AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Lokalni porezi i trošarine

Marinica

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
pitanja sa jučerašnjeg pismenog predroka
1. Objasni mješoviti sustav raspodjele poreznih ovlasti (nalin uređenja financijskih odnosa)!
2. Objasni načelo korisnosti i s obzirom na to pojam korisničkih naknada! Navedi vrste korisničkih naknada!
3. Objasni pojam gradskog/lokalnog poreza! Obilježja!
4. Navedi:
a) lokalne poreze u RH
b) poreznu stopu, obveznika i poreznu osnovicu prireza
5. Objasni poreznu tarifu kod poreza na naslejdstva i darove u RH i usporedi ju s obzirom na teorijske pristupe poreznih tarifa poreza na nasljedstva i darove (tj. usporedi sa poreznom tarifnom koja je danas uobičajena)!!
6. Navedi obilježja trošarina!
7. Pravna osnova usklađivanja trošarina u EU!
8. Kod trošarina na luksuzne proizvode navedi predmet oporezivanja, poreznog obveznika, stopu i poreznu osnovicu
 

Marinica

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Položla sam lokalne na predroku. Pr4of super, susretljva pomaže. Pta kratka i jasna pitanja.

Neka od pitanja:
1. sustavi raspodjele poreznih ovlasti
2. što znači dvostruka progresija
3. nabrojat županijske, gradske (općinske) i zajedničke poreze - znati poreznog obveznka, stope, predmet oporezvanja, visina poreza
4. karakteristike trošarina
5. razloz uvođenja trošarina
5. dobar / prav lokan porez
6. sve trošarine - znati predmet oporezivanja, poreznog obveznika, stope , visnu poreza

Sretno svima koji će ubuduće polagati ovaj ispit =)
 

outsidespace

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
jel mi može netko objasniti kakvi su to zadaci na ispitu? :sad:
trebaš znati izračunati prirez-stopa je 18 %
porez na nasljeđivanje,nekretnine-stopa 5 % od vrijednosti u kn koju dobiješ

mislim da ste ih radili na vježbama
 

Pikulina

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Premda vidim da često pita o pravnoj osnovi trošarina u EU a vidim da pišete da ništa od navedenog nije bilo točno (ni Rimski ugovori, ni smjernice, ni Bijela knjiga...) jel netko zna koji je točan odgovor? i još ako može pomoć:
1. koja su obilježja neelastičnog poreza?
2. koji se promet oporezuje i trošarinama i imovinskim porezima?
3. o čemu ovisi oporezivanje nasljedstva u RH?
4. objektivno načelo kod poreza na promet nekretninama?
 

plavusa*

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
2. Trošarinama i imovinskim porezima oporezuju se cestovna motorna vozila i plovila.

Mislim da oporezivanje nasljedstva u RH ovisi o tome da li se plaća PDV, da li je vrijednost do 50.000HRK ili je viša, te o oslobođenjima, jer ako plaća PDV, ako je ispod 50.000HRK ili ako je oslobođen, onda ne plaća porez na nasljedstva i darove.
 

plavusa*

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Prošli tjedan na roku pismeni su bile dvije grupe jer nas je mislim osam izašlo, prva grupa je imala dvostruku progresiju, izračunati 18% prirez za zagreb, i još dva. I nas dve smo imale (zato kaj smo bile zadnje i i drugi su nam uspjeli reć kaj su oni imali) sustav separacije, porez na luksuzne proizvode - porezni obveznik i porezna osnovica, porez na promet nekretnina - por. obveznik, por. osnovica i dioba poreza (s obzirom da je PNPN porez više razina) te načelo korisnosti lokalnih financija.
Bila je ugodna na ispitu, iako smo nakon pismenog morali čekati više od sat vremena na usmeni jer su s upravnog smjera imali ispit financiranje... kod mijatovića pa je morala ić na komisiju. Usmeni je bila super, dovoljno je učiti po skripti, međutim treba paziti na ovo načelo korisnosti jer se ne odnosi na načelo korisnosti kod trošarina koje je ovdje na forumu objašnjeno.
 

outsidespace

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Ok. A koji su sve zakoni potrebni?
Zakon o trošarinama
zakon o posebnom porezu na duhanske proizvode
zakon o posebnom porezu na naftne derivate
zakon o porezu na promet nekretnina
zakon o financiranju jedinica lokalne i regionalne samouprave
zakon o posebnom porezima na osobne automobile,ostala motorna vozila, plovila i zrakoplove
zakon o posebnom porezu na alkohol
zakon o posebnom porezu na pivo
zakon o posebnom porezu na luksuzne proizvode
zakon o posebnom porezu na bezalkoholna pića
zakon o posebnom porezu na kavu

mislim da je to sve,sve te zakone možeš naći na stranicama Porezne uprave
http://propisi.porezna-uprava.hr/index.asp
 

Skeletor

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Iz navedenih zakona ne moraš znati sve članke,nego za pojedine proizvode predmet oporezivanja,stopu,oslobođenja i obveznika.Zakon o financiranju jedinica lokalne i regionalne samouprave nije potrebno znati kad je riječ o trošarinama.Drugi kolokvij je sljedeći četvrtak u 11 sati.Sretno svima!:happy:
 

monique91

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Ne mogu naći Zakon o posebnom porezu na naftne derivate, i na pivo. Jesu to neki stari zakoni? A ovo na alkohol, duhanske proizvode i energente to je u Zakonu o trošarinama? Nema drugog :/
 

maricaa

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
za potpis nije bitno koliko puta samo izostali jel da?to je bitno za predrok da budeo minimalno 7 puta ??
 

jeeci

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
da li je itko danas na ispitu dobio pri racunanju poreza na kucu za odmor kod najmanje stope 1125 kuna??
 

Skeletor

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Ja sam dobio oko 750 kuna jer je najmanja stopa zapravo najmanji iznos od 5 kuna,a najviša iznos od 15 kuna.To je trik pitanjce:happy:
 

outsidespace

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Premda vidim da često pita o pravnoj osnovi trošarina u EU a vidim da pišete da ništa od navedenog nije bilo točno (ni Rimski ugovori, ni smjernice, ni Bijela knjiga...) jel netko zna koji je točan odgovor? i još ako može pomoć:
1. koja su obilježja neelastičnog poreza?
2. koji se promet oporezuje i trošarinama i imovinskim porezima?
3. o čemu ovisi oporezivanje nasljedstva u RH?
4. objektivno načelo kod poreza na promet nekretninama?[/QUOTE

mislim da smo djelomično uskladili trošarine na naftne derivate ,trošarine na alkohol,trošarine na duhanske proizvode i u cilju toga su se radile te smjernice ,zadnje smjernice su mislim bile 2006/112,jer poanta je da se u biti radilo o suspenzivnom ugovoru,tj moramo uskladiti porezne i druge propise sa eu zakonodavstvom u sklopu pristupanja europskoj uniji.sad nek me neko ispravi ak griješim.
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks