AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Konzularno pravo

suzaaa

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Prvi rok u 6. mj. Profesorica je zakon, mislim da nitko nije pao, ja sam dobila 5. Traži iz knjige, ali to gradivo nije teško pa preporučam da se pročita. Ova skripta od 13 stranica je dovoljna za prolaz ali puno toga u njoj fali i ima nekih greškica, ali profesorica je toliko blaga da vam neće zamjerit... Pita po tri pitanja - opći dio (to je ono s izvorima, subjektima), diplomatsko i konzularno (o uspostavljanju, dužnostima, funkcijama, ovlastima..), konzularne funkcije
Pitanja:
1. Dualizam kod međunarodnog prava (to su one dvije teorije usporedbe međunarodnog i unutarnjeg prava)
2. Subjekti međunarodnog prava i posebno održavi (načini nastanka, orginarno, derivativno)
3. Počasni konzularni dužnosnik
4. Imuniteti i privilegije diplomata - posebno o kaznenom i razlika kod konzula (diplomati imaju apsolutni imunitet, konzuli nemaju jer ih se može teretiti ako počine kazneno djelo za koje je propisana kazna duža od 5 godina)
Druge je pitala: vize i kako vrijedi u hr od kad smo ušli u eu, privremeni otpravnik poslova (postavi to pitanje ali kaže njegov latinski naziv pa to ljudi obično ne znaju a lagano je..), postupci konzula u vezi sa ostavinom i u slučaju smrti osobe, kako se dijele konzularne funkcije, nepovredilost prostorija i kad mogu ući u diplomatsko a kad u konzularno (nisam skroz sigurna koji je potpun odgovor na ovo pa nek me ispravi netko tko bolje zna - u diplomatsko ne mogu nikad, pa ni u vrijeme rata i prekida diplomatskih odnosa-osobito onda ne!, u slučaju požara, poplave mogu ući jedino ako im to dopusti šef. Konzularno mogu uz dopuštenje šefa)
[DOUBLEPOST=1496997177,1496996135][/DOUBLEPOST]Prvi rok u 6. mj. Profesorica je zakon, mislim da nitko nije pao, ja sam dobila 5. Traži iz knjige, ali to gradivo nije teško pa preporučam da se pročita. Ova skripta od 13 stranica je dovoljna za prolaz ali puno toga u njoj fali i ima nekih greškica, ali profesorica je toliko blaga da vam neće zamjerit... Pita po tri pitanja - opći dio (to je ono s izvorima, subjektima), diplomatsko i konzularno (o uspostavljanju, dužnostima, funkcijama, ovlastima..), konzularne funkcije
Pitanja:
1. Dualizam kod međunarodnog prava (to su one dvije teorije usporedbe međunarodnog i unutarnjeg prava)
2. Subjekti međunarodnog prava i posebno održavi (načini nastanka, orginarno, derivativno)
3. Počasni konzularni dužnosnik
4. Imuniteti i privilegije diplomata - posebno o kaznenom i razlika kod konzula (diplomati imaju apsolutni imunitet, konzuli nemaju jer ih se može teretiti ako počine kazneno djelo za koje je propisana kazna duža od 5 godina)
Druge je pitala: vize i kako vrijedi u hr od kad smo ušli u eu, privremeni otpravnik poslova (postavi to pitanje ali kaže njegov latinski naziv pa to ljudi obično ne znaju a lagano je..), postupci konzula u vezi sa ostavinom i u slučaju smrti osobe, kako se dijele konzularne funkcije, nepovredilost prostorija i kad mogu ući u diplomatsko a kad u konzularno (nisam skroz sigurna koji je potpun odgovor na ovo pa nek me ispravi netko tko bolje zna - u diplomatsko ne mogu nikad, pa ni u vrijeme rata i prekida diplomatskih odnosa-osobito onda ne!, u slučaju požara, poplave mogu ući jedino ako im to dopusti šef. Konzularno mogu uz dopuštenje šefa)
[DOUBLEPOST=1496997249][/DOUBLEPOST]
Kolege moze mala pomoc- prestanak drzave + koje su države prestale raspadom?
[DOUBLEPOST=1495295294,1495295202][/DOUBLEPOST]Kolege moze mala pomoc- prestanak drzave + koje su države prestale raspadom?
Jugoslavia, SSSR
 

gia jordan

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Da li je tko pao zadnji put?
[DOUBLEPOST=1497898664,1497898566][/DOUBLEPOST]Da li je tko pao zadnji put?
[DOUBLEPOST=1497980522][/DOUBLEPOST]Evo da javim kako je prosao ovaj rok, profesorica je superrr, divna i krasna. Nasa grupa ( po troje) svi su prosli, ocjene su 4, 4,3. Stvarno je dovoljna skripta ona od 13 str. Ali potrebno je nadopuniti onaj prvi dio iz knjige, ono medunarodni izvori, medinarodni subjekti i to, to nije dovoljno objasnjeno u skripti. Sve ostalo je pitala iz skripte, pita po tri pitanja svakog naizmjence. Uzasno dugo smo odg jer ona o svakom pitanju prica i objasnjava. Imam dojam da se ne moze past ovaj predmet, znaci bas bas ucenja 2 dana po skripti od 13 str. Sretno
 

LinaZG

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
imam isti problem kao i kolege koji su pisali prije mene.
u zadnjih 15ak postova se spominju prezentacije koje su dobre za učenje/ponavljanje. Gdje se točno nalaze te prezentacije?
 

marta12345

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Ide li netko na ovaj rok 4.9.? I pise li mu na studomatu da je usmeni 11.9.? :O
[DOUBLEPOST=1504253054,1504252994][/DOUBLEPOST]Ide li netko na ovaj rok 4.9.? I pise li mu na studomatu da je usmeni 11.9.? :O
 

Claudia

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Jel' bi još uvijek bilo dovoljno učiti po skripti + prezentacije ili je potreba i knjiga? I da li je literatura (ako netko zna) ostala ista? Čini se onako podosta kako je napisano na str. faksa.
 
Posljednje uređivanje:

Zeljaa

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Neka od pitanja koja se sjecam:
Izvori medjunarodnog prava
Medjunarodni ugovori
Pomocni izvori medj.prava
Pojedinac kao subjekt
Drzava,nastanak i prestanak
Nepovredivost prostorija
Diplomatsko osoblje
Diplomatska valiza
Konzularne funkcije
Medjunadnodnopravna pomoc
Pocasni konzul
Drzavljanstvo, prirodjenje
Uzdrzavanje
Vize

Znaci prof pita svakog po 3 pitanja, prvo iz medjunarnog prava opcenito (knjiga andrassy), drugo iz diplomatskog i trece iz konzularnog prava. Jucer je pitala dosta toga izvan skripte, treba imati srece sa pitanjima ali mislim da nikog nije rusila.
Ovaj prvi dio svakako nauciti iz knjige jer nema u skripti. Sretno :)
 

Darijana

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Osvrt na ispit : prof predobra, mislim da se ovaj ispit ne može pasti, pitanja kojih se sjecam obicaji kao izvor međunarodnog prava, drzava, vize, konzularne funkcije, članovi diplomatskog predstavništva, državljanstvo, imuniteti i privilegije diplomatskog predstavništva..prvi dio o međunarodnom pravu poželjno učiti po knjizi ali nije presudno odnosno nece znaciti pad ako se ne bude super znalo...i za kraj jako darezljiva na ocjenama ☺☺
 

manuelicaa

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Današnji usmeni. Ja na opuštenijem usmenom nisam bila, tako dobra ženska, pitanja standard, skripta dovoljna, prvi dio iz knjige učite, nije objašnjen u skripti. Znači 5 bez pol muke, 2 dana učenja.
 

micmic

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Pozz. Da podijelim dojmove s jučerašnjeg ispita. Profesorica je stvarno super, bile smo 3 cure na ispitu i sve smo prošle. Mislim da su ocjene bile 3,3 i 4.
Pitanja su bila: izvori međunarodnog prava, država, priznanje države, subjekti međunarodnog prava, i malo više o međunarodnim organima. Šefovi dipl. predtavništva, Bečki kodeks o rangu dipl. predstavnika, međunarodna pravna pomoć, počasni konzul, državljanstvo. Iz svakog područja po jedno pitanje. Moj savjet učite po njezinim prezentacijama i dopunite ih knjigom, a posebice prvi dio međunarodno pravo. Postavlja pitanja izvan skripte, nije teško gradivo i stvarno 3-4 dana učenja je dovoljno.
 

pilotlin

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Pitanja s usmenog danas: subjekti međunarodnog prava (defincija, nabrojiti koji su te koji su elementi bitni za nastanak države), koji su razredi šefova diplomatskog predstavništva, što propisuje Bečki pravilnik i rangu diplomatskih predstavnika i tko je doajen diplomatskog zbora u RH - papinski nuncij), kako se dijele konzularne funkcije i koje su upravne funkcije (samo nabrojiti) :)
 

sufi

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
jel bio danas netko na konzularnom? Ako može napisati pitanja i osvrt kratko kako je bilo, da li je bilo puno ljudi, prolaznost..hvala puno!
 

SgtCyberX

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Rok 8.4.2019.

Neka od pitanja su bila vize ( da bi Hrv. odlučila o svom viznom režimu i sklopila međunarodni ugovor o viznom režimu između dvaju ili više zemalja može li ona to učiniti samostalno ? NE, o tome zajednički odlučuje s EU. Sve članice EU su prilikom ulaska ispunile ugovor u kojem su dogovorile da vizni režim uređuju zajednički) ,međunarodnopravni subjekti,diplomatski predstavnici,konzularne funkcije,počasni konzul,međunarodno pravo što je, zašto su ustanici i oslobodilački pokreti subjekti međ.prava - zato što se želi postići da i oni odgovaraju po međunarodnom pravu ( u slučaju rata da odgovaraju po ratnom pravu itd... iako nisu formalno subjekti međunarodnog prava odnosno nisu priznati od strane drugih država) , što je država, uvjeti za nastanak iste , putne isprave, diplomatska pošta, imuniteti i privilegije dipl.predstavnika, imunitet sudbenosti, itd..

Prolazak je zagarantiran, prođite skriptu i sigurni ste, ali ako želite veću ocjenu bila bi dobra knjiga. Jako je zanimljiva i čitljiva pa koga zanima eto.
GL
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks