AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Državna uprava

forum

<i>automatski bot</i>
Ispitna literatura za predmet Državna uprava


Literatura od akademske godine 2014.-2015.
1. Obvezna literatura
Koprić I., Marčetić G., Musa A., Đulabić V., Lalić Novak G., *Upravna znanost - Javna uprava u suvremenom europskom kontekstu, *Zagreb: Pravni fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2014. (stranice: 49-51, 173-214, 215-246, 345-384).
2. Propisi
Ustav Republike Hrvatske, NN 85/10 - pročišćeni tekst (čl. 4, 93-117)
Zakon o Vladi Republike Hrvatske, NN 150/11
Zakon o sustavu državne uprave, NN 150/11
Zakon o ustrojstvu i djelokrugu središnjih tijela državne uprave, NN 150/11, 22/12
Zakon o ustanovama, NN 76/93, 29/97, 47/99, 35/08 - Uredba o načelima za unutarnje ustrojstvo tijela državne uprave, NN 154/11 17/12
Uredba o unutarnjem ustrojstvu ureda državne uprave u županijama, NN 40/12, 51/12, 90/13
Uredba o načelima za unutarnje ustrojstvo tijela državne uprave, Narodne novine, 29/2011, 17/2012.




DRŽAVNA UPRAVA INFO PAKET 2014/2015. - pogledajte OVDJE

Skriptarnica kolegija

Osvrt naše forumašice avidmar:

Ispit iz predmeta DRŽAVNA UPRAVA sastoji se od od pismenog ispita i usmenog. Pismeni dio je test znanja s otvorenim odgovorima esejskog tipa. Sastoji se od 10 pitanja podijeljenih u 5 grupa po 2 pitanja, a odgovor na svako pitanje boduje se sa 2, 1 ili 0 bodova.

Za pozitivan test potrebno je sakupiti najmanje 8 bodova (8/20) i imati najmanje 6 točnih odgovora (6/10), što znači da je student na najmanje 6 pitanja dobio 1 ili 2 boda. Znači možete imati četiri nule.

Raspon bodova:
0 - 7 Nedovoljan (1) 8 - 11 Dovoljan (2) 12 - 15 Dobar (3) 16 - 18 Vrlo dobar (4) 19 - 20 Odličan (5)

Pismeni ispit obično je utorkom. Srijedom oko 20h su uglavnom rezultati na web stranici katedre, a usmeni ispiti su četvrtkom.
 

diah

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Ustrojstvo državne uprave

bilo kako bilo, profesor nije ispitivao ništa teško:thumbup:
mene je pitao odgovornost Vlade, organe ustanove, tko donosi statut ustanove i to je manje-više to. jako ugodan profesor i ispit općenito:yay:
 

dubbi

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Ustrojstvo državne uprave

hvala Bogu, prošla sam. mene je pitao tko sačinjava vladu, o čemu vlada odlučuje dvotrećinskom većinom...i da, još me pitao tko sačinjava uži kabinet vlade. odgovarala sam kod prof. Koprića i bio mi je super:)
 

Ivy

Admin
klasifikacija upravnih poslova (prema kojim se kriterijima klasificiraju i
koji su poslovi uprave).
2.koje su vrste poslova drľavne uprave (objasniti)?
3.koje su vrste upravnih reformi (objasniti)?
4.koje su dvije doktrine temelj upravnih reformi i koja je razlika između
njih?
5.koja je uloga centra Vlade (tehnička i politička uloga)?
6.kako (na koja 2 načina) moľe biti ustrojen centar Vlade?
7.koji su poslovi ureda drľavne uprave? koliko postoji ureda drľavne uprave
u Hrvatskoj?
8.kako se imenuje predstojnik ureda drľavne uprave?
9.koje su ovlasti predsjednika RH u resoru vanjskih poslova?
10.koje su njegove ovlasti u resoru obrane?

DRŽAVNA UPRAVA / USTROJSTVO DRŽAVNE UPRAVE

literatura preneseno sa katedre

Grupa autora (2006) Javna uprava: nastavni materijali. Zagreb: Društveno veleučilište i Pravni fakultet Stranice: 25-33, 161-168, 347-391


Pusić, E. (1999) Država i državna uprava. Zagreb: Pravni fakultet. Stranice: 264-274, 330-451


o Propisi:

o Ustav Republike Hrvatske, NN 41/01 (pročišćeni tekst) (čl. 4, 92, 93-116).

o Zakon o Vladi Republike Hrvatske, NN 101/98, 15/00, 117/01, 199/03 (čl. 1-24, 26-32).

o Zakon o sustavu državne uprave, NN 190/03, 199/03 (čl. 1-62).

o Zakon o ustrojstvu i djelokrugu središnjih tijela državne uprave, NN 199/03, 30/04, 136/04, 22/05, 44/06 (čl. 1, 2, 2a, 3, 17a).

o Zakon o ustanovama, NN 76/93, 29/97, 47/99 (čl. 1-7, 35-40, 64-66).

o Uredba o načelima za unutarnje ustrojstvo tijela državne uprave, Narodne novine, 43/01, 8/04.

o Uredba o unutarnjem ustrojstvu ureda državne uprave u županijama, Narodne novine, 21/02, 78/03.
:zzz:
 

diah

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Ustrojstvo državne uprave

Da li moze netko odgovoriti na ovo pitanje:KOJE SU 2 DOKTRINE TEMELJ UPRAVNIH REFORMI I KOJA JE RAZLIKA IZMEDJU NJIH? mOLIM VAS!!!!
doktrina novog javnog menadzmenta i doktrina dobre uprave.NJM se usmjerio na 3E nacela, a dobra uprava na povezivanje uprave s gradanima, participaciju, transparentnost, koherentnost i sl
 

dubbi

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Ustrojstvo državne uprave

doktrina novog javnog menadžmenta se temelji na tri E, a to su EKONOMIČNOST, EFIKASNOST I EFEKTIVNOST.
 

goga

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Re: Ustrojstvo državne uprave/Državna uprava

Ovo su pitanja sa roka u 2. mjesecu, (usmeni):

Koprić:

1. Razlika između up. i inspekcijskog nadzora?
2. Mjere koje se mogu poduzeti u okviru up., a koje u okviru insp. nadzora?
3. Koje akte donosi Vlada RH?
4. Koji su oblici neposredne provedbe zakona?
5. Koja su 3 osnovna načela u odnosu građani - uprava?
6. Kako se razvijalo načelo zakonitosti?
7. Kako se razvijala odgovornost države za štetu?
8. Koje vrste provedbenih propisa mogu donositi tijela državne uprave?
9. Organi ustanove, tko šta radi, koje su ovlasti, tko imenuje ravnatelja?
10. Kome je odgovorna Vlada, tko sačinjava Vladu, kako donosi odluke, kako
nastaje?
11. Koja su tijela državne uprave u RH?, tko rukovodi uredima državne uprave?
12. Načelo javnosti uprave? zašto kažemo da je to dvosmjeran proces?

Pavić:

1. Načelo odgovornosti?
2. Javnost funkcioniranja uprave?
3. Što obuhvaća inspekcijski nadzor?
4. Tko osniva državne upravne organiz., kojim aktima?
5. Kako se ostvaruje javnost uprave, koje su metode?
6. Zašto je važna koordinacija u terit. up. sustavu?
7. Inspekcijski nadzor?
8. Odgovornost Vlade?
9. Načelo zakonitosti?
10. Kako se mijenjao odnos građana i uprave?
11. Tko donosi provedbene propise?
 

dubbi

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Ustrojstvo državne uprave/Državna uprava

bila sam kod prof. Koprića na usmenom na drugom roku u drugom mjesecu i pitao je samo zakone, najviše zakon o sustavu državne uprave i zakon o ustanovama...
 

dada

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Re: Ustrojstvo državne uprave/Državna uprava

Pa znaci da ne pitaju bas ono iz druge knjige :zadace uprave i globalizaciju?Da li tko ide na ovaj rok u 24.4?Nisam to jos naucila a i neznam dal cu stici sve,daj recite sto je najvaznije iz toga?ima li netko ukratko nesto?necu stici iz tih 100 stranica izvuci najvaznijePLEASE POMOZITE!!!!
nemoj se zavaravati da nesto ne pitaju. odgovarala sam s dubbi i jos jednom djevojkom; istina je da nas nije pitao knjigu, ali vjerujem da je to zbog dobrog pismenog. ne ostvaris li vise od 9 bodova, ispitivat ce te sve, a ne samo zakone. rekao je to netko na predavanju: sto je bolji pismeni, to je vise usmeni pro forme
 

katarina

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Ustrojstvo državne uprave/Državna uprava

Bok svima,evo opet ja dosadujem s pitanjima ali da li netko zna odgovor na ovo pitanje:KAKO JE USTROJEN CENTAR VLADE ,NA KOJA 2 NACINA?Hvala!:)
 

dada

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Re: Ustrojstvo državne uprave/Državna uprava

a)po strucnim centrima, tj. problemima
b)po resorima centralne uprave
c)kombinacija a i b
 

gricka vjestica

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
da....dobro ti je rekao ZAKON O SUSTAVU DRZAVNE UPRAVE... i to su ti jedni od poslova državne uprave...i to od članka 16 do35, a pitanja koja bi ti se mola pojaviti su: razlika između upravnog i inspekcijskog nadzora...tko koje obavlja (koja tijela su ovlastena obavljati upravni nadzor i nak čijim tijelima)...sto se nadzire u jednima sto u drugima...mjere...
- vazan je članak 22. i 26 gdje su ovlasti inspektora u tehičkom smislu...treba ga citati s dobrom pažnjom i uspoređivati....jer taj je zakon inace važan i za predmet upravno pravo-opći dio...ali i općenito da se zna od cega se sastoji državna uprava

a taj zakon je i dio ispitne literature....jesu zakoni inace malo tezi za uciti ali moraju se uciti
 

diah

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Ustrojstvo državne uprave/Državna uprava

:eek:)
sto se tice onih nabrajanja kod velike britanije i hrvatske sto to sve moramo znat bas nabrojat :eek:) :eek:)
ma daj, pa naravno da ne, poenta je u tome da RH i VB imaju mnogo slicnosti u upravnim sistemima, ak ti se bas da, onda uoci razlike....;)
 

Dijana

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Ustrojstvo državne uprave/Državna uprava

ja sam se i zadaće uprave naučila samo sažetak razvitak. ti ti je, kao što i sam naslov kaže, sve sažeto u jednu cjelinu..
 

dubbi

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Ustrojstvo državne uprave/Državna uprava

državne upravne organizacije su tijela državne uprave i oni obavljaju poslove državne uprave...ne piše tko ih osniva, ali isto tako ne piše ni za ministarstva tko ih osniva niti za središnje državne urede..ali neće ti tako formulirano pitanje doći na ispitu, sigurno...good luck 8)
 

vanja

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Ustrojstvo državne uprave/Državna uprava

Osniva ih vlada,donosi uredbu o unutarnjem ustrojstvu ministarstva i državnih upravnih organizacija.
 

diah

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Ustrojstvo državne uprave/Državna uprava

Europska Hrvatska??????,i:D .program e-hrvatska predstavlja transformaciju hrvatskog društva u informacijsko,informatizacija školstva,on line pristup zdravstvu,e-matične knjige,e-katastar,e-zemljišne knjige itd.
mislim da se skraceno moze reci elektronska Hrvatska
 

katarina

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Ustrojstvo državne uprave/Državna uprava

Evo ljudi ja prosla ,tako sam happy!!!! Na usmenom sam bila kod prof.Marcetic i pitanja su:
koje akte donosi vlada i objasni?
tko i nad kime provodi upravni nadzor i mjere koje poduzimaju?
tko donosi pravilnik?
kako se mjenjao odnos gradana i uprave?Reci primjer sudjelovanja gradana u j.sluzbama!
centri vlade u drugim zemljama,u V.Britaniji,....
politicke i tehnicke funkcije centra vlade
tko imenuje predstojnika ureda drzavne uprave i jako je vazno tu reci da na temelju javnog natjecaja,kome je odgovoran?

Sto se tice profe cini mi se skroz ok jer ako neznas izvlaci iz tebe najjednostavnija pitanja samo da dobijs dvojku!Ja sam cak 3 dobila!!!Sretno svima!!!
 

miss_devill

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Ustrojstvo državne uprave/Državna uprava

šta je sa ovim centrima vade? nešto se pisalo.... jesu bila pitanja o VB? i u kojem kontekstu? i koliko se točno moraju nabrajati one natuknice? toga ima preeeeeeeeevišeeeeeeeeee!
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks