AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Osnove prava društava

sunce

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
jel moguće proći ovaj ispit učeći iz skripti il mi je potrebna knjiga?nadam se da će mi neka dobra dušica odgovorit ovo prvo;)
Pa ja se isto slažem da je bolje učiti po knjizi, mada nije nemoguće proći po
skripti, pogotovo kod Miladina koji pita 1,2 ili ev. 3 pitanja, ali ako dođeš kod Markovinovića to je već malo teže.
Ja sam pri put učila samo po skripti i pala kod Markovinovića, ali kažem nije nemoguće.
 

kristina t

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
koliko ja znam, dovoljna ti je knjiga..zadnji puta kada sam bila na ispitu nije me pitao ništa iz tog zakona,a što nema ovako i onako u knjizi, mada nije loše malo pogledati zakon za svaki slučaj ako stigneš. kod miladina nemaš problema, on postavlja 3 kratka pitanja, kažeš dvije rečenice i to je to..markovinović je već nešto stroži iako je pravedan i neće te rušiti ako znaš.
znači, zakon-ako ti ostane vremena...
 

sunce

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
može li mi itko reći koliko je bitan zakon o trg. društvima?da li moram i to učiti?

tnx!
Moram priznat da dok sam to polagala, a to je bilo prije cca
mjesec dana nitko nije niti spominjao taj zakon.
Taka da to vjerovatno ne treba.
 

lion_zg

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Moze li mi netko pomoći oko par pitanja koja me muce,a to su:
što je razrješnica(kako se daje i kojom vecinom)
kako se djele članska prava?
sustav obavljanja poslovne djelatnosti?
i možda će se činiti glupo,ali neznam šta trebam točno reći u vezi pitanj što su to trgovačka društva?

Molim vas da mi netko pomogne i odgovori
POZDRAV
RAZRJEŠNICA- daje ju gl.skupština ako odobrava način na koji su članovi nadzornog odbora obavljali svoje zadatke. daje se svim članovima nadzornog odbora zajedno, a pojedniačno svakom od njih kada to odluči gl.skupština ili zatraže dioničari čiji udjeli čine minimalno 10% tem.kapitala. mislim da se običnom većinom daje- to zbilja nisam ziher.(to ti je u knjizi kod nadzornog odbora-izbor, imenovanje, opoziv...)
ČLANSKA PRAVA- neznam, mislim da je to nešto sa redovnim i povlaštenim dionicama
TRGOVAČKO DRUŠTVO-je trgovac,neovisno o tome obavlja li gospodarsku ili kakvu drugu djelatnost

to je sve kaj znam.pozz
 

Nicole

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Moze li mi netko pomoći oko par pitanja koja me muce,a to su:
što je razrješnica(kako se daje i kojom vecinom)
kako se djele članska prava?
sustav obavljanja poslovne djelatnosti?
i možda će se činiti glupo,ali neznam šta trebam točno reći u vezi pitanj što su to trgovačka društva?

Molim vas da mi netko pomogne i odgovori
POZDRAV
Članska prava su ti:
IMOVINSKA i UPRAVLJAČKA

Imovinska se odnose na pravo na dividendu, pravo prvenstva pri izdavanju novih dionica.. itd.
Upravljačka se odnose na pravo glasa na gl. skupštini društva i još neka, ne mogu se sada sjetiti..

Pozz!
 

amalka

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Misljenje molim nekoga tko je vec bio na ispitu:
da li ima smisla doci sat ranije u utorak i ganjat, molit, kumit profesora da me pita prije devet?!?! jesu li jako cangrizavi ujutro?!? :D mozda bi iskombinirala da izadjem... :eek:)
Vrlo cu cijenit svaki savjet :worshippy:
sumnjam da se tako može al probaj nazvat profesora sutra, probaj nać broj, možda ima na stranici Pravnog fakulteta - katedre.. pa se raspitaj. Vjerojatno radiš pa ne možeš doći kasnije?!! ili probaj da prva odgovaraš :wink5:
 

amalka

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
imam jedno pitanje - kakve su to dionice bez nominalnog iznosa?
zar ne mora svaka imati nom. iznos na ispravi o dionici.. niš mi nije jasno...
 

Katrin

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Hellou!! Vidim da se još nitko nije javio sa ovoga roka(25.-29.2) pa evo mene! Bilo je ohoho ljudi! Bila sam kod prof.Miladina i dosta nas je prošlo. Padalo se je ako se nisu znale osnovne stvari...npr.Koji su organi D.O.O-a:?Treba odgovoriti:uprava, nadzorni odbor i skupština.,ne brkati sa glavnom skupštinom.. Na ovom roku ispitivao je i prof.Šoljan i on je dosta pitao: Društvo osoba...
 

kaliopa

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
i ja bila na ovom roku, kod prof.Šoljana... dakle, on je postavio 2 pitanja al je postavljao dosta potpitanja, pogotovo ak neš nisi znao ili krivo odgovorio,al je i pomagao.. pitanja: komanditno društvo (kada komanditor preuzima odgovornost,..) i poslovni udjel (da li društvo može preuzeti svoje udjele i kada..) dobila sam 2 ! :blushed:
 

dana7

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
e ljudi, jel sigurno ne treba učit zakon o trgov.društvima??? ipak, pa to ima oko 600članaka....i da, u vodiću piše za popis literature i neka odluka ustavnog suda. jel zna netko di to mogu naći?? i jel bitna ta odluka??
 

Anja

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
e ljudi, jel sigurno ne treba učit zakon o trgov.društvima??? ipak, pa to ima oko 600članaka....i da, u vodiću piše za popis literature i neka odluka ustavnog suda. jel zna netko di to mogu naći?? i jel bitna ta odluka??
Ne treba učiti zakon, knjiga je dovoljna.
 

anitram

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Imam jedno pitanje: Meni u vodiču piše da treba znati:
pojam i predmet prava društava,
ortaštvo, javno trgovačko društvo,
tajno društvo,
d.d, d.o.o i gosp. interesno udruženje.
Nigdje ne piše komanditno društvo, a primjetila sam u prijašnjim postovima da se to spominje...pa sad mi više ništa nije jasno :unsure:
 

Anja

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Dok sam ja odgovarala, jedna kolegica je pala jer nije baš ništa znala reći o komanditnom društvu. Ali mislim da ne bi pala da je rekla bar jednu rečenicu. Inače, meni su Markovinović i Miladin baš super. Ovaj ispit mi je ostao u lijepom sjećanju.
 

Latica

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Ide li netko sutra na ispit? Zna li se tko će ispitivati?
Gdje mogu naći odgovor na pitanje s početka: Da li je protiv rješenja drugog tijela dopušteno koristiti izvanredna pravna sredstva??????????
Thanx unaprijed
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks