AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Porez na dohodak

brooke

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
da li mi itko moze odgovoriti na pitanje da li se moze uciti iz zakona koji je u skriptarnici ili moram skinuti zakon iz 2010 god!! zar nema neka skripta iz ovog predmeta!:confused2:
 

Mutley

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
da li mi itko moze odgovoriti na pitanje da li se moze uciti iz zakona koji je u skriptarnici ili moram skinuti zakon iz 2010 god!! zar nema neka skripta iz ovog predmeta!:confused2:
Treba ti novi Zakon o porezu na dohodak koji možeš skinuti ovdje http://www.zakon.hr/z/85/Zakon-o-porezu-na-dohodak

Zasad nisam mogao doći do skripte koja kola po faksu, stoga apeliram kolege koji posjeduju tu skriptu u elektroničkom obliku da ju pošalju mailom na uredništvo kako bi ju stavili u skriptarnicu da bude dostupna svima. Hvala
 

Alex.B.

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
molim nekoga tko zna da mi kaze da li su predavanja i vježbe obavezni?
edit. nasla sam odgovore u prijasnjim postovima,octio sam preskocila citavu stranu :D
 

Skeletor

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Predavanja nisu obavezna,za vježbe ne znam jer ih Mijatović ne drži nego neka gospođa iz Porezne uprave.Vježbe počinju sredinom travnja.
 

brooke

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
molim vas da mi netko odgovori na ovo pitanje: 1.FINANCIJSKA ULOGA POREZA NA DOHODAK U ZEMLJAMA OECD-a(to je iz clanka ali neznam naci)???
2.PRIREZ I 3.OSOBNI ODBITAK ZA UMIROVLJENIKE?
I da li je pitanje autorski honorar i oporezivanje autorskih naknada isto??
 

outsidespace

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
molim vas da mi netko odgovori na ovo pitanje: 1.FINANCIJSKA ULOGA POREZA NA DOHODAK U ZEMLJAMA OECD-a(to je iz clanka ali neznam naci)???
2.PRIREZ I 3.OSOBNI ODBITAK ZA UMIROVLJENIKE?
I da li je pitanje autorski honorar i oporezivanje autorskih naknada isto??
2.Porezni obveznici prireza su obveznici poreza na dohodak koji imaju prebivalište ili uobičajeno boravište na području općine/grada koji su propisali obvezu plaćanja prireza
PREDMET OPOREZIVANJA-Porez na dohodak
STOPA / IZNOS

1. Općina do 10%

2. Grad ispod 30.000 stanovnika do 12%

3. Grad iznad 30.000 stanovnika do 15%

4. Grad Zagreb do 30%

3.što se tiče umirovljenika,njima je povećan osobni odbitak na 3.200 kn

4.Autorski honorar-smatra se drugim dohotkom.Za svoj rad autor djela će primiti ugovoreni honorar, a da bi se uopće honorar mogao isplatiti potrebno je sklopiti ugovor o autorskom djelu isključivo u pisanom obliku. Ugovor treba sadržavati naziv djela na koje se odnosi, način korištenja te korisnika autorskog djela.

5.Autorske naknade su naknade koje se isplaćuju prema zakonu o autorskom pravu i srodnim pravima.

nekom sam posudio članak tako da nemam odgovor na prvo pitanje.
 

brooke

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
molim vas ako itko zna odgovorit na ovo pitanje(jer prof.to zna pitati) : FINANCIJSKA ULOGA POREZA NA DOHODAK U ZEMLJAMA OECD-a??

znam da sam dosadna ali neka mi netko jos pomogne :(
1:KOJA SU GOSPODARSKA OBILJEZJA POREZA NA DOHODAK?(jesu to osnovna obiljezja PnDOH iz clanka ili?)

2.TEORIJE RAZVOJA(sto tu treba reci)?

3.FLAT TAX-NACELO SVJETSKOG DOHOTKA(ne kuzim sta tu treba reci,zar nije flat tax proporcionalni/linearni porez? i kakve to onda ima veze sa svjetskim dohotkom?)
4. I NARAVNO FINANCIJSKA ULOGA PnDOH U ZEMLJAMA OECD-a?
ako mi netko moze odgovoriti bila bih jako zahvalna :(
 

outsidespace

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
molim vas ako itko zna odgovorit na ovo pitanje(jer prof.to zna pitati) : FINANCIJSKA ULOGA POREZA NA DOHODAK U ZEMLJAMA OECD-a??

znam da sam dosadna ali neka mi netko jos pomogne :(
1:KOJA SU GOSPODARSKA OBILJEZJA POREZA NA DOHODAK?(jesu to osnovna obiljezja PnDOH iz clanka ili?)

2.TEORIJE RAZVOJA(sto tu treba reci)?

3.FLAT TAX-NACELO SVJETSKOG DOHOTKA(ne kuzim sta tu treba reci,zar nije flat tax proporcionalni/linearni porez? i kakve to onda ima veze sa svjetskim dohotkom?)
4. I NARAVNO FINANCIJSKA ULOGA PnDOH U ZEMLJAMA OECD-a?
ako mi netko moze odgovoriti bila bih jako zahvalna :(
1.Gospodarska načela spadaju u načela oporezivanja dohotka-ako imaš članak,pogledaj stranicu 6.,to su načela koja uzimaju u obzir osobnu gospodarsku snagu,značilo bi da pojedinci koji imaju istu gospodarsku snagu trebaju biti isto oporezovani dok oni bogati trebaju biti više oporezovani.U zakonu je to objašnjeno pomoću poreznih razreda.

2.Teorija razvoja-pretpostavljam da bi tu trebala pričati o povijesnom razvoju poreza na dohodak

3.Flat tax-proporcionalni porez na dohodak-u teoriji svi bi trebali plaćati jednako bez obzira koliki im je dohodak,ali danas se primjenjuje progresivna porezna tarifa.proporcionalni porez na dohodak bi se trebao primjenjivati na dohodak od kapitala.


Financijska uloga je vjerojatno da pomaže gospodarstvu,utječe na BDP,pošto u članku nisam našao neki prikladni odgovor na to pitanje.

Dobro pročitaj članak pošto su u njemu svi odgovori na ova pitanja,a ako te pita za tu financijsku ulogu ,smisli nešto.
 

brooke

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
nije mi jasno kod placanja dohotka od iznajmljivanaj stanova!! netko je napisao odgovor: da ako je porezni obveznik obveznik pdv-a utvrđuje dohodak na nacin propisan za samostalnu djelatnost,a ako nije obveznik pdv-a onda porez placa u pausalnom iznosu osim ako na vlastiti zahtjev zeli placati porez na nacin propisan za samost.djelatnost! a u zakonu pise : KOD DOHOTKA OD IMOVINE OSTVARENOG OD NAJAMNINE I ZAKUPNINE PREDUJMOVI SE PLACAJU PREMA RJESENJU POREZNE UPRAVE,POSLJEDNJEG DANA U MJESECU ZA TEKUCI MJESEC. PLACA SE PO STOPI OD 12 % BEZ PRIZNAVANJA OSOBNOG ODBITKA!! DA LI I TO ONDA ODGOVOR NA PITANJE?
 

leica

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Pitanja iz dohodka koje je pitao danas u mojoj grupi:

1. načelo osobne univerzalnosti
2. prirez
3. drugi dogodak
4. oporezivanje autorskog honorara
5. financijska uloga poreza na dohodak u zemljama OECD-a
6. subjektivno neto načelo

Sve smo prošle :)
 

outsidespace

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
kaj je bitno za ispit dolazit na te vjezbe?
načelno nije,ima taj predrok na kraju semestra gdje su uključeni zadaci,na usmenom ne ispituje zadatke,preko predroka možeš dobiti veću ocjenu na usmenom . Ako ti nije toliko bitna ocjena ne moras ići na vježbe,ne potpisuje se.
 

Skeletor

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Na vježbama se potpisuje.Prošli put smo se potpisivali.Teta iz porezne je rekla da će taj spisak proslijediti Mijatoviću.
 

monique91

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Da li kad nas pita koji su primici od nesamostalnog rada možemo reći samo plaće i mirovine i primici u naravi ili moramo to puno opsežnije iz zakona?? (Mijatović)
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks