AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Javne politike u Hrvatskoj

RinaKne

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Ovako su otprilike išla pitanja ili bar odgovori :)

1. Implementacija politike regionalnog razvoja i politike visokog obrazovanja - odgovor: znacajke same politike
2. Koja je odgovornost kod ministra koji ne sluša koaliciju nego se drzi pravilnika - pravna odgovornost
3. Koji se proces provodi 2000. godine kod europeizacije javne politike - bolonjski
4. Evaluacija (nez tocno primjer, al na zaokruzivanje je bilo) - validacija
5. Transferi javnih politika - ucenje
6. Kome odgovara zubar u privatnoj ordinacija u potrošačkoj vrsti odgovornosti (ono po Adleru) - pacijentima
7. Onda nešto vezano uz implementaciju, odnosno dvosmislenost (kad ne postoje konflikti, al je dvosmislenost visoka) - onda implementacija ovisi o kontekstu
8. se ne mogu sjetit
9. odgovor Izlazni cimbenici (nešto uz menadžere i NJM)
10. odgovor Glas (nemaju opciju izlaska)
11. odgovor Slojevi (nešto kao jedna razina osmisli politiku, druga doda još nešto svoje pa kao to je vertikalna javna uprava ili slovjevi)
12. odgovor Sumativna evaluacija (ona koja se provodi na kraju)
13. odgovor Bottom up ili odozdo prema gore ili obrnuto kartiranje
14. odgovor 10 godina (prema Sabatieru, koliko mora proći)

Predmet nije težak, samo je jako bitno dolaziti na predavanja jer su ona ključ svega!
I napravite podnesak tijekom godine jer na kraju može značiti puno taj 1 bod i donijeti višu ocjenu (tak je meni :D). I to je to :)
 

ČOKOLADA1

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
ODGOVORI S 2. KOLOKVIJA ; IZVANREDNI
1.ŠIRI MAKRO- OKOLIŠNI ČIMBENICI
2.POLITIČKA ODGOVORNOST
3.NASLJEĐE ZAPOČETOG PUTA
4.LISABONSKI UGOVOR
5.ODVJETNIČKA KOMORA
6.VERIFIKACIJA
7.JEDNOSTAVNA ADMINISTRATIVNA PROVEDBA
8.UČENJE JAVNIH POLITIKA
9.DISKRECIJA
10.IZLAZ
11.BOTTUM UP
12.10 GODINA
13.PRAVNI OBLIK
14,FORMATIVNA
15.MEDITERANSKI SINDROM
 

MartinaJ

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Joj ta pitanja ne zapamti baš nitko, pa ni ja :( Za položit ovaj predmet treba imati puno sreće :)
 

lock

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Zanima me da li vam se prof. javio putem maila u svezi kolokvija i literature, kako je rekao na predavanju prošli tjedan?
 

martinatt

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Da li netko od kolega koji su bili na predavanju od izvanrednih ima zapisana pitanja koje je profesor rekao da bi mogla biti na kolokviju? :)
 

Afrodita

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Profesor je rekao da redovni pisu prijepodne.

Pitanja koja ce bit na kolokviju: faze javne politike, trenutak kada pocinje javna politika, nacini dolaska na dnevni red, javno upravljanje, politike i mehanizmi europeizacije, tipologija javih politika (to ce sigurno bit)- to ce davati primjere, zatim ono problem, rjesenja, politika- isto ce bit primjeri, inkrementalizam, zatim nodalnost, ovlasti, bogatstvo, organizacija, 3 skupine- cilj, teritorij, sadrzaj, tipologija instrumenata.
 

anamarija5

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
neka od pitanja/odgovora sa jučerašnjeg kolokvija (od redovnih i izvanrednih) koja se mogu sjetiti...
u kojoj fazi sudjeluje najmanje aktera - odlučivanje, ako je najviše onda je dnevni red
zdravstvena politika po petek je kakva - po sadržaju, mislim da su redovni imali neku gdje je odg po ciljanim skupinama
javna kampanja pa što je po hoodu - nodalnost
što nije dio javne pol - ne stavljanje na dnevni red odljev liječnika tako nešto
ako stranka izgubi izbore jer je loše privatizirala nešto u kojem smislu gledamo tu politiku - kao politics, polity ili policy, odg je politics
imamo problem nezaposlenosti pa imamo stručno osposobljavanje pa da li je to problem, politika ili javna politika - odg je javna pol
neko pitanje gdje je odg bio governance
kad rh koristi fondove od eu što je to - pozitivna integracija
bilo je pitanje ful dugačko gdje se spominje poz.integracija rh i eu a trebalo je napisati usklađenost ili harmonizacija
pitanje isto jako zbunjujuće kad sudjeluje hrpa aktera nešto, uglavnom odgovor za napisati je bio ideje ili zamisli
ne mogu se sjetiti primjera ali trebalo je napisati odgovore - inkrementalizam, policy poduzetnik, gubitnici i dobitnici, prozor prilika
pitanje nešto sa konherentnosti politika, nisam znala odg
po helen wallace politika neka - odg je bio distributivna
ako se dobro sjećam bilo je i nešto sa trž.natjecanjem gdje treba prepoznati hijerahiju
građani ili tako nešto su - izvanjski utjecaj
kod kritične točke uz prethodni uvjet koja je zadnja faza - nasljeđe započetog puta je odg
kod inkrementalizma neki problemi pa nabrojati barem dva, rekao je da puno toga priznaje, ja sam napisala cilj i svrha, ne znam jel to točno

to je to, ne mogu se stvarno više sjetiti..na zaokruživanje je još ok ali tamo gdje treba napisati odgovor je malo teže i zapamtiti i odgovoriti jer on da primjer pa napiše i po 3 retka texta i to malo zbunjujuće možda da ja na dva pitanja nisam mogla uopće skužiti ni približno koji se odgovor od mene traži...
[DOUBLEPOST=1493112795,1493102506][/DOUBLEPOST]drugi kolokvij je 24.5. u 18h, G10, dvorana 9
 

Isa

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Kolokvij 24.4. redovni, odgovori:
1. Ne stavljanje na dnevni red
2. Odlučivanje
3. PPozitivni interes
5. Organizacije
6. Javne politike
7. Naslijeđe započetog puta
8.Izvanjski
9. Dnevni red
10. Dobitnici i gubitnici
11. Inkrementaliza
12. Policy poduzetnik
13.Prozor prilike
14. Negativna
15. Distributivna
Izvanredni su imali teža pitanja odnosno primjere-pitanja, nakon što se dvorana ispraznila ubrzo nakon što je ispit počeo(znali-ne znali) nitko vani nije znao pitanje- primjere a onda je teško bilo oko odgovora svi smo nešto natucali kao: kako si odgovorio na ono zadnje ili ono na zaokruživanje na prvoj strani:mad:sada mi je i jasno zašto nema konkretnih pitanja-primjera na forumu. Iskreno, ispit nije težak (meni dosadan malo)samo nije koncepcija pitanje odgovor na koju smo navikli, da mogu pomoći s izvanrednim pitanjima koji su bili popodne bi ali ovako jedino što sam zapamtila je bio primjer: kanta za smeće i tko fali ili tako nešto(trebalo dodati)... sretno svima:)
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks