AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Porez na dohodak

Mutley

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Kolege, molim za pomoć! Trebaju mi odgovori na ova pitanja!

1) stopa kod dohotka od kapitala
2) autorski honorar
3) kako se plaća dohodak od samostalne djelatnosti, najma stana, autorske naknade
4) plaćanje poreza na dohodak od iznajmljivanja stana
5) kako odvjetnik plaća porez na dohodak

Molim neku dobru dušu da mi pomogne! Hvala!
1) Dohotkom od kapitala smatraju se:

a) primici po osnovi kamata, s time da se predujam poreza na dohodak od kamata plaća po odbitku, po stopi od 35%, bez priznavanja osobnog odbitka;
b) izuzimanja imovine i korištenja usluga na teret dobiti tekućeg razdoblja, s time da predujam poreza na dohodak od izuzimanja imovine i korištenja usluga na teret dobiti tekućeg razdoblja obračunavaju, obustavljaju i uplaćuju isplatitelji istodobo s isplatom primitka, kao porez po odbitku, po stopi od 35%, bez priznavanja osobnog odbitka;
c) udjeli u dobiti ostvareni dodjelom ili opcijskom kupnjom vlastitih dionica, koji su ostvareni u poreznom razdoblju, s time da se predujam poreza na dohodak po osnovi primitaka po osnovi dodjele ili opcijske kupnje vlastitih dionica plaća pod odbitku, istodobno s isplatom primitka, po stopi od 35%, bez priznavanja osobnog odbitka;
d) iznimno, dividende i udjeli u dobiti na temelju udjela u kapitalu koji su ostvareni u razdoblju od 1.1.2001.do 31.12.2004.g., a isplaćuju se od 1.1.2005.g., s time da predujam poreza na dohodak po osnovi dividendi i udjela u dobiti na temelju udjela u kapitalu koji se isplaćuju za razdoblje od 1.1.2001. do 31.12.2004.g. obračunavaju, obustavljaju i uplaćuju isplatitelji kao porez po odbitku, od ukupnog iznosa, po stopi od 15%, bez priznavanja osobnog odbitka;

Pri utvrđivanju dohotka od kapitala NE priznau se izdaci!

2) Oporezivanje autorskih naknada

Autorske naknade isplaćene prema "Zakonu o autorskom pravu i srodnim pravima", Zakon o porezu na dohodak ubraja među primitke koji se smatraju drugim dohotkom, te propisuje da se autorima prilikom oporezivanja njihove autorske naknade priznaje izdatak u visini od 30% ostvarene autorske naknade.

3) Dohodak od samostalne djelatnosti je:

a) dohodak od obrta i s obrtom izjednačenih djelatnosti;
b) dohodak od slobodnih zanimanja (samostalne djelatnosti zdravstvenih djelatnika, veterinara, odvjetnika, javnih bilježnika, revizora, inženjera, arhitekata, poreznih savjetnika, stečajnih upravitelja, tumača, prevoditelja, turističkih djelatnika, znanstvenika, književnika, izumitelja, novinara, umjetnika, športaša itd.);
c) dohodak od poljoprivede i šumarstva;

Dohodak od samostalnih djelatnosti je razlika između poslovnih primitaka i poslovnih izdataka nastalih u poreznom razdoblju.

Poslovnim primicima smatraju se sva dobra (novac, stvari, materijalna prava, usluge i dr.) kaoja porezni obveznik ostvari prilikom obavljanja samostalne djelatnosti u poreznom razdoblju, a utvrđuju se prema njihovoj tržišnoj vrijednosti.

Poslovnim izdacima smatraju se svi odljevi dobara poreznog obveznika učinjeni tijekom poreznog razdoblja radi stjecanja, osiguranja i očuvanja poslovnih primitaka, s time da u poslovne izdatke poreznih obveznika koji obaljaju samostalne djelatnosti ulaze samo oni izdaci koji su izravno vezani za obavljanje djelatnosti.

4) Plaćanje poreza na dohodak od iznajmljivanja stanova, soba i postelja putnicima i turistima i organiziranja kampova

Dohodak ostvaren od iznajmljivanja stanova, soba i postelja putnicima i turistima, te organiziranja kampova jedan je od oblika dohotka od imovine i imovinskih prava. Za poreznog obveznika koji dohodak ostvaruje na taj način, a nije obveznik PDV-a i dohodak ne utvrđuje na način predviđen za samostalne djelatnosti (nije dužan voditi poslovne knjige, osim evidencije o prometu) propisano je da porez na dohodak plaća u PAUŠALNOM IZNOSU.

Ministar financija donio je "Pravilnik o djelatnostima iznajmljivanja stanova, soba i postelja putnicima i turistima, te organiziranja kampova koje će utvrđuje djelatnosti iznajmljivanja i organiziranja kampova koje će se paušalno oporezivati, o visini paušalnog poreza i načinu plaćanja paušalnog porez ".

Obveznik poreza na dohodak ostvaren od iznajmljivanja stanova, soba i postelja putnicima i turistima i organiziranja kampova, kojem se godišnji porez utvrđuje u paušalnom iznosu je fizička osoba koja raspolaže odobrenjem nadležnog ureda za pružanje usluga građana u domaćinstvu u skladu s odredbama "Zakona o ugostiteljskoj djelatnosti", pod sljedećim uvjetima:

1) da nije obveznik PDV-a i da ne utvrđuje dohodak na način predviđen za samostalne djelatnosti;
b) da je vlasnik stanova s najviše 8 soba i ne više od 16 kreveta koje iznajmljuje putnicima i turitima i/ili organizira kamp na svojem zemljištu s najviše 7 smještajnih jedinica (25 gostiju istodobno);

Godišnji paušalni porez dobiva se množenjem:

1) broja kreveta, odnosno smještajnih jedinica u kampu, s
2) visinom paušalnog poreza po krevetu, odnosno smještajnoj jedinici u kampu i propisanog koeficijenta područja na kojem se usluga pruža;

Visina paušalnog poreza po krevetu odnosno smještajnoj jedinici u krevetu iznosi 300 kn po krevetu, odnosno 350 kn po smještajnoj jedinici u kampu.
Koeficijent područja na kojem se pruža usluga smještaja ovisi o tome u koji je razred turističkog mjesta razvrstano naselje u kojem se usluga pruža (A - koeficijent 1,00; B - koeficijent 0,85; C - koeficijent 0,70; D - koeficijent 0,50).

5) Odvjetnik ostvaruje dohodak od samostalne djelatnosti, pa ga po toj osnovi i plaća!

Eto, nadam se da sam pomogao! BTW, postavila si ista pitanja pod 3 :wink:
 

Mutley

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Dojmovi s ispita: treba jako dobro proučiti i naučiti njegov članak, može doći pitanje iz bilo kojeg dijela, fakat sve (čak i financijska uloga poreza na dohodak u zemljama OECD-a :zvrko:)! Uglavnom, s člankom kreće i mora se znati obavezno!!! Iz zakona, odnosno knjige pita sve dohotke (definiciju, primitke, izdatke, predujmove), porezne stope, godišnju poreznu prijavu itd. Postavlja kratka i jasna pitanja, znaš-ne znaš! Uđete svi istovremeno i pita u krug, svakom po jedno pitanje iz članka, i tako redom, pa onda svakome 2 pitanja iz zakona! Inače, jako je korektan, rekao je da mu nije namjera rušiti studente "da bi lakše spavao" :rofl:, super je! U svakom slučaju, treba dobro pročešljat zakon da stvari sjednu na mjesto :kava: Sretno svima! Pozz
 

anavi23

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Pitanja sa usmenog 14.01.2010.:

- načelo stvarne i osobne univerzalnosti
- pokazatelji gospodarske snage
- linearni porez na dohodak
- prirez
- drugi dohodak
...

Svi smo prošli! :proud:
 

anet

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
nekako dobivam dojam, zbog načela i tako toga, da je knjiga drugačija od zakona i sad sam sva ko upitnk?
ako mi itko zapravo može reći nešto po pitanju toga...tnx unaprijed
 

Mutley

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
nekako dobivam dojam, zbog načela i tako toga, da je knjiga drugačija od zakona i sad sam sva ko upitnk?
ako mi itko zapravo može reći nešto po pitanju toga...tnx unaprijed
Načela se nalaze u njegovom članku, koji je, uz zakon, dovoljan za ispit! Knjiga je zapravo detaljna anazila zakona i pravilnika o porezu na dohodak s primjerima iz prakse itd.
 

anet

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
pitanja od 15.04.
pokazatelji gospodarske snage,osobni odbitak i uvećanja,tko mora predati poreznu prijavu, dohodak od najma stana
bilo nas je 6, svi smo prošli, profesor je super korektan i vidi se da mu nije cilj rušit ljude.
btw diplomski kod njega je gotovo pa nemoguć, ja sam jedva uspjela dobit temu ;)
sretno svima! pozz!
 

biny

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
pitanja od 15.04.
pokazatelji gospodarske snage,osobni odbitak i uvećanja,tko mora predati poreznu prijavu, dohodak od najma stana
bilo nas je 6, svi smo prošli, profesor je super korektan i vidi se da mu nije cilj rušit ljude.
btw diplomski kod njega je gotovo pa nemoguć, ja sam jedva uspjela dobit temu ;)
sretno svima! pozz!
Jel ispituje i zadatke s vježbi na ispitu?

Jel ispituje i zadatke s vježbi na ispitu?
Mislim na usmenom, ne na predroku...
 

aRpoteNa

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Jel može netko objasniti kako izgleda okvirno taj kolokvij kod prof. Cipek, na sto treba pažnju obratiti, kakvog su tipa zadaci... Hvala!
 

Mutley

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Jel može netko objasniti kako izgleda okvirno taj kolokvij kod prof. Cipek, na sto treba pažnju obratiti, kakvog su tipa zadaci... Hvala!
Zadaci su slični onima koje ste radili na vježbama, malo izmijenjeni i drugačije brojke naravno! Koliko se sjećam, bila je godišnja porezna prijava, dohodak od samostalnog i nesamostalnog rada! Uglavnom, ništa preteško, ako ste redovito pohodili vježbe! Sretno
 

so_good

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
jel ima netko onaj njegov članak da mi skenira i pošalje...please
ovi na pravu su mi skopirali tak da ništa ne vidim pročitat...
 

johnny depp

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
kaj najcesce pita iz clanka Mijatović osim onih načela oporezivanja dohodka? jer vidim da se tu vrte najvise pitanja iz zakona... hvala unaprijed... pozz zelim svu srecu svima koji izlaze sutra na dohodak:)
 

johnny depp

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
pitanja s 16.06.

1.nač.stvarne univerzalnosti
2.nač osobne univerzalnosti
3.oporezivanje dohodka od samostalne djelatnosti i nesamostalnog rada( sve, stope, primici, izdaci)
4.drugi dohodak
5.autorska naknada
 

miro

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
pitanja sa roka 08.09.2010
- godišnja porezna prijava
-oporezivanje dohodka kod autorskih naknada
- osobni odbitak
-odbitak za umirovljenike
- drugi dohodak
to je uglavnom to ...pita dva pitanja ak znaš prolaz :)
 

**Anđa*

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
hej ljudi.. pitanjce jedno. Da li članak treba baš sve znati? Dakle, sve što je on napisao? (povijesni razvoj, osnovna obilježja PND, načela, porezni obveznik,porezna tarifa...) svaki podnaslov? ili ima nešto što se može izbaciti?

hvala! :)
 

Nijeve

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
hej ljudi.. pitanjce jedno. Da li članak treba baš sve znati? Dakle, sve što je on napisao? (povijesni razvoj, osnovna obilježja PND, načela, porezni obveznik,porezna tarifa...) svaki podnaslov? ili ima nešto što se može izbaciti?

hvala! :)
treba se znati sve,čak i godine!
 

flor

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
bilo nas je troje i jednu curu je srušio jer nije dobro znala njegov članak iz Hrvatske pravne revije.
postavlja 2-3 pitanja, a ako ne znas odg.na drugo pitanje nema prolaza.
inace je jako korektan i ispit nije tezak...

neka pitanja:
-nacelo osobne univerzalnosti
-nacin oporezivanja samostalne djelatnosti
-teorije razvoja poreza na dohodak
-drugi dohodak i obavezno stopa (25%)
-flat tax
 

biny

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Literatura:

1. Cipek, K.; Mijatović, N.: "Sustav poreza na dohodak u RH", Inžinjerinski biro, Zagreb, 2007.g.

2. Mijatović, N.: "Razmatranje teorijskih pristupa osnovnim institutima uređenja oporezivanja dohotka", Hrvatska pravna revija 2/09, str.65-80.
Vrijedi li još uvijek ova literatura?
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks