AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Osnove trgovačkog prava

Skeletor

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Ma joj,te priče o dobrom i lošem profesoru su uglavnom plod studenske mašte.Inače,taj jako dobar prof.Miladin slovi za jednog od najgorih profesora na fakultetu među pravnicima prvenstveno zbog svog bizarnog i pomalo morbidnog načina ispitivanja koje može trajati nepunu minutu.Kako onda među poreznicima tako visoko kotira na ljestvici dobrote?Dobro,na početku topica nekoliko poreznika potvrdilo je priče pravnika o načinu na koji ispituje profesor Miladin,ali tvrdim da ne može profesor biti toliko loš koliko studenti mogu slabo naučiti gradivo i dopustiti da ih trema potpuno svlada.Asistent Ceronja sudeći po predavanju ne bi trebao biti tako grozan.Vrlo detaljno je na predavanju prolazio gradivo s nama(bilo nas je uvijek 4-5 na predavanju) i naglasio je stvari koje su bitne i bez kojih nema prolaza na ispitu.Za profesoricu Tepeš ne znam,a prof.Markovinović je kolegu u travnju ispitivao banalna pitanja poput podjele društva na društva kapitala i društva osoba i organe d.d.-a i d.o.o.-a.Nemojte stvarati pogrešnu sliku o načinu ispitivanja pojedinog profesora na temelju tračeva nego se posvetite učenju nakon kojeg će vam biti potpuno svejedno tko se nalazi s druge strane stola i ispituje jer sve znate.Sretno svima!:wink5:
 

Nijeve

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
jel zna netko odgovore:
1.tko bira neizvrsne direktore
2.ako uprava ima više članova,kako oni djeluju
3.po kojem ustroju se osniva d.o.o
4.podjela na prave i neprve dionice
5.likvidacijska masa
 

monique91

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
ja imam knjigu iz 2010. šesto izdanje i u knjižnici pravnog fakulteta su mi rekli da ne postoji novija verzija od te
 

Skeletor

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Danas sam položio trgovačko.Ispitivali su asistentica Širola i Ceronja.Ja sam zajedno s jednom kolegicom pripao Ceronji koji uopće nije strašan kako se priča.Ispituje najjednostavnije stvari jer želi vidjeti koliko si ti zapravo shvatio gradivo.Neka od pitanja bila su povećanje i smanjenje temeljnog kapitala,trgovac pojedinac,odluke glavne skupštine,temeljni kapital,odgovornost za obveze društva,proboj pravne osobnosti,dionice,vrste dionica,prijenos dionica itd.
Sretno svima!
 

brooke

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
moze li mi netko molim vas odgovoriti 1.o simutanom i sukcesivnom osnivanju jer u knjizi koliko sam skuzila nema nista konkretno o jednom i drugom nego samo nabrajanje.. 2 sto treba reci o statutu kad pitaju na ispitu 3 i ne kuzim odgovor na pitanje u kojem ustroju ima hijerarhije(u monistickom ili dualistickom) jer netko je odgovorio da u monistickom nema hijerarhije,a prije je isto netko na forumu napisao da ih je ceronja srusio jer su rekli da ima hijerarhije u dualistickom ustroju! sto to znaci? da hijerarhije nema ni u jednom ustroju? :/
 

Skeletor

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Simultano osnivanje je brže i jednostavnije i češće je.Sukcesivno je rjeđe i koristi se u slučaju kad je potrebno prikupiti kapital od dioničara koji nisu poznati te da se dionice disperziraju na veći broj dioničara.Nabrajanje se odnosi na korake koji se trebaju poduzeti kod jednog ili drugog osnivanja.Čitaj pažljivije knjigu jer u knjizi sve jasno piše.Statut je temeljni akt dioničkog društva u kojem se nalaze bitne informacije o dioničkom društvu(temeljni kapital,tvrtka,predmet poslovanja itd.).Hijerarhija postoji u dualističkom ustroju.Ako to ne znaš bolje ne izlazi na ispit,pogotovo kod Ceronje jer je to abeceda trgovačkog prava.

Kod hijerarhije mislim na d.o.o.
Samo pažljivo čitaj knjigu.
 

brooke

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
"ceronja nas je sve srušio jer smo rekli da ima hijerarhije u dualističkom ustroju

katastrofa" to sam kopirala iz jednog bruninog posta sa 2.str. zato ne razumijem...tu glupu hijerarhiju..u knjizi pise da kada je rijec o dualistickom ustroju dionickog drustva,među organima nema hijerarhije,a kod monistickog ustroja nema striktne hijerarhije...da li to znaci da na ispitu kad me pita u kojem ustroju ima hijerarhije ja trebam sve to objasniti ili samo reci da u dualistickom ustroju koji se odnosi na d.o.o ima hijerarhije?? :( :( i po kojem se onda ustroju osniva d.o.o?
 

brooke

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
danas je ispitivao ceronja! iako sam prosla nije mi bas bio simpatican,bolja mi je sirola jer je pristupacnija kao osoba..a on je previse ozbiljan i komplicira..postavi ok pitanje ali onda zna uci u nepotrebnu polemiku...iako ako naucis i ako sigurno znas proci ces kod bilo koga...pitanja neka su: 1.zakonska osnova kad punomoci(znaci koja postoji)
2.sto je prokura i tko ju moze dati(da mi mi mozemo dati prokuru i zasto)
3.sto je dionica i koja su clanska prava dionicara(to je za dovoljan)
4.odgovornost dionickog drustva i clanova i sto znaci solidarno
5.razlika između monistickog i dualistickog ustroja,sto znaci hijerarhija
6.imenovanje i opoziv clanova uprave(3 vazna razloga da dođe do opoziva)
7.upravni odbor i izvrsni direktori..koju sve funkciju obavljaju
8.istupanje clana iz d.o.o-a(koji su to opravdani razlozi kad moze istupiti i kako)
9.kako uprava moze zastupati drustvo
10.koliko clanova moze imati uprava(da li moze 18)
11.koliko traje uprava(da li moze 2 god a moze li 6)
 

Skeletor

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Čestitam!Vidiš da Ceronja nije strašan kako se priča.Doslovno ispituje najosnovnije stvari kako bi vidio jesi li shvatio ono što si naučio.
 

maricaa

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
znači od literature mi treba samo ta knjiga?? i oni tamo u fotokopiraonici imaju tu knjigu već jel da?? hvalaaa:)
 

silvija01

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
tako je. Imaju! Zove se Osnove prava društva od Siniše Petrovića i Petra Ceronje.naglasi da trebaš novu knjigu (mislim da je izdana 2010 ili 2011.) jer su frendici nedavno kopirali krivu ,staru knjigu...
 

silvija01

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Pitanja s roka 28.1. –ispitivač Nina Širolo
Razrješenica,proboj pravne osobnosti,istupanje člana iz d.d-a,što je dionica,simultano i sukcesivno osnivanje,revizija društva,podružnica,preddruštvo,tajno društvo,tvrtka,sjedište društva,na koje načine je moguće osnovati d.o.o.,odlučivanje na skupštini d.o.o.,izvršni direktor,neizvršni direktor,pretpostavke za opoziv člana uprave za d.o.o.,odgovornost člana d.d.-a
 

silvija01

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
ja sam učila iz knjige. nisam bila u nekoj žurbi pa sam dva tjedna samo čitala s razumijevanjem,podcrtavala i usput bilježila pitanja koja se vrte na ispitu. Mjesec dana prije ispita sam štrebala. :D dakle,najmanje mjesec dana. :) no,koliko sam čula, ima i onih koji su učili po pitanjima tjedan dana i prošli.ali to je ipak rizik.i rijetki su koji tako uspiju...sada u zadnje vrijeme ispituje prof.Nina Širola,tako da preporučujem da dobro naučiš njena pitanja prije izlaska na ispit.O njoj kao ispitivaču mogu reći sve najbolje.ja sam išla jedanput slušat ispit i prošla sam iz prve.no,to ne znači da ne traži.traži.ali je jako strpljiva,postavlja podpitanja,a ruši na onim pitanjima koja stvarno smatra da su osnovna i treba ih znat,poput tvrke,skraćene tvrtke,nadzornog odbora,upravnog odbora...
evo nekih njenih pitanja:
Opoziv clanova uprave kod dd-a, tvrtka, skracena tvrtka, trgovac pojedinac, sastav upravnog odbora, izvrsni direktori-tko ih bira,opoziva, tko bira clanove upr. odbora, razlika posla izvrsnih direktora i upr. odbora, kvorum za odlucivanje u nadzornom odboru dd-a, kvorum za odlucivanje u skupstini doo-a, opoziv clanova uprave doo-a, razlika izmedu dd-a i doo-a, tko i kada izdaje dionice, sto je i koji su nacini povecanja temeljnog kapitala, sto je nominalni iznos dionice, sto je temeljni kapital, kako se zovu clanovi upr. odbora (neizvrsni direktori), sto je tajno drustvo, tko je trgovac, sto je trgovacko drustvo, sto je dionicko drustvo, drustva osoba-karakteristike, proboj pravne osobnosti-posljedica proboja,tko podize tuzbu,tko odlucuje (sud), istupanje i iskljucenje clana iz doo-a, razlike izmedu drustvenog ugovora i statuta, sto je izjava o osnivanju doo-a.

Preporučam da dobro naučite upravni odbor,izvršne i neizvršne direktore jer na tome je dosta rušila na zadnjim rokovima... Kod upravnog odbora joj je važno za reći da ga bira skupština i da se sastoji od NEIZVRŠNIH DIREKTORA-dakle i neizvršne direktore bira skupština,a izvršne direktore bira upravni odbor i njih se ne smatra organom društva.Oni mogu ali ne moraju biti članovi upravnog odbora...više o tome pronađite u knjizi...nadam se da sam pomogla.sretno ;)
 

maricaa

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
ej ljudi...evo ako ima koja dobra dušica jer ja nemogu naći odgovore na ova pitanja nigdje,jedino ako mi je od učenja koncentracija više jako niska pa i gledan u njih i nekužin haha ovako...1.odgovornost osnivača?? znam za odgovornost članova,ali ovo neznam što bi rekla,2.što se tiče javnog prospekta znam što je,ali vidjela san da je netko tu na forumu spominjao rokove,a ja u knjizi to nemogu nać,pa ako netko zna te rokove?3.što reći o cesiji? 4.šta reći o stečaju,nisan ništa konkretno našla u knjizi što se toga tiče.5.šta reći za neizvršne direktore ukratko? 6.iii ovo nean pojma ama baš ništa proboj pravne osobnosti i njegova posljedica?hvalaaaaa
 

MONIKA BOR

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
ej ljudi...evo ako ima koja dobra dušica jer ja nemogu naći odgovore na ova pitanja nigdje,jedino ako mi je od učenja koncentracija više jako niska pa i gledan u njih i nekužin haha ovako...1.odgovornost osnivača?? znam za odgovornost članova,ali ovo neznam što bi rekla,2.što se tiče javnog prospekta znam što je,ali vidjela san da je netko tu na forumu spominjao rokove,a ja u knjizi to nemogu nać,pa ako netko zna te rokove?3.što reći o cesiji? 4.šta reći o stečaju,nisan ništa konkretno našla u knjizi što se toga tiče.5.šta reći za neizvršne direktore ukratko? 6.iii ovo nean pojma ama baš ništa proboj pravne osobnosti i njegova posljedica?hvalaaaaa
1. to ti je u knjizi na 97. str., podnaslov "Pojam osnivača društva", ona nabrajanja
2. str. 103.
3. str. 87, podnaslov "Vrste dionica i prijenos dionica"
4. nezz
5. 129. str. imaš napisano dužnosti neizvršnih direktora, oni su inače članovi upravnog odbora
6. str. 33, zadnji odlomak, a na idućoj str. su ti odmah i zloupotrebe. :)
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks