrđena svota mirovine za jedan osobni bod. Šta to praktično znači??? Koliko u praksi su ti bodovi? I nije mi jasna rečenica da se AVM usklađuje po stopi koja se dobije kao polovica zbroja stope promjene prosječnog indeksa potrošačkih cijena u prethodnom polugodištu i stope promjene prosječne bruto plaće ....itd... nije mi jasno uskladi po stopi koja se dobije kao polovica zbroja stope(koja polovica?) šta se zbroje te stope i onda se prepolovi?
Pomagajte!!

Jel ima kakva dobra stranica o tome osim Zavoda za mirovinsko?

Aktualna vrijednost mirovine uskladjuje se prema stopi koja se dodaje kao polovica zbroja stope promjene prosjecnog indeksa troskova zivota i stope promjene prosjecne brutto place u RH u prethodnom polugodistu u odnosu prema polugodistu koje mu prethodi. Jednostavnije receno, visina mirovine uskladjuje se svakih 6 mje s polovicom zbroja rasta troskova zivota i placa, na temelju podataka Drzavnog zavoda za statistiku.
Npr., ako su place u odnosu na prethodno polugodiste porasle za 2%, a troskovi zivota za 4%, mirovine ce se odredjivanjem nove AVM povecati za 3%. (2%+4%=6/2=3%)
Prvu AVM utvrdila je Vlada Hr, a potom je utvrdjuje (uskladjuje) Upravno vijece HZMO.
Sto se tice "dobre stranice" o tome, vrijedi pogledati ovu:
Medicentar.info PORTAL - MIROVINSKO OSIGURANJE
 

Ivy

Admin
a šta je s nama po starom programu,da li i nama odgovara ova nova udružena skripta i šta još trebamo,hvala puno
ista je literatura i za bolonju i za stari program

1. Crnic, Ivica et.al - Radni odnosi u RH
(ur.Potočnjak Željko) Zagreb, Pravni fakultet, Organizator 2007.
str.: 1-45, 101-264, 375-493, 557-593, 803-869, 923-969.

2. Zakonski tekstovi:
Socijalno pravo:

1. Zakon o mirovinskom osiguranju (NN br. 102/98, 127/00, 59/01, 109/01, 147/02, 117/03, 30/04, 177/04, 92/05);
2. Zakon o obveznom zdravstvenom osiguranju (NN 85/06, 116/06: članci 1-71, 84-117)
3. Zakon o zdravstvenom osiguranju zaštite zdravlja na radu (NN 85/06: članci 1-43)


ove zakone ti je najbolje skinuti pročišćene s web stranice pravnog fakulteta - katedre za radno pravo, pogledaj tamo, naći ćeš ih.
 

Talya

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
--------------------------------------------------------------------------------
Aktualna vrijednost mirovine uskladjuje se prema stopi koja se dodaje kao polovica zbroja stope promjene prosjecnog indeksa troskova zivota i stope promjene prosjecne brutto place u RH u prethodnom polugodistu u odnosu prema polugodistu koje mu prethodi. Jednostavnije receno, visina mirovine uskladjuje se svakih 6 mje s polovicom zbroja rasta troskova zivota i placa, na temelju podataka Drzavnog zavoda za statistiku.
Npr., ako su place u odnosu na prethodno polugodiste porasle za 2%, a troskovi zivota za 4%, mirovine ce se odredjivanjem nove AVM povecati za 3%. (2%+4%=6/2=3%)
Prvu AVM utvrdila je Vlada Hr, a potom je utvrdjuje (uskladjuje) Upravno vijece HZMO.
Sto se tice "dobre stranice" o tome, vrijedi pogledati ovu:
Medicentar.info PORTAL - MIROVINSKO OSIGURANJE
Puno ti hvala, super je stranica, konačno nešto pisano pučkim jezikom.:wink5:
Sretno svima na ispitu, jel misli ko ići na konzultacije sutra?


E da još me nešto zanima - (priznaje se staž osiguranja)"korisnicima invalidske mirovine zbog profesionalne nesposobnosti, nepuno radno vrijeme provedeno u zaposlenju se množi sa 2, ali max se priznaje puno radno vrijeme" nisam to pohvatala u gradivu koji je to slučaj kada se koristi invaliska mirovina a on radi nepuno radno vrijeme, gdje je to u knjizi ili Zakonu, kada postoji ta mogućnost?
 

Anamaria

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
E da još me nešto zanima - (priznaje se staž osiguranja)"korisnicima invalidske mirovine zbog profesionalne nesposobnosti, nepuno radno vrijeme provedeno u zaposlenju se množi sa 2, ali max se priznaje puno radno vrijeme" nisam to pohvatala u gradivu koji je to slučaj kada se koristi invaliska mirovina a on radi nepuno radno vrijeme, gdje je to u knjizi ili Zakonu, kada postoji ta mogućnost?

Postoji kategorizacija invalidnosti, prema kojoj se razlikuju tri vrste Invalida:
Invalidi I. kategorije-osobe potpuno nesposobne za obavljanje poslova na koje su bili rasporedjeni prije nastanka invalidnosti, niti se mogu prekvalifikacijom/dokvalifikacijom osposobiti za obavljanje tih ili drugih poslova=opca nesposobnost za rad
Invalidi II. kategorije-osobe djelomicno sposobne za obavljanje poslova sto su ih obavljale prije nastanka invalidnosti, ali se niti prekvalifikacijom/dokvalifikacijom ne mogu osposobiti za rad s punim radnim vremenom na drugom odgovarajucem poslu=profesionalna nesposobnost za rad, dakle, priznaje im se invalidnost na osnovi koje primaju invalidninu, ali oni mogu i dalje raditi, samo ne s punim r. vremenom, dakle i tri sata dnevno, sto im se mnozi sa dva, ali max do punog r. vremena (40h tjedno)-na njih se odnosi navedena odredba
Invalidi III.kategorije-osobe potpuno/djelomicno nesposobne za rad na prijasnjim poslovima, ali se prekvalifikacijom/dokvalifikacijom mogu osposobiti za rad s punim r. vremenom na drugom odgovarajucem poslu.
Jednostavnije receno, ovi prvi ne mogu opce raditi, drugi mogu nepuno r. vrijeme, a treci pak puno r.v., samo ne na starim poslovima.
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks