AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Državna uprava

lucy

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Ustrojstvo državne uprave (Državna uprava)

stvar je u tome što ja to sve znam ali su mi pitanja malo zbunjujuća, ovo 5b može biti i upravno vijeće ustanove jer je pitanje u biti glasilo koje su kompetencije osnivača ustanove?
a što se tiče ovih razlika između osnovnih vrsta reformi isto je malo zbunjujuće.:confused2:

je li objavljuju rezultate na netu?
Nemam pojma da l će objaviti na netu, ne sjećam se da su to spomenuli na ispitu.
Ja sam uvjerena da je pitanje 5b bilo o organu ustanove koji upravlja radom, a 5a je bilo o osnivaču tj.- tko može osnovati javnu ustanovu. Mene je isto zbunilo to 5b, nisam bila sigurna kaj se traži pa sam opisala ravnatelja jer on vodi rad. znam da su neki opisivali i ravnatelja i upravno vijeće. Ja upravno vijeće nisam zato jer sam mislila da su to tražili da bi bilo postavljeno pitanje koje su kompetencije organa ustanove. ne znam, kažem, vidjet ćemo sutra. Reforme- ja samo znam za te reforme, na onu drugu podjelu (adaptacijske...) nisam obraćala pažnju jer nije u knjizi već je to spomenuto samo na predavanjima za redovne tj. sad nama prošli tjedan na predavanju za izvanredne nisu.
ja uvijek imam strašnu trmu na tim ispitima i nikad poslije se ne mogu sjetiti kaj sam pisala... Vidjet ćemo sutra...
 

Tajana

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Ustrojstvo državne uprave (Državna uprava)

zna li netko odgovore na ova dva pitanja, molila bi da ih napiše, pliz?

2b objasni proces lokalizacije u odnosu na globalizaciju
5b kompetencije organa koji upravlja radom ustanove

i da li se u ovom pitanju te razlike odnose na novi javni menenždment i dobru upravu?
koje su razlike između osnovnih vrsta upravnih reformi?
Ja mislim da bi ovo trebao biti točan odgovor na pitanje o globalizaciji:

Zapaženo je da je globalizacija praćena istodobnim kretanjem u suprotnom smjeru. Govori se o lokalizaciji u odnosu na državu, u smislu da neki poslovi prelaze s centralnog državnog aparata na poddržavne teritorijalne jedinice.

Lokalizacija je i naglašavanje položaja pojedinca, njegovih prava i sloboda, njegove autonomije naspram svih organiziranih kolektiva u društvu kao širenje mogućnosti koje mu se u društvu pružaju. Ova lokalizacija se zove i individualizacija. Položaj pojedinca ovisi o njegovoj stručnosti.

A odgovor na pitanje o ustanovama, dalke: ustanovom upravlja upravno vijeće, ono donosi programe rada i razvoja ustanove, nadzire njihovo izvršavanje, odlučuje o financijskom planu i godišnjem obračunu, predlaže osnivaču promjenu djelatnosti, daje osnivaču i ravnatelju ustanove prijedloge i mišljenja o pojedinim pitanjima te donosi odluke i obavlja druge poslove određene zakonom, aktom o osnivanju i statuom ustanove.
To ti je članak 36. iz Zakona o ustanovama

Ja sam za vrste upravnih reformi napisala da su:
tradicionalne, modernizacijske, tržišne i minimizirajuće. Navodno ima i neka druga podjela na adaptivne, svrhovitosne i još neke, al to ne znam gdje piše i da li uopće ulazi u ispitnu literaturu taj dio.
 

lucy

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Ustrojstvo državne uprave (Državna uprava)

Pitanja kod Pavića danas:
razvoj odnosa između uprave i građana
provedbeni propisi- tko ih donosi, koji su
vlada RH-dvostruka uloga-objasniti
proces diferencijacija-integracija
uredi državne uprave u županijama-poslovi, tko je na čelu, kako se bira
poslovi tdu-objasniti
ovlasti predsjednika u resorima obrane i vanjskim poslovima
 

tea

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Ustrojstvo državne uprave (Državna uprava)

Ej ljudi...evo danas sam odgovarala kod Pavića,a pitao me je:državne upravne organizacije i ovlasti predsjednika u resorima obrane i vanjskim poslovima.Malo te zbuni sa svojim podpitanjima,al nije tak strašno,čini mi se baš ok.
 

Tajana

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Ustrojstvo državne uprave (Državna uprava)

Ja sam bila kod Đulabića, dobih dvicu, što je ok s obzirom da me smotao s pitanjima i da nisam znala ko sam ni kaj tamo radim. Pitao me...kaj me ono pitao??
Aha: koje funkcionare imenuje Vlada, razvoj uprave i građana i inspekcijski nadzor i tko tu koga nadzire.
Nisu bila teška pitanja, al kak sam ja bila zbunjena to je stašno! Nema veze, bitno da sam se toga riješila :)
 

Katrin

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Ustrojstvo državne uprave (Državna uprava)

Hej ljudi! prosla ja Državnu i baš sam happy! prošla sam kod Đulabića. Pitao me je: unutarnje ustrojstvene jedinice, neposrednu provedbu zakona i dobru vladavinu! Omiljeno mu je pitanje odnos građana i uprave! Manje više ok je,ali imam dojam da teško daje veću ocijenu od 2!
 

Perce18

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Ustrojstvo državne uprave (Državna uprava)

Rok 22.1.08. (jedna grupa):
uzroci globalizacije i što je lokalizacija; što je NJM i kad se javlja; tko može osnovati ustanovu i koje su ovlasti tijela koje upravlja ustanovom; kako se bira tajnik Vlade i koje su njegove ovlasti:
Na usmenom: provedbeni propisi (tko ih donosi) i Centar Vlade (što je).
 

lucy

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Ustrojstvo državne uprave (Državna uprava)

da li netko zna odgovore na ova pitanja:

-dvostruka uloga vlade rh?
-što su to unutarnje ustrojstvene jedinice?

tnx!!
dvostruka uloga vlade- s jedne strane mora provoditi politiku stranke na vlasti ili koalicije a s druge mora usmjeravati i nadzirati rad uprave - to je lijepo objašnjeno u Pusićevoj knjizi kod centra vlade

Unutarnje ustrojstvene jedinice su u onoj Uredbi o načelima za unutarnje ustrojstvo - službe (sektori), odjeli, odsjeci, pododsjeci i odjeljci.
 

lucy

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Ustrojstvo državne uprave (Državna uprava)

lucy daj reci molim te koje funkcionare imenuje Vlada?

hvala unaprijed
Iz Zakona o sustavu državne uprave



Članak 6.a
Ravnatelji u ministarstvu, tajnici ministarstava, zamjenici državnog tajnika središnjih državnih ureda, zamjenici i pomoćnici ravnatelja državnih upravnih organizacija te predstojnici ureda državne uprave u jedinicama područne (regionalne) samouprave, su rukovodeći državni službenici.
Državne službenike iz stavka 1. ovoga članka imenuje i razrješava Vlada Republike Hrvatske, na temelju prethodno provedenog javnog natječaja, na način i u postupku određenom Zakonom o državnim službenicima.


Čini mi se da imenuje i sve dužnosnike - državne tajnike središnjih državnih ureda, državne tajnike u ministarstvima i ravnatelje državnih upravnih organizacija, jedino ne ministre – oni čine Vladu i povjerenje im iskazuje Hrvatski sabor.

Vlada još imenuje tajnika Vlade i njegove pomoćnike i zamjenike te predstojnika Ureda predsjednika Vlade koji je u rangu državnog tajnika.
 

lion_zg

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Ustrojstvo državne uprave (Državna uprava)

može li mi netko malo objasniti tu neposrednu provedbu zakona i di se to nalazi u literaturi? hvala unaprijed
neposredna provedba zakona ti je jedan od poslova državne uprave(prema zn o sustavu državne uprave)-

čl.16
Tijela državne uprave, tijela jedinice lokalne i područne(regionalne) samouprave i pravne osobe koje imaju javne ovlasti neposredno primjenjujući zakone i druge propise, rješavaju u upravnim stvarima, vode propisane očevidnike, izdaju uvjerenja i druge potvrde te obavljaju i druge upravne stručne poslove.
 

Jadranka15

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Re: Ustrojstvo državne uprave (Državna uprava)

Odgovor za Sandru

Pitanja - državna uprava - 20.studeni 2007. -A grupa
1a) Peternalizam
b) Instrumenti kod sustavnih kontakata između uprave i građana
2a) Glavni tajništvo Vlade, tko je na čelu, kako ga se imenuje i kome je odgovoran.
b) Kojim aktima Vlada osniva urede za stručneposlove
3a) Što su upravne reforme i koje su (vidi prezentaciju prof.Koprića)
b) Novi javni menadžment
4a) Kojim aktima se uređuje unutarnje ustrojstvo tijela državne uprave i tko donosi te akte
b) Što Ti akti točno uređuju
5a) Poticaji reformi u Hrvatskoj nakon osamostaljenja
b) ograničenja prilikom provedba reformi

B) grupa
Opoziv Vlade (objasniti proceduru)
Teritorijalni i funkcionalni upravni sustav - problemi
ovlasti predsjednika (resor vanjskih poslova i resor obrane)
Zašto je važna koordinacija u teritorijalnom upravnom sustavu
upravni i teritorijalni sustav - problemi

Državna uprava - rok 22. siječnja 2008. - grupa A i B - isto
Uzroci globalizacije i što je lokalizacija
Što je Novi javni menadžment i kad se javlja
Tko može osnovati ustanovu i koje su ovlasti tijela koje upravlja ustanovom
Kako se bira tajnik Vlade i koje su njegove ovlasti

Pismeni traje 30 minuta, a ovisi katkada o dobroj volji pa puste još 10 minuta. Kada se prođe pismeni (koji je uvijek u utorak) usmeni je u petak.
Pitanja sa usmenog dijela:
Provedbeni propisi (tko ih donosi) i
Centar Vlade (što je).

S R E T N O!

Jadranka15 je dodao/la ovaj tekst nakon 10 minuta i 4 seknudi:

Odgovor za PEPY

Neposredna provedba zakona, spada u poslove državne uprave i vidi članak 1. Zakona o sustavu državne uprave ("Narodne novine", broj: 75/93, 48/99, 15/00, 59/01, 199/03, 79/07).
 

pepy

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Ustrojstvo državne uprave (Državna uprava)

današnja pitanja:
1.koje su dvije doktrine temelj reformi i koja je razlika među njima?
2.vrste tradicionalnih vrijednosti?
3.kako može biti ustrojen centar vlade?
4.koje su tehničke koje političke vrijednosti centra vlade?
5.ovlasti predsjednika republike u resoru obrane i vanjskim poslovima?
6.koje dužnosnike imenuje vlada u području središnje državne uprave?
7.koje su upravne organizacije u sklopu ministarstva?
8.tko rukovodi tim organizacijama?
9.kako se klasificiraju upravni poslovi?
10.koja se klasifikacija kod nas primjenjuje i koji su poslovi državne uprave?

evo možda nisu baš doslovno napisana ali to je to odprilike....
 

Jadranka15

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Re: Ustrojstvo državne uprave (Državna uprava)

Odgovor barbara23
1) Važnost koordinacije u TUS se temelje na:
- Koordinacija heterogenih organizacija i djelatnosti
- Odnos s okolinom - dvosmjeran
- Odnos s političkom vlasti
- Odnos s građanima ( to prema predavanju asistenta Đulabića od 16.01.08. - to je prema njegovim slajdovima)

2.)Klasifikacija upravnih poslova u kojoj se obavljaju upravni i stručni poslovi koji se odnose na: jedinstveni način postupanja u obavljanju poslova iz djelokruga službe. U Uredbi o klasifikaciji radnih mjesta NN br.77/07 -članak 5. kaže
Klasifikacija radnih mjesta u državnoj službi osigurava izvršenje upravljačkih i izvršnih poslova kroz sljedeće kategorije:

a) radna mjesta rukovodećih državnih službenika,

b) radna mjesta viših državnih službenika i

c) radna mjesta nižih državnih službenika.

Radna mjesta se klasificiraju po stručnoj spremi i radnom stažu.

Državne upravne organizacije osniva Vlada, a unutarnje ustrojstvo državne upravne organizacije uređuje se uredbom.
 

pepy

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Ustrojstvo državne uprave (Državna uprava)

to je klasifikacija radnih mjesta a klasifikacija upravnih poslova je po oblicima, po sadržaju, po metodama, po instrumentima i po korisnicima to je u knjizi nastavni materijali, a poslovi državne uprave su neposredna provedba zakona i dr. propisa, ponošenje provedbenih propisa, provođenje upravnog nadzora i drugi poslovi državne uprave...

mislim da je to to. možda griješim...
 

pepy

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Ustrojstvo državne uprave (Državna uprava)

evo ja položila državnu kod pavića, pitao me je provedbene propise i kako nastaje vlada. sve sam znala i iz pismenog sam imala 13 bodova. na kraju mi je dao 3 u indeks. to vam je to....
 

lion_zg

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Ustrojstvo državne uprave (Državna uprava)

i ja danas prošla kod đulabića,dvojkica je pala!pitao me globalizaciju i kakva je globalizacija u odnosu na državu,unutarnje ustrojstvene jedinice,razliku upravnog i inspekcijskkog nadzora, i preporuke za modernizaciju uprave u rh
 

Ivy

Admin
Re: Ustrojstvo državne uprave (Državna uprava)

Jel mi tko može odgovoriti na ova pitanja:

1Teritorijalni i funkcionalni upravni sustav - problemi

2Zašto je važna koordinacija u teritorijalnom upravnom sustavu
3. upravni i teritorijalni sustav - problemi( to je vjerojatno isto pitanje kao i 1.)

Hvala
odgovoriti cu na pitanja uz pomoc biljeznice kolegice koja je isla redovito na predavnja i sve pazljivo biljezila
dok je profesor Pavic drzao predavanja
vezana uz temu upravnih sustava koji uopce nisu u literaturi za drzavnu upravu vec su po novome u literaturi za nauku

sto nam je i napomenuo profesor Kopric kada je pitao sto smo obradili s Pavicem...

sto bi znacilo da ovo sto cu sada napisati uopce ne treba uciti....
ali evo samo naznake o cemu bi trebalo pisati

vrste upravnih sustava:
asocijativni
teritorijalni
funkcionalni

temeljni problem upravnih sustava su pitanja kako je rjesen problem jedinstva sustava kao i kako je rjesen problem s okolinom

Teritorijalni upravni sustav
drustvo se pocelo vezati uz podrucje/teritorij(trebam li tu uopce pisati ono o zemlji plodnom tlu rijekama?)
politicka vlast ujedinjuje teritorij
vlast i teritorij jedno drugo upotpunjuju....
....
 

Ivy

Admin
Re: Ustrojstvo državne uprave (Državna uprava)

26.02.2008. grupa b

1. upravni poslovi ( kako se dijele i koji su poslovi državne uprave u RH)
2. ovlasti predsjednika RH ( u resoru obrane i resoru vanjskih poslova)
3. centri vlade
4. ured državne uprave u županijama ( koliko ih ima i šta rade te kako se bira predstojnik? )
5. upravne reforme ( koje su i objasni..)


samo sam copy paste jer su se ponovila pitanja prije tocno godinu dana....
 

Ivy

Admin
Re: Ustrojstvo državne uprave (Državna uprava)

evo mene s usmenog

dobar pismeni i los usmeni rezultirao je dvojcicom u indeksu

odgovarala sam ko Marceticke
nije losa zenska dapace...

pitanja:
glavne preporuke za reformu javne uprave
inspekcijiski nadzor
strukturalne mjere
funkcionalne mjere
akti vlade
provedbeni propisi

dali ministar moze donjeti pravilnik ako vidi da ima nekih nepravilnosti u zakonu ili ako ga zeli pojasniti ...koje je ogranicenje...
i tak ugodan razgovor

samo sto smo stvarno dugo cekali to je jedina zamjerka
kod marceticke je bilo 7 ljudi i dok sam bila tamo svi koji su usli su i prosli

cestitam posebno Lil_Bee jer ona je bas rasturila i dobila 4
 

Pontifex

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Re: Ustrojstvo državne uprave (Državna uprava)

Pitanja kod prof. Koprić:

Razlika upravni i inspekcijski nadzor; kako mi kao fizičke osobe podliježemo inspekcijskom nadzoru - navesti neki primjer; ovlasti inspektora nakon obavljenog inspekcijskog nadzora; kako vlada donosi odluke - kojim većinama; tko čini vladu; koliko je ministarstava; koliko potpredsjednika vlade; da li neki od predsjednika vlade može biti i ministar; ...................................
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks