AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Osnove trgovačkog prava

Marko G

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Mene je pitala široka i to:
Temeljni kapital
Vinkulacija dionica i poslovnih udjela
Odgovornosti članova i ovlasti članova kod d.d. I d.o.o.

Prof je super,prošao i dobio 3
 

so_good

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
pitanja s zadnjeg roka: tajno društvo, koncern(što je, kojim ugovorom nastaje), simultano i sukcesivno osnivanje, likvidacija i stečaj, monističko i dualističko osnivanje društva...
 

biny

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Jel mi može netko reći nešto o prijenosu poslovnog udjela cesijom ili to postoji samo kod prijenosa dionica? I što sve treba reći za solidarnu odgovornost?Unaprijed hvala onome tko odgovori!
 

so_good

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Jel mi može netko reći nešto o prijenosu poslovnog udjela cesijom ili to postoji samo kod prijenosa dionica? I što sve treba reći za solidarnu odgovornost?Unaprijed hvala onome tko odgovori!
gledala sam sad u knjizi za prijenos poslovnog uloga cesijom, ne mogu naći, samo za dionice...Solidarna odgovornost je takva vrsta odgovornosti kod koje svaki od više štetnika odgovara za cjelokupnu štetu bez obzira na svoj udio u njezinu uzrokovanju. Opće je pravilo da solidarna odgovornost za štetu nastaje kad više osoba uzrokuje određenu štetu radeći zajedno. S neposrednim počiniteljima solidarno odgovaraju njihovi poticatelji i pomagači.
 

outsidespace

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Jel mi može netko reći nešto o prijenosu poslovnog udjela cesijom ili to postoji samo kod prijenosa dionica? I što sve treba reći za solidarnu odgovornost?Unaprijed hvala onome tko odgovori!
imaš u knjizi od građanskog prava o cesiji,mislim da je to u dijelu obvezno pravo ili u stvarnom pravu.,uglavnom ako se dobro sjećam radi se o prijenosu udjela poslovanja između više subjekata,ovjerava se potpisom svih sudionika,ako netko zna više nek napiše ili ako sam što fulao,nek ispravi
 

biny

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Prošla danas kod širole. Pitala me :
UPRAVNI ODBOR - nadležnost
IZVRŠNI DIREKTORI - tko su oni i tko ih imenuje
RAZLIKA IZMEĐU SUKCESIVNOG I SIMULTANOG OSNIVANJA
TKO JE TRGOVAC
ISTUPANJE ČLANA IZ DRUŠTVA S OGRANIČENOM ODGOVORNOŠĆU
TKO SU REVIZORI I KADA IH IMENUJE SUD.
 

flor

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
prosla sam kod Širole iz prve, od na 15-ak proslo je 4-5.ucila sam iz knjige samo :

1. kakvo osnivanje postoji kod d.o.o
2. po kojem se ustroju osniva d.o.o
3. neizvrsni direktori,nadleznost i tko ih bira
4. komanditori
5. sve o istupanju clana d.o.o i sto se desava s njegovim poslovnom udjelom
6. poduzetnicki ugovori

treba ucit iz knjige,skripta koja postoji je po staroj knjizi...ima razlika,uglavnom ispituje tako da vidi da li si ucio materiju dublje a ne samo definicije.

ima netko mail prof. Petra Ceronje
 

Pikulina

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
prosla sam kod Širole iz prve, od na 15-ak proslo je 4-5.ucila sam iz knjige samo :

1. kakvo osnivanje postoji kod d.o.o
2. po kojem se ustroju osniva d.o.o
3. neizvrsni direktori,nadleznost i tko ih bira
4. komanditori
5. sve o istupanju clana d.o.o i sto se desava s njegovim poslovnom udjelom
6. poduzetnicki ugovori

treba ucit iz knjige,skripta koja postoji je po staroj knjizi...ima razlika,uglavnom ispituje tako da vidi da li si ucio materiju dublje a ne samo definicije.

ima netko mail prof. Petra Ceronje
Što je glavna razlika između stare i nove knjige a da pitaju?
 

flor

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Što je glavna razlika između stare i nove knjige a da pitaju?
bila su 2 pitanja koja je pitala kolegice, kod biranja odbora...ne mogu se sjetiti svega a s obzirom da nisam usporedivala knjige vec odmah ucila po novoj, ne mogu tocno sve nabrojati...bolje da budes siguran/a kad vec ucis da ucis sto treba...
 

Lili89

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
hej ljudi...evo nekoliko informacija o ispitu kod prof. Tepeš...žena je užasna, ne pita teško, ali je tolko bezobrazna i cilj joj je srušit te na svakom pitanju...ja sam se doslovno svađala s njom i spustila se na njenu razinu bezobrazluka jer očito jedino tak možeš proći... pitala je tem. kapital, funkcije, razliku njega i imovine, osnivanje d.d.-a, simultano osnivanje, monistički i dualistički ustroj, gosp. interesno društvo, d.o.o...na kraju mi je dala 3 jer kao nisam znala 1 pitanje...ah. al eto, sretna sam kaj sam uopće prošla jer njoj studenti služe samo za izbacivanje frustracija!!! :angry:
 

flor

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
jel netko ima literaturu za osnove trgovačkog prava
u kopiraoni kraj naseg faxa, u masarykovoj, trazi da ti fotokopiraju knjigu, dode nekih 30 KN s uvezom. Trazi izdanje 2011 i tocan naziv knjige je ,, osnove prava društva,,
 

Leica1605

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
pitanja danas kod tepešice;
što je dionica-ona 3 objašnjenja...
što je poslovni udio,
što je komanditno društvo,
nabrojat društva kapitala,
kakve su povlaštene dionice- kakve postoje,kakve su participalne a kakve kumulativne
dionice s nominalnim iznosom i bez
što je temeljni kapital, koje su mu svrhe
što je preddruštvo, dokad traje
prave i neprave dionice
statut, kako se mijenja,koja većina mjenja glavni statut
društveni ugovor, može li d.o.o. biti sklopljeno na drugačiji način, ili samo njime
kako sve d.o.o. može prestat postojat
isplata dividende,koje su pretpostavke za isplatu dividende
likvidacija i prestanak d.d.-a
tko provodi likvidaciju
 

brooke

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
recite da li ima itko tko je ucio po sskripti nekoj sa foruma i prosao? jer imaju 4 skripte i ne vjerujem da bas nijedna ne valja?
 

ch_smile

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
kod miladina i ostalih je lagano, kod tepeš i ceronje je najgore! a nažalost najčešće su il tepeš il ceronja na ispitu, sretno!!!
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks