AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Ekonomija javnog sektora

grofica

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
molim vas da mi netko objasni na primjeru (iz predavanja profesorice mi nista nije jasno, cak niti na netu nisam pronasla odgovore):
input-output analizu
CE analizu
CB analizu

Takoder u predavanjima ne mogu naci sljedeca pitanja:
usporedba naseg i njemackog zakonodavsktva
razlika izmedu drzave blagostanja i nevidljive ruke trzista
izvori neucinkovitosti u javnom sektoru
bolnica kao privatno i javno dobro, objasni na primjeru
eksternalije???


Znam da imam mnogo pitanja, ali molim za pomoc, zaista ne mogu pronaci odgovore..
Unaprijed hvala!
 

neozbiljna

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
molim vas da mi netko objasni na primjeru (iz predavanja profesorice mi nista nije jasno, cak niti na netu nisam pronasla odgovore):
input-output analizu
CE analizu
CB analizu

Takoder u predavanjima ne mogu naci sljedeca pitanja:
usporedba naseg i njemackog zakonodavsktva
razlika izmedu drzave blagostanja i nevidljive ruke trzista
izvori neucinkovitosti u javnom sektoru
bolnica kao privatno i javno dobro, objasni na primjeru
eksternalije???


Znam da imam mnogo pitanja, ali molim za pomoc, zaista ne mogu pronaci odgovore..
Unaprijed hvala!
ove 3 analize imaš objašnjene u skripti koju je dala na zadnjem predavanju, na 22 i 23 stranici..

izvori neučinkovitosti su na 30 stranici,.

a bolnica kao privatno i javno dobro. objasniš svoje mišljenje.. tipa.
bolnica je javno dobro jer se koristi šire među cjelokupnom zajednicom, i ona se osniva neovisno dali je pojedinci žele ili ne žele koristiti. ona je dostupna svima pod jednakim uvjetima, njeno korištenje je besplatno.
a bolnica kao privatno dobro. postoji mogućnost isključenja onih koji nisu spremni platiti cijenu tog privatnog dobra.. bolnica kao privatno dobro ima puno svojih prednosti. imaš bolji tretman, osoblje je ljubaznije, ne moraš čekati dugo da dođeš na red, dobivaš bolji tretman, ali nedostatak je to što to moraš platiti. nije dostupno svima nego ograničenom krugu ljudi.

Eksternalije (engl. externalities, njem. Externalitäten) su dodatni ili vanjski učinci; pojam koji potječe od A. C. Pigoua i G. B. Shawa, ali je u češćoj upotrebi tek od 1960-ih godina. Riječ je o učincima privatne aktivnosti na tržištu ili državnog djelovanja na treće osobe, susjedstvo ili jednostavno o prelijevanju.
Primjer je vanjski, dodatni trošak ili šteta što je izaziva dim iz tvornice ili od lokomotive na okolicu, ljude, odjeću itd. za koji oštećeni ne mogu tražiti odštetu od vlasnika tvornice ili željeznice. Primjer vanjskih, dodatnih koristi je izgradnja nove robne kuće ili auto-ceste koja koristi ljudima što žive u blizini više nego onima koji su udaljeniji, iako i jedni i drugi plaćaju iste cijene u robnoj kući i jednake cestarine.
 

grofica

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
ove 3 analize imaš objašnjene u skripti koju je dala na zadnjem predavanju, na 22 i 23 stranici..

izvori neučinkovitosti su na 30 stranici,.

a bolnica kao privatno i javno dobro. objasniš svoje mišljenje.. tipa.
bolnica je javno dobro jer se koristi šire među cjelokupnom zajednicom, i ona se osniva neovisno dali je pojedinci žele ili ne žele koristiti. ona je dostupna svima pod jednakim uvjetima, njeno korištenje je besplatno.
a bolnica kao privatno dobro. postoji mogućnost isključenja onih koji nisu spremni platiti cijenu tog privatnog dobra.. bolnica kao privatno dobro ima puno svojih prednosti. imaš bolji tretman, osoblje je ljubaznije, ne moraš čekati dugo da dođeš na red, dobivaš bolji tretman, ali nedostatak je to što to moraš platiti. nije dostupno svima nego ograničenom krugu ljudi.

Eksternalije (engl. externalities, njem. Externalitäten) su dodatni ili vanjski učinci; pojam koji potječe od A. C. Pigoua i G. B. Shawa, ali je u češćoj upotrebi tek od 1960-ih godina. Riječ je o učincima privatne aktivnosti na tržištu ili državnog djelovanja na treće osobe, susjedstvo ili jednostavno o prelijevanju.
Primjer je vanjski, dodatni trošak ili šteta što je izaziva dim iz tvornice ili od lokomotive na okolicu, ljude, odjeću itd. za koji oštećeni ne mogu tražiti odštetu od vlasnika tvornice ili željeznice. Primjer vanjskih, dodatnih koristi je izgradnja nove robne kuće ili auto-ceste koja koristi ljudima što žive u blizini više nego onima koji su udaljeniji, iako i jedni i drugi plaćaju iste cijene u robnoj kući i jednake cestarine.
Draga Neozbiljna,

hvala ti na detaljnim odgovorima.

Kako sam izvanredni student, nisam pohadala predavanja te nemam skriptu profesorice, stoga bi te molila da mi kazes gdje mogu nabavit skriptu ili da mi napises odgovore.

Unaprijed hvala i lijep pozdrav!

ispit je 21.02.2012.
16:00 sati
LJ.F. Vukotinovića 2

sretno svima!
 

neozbiljna

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
METODE OCIJENE EFIKASNOSTI PROJEKATA JAVNOG SEKTORA- cost- benefit analiza, cost-effectivnes analiza, analiza višestrukih kriterija, analiza rizika i input-otuput analiza.

input-output analiza- metoda procijene utjecaja razvojnih politika ili gospodarskih aktivnosti na promjene u okruženju, prve analize koriste se 1970 g. kao analitičke podloge za donošenje odluka o mjerama razvojnih politika.

CE analiza- ekonomska analitička metoda za utvrđivanje koji od predloženih programa uz najmanje moguće troškove osigurava ostvarivanje unaprijed utvrđenih ciljeva. koristi se najčešće kada je rezultat nekog političkog procesa odluka da se postignu određene koristi uz jedini kriterij da se postigne uz što manje troškova. ne ulazi se u ispravnost i opravdanost prethodno postavljenog cilja.

CB analiza- ekonomska analitička metoda koja se koristi za procjenu utjecaja projekta na povećanje općedruštvenog blagostanja. Metoda uspoređivanja sadašnje vrijednosti svih očekivanih troškova i koristi nekog projetka, radi procjene opravdanosti ulaganja u njegovu realizaciju,.
u hrvatskoj. vrednovanje učinaka razvojnih projetaka prijavljenih za sredstva predpristupnih fondova eu na okoliš i socio. ekonomski razvoj u cjelini.

na predavanju smo radili na primjeru autoceste Split- Dubrovnik, te smo morali po fazama izračunati omjer troškova i koristi i dali bi se ta autocesta isplatila.
faze cb analize: definiranje projekta, idnetificiranje utjecaja, izbor ekonomski relevantnih utjcacaja, fizičko kvantificiranje relevantnih utjecaja, monetarno vrednovanje relevantnih učinaka, deiskontiranje tokova troškova i koristi, metoda neto sadašnje vrijednosti i cost.benefit omjer.
(s time da je nama to profesorica bila pojednostavila)

usporedba naseg i njemackog zakonodavsktva - hrvatsko zdravstvo- hrv , prema broju bolničkih postelja i broju liječnika je na razini razvijenijih europskih zemalja.
očekuje reformu zdravstva koja uključuje novi sustav doprinosa kojim bi se rasteretilo gospodarstvo.(10 posto umjesto 18 posto iz plaće, dio iz proračuna za ugrožene skupine, dio iz dodatnog zdrastvenog osiguranja.)
- hr zdravstvo ima jedan izvor financiranja. 3 milijuna osiguranika ne plaća doprinose,. i još izvuci iz ovog članka- http://metro-portal.hr/hrvatsko-zdravstvo-je-preskupo/24061

njemačka- bolesni imaju puno bolje uvjete. naknada troškova boravka u toplicama, konzultacije jednom u 3 mjeseca , financiranje osigurano pute poreza koje snose poslodavci i radnici, dolazak u bolnicu uvjetovan je uputnicom od liječnika što sprječava prekomjernost posjeta liječnicima i bolnicama, dvostruko plaćanje. putem poreza i nekonvencionalnih taksi i troškova lijekova.
Kako bi se kompenzirala povećana potrošnja u zdravstvenom sustavu 2005. uveden je dodatni porez na duhan u iznosu od 1 euro po kutiji cigareta, i povećavat će se svake godine za 1 euro, te je 2010, iznosio 3 eura po kutiji,. i to je namijenjeno zdravstvu.

razlika izmedu drzave blagostanja i nevidljive ruke trzista- neznam , to ću malo googlat :)

izvori neucinkovitosti u javnom sektoru- 1. organizacijski poticaji. (malo poticaja za maksimiziranje profita)
2. ljudski resursi(stroga pravila za ulazak u drž. službu, odlazak najkvalitetnijih zbog boljih uvjeta)
3. ograničena nabava (složene procedure, ne motivirajuće za poduzetnike)
4. ograničenja proračuna ( institucije ne dobivaju dovoljno novca da zadovolje svoje potrebe prema svojim aktivnostima)
5. birokratske procedure- moć i prestiž drž. službenika, zadovoljenje osobnih interesa na račun učinkovitosti i javnog interesa.

SKRIPTa KRUŽI OD RUKE DO RUKE jer nam je profa dala jedan primjerak pa smo kopirali .. :/
 

Nirvana

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
za informaciju svima, skripta koju je profesorica dala nije ništa drugo nego prezentacije koje imate u skriptarnici na ovom forumu - provjereno
u skripti je samo jedna stranica više
 

marxmaja

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
a vjerojatno radi one gluposti s provjerom indeksa jesi li uplatila sve rate. ja ti predlažem da odeš prije ispita u referadu.
ma prijavila sam dan prije prijave i rekla mi je ženska da može... poslala sam mail prof. i nemogu odgovarat ak nisam na popisu.. jel me mogu naknadno stavit?
 

Afrodita

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
ma prijavila sam dan prije prijave i rekla mi je ženska da može... poslala sam mail prof. i nemogu odgovarat ak nisam na popisu.. jel me mogu naknadno stavit?
Nema to veze što si prijavila dan prije. I trebala si prvo referadu zvat, profesor nema veze s time. Prijavila si i imaš pravo izaći, nazovi sutra referenticu koja je zadužena za taj ispit, ovdje imaš koja je za koje ispite:
http://veleuciliste.pravo.hr/veleuci...sporeda_ispita
Ili će te naknadno staviti na popis ili ćeš morati ići prije ispita u referadu.
 

marxmaja

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
danas nas je bilo troje, svi prošli. prvo pitanje si sam odabereš, ja sam rekla kaj su javni prihodi i rashodi i koji su. pitala me onda definiciju ekonomije javnog sektora i zadnje da joj kažem koji se prvi ekonomist bavio odnosom ekonomije i države i kak se zove teorija koju je zastupao. nit 5 min odgovaranja, žig je lupila čim sam sjela i dala 4 na kraju. skroz je ugodna od samog ulaska u prostoriju tak da... eto da su bar svi takvi :D
 

martina_sk

Administrator
u utorak nas je bilo četvero, svi smo prošli. pitanja je bilo jako malo - ekonomija javnog sektora, javna dobra. ja sam odgovorila na ta dva treorijska pitanja ukratko a kolega je pričao više ovako svoje mišljenje što bi napravio da je ekonomist javnog sektora sad u vrijeme krize i oboje smo dobili 3. i još jedna kolegica što je ostala iza nas je dobila 3 i nije ju pitala ništa konkretno. a kolegica što je išla na predavanja je isto samo malo pričala što su radili na predavanju i svoje mišljenje i dobila je 5. mislim da oni što ne idu na predavanja ne mogu dobiti višu ocijenu, a da oni što idu na predavanja dobiju 4 ili 5 i to neovisno o znanju već tako kako se profesorici svidite. tako su mi rekle kolegice koje su išle na predavanja.
sve u svemu, jako lagan predmet i ispit, i ta skripta je previše. ako vas zanima samo prolaz nemate se što brinuti. sretno! :)
 

vina

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
danas je osim mene bio još jedan dečko, no on je došao prije mene pa ne znam što je njeg pitala. meni je rekla da kažem što najbolje znam, to je bila- nevidljiva ruka tržišta :) onda me je pitala što ja mislim da li je to provedivo danas i dala mi 4. profesorica je awesome :)
 

Tincincila

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
bok! jel netko moze podijeliti kako je bilo na današnjem ispitu, kako je profesorica ispitivala, itd..hvala!
 

koni

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Jučer na ispitu bilo nas je 7.Ja sam bila u prvoj grupi i svi smo prošli.Pitanja neoklasična teorija, Adam Smith, što je EJS, metode( cb, ce...) i malo je tražila naše mišljenje u vezi Milanovićeve odluke o snižavanju plača u javnom sektoru za 3%. Profwsorica je vrlo ugodna, treba se nešto znati ali isto tako traži vaše mišljenje i uvažava ga.Jako ugodan ispit.
 

martina_sk

Administrator
pozdrav ljudi iz čeg učit ovaj predmet jel može neko reči? hvala :)
koliko se ja sjećam iz prezentacija koje su u skriptarnici, i to nije ni sve potrebno. prođi po temi pa vidi koja se pitanja ponavljaju. profesorica voli pitati i općenito jedno pitanje, stvari koje ne možeš naučiti, ništa strašno.
 

tapravnica

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Ako trebaju nekome nove, isprintane skripte iz
Ekonomije javnog sektora i Ekonomike poduzeća, nek mi se javi u inbox, poklonit ću mi jer su mi viška. :) :) (poštom)
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks