AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Opće upravno pravo II.

Jadranka15

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
OPĆE UPRAVNO PRAVO I.

Određivanje pojma uprave, upravno pravo i odnos upravnog prava prema drugim pravnim granama. Upravnopravni odnos, njegov nastanak i prestanak. Upravni akt. Načelo zakonitosti uprave, slučajevi nezakonitosti, modifikacija načela zakonitosti. Slobodna (diskrecijska ocjena). Izvori upravnog prava, podzakonski općenormativni akti. Naputak. Kontrola nad upravom – nosioci kontrole, kontrolne ovlasti. Pravo na pristup informacijama. Osnove europskog upravnog prava.

Literatura:

Borković, I., Upravno pravo, Narodne novine, Zagreb, 2002. i to glave: I. (samo t. 1.), II. (t. 1. i. 4.), glava III.-VI., XVII.

Ustav RH, NN 85/10 – pročišćeni tekst.

Ustavni zakon o Ustavnom sudu Republike Hrvatske, NN 49/02 – pročišćeni tekst (čl. 35.-82.)

Zakon o pravu na pristup informacijama, NN 25/13.



OPĆE UPRAVNO PRAVO II.

Ustanove, javne ustanove. Koncesije, koncesionirana javna služba, javna služba. Upravni ugovori. Odgovornost države za štetu. Osobna stanja građana. Državljanstvo. Organizacija državne uprave i poslovi državne uprave. Odnosi državne uprave. Javna dobra. Izvlaštenje. Osnove prekršajnog prava.

Literatura:

Borković, I., Upravno pravo, Narodne novine, Zagreb, 2002., i to glave: I. (t. 2. i 3., 4. 1. i. 4. 2., 5.), VII., VIII., IX. (t. 1.-8), XII. (t.5.), XIII., XIV., XXI. i XXII. (t. 1.-10.)

Zakon o sustavu državne uprave, NN 150/11.

Zakon o općem upravnom postupku, NN 47/09, čl. 150.-154.

Zakon o koncesijama, NN 143/12.

Zakon o hrvatskom državljanstvu, NN 53/91, 70/91 (ispravak), 28/92, 113/93 i 130/11.

Zakon o izvlaštenju, NN 9/94, 35/94, 112/00, 114/01, 79/06, 45/11, 34/12.

Prekršajni zakon, NN 107/07, 39/13 i 157/13 - čl. 1.-81.
 

nogalo007

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
E ljudi da li mozemo izostati 3 puta po semestru ili to vrijedi za citavu godinu? Jer su kao dva odvojena predmeta. Hvala!
 

sunshine01

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Može mi netko,tko je bio na zadnje predavanju kad je bio repetitorij,reći što je sve potrebno znati o organizaciji državne uprave? Da li je nesšto posebno spominjao u vezi toga? Hvala :)
 

kklara

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Hej ljudi, uči li netko za kolokvij iz po ovoj skripti "moja skripta"? Ako da, bi li bio tako ljubazan da mi kaže koje su to stranice gradivo za kolokvij? Volila bi usporediti s onim što sam ja obilježila. Ako se ne varam to su str. 12-13 i od 55-83 ??? Sad tu imaju i neki poslovi drž. uprave od 74.-76. str. Pošto nisam uspjela naći org. drž. uprave nekako sam zaključila da je možda to - to! Ili nije, ako nije gdje je ta organizacija drž. uprave?

(Onaj osijećaj kad se ne snalaziš ni u skripti! :S :D)
 

ana22

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Hej ljudi, uči li netko za kolokvij iz po ovoj skripti "moja skripta"? Ako da, bi li bio tako ljubazan da mi kaže koje su to stranice gradivo za kolokvij? Volila bi usporediti s onim što sam ja obilježila. Ako se ne varam to su str. 12-13 i od 55-83 ??? Sad tu imaju i neki poslovi drž. uprave od 74.-76. str. Pošto nisam uspjela naći org. drž. uprave nekako sam zaključila da je možda to - to! Ili nije, ako nije gdje je ta organizacija drž. uprave?

(Onaj osijećaj kad se ne snalaziš ni u skripti! :S :D)

dobre su ti stranice :cool:
a org. drž. up. učiš iz zakona o sustavu državne uprave :)
 

tinchy2205

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Pitanjce...kaj da iz osobnih stanja izbacim putne isprave i maticni br., obzirom da je on to na predavanju isto preskocio?
 

adri01

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Raspored polaganja kolokvija iz Općeg upravnog prava II.
Poštovane kolegice i kolege,

kolokvij će se polagati prema sljedećem rasporedu:
studenti čija prezimena počinju na A - K: srijeda, 21. svibnja u terminu od 14:15 - 15 sati, dv. IX. G10
studenti čija prezimena počinju na L - Ž: srijeda, 21. svibnja u terminu od 15:10 - 15:55 sati, dv. IX., G10
 

only girl

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Pitanja s danasnjeg kolokvija: objasni naknadu štete prouzročene izvanrednim događajima, druge upravne i stručne poslove, stjecanje državljanstva podrijetlom, i obveze imaoca osobne iskaznice
 

martinatt

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
pitanja iz druge grupe su bila: odgovornost za stetu bez greske,objasni boraviste I mjesto I adresu, redovna naturalizacija I obavljanje poslova drzavne uprave povjerenih jedinicama lokalne I regionalne samouprave te pravnim osobama koje imaju javne ovlasti
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks