AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

E-uprava

Patience

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Mislim da je najbolje da se prođe sva navedena ispitna literatura, osim onih stranica iz Koprićeve knjige koje se mogu lakše naučiti iz prezentacije sa ovogodišnjih predavanja. Isto tako najbitniji dijelovi iz Brownova članka nalaze se u prezentaciji pa preporučam da prezentacija bude orijentir pri učenju.
Tjedan dana je dovoljno za naučit. :)
 

Eriatarka

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Jučer ispit kod Muse prošao super! Kolegica i ja odgovarale. Svakoj po 2 pitanja: što je e-uprava i one 4 faze, te što je digitalna podjela i po Brownu one 4 faze. Ja preporučam samo učenje po njenom članku koji je lagan, jednostavan. Učila sam jedan dan, dobila 4! Preporučam za izborni! Što se zadataka tiče, napravi se u 2 sata maximalno. Nama doduše nije pregledavala niti amo vodili raspravu o njemu. Musa je meni osobno odličan profesor, ne štedi na ocjenama i svi ispiti do sada kod nje su mi bili super, a bilo ih je čak tri. Lijep pozdrav i sretno dalje.
 

malatina

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Da li netko planira na rok u 11. mj? Trebamo samo profesorici mail poslati za literaturu i zadatak?
 

malatina

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
citam na katedri post od prof. muse za proslu akademsku godinu, pise da se na ispit moze izaci tek nakon odslusanih predavanja bez obzira da li smo redovni ili izvanredni...
moze li mi netko poslati njen mail
 

micica555

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Jučer ispit kod Muse prošao super! Kolegica i ja odgovarale. Svakoj po 2 pitanja: što je e-uprava i one 4 faze, te što je digitalna podjela i po Brownu one 4 faze. Ja preporučam samo učenje po njenom članku koji je lagan, jednostavan. Učila sam jedan dan, dobila 4! Preporučam za izborni! Što se zadataka tiče, napravi se u 2 sata maximalno. Nama doduše nije pregledavala niti amo vodili raspravu o njemu. Musa je meni osobno odličan profesor, ne štedi na ocjenama i svi ispiti do sada kod nje su mi bili super, a bilo ih je čak tri. Lijep pozdrav i sretno dalje.
Imam pitanje u vezi zadatka, da li je to neka tablica koju ona pošalje ili šta, meni je njena asistentica poslala mail s prezentacijama a spominje se i taj zadatak u mailu, kao da bi trebao biti u jednom od privitaka ali ga nisam uspjela naći... Znači moje je pitanje kako doći do tog zadatka? hvala unaprijed!!!
 

Anita B

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Najbolje ti bi bilo da pošalješ ponovo mail i profesorici i asistentici da ti pošalju tu tablicu što se mora ispuniti...to je tablica u excelu,postavljena su pitanja ima ih 109 ako se ne varam ili više(uglavnom dosta) i na engleskom su.Odnose se na 5 područja.Trebaš odabrati neki grad,općinu ili županiju i na temelju web stranice tog grada,županije il općine odgovoriti na pitanja odnosno stavljaš oznake 0,1,2,3 koje odgovaraju odgovoru na pitanje(malo čudno zvuči al skuži se kad se tablica vidi).

Pogledaj još jednom možda ti je poslala i tablicu tu,mislim ako se dobro sjećam da piše nekaj e-government i zeleni okvir je neki.
 

Anita B

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Ja sam bila sad na roku 10.7. i super je stvarno_Osim ako izuzmemo da uvijek kasni al inaće sve za pohvale,opuštena atmosfera i sve,mora se barem nekaj znat objasnit za prolaz inaće ne pita teška pitanja,što je e uprava i svrha,one 3 evolucije po brownu,kako se mjeri e uprava,što je digitalna podjela i podjele,faze razvoja e uprave i one 4 domene(to je bilo kad sam ja odgovaraka kasnije ne znam).Samo je pogledala taj zadatak tad tj. nije ga ni otvarala samo je vjerojatno tražila dal je poslan i napravljen.Definitivno preporučam za izborni,predavanja su kratko traja možda mjesec i pol od trećeg mjeseca do sredine travnja,lako se nauči a nije ni teško gradivo i usput i dosta zanimljivo,barem je meni bilo.
 

jelka21

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
molim vas nek netko tko je bio na predavanjima objasni što treba s tim zadatkom! hvala :)
 

Alless

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Iz ceg se uci ovaj predmet ? Jel obavezno ic na predavanja ? Kaj je s onom tablicom kaj se popunjava, kome se salje mail ?
 

marinaulam

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Kolege ovo su vam pitanja koja sam prikupila sa foruma, i neka koja sam sama izvadila jer ih smatram bitnima za ispit.
Odgovori su povrsni, treba proci literaturu koja je predvidena za predmet, ali je dovoljno samo ta pitanja nauciti...
Ugl. ispit vam je usmeni, musa je ok, ne maltretira / naravno ako znate... ne treba vam puno vremena za nauciti, jedno tjedan dana i manje (ovisno o mogucnostima). Pitala je mene i kolegicu sto je e-uprava, digitalna podjela, faze e uprave i domene valdavine. nije skrta na ocjenama. Na predavanjima vam da zadatak da se ocjeni neka od zupanija po izboru po bengemanovom izvjescu, ali iskreno nisam sigurna kolko je to bitno da se napravi jer mislim da nas nije kontrolirala uopce.... Sretno!!

1. Što je e-uprava? +

E-uprava je način korištenja IKT na način koji to povećava :

-učinkovitost, kvalitetu, brzinu, ekonomičnost, transparentnosti, odgovornosti, efikasnost,

-razvoj i razmjena informacija, (info. ↔ info.)

-povjerenja u vlast,

-obrazovanje politike,

-smanjuje se birokracija

-poboljšavanje teh. infrastrukture,

-jača ekonomsku moć zemlje, ($)

-online pružanje usluga, informacija.

-niz upravnih aktivnosti koje se odvijaju putem digitalnog procesa – interneta između (građana-privatnog sektora i uprave)

-SVRHA: osigurati građanima informacije i usluge javne uprave na što efikasniji, sigurniji , ekonomičniji način.

2. Koji su utjecaji e-uprave na javnu upravu? – West +

-mijenja okolinu djelovanja službi,

-usmjereno na građane, samoposluživanje,

-mijenja način rada, nove vještine, informacija=javni resurs, timski rad, umreženost - okoline

3. Koje su evolucije postojale tokom razvoja e-uprave? +

-tehnička, menadžerska i upravna.

4. Faze razvoja e –uprave? – Brown +

a) faza oglasnog prostora,

b) faza djelomičnog pružanja usluga,

c) faza portala – one stop shop,

d) faza interaktivne demokracije (personalizacija, primjedba/odgovor).

5. Suvremene upravne doktrine? +

NJM-uvođenje tržišnih kriterija u djelovanje javne uprave (3E).

Dobra vladavina – usmjerenost prema građanima, otvorenost, sudjelovanje, odazivost…

6. Koje su 4 domene vladavine i javne uprave? !

a) socijalni i ekonomski programi koje država provodi – promoviranje ekonomskog prosperiteta

b) odnos s građanima – usluge javnosti, samoposluga,►☺

c) unutarnji odnos,►◄

d) međunarodni odnos – s okolinom.↔↕

7. Koje su razine korištenja interneta za pružanje usluga? +

a) minimalna razina - samo informacija,

b) poboljšana razina – zakoni, informacije, pitanja,

c) razina interakcije – skidanje dokumenata, ↔

d) razina transakcije – izražavanje mišljenja, $↔$

e) umrežena razina – jedinstveni šalter, jedinstvena e-uprava.

8. Što je to Bengemanov izvještaj? +

Bengemanov izvještaj mjeri se parametrima. Njime se mjeri informatiziranost javne uprave. Stupnjevi su : 0. – Nema informacija, 1. – Informacija, 2. – Jednosmjerna inforamcija, 3. – Dvosmjerna informacija, 4. Transakcija.

9.Koji su preduvjeti za stvaranje kvalitetne e- uprave od stane potražnje (građana)i ponude(javne uprave)? +

Potražnja (građani)

-korisno, sigurno i pristupačno, vještine.

Ponuda (javna uprava)

-investicije, javni službenici, koordinacija, vodstvo, pravni okvir, uključenost javnosti, partnerstvo, ICK infrastruktura…. $, ☺☺, ⇧, ⇑⃣, ⇄

10. Koja su tri osnovna preduvjeta za e-upravu i kako se mjeri? +

a)ljudski kapital – indeks ljudskog kapitala, ☺☺☺

b)umreženost (povezanost) – indeks umreženosti,

c)tehnološka infrastruktura – indeks tehnološke infrastrukture. T.I.

11. Što je to digitalna podjela? +

Digitalna podjela je jaz između onih koji imaju pristup internetu i onih koji ga nemaju, između onih koji koriste prednosti nove tehnologije i onih koji ne koriste.

a) Globalna - između razvijenih i nerazvijenih zemalja,

b) Društvena – između ljudi koji imaju pristup internetu i onih koji nemaju ,

c) Demokratska – između onih koji koriste prednosti i onih koji ne koriste.

12. Mišljenja u odnosu budućnost vezano za digitalnu podjelu? +

Pesimisti, Optimisti, Skeptici(nema bitnog utjecaja).

13. Navedi neke indikatore digitalne podjele prije i sada, što je to digitalna difuzija? +

Digitalna difuzija je podjela između zemalja koje su pri samome vrhu i onih koje su na samome dnu.

Novi indikatori su BNP, stupanj urbanizacije, stupanj korupcije, broj računala i broj telefonskih linija.

Stari indikatori su dostupnost i pristupačnost internetu, kvalitetna informacijska tehnologija, obrazovanje i korištenje interneta.

Međunarodna telekomunikacijska unija je izradila indeks digitalnog pristupa koji je po globalnoj ljestvici rasporedio zemlje visokog, višeg, srednjeg i niskog razvoja.

14. Europska povelja prava građana u društvu znanja? !

-pravo na pristup, online participaciju, online informaciju, savjetovanje putem ICT, obrazovanje.

15.E-Hrvatska ? !

Središnji državni ured – poboljšana tehnološka osnova, edukacija stanovništva i poboljšana usluga.

16. Komunikacija u upravi i komunikacijski sustav, komunikacijski kanali komunikacijska mreža? +

Komunikacija u upravi je ukupnost sredstava i metoda kojima se prenose informacije unutar organizacije između ljudi.

Komunikacijski sustav – elementi su pošiljatelj, primatelj, sadržaj, sredstvo i tijek slanja informacije.

Razmjena informacija između ljudi i sredstava i organizacije i okoline.

Komunikacijski kanal je dio kom. sustava kojim se osigurava prijenos podataka prijenosnim putem.

Komunikacijska mreža je jedan od kom. sustava kojim se poruka prenosi od izvora (pošiljatelja) do primatelja.

17. Što je to tehnologija, tipologije tehnologije? +

Tehnologija je ukupnost materijalnih sredstava, znanja (informacija) i vještina (način rada).

Svrha utjecati na objekt da se promjeni nj.karakteristika.

Tipologije tehnologije (stupanj međuovisnost, stupanj rutinizacija, tehnička kompleksnost).

Razvojne faze tehnologije: manufakture, industrijska revolucija, fordizam, informacijska tehnologija.

18. Tko su korisnici u e-upravi koji su pravci korištenja e –uprave? +

Korisnici e-uprave su: građani, privatni sektor i uprava.

Pravci korištenja e-uprave su: G2C, G2B, G2G, IEE

19. Načela e – uprave, preduvjeti e-uprave? !

Učinkovitost, transparentnost, djelotvornost, interoperabilnost, usmjerenost na građane, rad mjerljiv, elektroničko umjesto papirnog poslovanja.

Preduvjeti: pristupačnost informacija, osposobljavanje građana i javnih službenika, država potiče korištenje

20. E- građani? +

Cilj je omogućiti građanima da na jedno mjestu mogu komunicirati sa javnim sektorom, na jednome mjestu objediniti sve informacije ministarstava, d.u.o., javnih ustanova….

Tri glavne sastavnice su središnji državni portal, osobni korisnički pretinac, nacionalni identifikacijski i autentifikacijski sustav.

21. Koji su najčešće navođeni razlozi za nekorištenje javnih usluga putem interneta? +

Neinformiranost, navika na tradiciju, nedostatak tehničkih uvjeta, nedostatak znanja, procedura komplicirana za drž. Službenike.

22. Provedbeni ciljevi strategije? !

Izgradnja temelja ele. uprave – računalna i komunikacijska infrastruktura, podatkovna osnovica, ljudski kapital, dostupnost električnih usluga.
 

dogrubi

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Ima netko rješen taj zadatak da je voljan poslati? muče me neka pitanja budući da mi je engleski bio sporedni tj. drugi jezik
I meni bi dobro došao taj zadatak., tek da vidim kako bi to trebalo izgledati,pa ako netko ima .. preporučam se
 

penny lane

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Hej, kolege!
Da podijelim s vama dojmove sa ovog roka...
Odgovarali smo u kabinetu kod Muse kolega i ja, pitala nas je naizmjence svakoga po tri pitanja. Nije puno zahtijevala, čak nas je i prekidala u pola da ne idemo previše u širinu...
Pitanja:
1. digitalna podjela
2. domene javne uprave
3. ponovna uporaba informacija (i primjer)
4. što je e-uprava
5. faze razvoja e-uprave
6. komunikacijski kanal

Ako ste slučajno imali izlaganje onog seminarskog zadatka pred asistenticom na zadnjem predavanju, napomenite joj jer vam je to ocjena više. Kolega je dobio 4, ja 5 (zbog izlaganja). Ugodan ispit, nemojte se bojati...
Za učenje preporučam ona tri članka (Brown, Digitalna podjela i Ponovna uporaba informacija), plus izvucite si osnovne definicije o komunikaciji i tehnologiji (imate ih tu na forumu među pitanjima). To je čisto dovoljno.
Sretno svima! :)
 

marina24

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Isla sam u kopiraonu i tamo nemaju knjigu uloga informacijsko-komunikacijske tehnologije. Treba nam od 313-323 str. pa me zanima znas li mozda mozemo li to kopirati u knjiznici od naseg faksa?
 

Ana0305

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
jel ima netko neku skriptu koja je dobra da se po njoj može proći?i šta se mora sa tim zadacim?
[DOUBLEPOST=1486917930,1486066405][/DOUBLEPOST]Jel mozda ima netko skriptu za ovaj predmet? Ili neko iskustvo,dojam da je netko izlazio sad nakad na rokove?
 

2000

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Na stranici faksa je samo jedan članak od Muse, o digitalnoj podjeli, a gdje da nađem onaj drugi, o ponovnoj upotrebi informacija?
nema ga na internetu.
Ima li neko problem s literaturom ko ja :D
[DOUBLEPOST=1487000215,1486998832][/DOUBLEPOST]Na stranici faksa je samo jedan članak od Muse, o digitalnoj podjeli, a gdje da nađem onaj drugi, o ponovnoj upotrebi informacija?
nema ga na internetu.
Ima li neko problem s literaturom ko ja :D
[DOUBLEPOST=1487706588][/DOUBLEPOST]Danas na usmenom kod Đurman sve super I brzo gotovo. Četvorkica :D
Pitanja ugl. ova sto je kolegica pisala u par postova iznad koje pita I Musa pa da ne ponavljam :)
 

Chelsea94

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Na stranici faksa je samo jedan članak od Muse, o digitalnoj podjeli, a gdje da nađem onaj drugi, o ponovnoj upotrebi informacija?
nema ga na internetu.
Ima li neko problem s literaturom ko ja :D
[DOUBLEPOST=1487000215,1486998832][/DOUBLEPOST]Na stranici faksa je samo jedan članak od Muse, o digitalnoj podjeli, a gdje da nađem onaj drugi, o ponovnoj upotrebi informacija?
nema ga na internetu.
Ima li neko problem s literaturom ko ja :D
[DOUBLEPOST=1487706588][/DOUBLEPOST]Danas na usmenom kod Đurman sve super I brzo gotovo. Četvorkica :D
Pitanja ugl. ova sto je kolegica pisala u par postova iznad koje pita I Musa pa da ne ponavljam :)
Jel postoji neka skripta iz toga ili si učila baš iz literature po ovim pitanjima kao bazom? :)
 

2000

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Jel postoji neka skripta iz toga ili si učila baš iz literature po ovim pitanjima kao bazom? :)
Ne znam jel uopće postoji skripta, ali ne treba zapravo. Literatura se brzo pročita ;)
[DOUBLEPOST=1488386983,1488384678][/DOUBLEPOST]
Jel postoji neka skripta iz toga ili si učila baš iz literature po ovim pitanjima kao bazom? :)
Ne znam jel uopće postoji skripta, ali ne treba zapravo. Literatura se brzo pročita ;)
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks