AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Opće upravno pravo II.

forum

<i>automatski bot</i>
Tema kolegija: Opće upravno pravo II.

Skriptarnica kolegija na forumu

OPĆE UPRAVNO PRAVO II.

Ustanove, javne ustanove. Koncesije, koncesionirana javna služba, javna služba. Upravni ugovori. Odgovornost države za štetu. Osobna stanja građana. Državljanstvo. Organizacija državne uprave i poslovi državne uprave. Odnosi državne uprave. Javna dobra. Izvlaštenje.

Obvezna Literatura:

Borković, I., Upravno pravo, Narodne novine, Zagreb, 2002., i to glave: I. (t. 2. i 3., 4. 1. i. 4. 2., 5.), VII., VIII., IX. (t. 1.-8), XII. (t.5.), XIII., XIV., XXI. i XXII. (t. 1.-10.)
Zakon o sustavu državne uprave, NN 150/11.
Zakon o općem upravnom postupku, NN 47/09, čl. 150.-154.
Zakon o koncesijama, NN 143/12.
Zakon o hrvatskom državljanstvu, NN 53/91, 70/91 (ispravak), 28/92, 113/93 i 130/11.
Zakon o izvlaštenju, NN 9/94, 35/94, 112/00, 114/01, 79/06, 45/11, 34/12.

Odabrani citat s foruma iz 2014./2015. godine o tome kako i što učiti:

evo ovako:

Odgovornost za štetu - knjiga
Upravni ugovori - knjiga i zakon samo čl. 150.-154. (Zakon o općem upravnom postupku)
Ustanove - knjiga
Državljanstvo - knjiga i zakon (Zakon o hrvatskom državljanstvu)
Osobna stanja građana - prezentacija
Organizacija državne uprave i poslovi državne uprave, Odnosi državne uprave - zakon (Zakon o sustavu državne uprave)
Koncesije - prezentacija i zakon (Zakon o koncesijama)
Javna dobra - knjiga
Izvlaštenje - zakon (Zakon o izvlaštenju i određivanju naknade)
Osnove prekršajnog prava - zakon do 81. čl, (Prekršajni zakon)
Prof. je danas na predavanju rekao da koncesije ucimo iz clanka koji je stavljen pod Upravno pravo za pravnike i koji je sastavljen prema zakonu.
https://www.pravo.unizg.hr/_download/repository/Novine_u_pravnom_uredjenju_koncesija_Dragan_Medvedovic_(1)[1].pdf
 

sufi

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Ako netko tocno zna info, buduci da je OUP2 zaseban ispit da li to znaci da ako se zeli kolokvirati treba krenuti na predavanja (istom procedurom ko oup1) pocetkom ljetnog semestra. Ili je uvjet da se prije dolazilo i na oup1 (sto mi je osobno glupo..al tko mene pita )
 

ana22

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Ako netko tocno zna info, buduci da je OUP2 zaseban ispit da li to znaci da ako se zeli kolokvirati treba krenuti na predavanja (istom procedurom ko oup1) pocetkom ljetnog semestra. Ili je uvjet da se prije dolazilo i na oup1 (sto mi je osobno glupo..al tko mene pita )
zaseban je predmet, možeš na oup 2 ako nemaš položen oup 1, isto vrijedi i za izlaske na kolokvije:cool:
dakle ako želiš na kolokvij iz oup-a 2, kreneš na predavanja u ljetnom.
 

mape5

Super Moderator
Što se tiče polaganja ispita OUP II da bi mogao prostupiti ispitu moraš imati položen OUP I.

Ja sam položila oupI i sad izlazim na OUP II 3.2.
 

Paulina

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Bok! Imam pitanje, kad ste prijavljivali ovaj kolegij pa na prijavnici koji put izlazite samo ste nastavili npr, oup zadnji put ste izlazili 2 put, a sad vam je 3 ili ide iz početka jer sad imamo 2 kolegija a ne više jedan...hvala vam...
 

martina_sk

Administrator
Bok! Imam pitanje, kad ste prijavljivali ovaj kolegij pa na prijavnici koji put izlazite samo ste nastavili npr, oup zadnji put ste izlazili 2 put, a sad vam je 3 ili ide iz početka jer sad imamo 2 kolegija a ne više jedan...hvala vam...
ide sad od početka.
 

Paulina

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Super, puno ti hvala, uljepšala si mi večer...Nisam znala kad sam prijavljivala pa sam samo nastavila, valjda će tete u referadi skuziti...
 

sufi

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Što se tiče polaganja ispita OUP II da bi mogao prostupiti ispitu moraš imati položen OUP I.

Ja sam položila oupI i sad izlazim na OUP II 3.2.
I meni se cinilo tak logicnim. Al kaj je onda s kolokvijem za oup 2? Jel se on onda zasebno gleda, onak kak je i rekla kolegica par postova iznad..da ne uvjetuje dolazak na predavanja oupa 1 mogucnost da se nastavi u ljetnom semestru na pred.oupa 2..pa onda slijedom toga na kolokvij?
 

ana22

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
I meni se cinilo tak logicnim. Al kaj je onda s kolokvijem za oup 2? Jel se on onda zasebno gleda, onak kak je i rekla kolegica par postova iznad..da ne uvjetuje dolazak na predavanja oupa 1 mogucnost da se nastavi u ljetnom semestru na pred.oupa 2..pa onda slijedom toga na kolokvij?
kolokvij iz oup 2 možeš polagati i on ti čuva ocjenu iz kolokvija cijelu akademsku godinu, dakle imaš vremena položiti oup 1 i onda drugi dio oupa 2 položiš nakon kolokvija.
 

mape5

Super Moderator
1. objasni pojam ustanove,
2. objasni stejcanje državljanstva podrijetlom,
3. objasni naknadu za koncesiju,
4. objasni donošenje podzakonskih propisa kao jedno od načela rada državne uprave ili tak nekak
5. vrste izvlaštenja
6. objasni opoziv uvjetnue osude po prekršajnom zakonu
 

mape5

Super Moderator
I jeste ispolagali? :) Dojmovi, pitanja i emocije? :)
položila jupi jeeeee OUP II riješen, Ofak skroz super, pitala me načela stjecanja državljanstva, stjecanje državljanstva rođenjem na teritoriju RH i opći interes Rh kod izvlaštenja

emocije-malo treme al onda te to malo prođe, nekaj kažeš, nije uopće cjepidlačila

učenje iz knjige, pisanje po isprintanim prezentacijama, Prekršajni zakon, Zakon o sustavu državne uprave, Zakon o državljanstvu. Mislim da bi trebali dobro naučiti ZoSDU jer treba i za državnu upravu.

a sad u koštac s građanskim
 

nistrugar

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
moze tko napisat pitanja sa roka 17.2.? hvala
na pismenom dijelu ispita iz oup2 dovoljno je 14 bodova za prolaz iako je prag 15 bodova, ali je potrebno tocno odgovorit na prvo pitanje na usmenom...u protivnom je pad

1. objasni pojam ustanove,
2. objasni stejcanje državljanstva podrijetlom,
3. objasni naknadu za koncesiju,
4. objasni donošenje podzakonskih propisa kao jedno od načela rada državne uprave ili tak nekak
5. vrste izvlaštenja
6. objasni opoziv uvjetnue osude po prekršajnom zakonu
razgranicenje javnog dobra, rehabilitacija (prekrsajni zakon), tijela ustanove(objasni), stjecanje drzavljanstva naturalizacijom..ostalo se nazalost ne mogu sjetit :hm:
 

Edvin

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
ljudi je li lakse nauciti opu 2 od oup 1 ,tek sad pocinjem to uciti i malo prelistavam skriptu od oup 2 i mislim da onako dosta su lagane stvari na oko ...sta vi kazete koji imate iskustva sa oba dva ispita
 

sufi

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Kazu ljudi da je oup 2 laksi al brijem da je to individualno. Ja cu ga poceti uciti no osobno ga bas ne podcjenjujem jer ima se tu kaj strebati, ne veselim se prekrsajnom zakonu. Oup 1 osobno mi nije bio tezak, oko 2tj. ucih, al po knjizi. Na oup 2 mozes tek kad polozis oup 1, meni to ima smisla jer se gradivo nadovezuje u nekim stvarima. Uglavnom oba predmeta (meni) se ne cine problem i nisu dosadni kao eup ili uljp, stilom pisanja knjige a i profesori su korektni.
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks