AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Osnove sociologije

Melanie

Bakalar
Mehanička solidarnost - solidarnost putem sličnosti karakteristika tj. pojedinac je "stvar" kojom raspolaže društvo.

Organska solidarnost - pojedinci nisu slični, već različiti tj. svatko obavlja pojedinu funkciju ili zadaću u društvu


(nadam se da sam pomogla, tak sam ja naučila)
 

kabar

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
ja bi se još nadovezala na Melanie i napisala kako kod mehaničke solidarnosti pojedinac nema svoje ja, sva stajališta, vjerovanja i obrasci ponašanja jednaki su kod svakog pojedinca člana društva.. nameće ih društvo i pojedinac ih mora prihvatiti, inače može biti udaljen iz društvene zajednice
kod organske solidarnosti, solidarnost se temelji na različitosti.. pojedinac, svaki za sebe, obavlja svoju funkciju (posao) u društvu i iz toga proizlazi međusobna ovisnost pojedinaca. jer poslove vezane uz njegovo preživljavanje ne može sam obavljati već je ovisan i o drugima.. također, u takvom se društvu uvažava različitost u pogledu religijskih stajališta, obrazaca ponašanja..
nisam ništ novo napisala, al da bude malo opširnije :)
 

mrvica

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Svaki utvrđeni ili neutvrđeni način činjenja koji je u stanju vršiti vanjsku prisilu na pojedinca.Pod društvenom činjenicom podrazumjeva se i kolektivna svijest-ideje,vjerovanja, iskustva i skup normi koje reguliraju društvene odnose.Djelovanje vanjske sile na ljudsko ponašanje.Vanjske su u odnosu na pojedinca i djeluju kroz institucije društva i socijalne norme,vrijednosti,religiozna uvjerenja ili kroz soc integraciju i nac heterogenost.eto...nadam se da sam pomogle...uglavnom-reguliraju ljudsko ponašanje u društvu.
jos trebas dodati da Durheim pise o soc.cinjenicama u svom djelu Pravila soc.metode i da se za njega soc.cinjenica saastoji od djelovanja misljenja i osjecaja koje su vanjske u odnosu na pojedinca i koje imaju snagu prisile pomocu koje kontroliraju indivdualna ponasanja...
 

moonshadow

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
jel zna netko odgovore na ova pitanja?
na kojim stranicama se nalaze ova pitanja i koja ulaze u staro, a koja u novo gradivo?

1. za Webera formalizam je?
2. Rehbinderov doprinos pravu? (dal se to odnosi na one njegove podjele)
3. profesonalizacija?
4. generalizacija?
5. Renner?
 

Marianne

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
jel zna netko odgovore na ova pitanja?
na kojim stranicama se nalaze ova pitanja i koja ulaze u staro, a koja u novo gradivo?

1. za Webera formalizam je?
2. Rehbinderov doprinos pravu? (dal se to odnosi na one njegove podjele)
3. profesonalizacija?
4. generalizacija?
5. Renner?
1.52.str
2.31.str
3.52.str
4.51.str
5.127.str
 

cherry222

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
na pismenom ima 26 pitanja, mogućih je 100 bodova a za prolaz treba 51 bod.
Tko zna kakvog su tipa pitanja? jesu li sva mini eseji ili su kao za politologiju?
 

smotankusha

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
na pismenom ima 26 pitanja, mogućih je 100 bodova a za prolaz treba 51 bod.
Tko zna kakvog su tipa pitanja? jesu li sva mini eseji ili su kao za politologiju?
ovak..prvih 10 pitanja su ti na nadopunjavanje..tj. odgovor jednom riječju ili max 3.

a ostalih ŠESNAEST su ti ESEJSKI! nisu big ko kod drzave..al da, mogla bi ih nazvat 16 mini esejima...

ima da ti rukica odpadne skupa samnom :crazy:
 

smotankusha

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Koja je metoda rezultirala djelom "protestantska etika i duh kapitalizma"?
u kojem dijelu Marx iznosi svoju teoriju klasa?
Tko je formirao teoriju srednjeg dosega?
Što je verbalni iskaz?
Tko je predstavnik psihološke teorije devijantnosti?
Opišite tri nivoa Marxove teorije klasa i klasnog konflikta.
Objasnite izvore moći po Michaelu Mannu!
Što je konkubinat
Ukratko opišite u kojim područjima sociologije se očituje značaj Durkheima.

jaooooooo, dosta pitanja :hebemu: al nemam knjigu a u skripti mi toga nema...pa ako netko ima volje i srca za odgovoriti :love7:
hvala!

hm jesi ti upravni odjel ili pravo?
jer koliko vidim tu ima nekih pitanja iz djelova koje mi kao upravni odjel nemoramo učit :)
tipa ovo devijantnosti, onda konkubinat .. to je iz obitelji ak se ne varam..i tak


a moze meni neko odgovorit pitanje je.. 'etnija i nacija' ? (to je zadnji put bilo na ispitu)
 

redruM

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Etnija i nacija su ti lekcija iza pravne kulture.

I ja sam imo to pitanje na prošlom roku i također sam se čudio otkud sad to.
 

Da_da

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
etniju i naciju ne treba znat,bila sam kod prof.i rekao je da ono sto nismo ucili a na ispitu je kao pitanje nece ocjenit...:wink5:
 

Marianne

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Pitanja sa ispita 16.02. B grupa

1.altruističko samoubojstvo
2.pravna kultura
3.anomija
4.alijenacija
5.renner
6.sociološka imaginacija
7. sociološka integracija
8.vrijednosna neutralnost
9.smelser
10.beyme
11.durkheim i društvo
12.3 predstavnika revizionizma
13.manheim
14.teorija kontakta
15.doprinos rehbindera za sociologiju prava
16.mikrosociologija
17.frankfurtska škola
18. djelo pisano komparativno-historijskom metodom
19. generalizacija i sekularizacija po weberu
20.kolektivna svijest
21.društvena pokretljivost
22.primjer italije
23.pozitivizam
24.načini na koji se može obnoviti karizma
25.socijalna stratifikacija
26.tradicionalni tip

ja mislim da je to sve...
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks