AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Osnove prava društava

Tompa

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Kod zaštite tvrtke imaš načelo zakonitosti, načelo isključivosti i načelo prvenstva (str 44). Znači, kod upisa u sudski registar teoretski je moguće da se dogodi da se registriraju dvije tvrtke pod istim imenom. Trgovac tada može tužbom (za zaštitu tvrtke) tražiti brisanje iz sudskog registra tvrtke drugog trgovca (koja je upisana pod istim imenom). Recimo, da se kojim slučajem dogodi da neki trgovački sud upiše tvrtku pod imenom AGROKOR, Todorić će podić tužbu da se poduzeće pod takvim imenom izbriše iz sudskog registra. Ukratko, to je to. Hope it was helpful.
 

smencetic

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
jučerašnji ispit kod dr.sc. Šoljana je bio super. Onaj tko je učio mogao je proći. Pita sve i more potpitanja, ali sve ima u knjizi. Šoljan je super!!! Ako tako nasravi biti će prekrasan profesor. dr. Miladin je ispitao par ljudi i dao druge prijavnice dr. Šoljanu, pa ne razumijem zašto kada je na predavanjima rekao da ako želimo kod njega da na prijavnici i napišemo. jedna curka je pala u nesvjest na ispitu kod Mialdina, ali dr. Miladin i nije baš pokazao neku osjećajnost.
 

honey1706

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Da li je netko u zadnje vrijeme bio na konzultacijama vezano za ispitnu literaturu, naime na stranici pravnog fakulteta pod katedrom za trgovačko pravo i prava društava stoji da je od 6.mj. nova ispitna literatura pa me zanima da li se nešto mijenjalo i kod nas?
ja sam prosla ispit sada u 6. mjesecu i literatura je ista,knjiga i to je to!!!
 

Sea

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
uff, evo i ja danas to riješila kod Miladina... nije strašno. pitao je sve o registru, obveze dioničara i pravo prvenstva
 

Dalida

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Miladin je uzeo prijavnice za ljude po starom programu, a Šoljan po bologni.
Kod Šoljana je prošlo dvoje ljudi koliko ja znam i frajer stvarno ispituje sve, i društva osoba, i društva kapitala, preddrušrvo, gosp..interesno udruženje, komanditno društvo-zaista sve u detalje. Osnivačku skupštinu, pravo glasa kod osnivačke skupštine, sukcesivno i simultano osnivanje društva...pili dosta po dionicama, i onda zapneš negdje i kaže: "to neće biti dovoljno"...
 

Dalida

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Sve pitaju Što postoji u trgovačkom pravu i miladin i šoljan kao da je to najvažniji ispit na faksu, pogotovo nama na upravi. Mora se sjesti i naučiti i to je to ako se želi proči. Mislim da funkcionira ono tko mi se sviđa prolazi pa makar znao manje od onoga tko zna više a nije im simpa,a tko im je manje simpa pada. Kriteriji za prolaznost su nerealni.
Slažem se, nije baš najkorektnija situacija pri ispitivanju

Sjetila sam se još pitanja koje je prof. Šoljan pitao "iz knjige" a to je načelo zabrane konkurentnosti kod komandatnog društva, uz svo dužno poštovanje predmetu i profesoru ja to kod komanditnog društva nisam našla, pa ako netko zna ili se sjeti gdje bi to u knjizi moglo stajati bilo bi korisno podijeliti informaciju s ostalima, jer tko zna možda se pitanje ponovi na nekom sljedećem roku
 

smencetic

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Molim vas da li netko zna odgovor na pitanje o načelu zabrane konkurentnosti kod komandatnog društva? ni ja nisam to našla.
Hvala

molim vas tko zna odgovor , decidirano, koje su obveze dioničara osim da na račun dioničkog društva uplate iznos koji odgovora nominalnom iznosu dionice.
Bog thanks !
 

viexen

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
odgovor na pitanje načelo zabrane konkurentnosti - komanditno društvo!

Članak 131.
Komanditno društvo je trgovačko društvo u koje se udružuju dvije ili više osoba radi trajnog obavljanja djelatnosti pod zajedničkom tvrtkom od kojih najmanje jedna odgovara za obveze društva solidarno i neograničeno cijelom svojom imovinom (komplementar), a najmanje jedna odgovara za obveze društva samo do iznosa određenog imovinskog uloga u društvo (komanditor).
Primjena odredbi o javnom trgovačkom društvu

Članak 132.
Ako odredbama ove glave nije drugačije određeno, na komanditno društvo primjenjuju se odredbe ovoga Zakona kojima se uređuje javno trgovačko društvo.

odredbe koje se odnose na javno trg. društvo tj na kom.društvo
Zabrana konkurencije
Članak 76.
(1) Član društva ne smije bez izričitog pristanka ostalih članova voditi poslove koji ulaze u predmet poslovanja društva, niti u nekom drugom trgovačkom društvu sudjelovati kao član koji osobno odgovara.
(2) Smatra se da je dan pristanak za sudjelovanje u nekome drugome društvu, ako je ostalim članovima pri stupanju toga člana u društvo bilo poznato da je on član drugoga društva u kojemu osobno odgovara, a nije mu članstvo u društvu bilo izričito uvjetovano s time da u drugome društvu napusti sudjelovanje kao član koji osobno odgovara.

Posljedice nedopuštene utakmice
Članak 77.
(1) Povrijedi li član društva obvezu propisanu u članku 76. stavku 1. ovoga Zakona, društvo može od njega zahtijevati naknadu štete.
(2) Umjesto naknade štete iz stavka 1. ovoga članka, društvo može zahtijevati od člana da on poslove koje je vodio u vlastito ime prizna kao poslove sklopljene za račun društva, odnosno da društvu preda sve što je primio od poslova koje je obavio za tuđi račun, ili da mu ustupi pravo na ono što bi trebao primiti iz takvoga posla.
(3) O ostvarivanju prava društva iz ovoga članka odlučuju ostali članovi društva. Zahtjevi društva zastaruju za tri mjeseca od dana kada su ostali članovi društva saznali za povredu obveze iz članka 76. stavka 1. ovoga Zakona. Bez obzira na to saznanje zahtjevi zastaruju u roku od pet godina od dana učinjene povrede.
(4) Ovim odredbama ne dira se u pravo ostalih članova društva da zahtijevaju prestanak društva.
 

smencetic

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Molim vas tko zna odgovor na pitanje koje su obveze dioničara osim da na račun dioničkog društva uplate iznos koji odgovora nominalnom iznosu dionice ?!
Hvala !!!
 

viexen

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
obveze dioničara su:
- uplata nominalne vrijednosti dionice
- povremene obveze specifične za određenu djelatnost (npr.isporuka neke robe)

Glavna obveza dioničara
Članak 212.
Obveza dioničara je da na račun društva uplate iznos koji odgovara nominalnom iznosu dionice, odnosno veći iznos ako je ona izdana za veći iznos ili da mu prenesu stvar ili pravo ako uplaćuju dionicu ulaganjem stvari ili prava.

Dodatne obveze dioničara
Članak 218.
(1) Ako je za prijenos dionice potrebna suglasnost društva, statutom se dioničarima može propisati obveza da su pored uplate u temeljni kapital društva dužni uz naplatu ili bez naplate ispuniti činidbe koje nisu u novcu. Obveze dioničara i njihov opseg moraju se naznačiti u dionicama i u privremenicama.
(2) U statutu se može propisati ugovorna kazna na slučaj da se dodatne obveze ne ispune ili da se ne ispune onako kako je to određeno.
 

smencetic

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Hvala Viexenu na odgovoru !! Imam još jedno pitanje, naravno tko zna odgovor, naime razumijem što je predmet poslovanja društva, ali mi nije jasno pitanje u kojem su odnosu dozvole s predmetom poslovanja društva.
Hvala
 

Tompa

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Hvala Viexenu na odgovoru !! Imam još jedno pitanje, naravno tko zna odgovor, naime razumijem što je predmet poslovanja društva, ali mi nije jasno pitanje u kojem su odnosu dozvole s predmetom poslovanja društva.
Hvala
Za pojedine djelatnosti u okviru predmeta poslovanja trgovačkog društva potrebna je suglasnost ili dozvola nadležnog tijela. Takve se djelatnosti mogu upisati u trgovački registar samo ako se priloži potrebna dozvola ili odobrenje. Recimo, novoosnovana banka može početi s radom samo ako podastrije odobrenje Hrvatske narodne banke za tu vrstu djelatnosti.
 

Dalida

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
pozdrav svima!
jedno od pitanja kod prof. Šoljana je i zabrana konkurencije u d.d., pa bi molila da li netko zna odgovor (nema u knjizi)
hy, odgovor je poslala viexen, pogledaj par postova iznad, inače i zabrana konkurencije i posljedice nedopuštene utakmice (što je mene pitao) stvarno nema u knjizi već u ZTD-u, što nam baš i nije obavezna literatura, ali tko nam je kriv sve treba znati ;)))
 

Dalida

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
hvala dalidi na brzom odgovoru, znači da "zabrana konkurencije" iz ZTD važi za sva javna trg. društva, tj. za d.d., d.o.o., jtd., k.d. i GIU
ma da to ti je to, piše da se na komanditno društvo primjenjuju odredbe ovog Zakona kojima se uređuje javno trgovačko društvo.
Uostalom valjda će se držati knjige na ovom roku, a obzirom da je Šoljan prošli rok ispitivao bolognu bilo bi fer da smo ovaj rok oslobođeni "njega".
 

viexen

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
hvala dalidi na brzom odgovoru, znači da "zabrana konkurencije" iz ZTD važi za sva javna trg. društva, tj. za d.d., d.o.o., jtd., k.d. i GIU
ne odnosi se zabrana konkurencije na d.d. i d.o.o. već samo na javna trgovačka društva (JTD) i na komanditna društva;
pogledaj što su javna trgovačka društva i vrste trgovačkih društava malo si se zbunila! Jesi skužila?
 

Dalida

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Od 46 prijavljenih izašlo 11, dvoje prošlo.
Pitali su Miladin i Markovinović, kod Miladina prošao jedan, i ja kod Markovinovića-druga.
Pitali su sudski registar, imenovanja i opozive: članova uprave kod d.d. i d.o.o., nadzornog odbora, kako se prenose dionice...ako se još čega sjetim napišem, uglavnom za razliku od prof. Šoljana pitanja su bila po knjizi a ne po zakonu
 

Dalida

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
od 11 ludi samo dvoje? u čemu je problem? ljudi baš nisu znali ili?

od 11 ljudi samo dvoje? u čemu je problem? ljudi baš nisu znali ili?
Nisam slušala kako su ostali odgovarali, nas smo bile dvije unutra, cura koja je bila sa mnom pala je na prvom pitanju.
Mislim da ljudi olako shvaćaju ispit pa i ne pripremaju baš, mada nije pravilo jer znaju stvarno rušiti na glupostima.
 

nea

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
ej ljudi...ja bila danas kod Šoljana i naravno nisam prošla :( U grupi nas je bilo između 10 i 12 i samo su dvije cure prošle, a kod Miladina 4 ili 5 ljudi (jedna cura je prošla komisiju).Šoljan stvarno pita detalje i ako ne znaš onda baš zapne za to pitanje i ne pušta. A pitanja: preddruštvo, simultano osnivanje društva, revizija, d.d. i d.o.o.

Nadam se da sam barem malo pomogla i iskreno se nadam da ima i dekanski rok
 

smencetic

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Ni ja nisam prošla. Dr. Šoljan stvarno ispituje kao da je to najvažniji ispit na faksu, kao da ćemo se svi baviti trgovačkim pravom.Ima nas koji smo tek počeli studirati,a ima nas i onih koji smo blizu njegovih godina. Nema vam pravila. Dolazim do zaključka da prolaz ovisi da li si mu simpatičan ili ne. Već je nemoguće postalo proći taj ispit. Čini mi se da ću zbog toga i odustati od tog faksa.
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks