AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Osnove trgovačkog prava

outsidespace

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Jel zna netko kakvi su novi asistenti (Petar Ceronja i Nina Tepeš) na ispitu? Jel dugo ispituju? Gdje se održava ovaj ispit?
 

Oraščić

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Asistent Ceronja je rekao da će nas ispitivati on i asistentica Tepeš i da ispit stvarno nije težak ako pročitamo knjigu s razumijevanjem! Čini mi se super ovaj asistent, mislim da će bit ok na ispitu, a samim time i da nam ovaj predmet neće biti problem položiti!
 

outsidespace

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Ja sam bio na ispitu kod asistenta Ceronje i pao!

Evo što me pitao:

- tko je trgovac i kad se može, a kad mora upisati u sudski registar?
- nabroji vrste društava
- simultano osnivanje trgovačkog društva
- koliko najmanje članova može imati nadzorni odbor, a koliko najviše i čime je to određeno?

I to je to, prva dva pitanja sam uglavnom znao, a ostalo baš i ne :(
 

laptopp

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Bila sam na predavanju iz trgovačkog kod asistentice Tepeš i djeluje mi strogo! Nekako je zahtjevna, želi da se neke stvari nauče napamet (poput skupštine)! Kaže: sve ćete vi to meni fino na ispitu nabrojati, sve točke :crying2: Tako da nema one fore samo lijepo s razumijevanjem pročitajte!
 

outsidespace

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Bio sam na roku, poreznike je ispitivala asistentica Tepeš:

- dionice
- prokura
- nominalna cijena dionica
- osnivačka prava
- vrste društava kapitala
- definicija d.o.o.
- glavna skupština

Znao sam gotovo sve dobro objasniti, osim predzadnjeg i zadnjeg pitanja, pa sam pao! Ali većinu pitanja sam znao najosnovnije pojmove i maksimalno je snizila kriterije za prolaz, no nisam se uspio skoncentrirati do kraja! Više sreće idući put:proud:.
 

johnny depp

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Ispitivala je asistentica Tepeš, meni je bilo koooooma, a fakat sam učila!

1. Europsko gospodarsko interesno udruženje i članovi
2. Razrješnica
3. Opozivanje nadzornog odbora u d.o.o.

Čekali smo od 1 do 4! Mi s poreznog smo bili zadnji i bila je užasno zivčana, tak da baš i nije dobro prošlo, pala sam:(
 

Mutley

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Nas poreznike je ispitivala asistentica Tepeš i puno joj hvala na tome što nas je uzela prve (bilo nas je 10-tak) :worshippy: Meni je bila ok, jer postavlja kratka i jasna pitanja i traži takve odgovore :happy:!

Prolaznost je bila polovična, a mene je pitala:

- razlike između simultanog i sukcesivnog osnivanja d.d.-a;
- javni upis dionica (prospekt) i rokove kod toga;
- upravni odbor;
- razliku između dualističkog i monističkog ustroja d.d.-a i o čemu ovisi kako će društvo biti ustrojeno;
- vinkulirane dionice i razloge zbog kojih društvo može vinkulirati dionice;
- odgovornost osnivača d.d.-a;

Kolege je još ispitivala izvršne i neizvršne direktore, prokuru, ograničenja prokurista, tvrtku, reviziju osnivanja, trgovca pojedinca, vlastite dionice, d.o.o., Europsko gospodarsko interesno udruženje itd. Ako se netko još sjeća kojeg pitanja neka me nadopuni!

I da, ispitivali su još asistent Ceronja, ali i Miladin i Markovinović, jer je studenata s upravnog studija fakat bilo jaaakkooo, jaaakoooo puno! Već smo svi mislili da ćemo čekati nekoliko sati! :rolleyes:
 

johnny depp

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Tepes je ispitivala.. pitanja su:

1.odg.osnivača u d.d.
2.odg .članova u d.d.
3.izvrsni i neizvrsni direktori
 

laptopp

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
molim pomoć...planiram izaći na trgovačko...knjigu sam pročitala par puta...no jel netko učio iz skripte? znam da je najbolje iz knjige učiti ali koju skriptu preporučate?
 

outsidespace

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
molim pomoć...planiram izaći na trgovačko...knjigu sam pročitala par puta...no jel netko učio iz skripte? znam da je najbolje iz knjige učiti ali koju skriptu preporučate?
nema skripte za trgovačko:(,uči iz knjige
 

outsidespace

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
evo pitanja koja je mene pitao:
-prenošenje poslovnog udjela
-upravljačka i imovinska prava u d.o.o.-u
to je to,svi koji su bili danas na roku su pali ispit,uključujući i mene
kolegicu prije mene je pitao dionice i poslovni udjel tj.razliku između dionice i poslovnog udjela.ispitivao je prof.Markovinović.
 

biny

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
evo pitanja koja je mene pitao:
-prenošenje poslovnog udjela
-upravljačka i imovinska prava u d.o.o.-u
to je to,svi koji su bili danas na roku su pali ispit,uključujući i mene
kolegicu prije mene je pitao dionice i poslovni udjel tj.razliku između dionice i poslovnog udjela.ispitivao je prof.Markovinović.

Ja sam mislila da nas ispituju Ceronja i Tepeš. Znači, težak je ispit?
 

outsidespace

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Ja sam mislila da nas ispituju Ceronja i Tepeš. Znači, težak je ispit?
ma pitao je baš zeznuta pitanja i nitko nije prošao,meni je već bio danas 3 put da izlazim na taj ispit,idući put mi je komisijski,zeznut je ispit jer ti postave pitanje i ti moras baš sve reći što znaš o tome,jer jednom fulaš bar kod ovog profesora danas i odmah je pad ispita.ne znam više što da radim,jer za dva tjedna je idući rok a mislim da za tad neću stici naučiti.ne znam ,sve mi je sad zbrkano.

jel zna netko kak izgleda komisijski iz ovog predmeta?što sve pitaju,koliko profesora bude ?nažalost idući put mi je komisija pa želim doznati što više informacija,molim pomoć.
 

johnny depp

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
danas je Tepes ponovo ispitivala poreznike, cekajući od 8 ujutro do pol 1 kad sam dosla na red, proslo nas je 3 od nas 12-ak, pitanja su bila:

1.komanditno drustvo
2.dionice- sve, s nom.iznosom, bez nominal.iznosa
3.prijenos dionica( NE POSTOJI kod nas vise dionica na donositelja)
4.kumulativne, participativne dionice
5.vlastitie dionice-sveee
6.sukcesivno osnivanje- rokovi svi koji postoje
7.odg drustva, odg dionicara?
8.uplata dionica-sve, i objasni ulaganje stvari
9.upravni odbor
10.actio pro socio
11.prijenos poslov.udjela- CESIJOM
12.no kod doo.- kada mora postojati
13.no kod d.d.- br clanova 9,15,21- koja visina tk za pojedine brojeve clanova no
i to bi bilo to, sl.nek netko nadopuni ak se jos nesto dosjeti.. pozzz svima i zelim vam puno srece... ja prosla konačno:))))))
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks