AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Državna uprava

Nina :)

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Ustrojstvo državne uprave (Državna uprava)

Pitanja kod prof. Koprić:

Razlika upravni i inspekcijski nadzor; kako mi kao fizičke osobe podliježemo inspekcijskom nadzoru - navesti neki primjer; ovlasti inspektora nakon obavljenog inspekcijskog nadzora; kako vlada donosi odluke - kojim većinama; tko čini vladu; koliko je ministarstava; koliko potpredsjednika vlade; da li neki od predsjednika vlade može biti i ministar; ...................................
pretpostavljam da si ti onda druga koka u drugoj grupi kod koprinja.
eto, meni je isto pala dvojcica,odgovarala sam zadnja, pitao me neposrednu provedbu zakona, sto znaci rjesavanje u upravnim stvarima i sto su to ocevidnici. i o uredima drzavne uprave u zupanijama. ocito mu se nije dalo previse gnjaviti sa mnom. :laughing:
ali eto, isto tak smo si malo ugodno procavrljali.
moje cestitke naravno LIL_BEE koja je sigurno pala :D
i ivy koja se nacekala skupa sa mnom i ostatkom ekipe. i onak mi na svoj posebno simpatican nacin doviknula rezultate pismenog.
i cestitke mom dececu koji je cekao sa mnom 4 i pol sata a da nije dobio popizditis ni u jednom trenutku.
:kiss:
ali eto, cula sam da je profesor pavic rusio sve ili gotovo sve.
+ đule mi je rusio frendicu koja je imala 16 bodova na pismenom. postavio joj je dva pitanja.:frustrating:

jedan ispit manje, broj knjiga na ormaru se povecava. :yahoo:
 

dana7

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Ustrojstvo državne uprave (Državna uprava)

e ljudi prošla kod marčetić...pitala me 1.funkionalni aspekt 2. razlika između državne upr. organizacije i upravne organizacije u sastavu ministarstva, tko imenuje ravnatelja drž. upravne org. 3. pod kojim uvjetima se ukida ustavnova.
 

patti

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Ustrojstvo državne uprave (Državna uprava)

zanima me ova pitanja i odgovori u skriptarnici, koliko su od koristi, pošto vidim da su obuhvatila one članke vrlo kvalitetno, pa me zanima da li je netko radio po njima, savjet neki, tx:wink5:
 

pepy

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Ustrojstvo državne uprave (Državna uprava)

ja sam radila ta pitanja i učila samo njih i malo zakone šta nema u pitanjima i imala 13 bodova na ispitu i dobila 3 na usmenom eto...
 

pepy

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Ustrojstvo državne uprave (Državna uprava)

ma ja uredbe uopće nisam učila ni jednu i dobila 3.
 

sunce

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Ustrojstvo državne uprave (Državna uprava)

Evo niti ja nisam učila niti jednu uredbu i dobila 3.
nemoj se zamarati s time, u uči po pitanjima.
 

Ivy

Admin
dosta ljudi je proslo po njima
makar ih ja nisam ni vidjela do usmenog;)

ali ljudi koji su drzaili tu skriptu u rukama su prosli umeni pa vi zakljucite;)
 

mya_zg

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
mislim da ne ali prođi zakone jer kolko sam skužila oni su najvažniji i najviše pitanja je iz zakona
 

Jadranka15

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Vlada imenuje ministre, državne tajnike i ravnatelje i oni su vladini dužnosnici, a predstojnike također imenuje vlada ali putem natječaja i oni spadaju u kategoriju rukovodeće državne službenike, te se na njih primjenjuje Zakon o državnim službenicima i namještenicima, vidi članka 6a. Zakona o sustavu državne uprave - pročišćeni tekst sa zadnjim izmjenama po NN 79/07.
 

Jadranka15

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Da to je točno, tako kažu forumaši

Državne upravne organizacije osniva Vlada Uredbom o unutarnjem ustrojstvu. Državne uprave organizacije osnivaju se u pravilu kao državne uprave, zavodi i ravnateljstva. Državne upravne organizacije (9) se ustrojavaju za obavljanje poslova državne uprave u jednom ili više upravnih područja. Državne upravne organizacije obavljaju upravne, stručne i druge poslove iz svog djelokruga. Na web stranici je prikazana shema tijela državne uprave.
 

Jadranka15

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
CENTAR VLADE (def.) je specifična upravna oganizacija koja treba tehnički unarijediti koordinaciju čitavog sustava i tako neizravno olakšati njgovu političku integraciju. Centar vlade je tehnički naziv, a ta se organizacija zove sasvim drugačije u svakoj zemlji. Funkcije centra Vlade je najčešće obavlja, s obzirom na osnovnu dilemu između politike i uprave, podijeliti na tehničke i političke funkcije.
Tehničke funkcije centra vlade:
1. informiranje vrha egzekutive odnosno filtriranje informacija koje ulaze u sustav;
2. praćenje procesa stvaranja politike i izvršavanje zaključaka u pojedinim resorima;
3. pripremanje sjednica vlade i njezinih odbora, te pripremanje odnosno distribucija materijala za sjednice;
4. pripremanje odgovora šefa vlade na pitanja u skupštini,
5. evidencija normi i postupaka propisanih za interakciju među ministarstvima.

Političke funkcije:
1. savjetovanje šefa vlade u odnosu na predložene mjere, na organizaciju uprave i na podjelu nadležnosti, kao i obzirom na rješavanje sporova u koalicijskoj vladi;
2. političko povezivanje centralne, regionalne i lokalne razine sustava;
3. sudjelovanje u rješavanju kriznih situacija;
4. sudjelovanje u utvrđivanju načela personalne politike odnosno sudjelovanju u uspostavljanju personalnog sustava u upravi;
5. sudjelovanje u utvrđivanju programske politike uopće, osobito briga o jedinstvenosti i neprotivurječenosti te politike

Globalizacija je novi ekonomski, politički i kulturni poredak i rezultat kompleksnog procesa integriranja nacionalnih tržišta u jedinstveno globalno tržište.
Uzroci globalizacije je demografski rast, razvitak znanja, revolucija na području komunikacija. Globalizacija i država- je srž problema, stvaranje globalnih pritisaka koji djeluju na upravni sustav dakle na njegovu strukturu, autonomiju i metode. Najvažnija asocijacija na pojam države jest njezin suverenitet koji je sad zbog stvaranja globalnih pritisaka ograničen primjerice međunarodnim, transnacionalnim i supranacionalnim organizacijama. To bi bilo to, ako sam nešto ispustila - nadopunite me

Tijela državne uprave osniva Vlada RH. Vlada RH osniva ministarstva (15) vidi NN 5/08, zatim središnje državne urede (4), državne upravne organizacije (9) i urede državne uprave u županijama (20) - vidi shemu Tijela državne uprave na web stranici Vlade RH, a osnivaju se uredbom.
 

Jadranka15

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Dobar dan dragi forumaši, odgovaram na pitanja koja su do sada bila na ispitu, te pitanje koje je bilo na ispitu 19.lipnja 2007. Godine glasi: 1. Klasifikacija upravnih poslova u teritorijalno upravnom sistemu? teritorijalni upravni sustav (heterogeni-različito) - upravne organizacije ujedinjuju se prema kriteriju teritorija i različitog su sadrŽaja rada tj. Djelatnosti (horizontalna diferencijacija - isti teritorij →različiti poslovi) obuhvaća centralnu (državnu), lokalnu i regionalnu samoupravu jer su određene teritorijem, tj. Područjem za koji rade. Instrumenti su političke vlasti. Problem je koordinacija tih heterogenih djelatnosti jer funkcionalno tendiraju u različitim pravcima. Težište je upravljanja društvenim poslovima. Državna uprava: - ministarstvo radi za područje čitave rh, - ured državne uprave ima mjesnu nadležnost na području jedne županije, - grad je jedna omeđena samoupravna cjelina. Prostorno su određeni i definirani. Regionalna samouprava - ekonomsko planiranje, osnivanje mreža zdravstvenih, kulturnih institucija, itd. - obuhvaćaju veći prostor i više ovise o cjelokupnom državnom uređenju, a potrebna su i veća znanja građana o državnom uređenju. Lokalna samouprava - obuhvaća manje područje i sve se lokalne samouprave bave sličnim djelatnostima. (to su ujedno predavanja a vežu se na predavanja od asistenta đulabića od 16.01.08.) međutim pitanje pod 1b) klasifikacija poslova po zosdu? nisam sigurna za odgovor, pa vas molim da mi pomognete oko odgovora. Hvala.
 

anita pi

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Koliko sam shvatila, prema zosdu, poslovi državne uprave klasificiraju se po oblicima (kao jednom od načina klasificiranja poslova u teritorijalnom upravnom sistemu, pogledaj taj odlomak u knjizi) i obuhvaćaju: neposrednu primjenu zakona, donošenje propisa radi provedbe zakona, upravni i inspekcijski nadzor te druge uprave i stručne poslove. Ako se varam, ispravite me
 

anita pi

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Ali, jadranka, kao odgovor na pitanje Klasifikacija upravnih poslova u teritorijalnom upravnom sistemu, zar ne treba nabrojati onu podjelu po sadržaju, oblicima, instrumentima, metodi i korisnicima?
 

Jadranka15

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Upravni poslovi su: neposredna provedba zakona, donošenje provedbenih propisa, provedba upravnog i inspekcijskog nadzora, drugi stručni i upravni poslovi. Vidi članak 16. do 35 Zakona o sustavu državne uprave
 

lili

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Klasifikacija poslova prema ZSDU : neposredna provedba zakona (rješavanje u upr.stvarima,vođenje očevidnika,izdavanje uvjerenja,potvrda i dr.upr.i stručni poslovi ), donošenje propisa za provedbu zakona (ministri,drž.tajnici SDU i ravnatelji DUO donose pravilnike,naredbe i naputke za provedbu zakona) , obavljanje upravnog nadzora ( nadziranje zakonitosti rada,rješavanje u upr.stvarima,djelotvornost i ekonomičnost rada,odnos službenika prema građanima,osposobljenost službenika za rad u DU), dr.upr.i stručni poslovi (praćenje stanja u tijelima DU skupljanjem podataka,izradom izvješća, elaborata,analiza itd. i predlaganje donošenja propisa i dr.akata nadležnim tijelima; izarad nacrta prijedloga propisa iz svog djelokruga)
 

anita pi

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
ok, to su poslovi državne uprave, a koji je odgovor na pitanje kako se dijele poslovi državne uprave? Da li je i tu odgovor klasifikacija poslova u teritorijalnim upravnim sistemima ili nešto drugo?
A muče me i pitanja s roka od 20.11.07.: Teritorijalni i funkcionalni upravni sustav-problemi i Upravni i teritorijalni sustav-problemi? Gdje to piše??
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks