AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Lokalni porezi i trošarine

biny

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Jel mi može netko, molim Vas odg. na ovo pitanje: "3. Zakonska osnova trošarina u EU." ... hvala!
Jel možda odgovor na to pitanje rimski ugovor? Ako nije, molim nekoga da točno odgovori i hvala.

Vidim da ovdje nitko ne želi odgovoriti na pitanja. Ipak, postavit ću još jedno pitanje, možda tko odgovori. Kod porezne stope, odnosno osnovice za cigarete, što treba navesti za odgovor - jel 57% maloprodajne cijene najtraženijih cigareta, jel proporcionalni posebni porez 30 % od prodajne cijene? I, jel porez na luksuz, u biti, trošarina na luksuzne proizvode? Stvarno molim nekoga da mi odgovori.
 

laptopp

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Jel mi može netko, molim Vas odg. na ovo pitanje: "3. Zakonska osnova trošarina u EU." ... hvala!
horizontalna smjernica, strukturna smjernica i smjernice o stopama

Jel možda odgovor na to pitanje rimski ugovor? Ako nije, molim nekoga da točno odgovori i hvala.

Vidim da ovdje nitko ne želi odgovoriti na pitanja. Ipak, postavit ću još jedno pitanje, možda tko odgovori. Kod porezne stope, odnosno osnovice za cigarete, što treba navesti za odgovor - jel 57% maloprodajne cijene najtraženijih cigareta, jel proporcionalni posebni porez 30 % od prodajne cijene? I, jel porez na luksuz, u biti, trošarina na luksuzne proizvode? Stvarno molim nekoga da mi odgovori.
porezna osnovica duhana:
1) za cigarete 1000 kom cigareta dužine 9 cm bez usnika ili filtra i maloprodajna cijena cigareta
2)za duhan 1000 grama
3) za cigare komad
4)za cigarilose paketić od 20 kom

da,porez na luksuz je u biti trošarina na luksuzne proizvode
 

biny

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
horizontalna smjernica, strukturna smjernica i smjernice o stopama



porezna osnovica duhana:
1) za cigarete 1000 kom cigareta dužine 9 cm bez usnika ili filtra i maloprodajna cijena cigareta
2)za duhan 1000 grama
3) za cigare komad
4)za cigarilose paketić od 20 kom

da,porez na luksuz je u biti trošarina na luksuzne proizvode
puno ti hvala na odgovoru. znam da sam već dosadna s pitanjima, al koja je porezna stopa za cigarete - u skripti je navedeno 57% malopr.cijene najtraženijih cigareta
 

laptopp

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
puno ti hvala na odgovoru. znam da sam već dosadna s pitanjima, al koja je porezna stopa za cigarete - u skripti je navedeno 57% malopr.cijene najtraženijih cigareta
nisi dosadna,samo pitaj...zato forum i služi...
da, 57% maloprodajne cijene najtraženijih cigareta...
 

aRpoteNa

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Jel bio tko od Vas na predroku, kakva je pitanja postavljala na usmenom? i kakva imate iskustva kod nje na -ispitu-? Što voli najviše pitati i sl.
 

laptopp

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Jel bio tko od Vas na predroku, kakva je pitanja postavljala na usmenom? i kakva imate iskustva kod nje na -ispitu-? Što voli najviše pitati i sl.
profesorica je korektna kao i uvijek. postavim otprilike 5 pitanja. ovisi kako odgovaraš...ako ne znaš navodi te na odgovor ili ti pojasni pitanje...mene je pitala: horizontalni transferi,podjela imovinskih poreza,prirez,...kad pita neku od trošarina pita npr stopu (drugo ne moraš govoriti) ili por.obveznika...sve u svemu sve pohvale profesorici!!
 

biny

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Jel bi mogao netko možda ukratko objasniti razloge uvođenja trošarina? Barem po jednu natuknicu za svaki razlog.
 

johnny depp

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
1.soc.razlozi- nac.porezne pravednosti, osobe s nižom gosp.snagom ne bi trebale koristiti proizvode koji se posebno oporezuju, nego bi to kao trebali koristiti porez.obveznici s vecom gosp.snagom

2.nač.korisnosti- vezano uz naftne derivate, posebno oporezivanje motornih vozila, jer njime porez.obv. ostvaruje korist, pa je to naknada za iskoristavanje materijalne koristi

3.zdravstveni-vezano uz prekomjernu potrosnju proizvoda koji stetno djeluju-duhan alkohol-smanjiti potrosnju

4.ekoloski razlozi-oporezivanje proizvoda koji negativno utjecu na okolisi racionalnija pptrosnja ogranicenih resursa-naft.derivata, prirodnog plina...

5.ekonomski-smanjiti potrosnju proizvoda na domacem tržistu opcenito, da mi se otvorili uvjeti za povecanje izvoza

.6.financiranje lok.jedinica

7.izbjegavanje nepoželjnog ponasanja porez.obveznika
 

biny

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Težak je ovaj usmeni, barem su meni bila neka teža pitanja. Nijedno pitanje nisam imala vezano uz predmet oporezivanja, stope il nastanak obveze kod imovinskih poreza niti kod trošarina, a takvim pitanjima sam se nadala na usmenom. Pitala me zašto su trošarine neelastičan porez, koji premet se oporezuje i trošarinama i imovinskim porezom, gdje se mora čuvati, držati roba koja se oporezuje trošarinama i čime mora roba biti praćena, obilježja trošarina. I još je bio pismeni zadatak - izračunaj iznos prireza za mjesečno primanje od 10.000 kn. Zeznut je usmeni. Sretno svima!
 

outsidespace

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
evo pitanja koja je mene pitala tada
1.navedi lokalne poreze?
2.o cemu ovisi oporezivanje nasljedstva i darova u rh?
3.suspenzivni dogovor,tj kako su uredjene trosarine u eu?
4.objektivno nacelo kod poreza na promet nekretnina?
prosao ispit,zadnje pitanje nisam bas znao na sto je mislila , svima puno srece na iducim rokovima
 

so_good

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
dojmovi s današnjeg roka?!
ispit je trebao počet u 14:00..tek oko pola 5-5 smo došli na red.. pa dok nas se je ispitala pola 6.:angry:..svi smo prošli..prvo smo imali 2 zadatka poslije usmeni
zadaci:1. izračunat prirez,
2.osoba nasljeđuje:motorno vozilo-100 000,00kn i plovilo-30 000,00 kn. kolika je porezna obveza i kome pripada porez(porezna obv.je samo 5%od 100 000,00 jer je vrij.plovila manja od 50000,00svaki se gleda posebno, pripada županiji)
3. osoba ima kuću za odmor 100 m2.
jedna općina ima najnižu stopu poreza a druga najvišu. koliko bi osoba platila poreza u jednoj a koliko u drugoj.
4. mješoviti sustavi
5. zašto se porez na nekretnine naziva zajednički

poslije je pitala pitanja koja se vrte na forumu...al učite po knjizi iz skripte samo dijelove o EU
 

**Anđa*

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
evo pitanja s današnjeg roka:

Pismeni:
1. navedi porezne prihode lokalnih jedinica
2. objasni na primjeru RH mješoviti sustav
3. 3 načina utvrđivanja trošarinske obveze

Usmeno ispituje po tim pitanjima, vrlo malo odskače od zadanih pitanja.. Ugl, super je profesorica i uz malo više truda prolazite ovaj ispit! :)

Sretno svima!
 

frend

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Literetura je:


LOKALNI POREZI:


1. Iz knjige "Financijsko pravo i financijska znanost", NN, Zagreb, 2008.g. poglavlja:

"Imovinski porezi", od 446.-475.str.;
"Financijsko izravnanje", od 639-666.str.;


2.Iz knjige "Hrvatski fiskalni sustav" Iz 2010 g. poglavlje:

"Proračuni jedinica lokalne samouprave" od 404-434.str.


Međunarodni ugovori i zakoni:

Europska povelja o lokalnoj samoupravi,
Zakon o financiranju jedinica lokalne i područne samouprave,
Zakon o porezu na promet nekretnina.


TROŠARINE:


"Financijsko pravo i financijska znanost", NN, Zagreb, 2008.g.,poglavlje:

"Posebni porezi na promet", od 435.-443.str.;
Zakoni (bez pravilnika) o trošarinama i posebnim porezima na promet.

To je sve od literature što je profa dala,kolokvija nema ali će biti predrok vjerojatno krajem 5 mj.,uvjet za izaći je biti na oko 70% predavanja.
 

masa

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
a jel predrok pismeni il usmeni?
a kakav je ispit?
i jel ima kakvih zadataka tu?
hvala
 

meriane

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
a jel predrok pismeni il usmeni?
a kakav je ispit?
i jel ima kakvih zadataka tu?
hvala
imas predrok je predzadnji tjedan u 5 mjesecu,pismeni i usmeni je,imas 10 pitanja ali je bed jer cuva ocjenu samo do ljetnih rokova znaci do 6 mjeseca tak nesto
 

flor

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
14.4 ispitni rok

na pismenom nas je bilo 6...pa je postavila dvije grupe po 3 pitanja:
jedna grupa je morala
- izracunat prirez na dohodak od 15 000kn,
-druga dva su bila teorijska ne mogu se sjetit
druga grupa:
-mejsoviti sustav financijskih ovlasti
-nacelo korisnosti
-objasniti tarife na nasljedstvo i darove

ovisno kako dobro uradis pismeni te ispituje na usmenom,ak si dobro uradio postavi pitanje il dva,npr mene je samo pitala o poreznu na nekretnine,ak je si na prijelazu pita malo vise...sve u svemu nije losa ..inzistirala je da znamo na kojoj pravnoj osnovi pociva uskladivanje trosarina u EU,govorili smo Rimski ugovor,Bjela knjiga,smjernice i da ima komislija za uskladivanje trosarina u EU...al nije bilo tocno pa pogledajte taj odg.

proslo nas je 3
 

Marinica

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
može li mi netko reći koliko je otprilike potrebno da bi se spremio ovaj ispit? iz čega je najbolje učiti? hvala unaprijed!
 

**Anđa*

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
može li mi netko reći koliko je otprilike potrebno da bi se spremio ovaj ispit? iz čega je najbolje učiti? hvala unaprijed!
Ja sam učila po skripti iz skriptarnice s tim da zadatke nisam ni pogledala (nit ih je pitala na usmenom). Doduše, nisam se pretrgala s učenjem. Više sam onako letimično prošla i naučila samo ono što sam mislila da je bitno tako da sam relativno brzo bila bi gotova s učenjem .
Svi smo prošli, ona je stvarno super. Mislim da ruši jedino ako baš ništa ne zucneš. Tako da ne moraš brinuti, skripta ti je sasvim dovoljna.! barem ja tako mislim.. :D
 

MalaMare

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
jel zna netko koje posebne poreze na promet moramo znati? sve ili je profa možda rekla samo neke? jer na predavanju nismo ništa od toga prošli. i jel će u ispitu biti i neki zadaci ili samo teorija? hvala
 

flor

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
sve:
-pivo
-bezalkoholna pića
-kavu
-alkohol
-naftne derivate
-luksuzne proizvode
-osobne automobile, ostala motorna vozila, plovila i zrakoplove
-duhanske proizvode
al samo ono osnovno iz njih (porezni obveznik,porezna osnovica...)...ovisi od ispita do ispita da li ce bit zadaci...najcesci zadatak bude da se izracuna prirez na neki iznos place...budu 3-4 pitanja ako ides bas na ispit,zatim ak to bude dobro pita par pitanja kakva i koliko isto ovisi kako si dobro uradio taj pismeni dio,zna pitat samo jedno pitanje tek toliko...kad smo mi odg.neki su dobili samo pitanja iz teorije a neki i zadatke i teoriju...
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks