AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Lokalni porezi i trošarine

Mutley

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Predaje prof. Tereza Rogić-Lugarić, postoji predrok (NE kolokvij) za one koji redovito dolaze na predavanja i potpisuju se! Ako netko nema čistu prvu godinu, može izaći na predrok, ali prof. čuva ocjenu samo do kraja akademske godine, tj. do 9 mj. i onda ju briše!

Što se tiče ispita, ima pismeni i usmeni, a literatura je:

1. Iz knjige "Financijsko pravo i financijska znanost", NN, Zagreb, 2008.g. poglavlja:

"Posebni porezi na promet", od 435.-443.str.;
"Imovinski porezi", od 446.-475.str.;
"Financijsko izravnanje", od 639-666.str.;

2. Zakon o financiranju jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave
4. Zakoni o posebnim porezima u RH
5. Prezentacije s predavanja o "Usklađivanju trošarina u EU"
 

outsidespace

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Šta je sa svim onim zakonima o posebnim porezima? Ima ih puno ako se ne varam?
Rekla je da ti zakoni trebaju, ali da je neke stvari dovoljno naučiti iz njenih prezentacija! U kolokviju će biti i problemski zadatak za čije rješavanje možemo koristiti te zakone!
 

hrabri

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Jel može netko zamoliti prof. da stavi prezentacije na internet ili da ih nekome pošalje na mail, jer ovog drugog ima previše! Hvala!
 

*AK*

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Kolega Mutley je naveo potrebnu literaturu, pa ću ja samo napisati koji zakoni o posebnim porezima trebaju:

1. Zakon o posebnom porezu na pivo
2. Zakon o posebnom porezu na bezalkoholna pića
3. Zakon o posebnom porezu na kavu
4. Zakon o posebnom porezu na alkohol
5. Zakon o posebnom porezu na naftne derivate
6. Zakon o posebnom porezu na luksuzne proizvode
7. Zakon o posebnim porezima na osobne automobile, ostala motorna vozila, plovila i zrakoplove
8. Zakon o posebnom porezu na duhanske proizvode
 

katy_-

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Šta mislite, jel dovoljno uciti samo iz njenih prezentacija? Mislim, prvo je rekla kako ćemo uciti samo iz njenih predavnja, a sad nam je dala literaturu!
 

katy_-

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Jel može netko staviti link za skidanje Zakona o financiranju jedinica lokalne i područne samouprave? Zahvaljujem!
 

Sun

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Ispit izgleda ovako:

U njezin kabinet u Ćirilometodskoj 4 na Gornjem gradu ulazi vas po dvoje i na list papira zapisujete pitanja. Ja problemski zadatak nisam imala, ali su neke kolege morali izračunati stopu prireza u Zagrebu! Mislim da je sličan ili identičan zadatak profesorica rješavala na predavanju, pa ako ste išli na predavanja i vježbe, vjerujem da to ne bi trebao biti problem! Kad riješite test, predate ga i izađete van, a prof. vas pozove unutra kad ispravi! Ako ste prošli pismeni, postavi vam još 1-2 pitanja i to je to ;)

Uglavnom, Tereza je ok, a sve zakone možete skinuti sa porezna uprava
 

*AK*

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Na predroku su 3 pitanja bila iz knjiga, a 4 vezana uz zakone:

1. Sustavi raspodjele poreznih ovlaštenja
2. Objasniti uvođenje posebnih poreza iz socijalnih razloga i zbog načela korisnosti
3. Navesti stopu za cigarete u EU
4. Porez na promet nekretnina - čiji je to porez, način utvrđivanja porezne osnovice, porezni obveznik itd.
5. Porez na kuće za odmor
6. Koja su 3 načina utvrđivanja trošarinske obveze?
7. Poseban porez na pivo - porezni obveznici, oslobođenja itd.
 

*AK*

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Molim Vas, koja pitanja postavlja na usmenom? Hvala!
Ja sam odgovarala za veću ocjenu i pitala me uglavnom samo zakone, možda zato što njih nisam dobro znala na pismenom! Uglavnom, pitala me da nabrojim gradske poreze, porez na potrošnju, porez na tvrtku ili naziv, prirez, horizontalnu smjernicu itd.
 

N A N S Y

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Šta profesorica najviše pita iz zakona o posebnim porezima? Jel pita detalje tipa: vrste nafte, vrste kave, kako i šta se od toga oporezuje itd.? Jel pita i zakon o financiranju lokalne i područne samouprave? I šta kad pita npr. porez na potrošnju, jel treba reći osnovne stvari ili ti ona postavi neko konkretno pitanje?!

I jel su pisemnom samo teorijska pitanja ili i problemski zadatak? Jel ima netko iskustva sa padom na tom ispitu? Hvala unaprijed na odgovoru!
 

Mutley

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Šta profesorica najviše pita iz zakona o posebnim porezima? Jel pita detalje tipa: vrste nafte, vrste kave, kako i šta se od toga oporezuje itd.? Jel pita i zakon o financiranju lokalne i područne samouprave? I šta kad pita npr. porez na potrošnju, jel treba reći osnovne stvari ili ti ona postavi neko konkretno pitanje?!

I jel su pisemnom samo teorijska pitanja ili i problemski zadatak? Jel ima netko iskustva sa padom na tom ispitu? Hvala unaprijed na odgovoru!
Iz svih posebnih zakona pita predmet oporezivanja, porezni subjekt, porezna oslobođenja, poreznu osnovicu, poreznu stopu i sl. Pita i zakon o financiranju, svakako!
 

N A N S Y

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Iz svih posebnih zakona pita predmet oporezivanja, porezni subjekt, porezna oslobođenja, poreznu osnovicu, poreznu stopu i sl. Pita i zakon o financiranju, svakako!
OK! Jel u pismenom postavi samo teorijska pitanja (općenito i iz zakona) ili imamo i problemski zadatak?
 

Mutley

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
OK! Jel u pismenom postavi samo teorijska pitanja (općenito i iz zakona) ili imamo i problemski zadatak?
Kad sam ja bio na pismenom bilo je nekoliko pitanja iz zakona (poseban porez na pivo, porez na kuće za odmor, porez na nasljedstva i darove), a ostalo je bila teorija iz njenih predavanja (bilo je nešto vezano za posebne poreze u EU kod naftnih derivata), a zadatak nismo imali! No rekla je bila da je zadatak uvijek neki slučaj iz prakse!
 

N A N S Y

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Kad sam bio na pismenom bilo je nekoliko pitanja iz zakona (poseban porez na pivo, porez na kuće za odmor, porez na nasljedstva i darove), a ostalo je bila teorija iz njenih predavanja (bilo je nešto vezano za posebne poreze u EU kod naftnih derivata), a zadatak nismo imali! No rekla je bila da je zadatak uvijek neki slučaj iz prakse!
Jel puno traži za prolaz? Jel princip znaš - ne znaš ili pomaže? Koliko treba riješiti pitanja na pismenom da te pusti na usmeni?!
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks