AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Osnove trgovačkog prava

aRpoteNa

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Molim Vas jel mi može netko odg. na ova pitanja...
1. likvidacija, likvidacijska masa?
2. Što znači solidarno (koje 4 stvari treba nabrojati)?
3. u kojem društu ne postoji hijerarhijski odnos?
4. Kada se smatra da su clanovi zlouporabili okolnosti?
5. Razrješnica- tko bi opozvao upravu ako ne dobije razrješnicu (i općenito kad pita samo razrješnica- što treba na to odgovoriti)
 

outsidespace

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Molim Vas jel mi može netko odg. na ova pitanja...
1. likvidacija, likvidacijska masa?
2. Što znači solidarno (koje 4 stvari treba nabrojati)?
3. u kojem društu ne postoji hijerarhijski odnos?
4. Kada se smatra da su clanovi zlouporabili okolnosti?
5. Razrješnica- tko bi opozvao upravu ako ne dobije razrješnicu (i općenito kad pita samo razrješnica- što treba na to odgovoriti)
1.procitaj 142-143 strane u knjizi
5.glavna skupstina odlucuje o razrjesnici,to je jedna od funkcija glavne skupstine,ona ocjenjuje rad clanova nadzornog odbora,ako odobrava rad clanova daje im razrjesnicu ,daj svakome od njih ili pojedinacno ako tako odluci ili to zatraze dionicari ciji udjeli cine najmanje 10 posto temeljnog kapitala drustva.
3.u monisitickom nema striktne hijerarhije tj nema tog odnosa nadredjen prema podredjenom

jos trazim odgovore za 2 i 4 pitanje:proud:
 

aRpoteNa

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
1.procitaj 142-143 strane u knjizi
5.glavna skupstina odlucuje o razrjesnici,to je jedna od funkcija glavne skupstine,ona ocjenjuje rad clanova nadzornog odbora,ako odobrava rad clanova daje im razrjesnicu ,daj svakome od njih ili pojedinacno ako tako odluci ili to zatraze dionicari ciji udjeli cine najmanje 10 posto temeljnog kapitala drustva.
3.u monisitickom nema striktne hijerarhije tj nema tog odnosa nadredjen prema podredjenom

jos trazim odgovore za 2 i 4 pitanje:proud:
THX na odgovoru!

4. Zloporaba čl. : Ako član društva koristi društvo za to da bi postigao cilj koji mu je inače zabranjen
Ako član društva koristi društvo da bi oštetio vjerovnika
Ako član upravlja imovinom društva kao da je njegova
Ako član društva u svoju korist ili u korist neke druge osobe umanji imovinu drustva ...

2. jos uvijek ne znam...
 

laptopp

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Molim Vas jel mi može netko odg. na ova pitanja...
1. likvidacija, likvidacijska masa?
2. Što znači solidarno (koje 4 stvari treba nabrojati)?
3. u kojem društu ne postoji hijerarhijski odnos?
4. Kada se smatra da su clanovi zlouporabili okolnosti?
5. Razrješnica- tko bi opozvao upravu ako ne dobije razrješnicu (i općenito kad pita samo razrješnica- što treba na to odgovoriti)
2. solidarno znači da jedan član društava odgovara za obveze društva (tako Zakon govori)

4.zlouporaba postoji ako:
-član koristi društvo da bi postigao zabranjen cilj
-ako koristi društvo da bi oštetio vjerovnike
-ako protivno zakonu upravlja imovinom društva kao da je njegova vlastita
-ako umanji imovinu društva u svoju korist ili korist neke druge osobe
 

outsidespace

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
2. solidarno znači da jedan član društava odgovara za obveze društva (tako Zakon govori)

4.zlouporaba postoji ako:
-član koristi društvo da bi postigao zabranjen cilj
-ako koristi društvo da bi oštetio vjerovnike
-ako protivno zakonu upravlja imovinom društva kao da je njegova vlastita
-ako umanji imovinu društva u svoju korist ili korist neke druge osobe
dobro,hvala na odgovorima,prosao sam danas komisijski evo sto su me pitali
/definicija d.o.o.
definicija d.d.
nacini za osnivanje drustva
tvrtka
nacela tvrtke
statut
dionice
 

laptopp

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
dobila 3! pitanja su mi bila:

-razriješnica
-izvršni direktori
-preddruštvo
-trgovac pojedinac
-temeljni kapital...
 

Bruno

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
ceronja nas je sve srušio jer smo rekli da ima hijerarhije u dualističkom ustroju :shame:

katastrofa
 

aRpoteNa

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
kakva su iskustva usmenog ispit kod prof. Ceronje? kakav je kao ispitivač? puno traži, malo... hvala
Ja sam u 9 mjesecu bila kod prof. Tepeš prvi put na trgovačkom i iznenadila sam se kada me je počela ispitivati statusne promjene i sve ono sto se nalazi na kraju knjige, a sto su rekli da nece ispitivati osim ako se ne radi o višoj ocijeni. Tako da kod nje nisam imala baš tako ugodno iskustvo, ali na dekanskom sam bila kod Ceronje koji je kolege prije mene jako dugo ispitivao i natezao, ali što mi se sviđa kod njega je što u cijeloj toj priči oko dd i doo traži da ih znas usporediti, koje su razlike, sličnosti- da on shvati da vi to stvarno razumijete, a ne da naučite par definicija i ako vam postavi potpitanje vi se zbunite. Tako da ja sam jako zadovoljna s načinom na koji prof. Ceronja ispituje, ali da morate dobro naučiti-definitivno morate ;)
 

so_good

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
ispitivala je Nina Tepeš, voli detalje (bar je ovaj put bilo tako), mene je ispitivala samo d.d. i d.o.o. i naravno koncern koji se "navodno" ne ispituje.
 

zri

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
ispitivala je Nina Tepeš, voli detalje (bar je ovaj put bilo tako), mene je ispitivala samo d.d. i d.o.o. i naravno koncern koji se "navodno" ne ispituje.
i mene je na prošlom roku Nina pitala koncern..
Pitala je ustvari sve, otprilike 10 pitanja, iz svakog dijela barem jedno..
 

Mutley

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
http://veleuciliste.pravo.hr/veleuciliste/studij?@=5x6o#news_20176

Obavještavaju se studenti II. godine stručnog studija javne uprave i studenti II. godine poreznog odjela Društvenog veleučilišta u Zagrebu koji nisu položili ispite iz predmeta Osnove prava društava odnosno Osnove trgovačkog prava da je iz tiska izašlo novo, 6. izmijenjeno i dopunjeno izdanje udžbenika „Osnove prava društava“ autora Siniše Petrovića i Petra Ceronje.

Udžbenik će biti dio ispitne literature od ispitnog roka u travnju 2011. godine te se studenti pozivaju na pripremu ispita po novoj ispitnoj literaturi. Udžbenik je dostupan u skriptarnici Pravnog fakulteta u Zagrebu.


Petar Ceronja, asistent
 

**Anđa*

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
hej ljudi, zar tek kad izađemo na ispit znamo tko je ispitivač? Na internetu ne piše već samo mjesto i vrijeme... :S

hvala
 

outsidespace

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
pitanja s današnjeg roka:

dioničko društvo-tko odlučuje o upravi
imovinska i upravljačka prava dionica
3 značenja dionice
monistički i dualistički ustroj

ne znam dalje nek netko nadopuni tko je bio na roku
 

Ivana.nana

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
nas poreznjake pitala je asistentica Širola.. od 30ak prijavljenih došlo nas je 10ak...znam da je jedna cura pala, a proslo nas je 5 (za ostale neznam) asistentica je sasvim ok... normalna pitanja postavlja i jako je ljubazna...

pitanja koja je mene pitala:
1. osnivanje d.d-a
2. statut
3. monistički ustroj.. da li d.o.o. može biti monistički ustrojeno??
4. koncern
5. tko bira upravni odbor?
6. tajno društvo
znam da je jednog kolegu pitala one 4 okolnosti koje se zloupotrebljavaju kod ne odgovaranja za obveze društva

ak jos sta saznam, javim :D
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks