AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Osnove prava društava

sway

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Dobro naučite razliku d.d. i d.o.o. to je mene pitao....
jel odgovor da je bitna razlika u tome da kod doo čl. društva mogu u svako doba opozvati čl. uprave,dok kod dd mogu ih pozvati samo onda kad za to postoji važan razlog!
te da dd ima dioničare a doo nema;članove dd mogu činiti samo pravne osobe dok kod doo mogu biti i pravne i fizičke...
-jel mi ide?jel imaju još koje bitne razlike?
 

sway

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
kako to misliš da clanovi d.d.-a mogu bit samo pravne osobe?:az:
ma zabrijala sam,zaboravi!
dojmovi:ispit stvarno nije težak,oba profesora su super,markovinović malo više traži od miladina,ali je stvarno super profesor,pomaže dosta ako se ne možeš sjetiti ili ne znaš,uglavnom daje ti primjere iz kojih možeš zaključiti odgovor,ali ipak neke osnovne stvari trebaš znati.
 

freya

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
dojmovi: sve sto je sway rekla. ide relativno brzo i nije pretesko. pogledajte si pitanja na pocetku ove teme, u mojoj grupi sva su bila iz gore navedenih.
 

vanja

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
jel odgovor da je bitna razlika u tome da kod doo čl. društva mogu u svako doba opozvati čl. uprave,dok kod dd mogu ih pozvati samo onda kad za to postoji važan razlog!
te da dd ima dioničare a doo nema;članove dd mogu činiti samo pravne osobe dok kod doo mogu biti i pravne i fizičke...
-jel mi ide?jel imaju još koje bitne razlike?
Meni su društva draga,mislim da ću diplomski iz društva..Što se bitne razlike tiče-najbitnije je to da u d.d nema hijerarhije organa,dok je u d.o.o najviši organ skupština.
 

pepy

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
ma ne pitaju puno ni dugo, a ni detalje ne pitaju. nije teško uopće.....
 

sway

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
i ovdje se također slažem sa pepy,ne treba te biti strah,i uglavnom se baziraju na dd i doo a tu i tamo uleti koje pitanje iz drš osoba i prvog dijela.
pepy si ti dala opće up pravo?
 

sunce

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Slažem se s Patti, živa bijeda.

Evo ja sam sad došla s ispita i pala kod Markovinovića.

Kod Miladina je to išlo jako brzo i kak mi se čini većinu je puštao, pitao 1, 2 pitanja i to je to, kod Markovinovića ih je koliko sam skužila isto dosta prošlo al ja nisam bila jedna od tih, pa eto više sreće drugi put.

Uglavnom pitaju stvarno pitanja s ovog popisa-
 

sway

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
ja prošla,ja prošla,...i dobila 4! juhu :cice:
meni se čini da ih je danas baš više prolazilo kod markovinovića nego kod miladina,što nije bio slučaj zadnji put,tj dosta ih je danas palo kod miladina,i to pogotovo na početku.
 

freya

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
one s nominalnim iznosom su one na kojima taj iznos pise, a na onima bez nominalnog iznosa ne pise. nominalni iznos je cifra ispod kojeg se dionice ne smiju prodavat. mogu iznad.
to ti je zdravo seljacki. ja sam imala to pitanje na ispitu i isto nisam imala pojma kako bih odgovorila na to pitanje jer mi je bilo glupo objasnjavat na ovaj nacin gore pa sam pocela kojesta okolo-naokolo, a na kraju smo dosli na to gore. poslije sam se smijala sama sebi kako sam glupa bila.:D
moj savjet za ispit: drz' se pitanja i ne vrdaj previse ako nisi 100% sigurna u svoje znanje i ono sto zelis dodatno pojasniti. ljudi su radi toga padali na ispitu jer nisu znali objasniti pojmove kojima su zeljeli pojasniti i prosiriti svoj odgovor.
 

freya

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Eh, da - zaboravila sam reci da me to Markovinovic pitao i jako mi je puno pomagao dok smo dosli do te dvije zdravo seljacke recenice.:confused:
 

sway

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Može netko napisati odgovor na pitanje prijenos dionica na donositelja?

I naprijed sam našla pitanje prava dividendi pa ne kužim kaj to znači?

Kakav je odnos tem. kapitala prema imovini jel to ono da je imovina promjenjiva, i ista ili veća ko tem,. kap. samo ne manja od njega??

Tužba za zaštitu tvrtke??
Ajde ljudi ponovite malo za sutra pa napišite svoje viđenje ovih pitanja!!

I dal kod recimo značenja dionica ili prijenosa posl. udjela treba na ispitu samo nabrojat ili pitaju sve ono da se objasni???
prijenos dionica na donositelja-dionice koje glase na donositelja prenose se predajom isprava o dionici(tradicijom)-jednostavnom fizičkom predajom isprava o dionici s jednog imatelja na drugog

prava dividendi su ti imovinska i upravljačka

za temeljni kapital prema imovini-da,to se traži,kakav je odnos
 

sunce

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
i mene bi to zanimalo.jel ima neka pitanja koja voli postavljati ili što najviše pita.
Evo ja sam bila prošli rok kod Miladina i prošla.
Pitao me nadzorni odbor kod dd-a i kod doo-a, kad ga mogu birati radnici, tko može tražiti opoziv. On uglavnom pita jako kratko i postavi svakom 1,2 ili ev. 3 pitanja i to je to.

Veći dio ljudi je ispitao Markovinović, jer je Miladin došao tek pred kraj ispita i uzeo nas cca 10.

Za Markovinovića sam čula da je na tom roku pitao čak i društva osoba, (kom. dru., ortaštvo).

Sretno!
 

mya_zg

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
ja prošla.pitao me dividendu i prokuru i zbilja je brzo bilo gotovo.:luxhello:
 

Reneé

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
I ja prošla! Preporučujem prof. S. Petrovića - vrlo je ugodan ispitivač pa se "mučno ispitivanje" pretvorilo u vrlo ugodan razgovor! :klap:
 

Patka

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Samo bez straha...
Miladin je ispitivao po brzom postupku i većina je prošla.
Preporučam da se dobro nauče imenovanja i opozivi u organima trgovačkih društva (tko, kojom većinom, kojim razlogom) to je pitao valjda svaku treću osobu. Zatim imovinska i upravljačka prava, dionice (ona 3 značenja, vrste, prijenos, dividendu). Neki ljudi su se malo zbunili pitanjem S.D.A - čitaj Središnja depozitarna agencija. Od prvog dijela pitao je prokuru i registar dionica. Ispitivanje je bezbolno, pitanje - odgovor, pitanje - odgovor i gotovo...
 

mya_zg

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
a najbolje i najjednostavnije učiti po pitanjima iz postova jer ima skoro sva pitanja koje pitaju a mislim da znaju tu i tamo pitati i društvo osoba
 

scarlet

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
jel moguće proći ovaj ispit učeći iz skripti il mi je potrebna knjiga?nadam se da će mi neka dobra dušica odgovorit ovo prvo;)
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks