AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Osnove sociologije

Marianne

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
jel ima neka dobra duša koja mi može reć gdje u knjizi mogu nać marshalla i nešt o integraciji? :unsure:
 

Gugač

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Neka od pitanja sa današnjeg ispita:

Alijenacija
Generalizacija
Tipizacija
Formalizam
Profesionalizacija
''Kolektivna svijest''
Teološka faza
Mehanička faza
Tipovi samoubojstva
Anomija
Doprinos Rehbindera za sociologiju prava
Socijologija prava
Mikrosociologija
Sociološka integracija
Sociološka imaginacija
Pozitivizam
Ideal tip
U kojem djelu se spominje komparativna historijska metoda
Tri predstavnika revionalizma ili nešto tipa te riječi, nisam sigurna
Tri teorije države i objasni
Tri idealna tipa političke kulture
Nacija i etnija
Društvena pokretljivost


Evo toga se sjećam..

zna mozda netko kada ce biti rezultati sa danasnjeg ispita?
Za dan ili dva..
 

DOMAGOOJ

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
preporučam učenje po knjizi.. jer poslije ako prođeš pismeni dio ksenija ti otvara knjigu i što te zapadne to te pita.. tako da je bolje učiti iz knjige.. i da.. mali savjet svima koji će tek sad na pismeni.. ljudi vjezbajte doma :D brzo pisanje jer 45 minuta definitivno nije dovoljno da napišete ispit ako znate.. komaaaa

i da.. ne učite po skriptama jer su skripte rađene po staroj knjizi.. tako da u njima ima ful puno djelova kaj mi ne trebamo znat a ful malo djelova kojih trebamo znat..
 

ana89

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
ja sma imala jučer usmeni (oni koji su kolokvij prošli)- bilo je super, nitko nije pao, ravlić je legenda, izvlači iz tebe maximum i pomaže. Po troje nas je ulazilo svatko izvlači pitanje i svi odgovaramo o toj temi. Ako on ne zna, digneš ruku, pa nastaviš. pitanja na kartici su bila: 1. ideologija i znanost 2.marksistička i liberalna teorija 3.organska i mehanička solidarnost
 

malaplava7

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
imali smo historijske oblike,jheringa i njih i racionalizacija...ma uglavnom izvlačite papirić i svatko dobiva pitanje iz toga dijela gradiva i tako tri puta,tri pitanja...nije ništa strašno..jako ugodna atmosfera i sve pet
 

vlatkap

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
dali comte smatra vrijednosnu neutralnost isto kao i durkheim ili drugačije??? ( ako drugačije, kako ??? )
 

blabla

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
frendica na faxu. danas kad sam prijavljivala ispit...
kao da nas ponavljače pita na usmenom staru knjigu??? jer smo mi odslušali ta predavanja prošle godine (o obitelji, devijaciji itd... )
pa mislim nije u redu ...:(
i rekla mi je jedna druga cura koja je bila na zadnjem predavanju iz soc. da je prof.Grubišić pitala da li ima ponavljača pa se nitko nije javio pa je rekla: dobro onda ne moram ništa posebno objašnjavat!!

kmeeeeeeeeeeee

razmišljala sam o tome da joj pošaljem mail pa da ju pitam ... ali sam se onda sjetila da nemam mail :( pa ako netko ima jel mi ga može dat :) :D
mail- [email protected]
 

kobe

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
jednostavnije da nazovete referadu i one vam budu rekle jel ste prošli il ne-naravno,samo u slučaju da su rezultati došli..01/4890-215
 

redruM

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Jedno pitanje je bilo Objasni etnije i nacije.

E sad mene zanima kako možemo dobiti to pitanje,ako na netu piše da zadnja lekcija koju mi moramo znati je Pravna Kultura (do 450. str.), a etnije i nacije se odnose na lekciju iza?
 

vlatkap

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
objavljen je popis samo ksenijinih studenata znači od m-ž .. a za ove od a-k ravlić će kasnije objaviti (mislim da sutra i onda ko je prošo odmah sutra ima i usmeni -- ponavljam za ove od a-k..)
ponavljači ne uče oba dvije knjige nego onu svoju staru (i to sve).. a ne ovu novu (tako je rekla na uvidu u kolokvij)
eee a ova entnija i nacija nisu ni meni jasne.. (al kaj nije pisalo objasni etniju i naciju prema Weberu)...

2.2 na usmenom.. kesnija je otvorila knjigu i pitala ono na što je otvorila.. navodno je ugodan ispitivač..nije živčana, da vremena itd.. pita osnovna pitanja.. ne traži pre velike detalje.. osnove treba znat i da posebno dobro treba znat webera, marxa, durkheima i comtea.. ak njih neznaš NEĆE BITI DOBRO...
ja sam pismeni položila preko kolokvija a nisam išla 2.2. na usmeni jer nisam znala da ga moram prijavit tako da sam prijavila za 16. pošto sam ja među ovima s prezimenom od m-ž i ja onda isto odgovaram kod ksenije ??? i da li bi to bilo 16. ili sljedeći dan ??? HELPPPP...

može li mi netko odgovoriti na ova pitanja ( ili barem reči gdje se nalaze u knjizi )

1. Teorija kontakta
2. gernotrokacija i patrimonijalna vlast
3. da li se pod vrste samoubojstva misli na tipove samoubojstva prema durkheimu
4. vrijednosna neutralnost prema comteu ( da li je to možda isto kao i prema durkheimu ili...)
 

Marianne

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
može li mi netko odgovoriti na ova pitanja ( ili barem reči gdje se nalaze u knjizi )

1. Teorija kontakta
2. gernotrokacija i patrimonijalna vlast
3. da li se pod vrste samoubojstva misli na tipove samoubojstva prema durkheimu
4. vrijednosna neutralnost prema comteu ( da li je to možda isto kao i prema durkheimu ili...)
1. str. 9
2. 212. str
3. mislim da se odnosi na durkheima (175., 178. str)
4. 174. str
 

Tinchy1808

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
pozdrav svima, molim one koji su odgovarali kod ravlica da kazu kakav je, sto najvise pita. hvala
Ma Ravlic je zakon,svima pomaze,taman i da neznas pomoci ce ti,cak ce i odgovorit nesto umjesto tebe pa samo ti potvrdi ili ponovi ono sto je reko i to je to,al isto tako gleda kak si napiso ispit.Ak si dobro napiso onda te baš i ne tlaci previse.Pitao je koliko sam ja čula racionalizaciju,meh. i organska solidarnost,marxova stratifikacija,staleže,Weberova podjela vlasti,ono tradicionalna,karizmatska i tako to...dalje se vise ne sjecam:confused2:
 

Kiki_p

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Pitanja sa 2.2.

Renner i revizionizam
Sociolska imaganicija
Socijalna integracija
Teorija kontakat
Mikro sociologija
Rehbinderov doprinos pravu
Pozitivizam
Alijenacija
Kolektivna svijest
Durkheim i samoubojstvo
Anomija
Generalizacija
Profesionalizacija
Tradicionalna racionalnost
Ideal tipa
Drustvena mobilnost
Osnovne teorije drzave
Podjela drustvenih pokreta prema Aberleu
Ideal tipovi politicke kulture
Unutarnja i vanjsak prava kultura

Ja sam ucila uglavnom po onim pitanjima na kraju svakog poglavlja u knjizi i prosla sam pismeni dio,a sutra imam usmeni pa cemo vidjeti kak ce to proc, pa probaj malo pogledat ta pitanja! Sretno :wink5:
 

blabla

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
imam maleno pitanje..idem sad na ispit 16.2. i iskreno već sam pomalo zbunjena jel se mi malo razlikujemo od pravnika??ja učim ama baš sve.cijelu ovu novu knjigu...a čula sam da neke stvari nemoramo znati...koje to lekcije se ne odnose na nas upravne pravnike??ja učim i stratifikaciju,obitelj,devijantnost,socijalizaciju,ideologiju,pol i pravnu kultura a neki mi kažu da to nemoram znat??kaj oni mene zezaju ili?a lekcije prije tih naravno isto sve...joj ovo sve me već zbunjuje kad neki pričaju drugo a neki treće...pliz help

ovako, ja učim, tj.učiti ću (jer neću na ovaj rok)-ove naslove:
1. predmet sociologije
2. sociologija i pravo
3. metode istraživanja
4. sociološke tradicije
5. karl marx
6. durkheim i weber
7. socijalna stratifikacija
8. ideologija
9. država i demokracija
10. politička i pravna kultura

-eto, tako su rekli na uvodnom predavanju.
 

Melanie

Bakalar
može li mi netko definirati "socijalnu činjenicu" čitala sam u knjizi no nemogu neki kratki zaključak donijesti sama pa ako netko zna... hvala unaprijed! :confused2:
 

MARYYNNA

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
može li mi netko definirati "socijalnu činjenicu" čitala sam u knjizi no nemogu neki kratki zaključak donijesti sama pa ako netko zna... hvala unaprijed! :confused2:
Svaki utvrđeni ili neutvrđeni način činjenja koji je u stanju vršiti vanjsku prisilu na pojedinca.Pod društvenom činjenicom podrazumjeva se i kolektivna svijest-ideje,vjerovanja, iskustva i skup normi koje reguliraju društvene odnose.Djelovanje vanjske sile na ljudsko ponašanje.Vanjske su u odnosu na pojedinca i djeluju kroz institucije društva i socijalne norme,vrijednosti,religiozna uvjerenja ili kroz soc integraciju i nac heterogenost.eto...nadam se da sam pomogle...uglavnom-reguliraju ljudsko ponašanje u društvu.
 

MARYYNNA

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
jel mi može netko objasnit teoriju kontakata :sos: :)
Teoriju kontakta definirao je Allport koji kaže da tamo gdje ljudi imaju više prilike ostvariti kontakt s pripadnicima ostalih nacionalnih ili etničkih skupina smanjit će se nivo predrasuda i povećati nivo tolerancije.Ljudi u nacionalno mješovitim područjima ostvaruju više kontakta s pripadnicima drugih nacionalnosti i imaju viši nivo tolerancije.
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks