AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Državna uprava

Talya

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Ustrojstvo državne uprave/Državna uprava

Pitanja sa današnjeg roka:

1. Klasifikacija upravnih poslova u teritorijalnom upravnom sistemu?
Klasifikacija poslova po ZOSDU?

2. Kako nastaje vlada?
Kome je odgovorna i kako odgovara?

3. Tko obavlja upravni nadzor i nad čijim tijelima?
Ako tijela nađu nepravilnosti u toku upravnog nadzora, što mogu poduzeti,tj. mjere koje poduzimaju?

4. Koje upravne reforme postoje?
Objasni doktrinu novog javnog menadžmenta?

5.Tko osniva ustanove i za koje djelatnosti se osnivaju?
Tko ima pravo osnivati javnu ustanovu i pod kojim uvjetima?

Ako netko nezna sutra su rezultati u 10h!
 

Talya

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Ustrojstvo državne uprave/Državna uprava

Odgovarala sam kod Pavića danas:
ured državne uprave
središnji državni ured
odnos uprave i građana
insp. i upravni nadzor(Razlike)
ovlasti predsjednika RH u resoru obrane i vanjskim poslovima
nastanak Vlade
Uglavnom je pitao Zakone.
 

Talya

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Ustrojstvo državne uprave/Državna uprava

ja nisam u životu učila iz dosadnoje knjige od ove pusićeve, ja nemam pojma kako ću ni šta ću iz nje učiti, ubija me ova knjiga. ima li netko nekakve savjete, kako ste vi iz nje učili?????? :confused:
Najvažniji su ti centri vlade i globalizacija, ja nisam na ispitu imala niti jedno pitanje iz te knjige. Najvažniji je Zakon i Ustav, to treba znat ko vodu pit, skoncentrirajte se na već postavljena pitanja u proteklim ispitima.
 

pepy

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Ustrojstvo državne uprave/Državna uprava

molila bi nekog da kaže treba li učiti ono Jezgra državne vlasti Hrvatske i V. Britanije. treba li npr. učiti koji su vanjski poslovi hrvatske koji v. britanije, obranu, financije itd. nadam se da ne treba to sve nabrajat???
 

karosa

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Re: Ustrojstvo državne uprave/Državna uprava

ovak, ja sam bila na konzultacijama kod prof. Marčetić i rekla je da ne treba sve to nabrajati i štrebati, samo okvirno pročitati, (a meni ti to znači) da bi bilo lijepo da preskočim! a i do sada se nije pojavilo na ispitu!
 

dubbi

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Ustrojstvo državne uprave/Državna uprava

4.razlika opoziva premijera i čl.vlade??tak nešto...hm
kod opoziva premijera pada cijela vlada, raspisuju se novi izbori, a kod opoziva člana vlade premijer može raspustiti vladu a može i imenovati novog člana kojem sabor mora izglasati povjerenje.
 

FOXY

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Ustrojstvo državne uprave/Državna uprava

Ma ja mislim da ti te stvari nisu toliko bitne pročitaj ih sam, ja sam taj ispit položila iz prve učila 2 tjedna kak spada, i Koprić me na usmenom pito jedno pitanje načelo javnosti/knjiga/
I upiso 2.
A isto sam se bedirala, i još me pito "kolegice vidim da ste vi učili samo iz zakona" a neam pojma zakaj to reko, bezveze valjda da vidi kaj bum odgovorila....
I ispao je skroz okej, a slušala sam svakakve priče o njemu...
Nemoraš se tog bedirati i baci se na ključne stvari u tom zakonu/a i ostalima/....meni je baš bio KUL :)
Zapravo su skroz logične stvari i jednostavne, sam ih naštrebaj i kad ih naštrebaš doći će sve na svoje mjesto....

Na mom roku bilo je pitanje centri vlade i političke i tehničke funkcije /iz pusićeve knjige/ i ja to nisam ni pogledala, ni rečenicu napisala...
Pa sam opet prošla...a brijala sam da nema šanse
tak da pusti to i uči ono iz čeg bi te stvarno mogli rušit ...
Aj sretno svima....
 

FOXY

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Ustrojstvo državne uprave/Državna uprava

E ovak to sam dala prije 8 mj. kolko ja znam sva tijela državne uprave neposredno provode zakone to je klasična vrsta poslova u upravi, znači recimo kad
Odjel za poslove gradske turističke inspekcije
donose neko upravno rješenje npr
"Rješenje kojim se zabranjuje XY obavljanje ugostiteljske djelatnosti u poslovnim prostorijama City centra Zagreb"

I ta se odluku donosi temeljem Zakona o sustavu državne uprave, Zakona o ugostiteljskoj djelatnosti...znači u upravnim stvarima.....
"Tijelo Odjel za...." je primjenilo propisXY na konkretno činjenično stanje...XY

Iliti...
Zakon o sustavu državne uprave propisuje da tijela državne uprave neposredno primjenjuju zakone i druge propise prije svega rješavanjem u upravnim stvarima...
moj odgovor..ak griješim ispravite me no hard feelings...........
 

FOXY

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Ustrojstvo državne uprave/Državna uprava

ljudi tko donosi pravilnik????
pa đes mare pa kak to neznaš joj joj

Evo ti "Ministri i ravnatelji državnih upravnih organizacija donose pravilnike, naredbe i naputke za provedbu zakona i drugih propisa kad su na to izrijekom ovlašteni, u granicama date ovlasti"

Zakon ponovii!!!:D
ZOSDU....

Si me proganjala na msn-u ti i hrco, nekaj mi šteka neznam kaj...ajd
good lak i sutra i preksutra, ima da feštamo....od pashee pa sve do mochvare:)
:luxhello::luxhello:

Nesi....
 

Nicole

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Re: Ustrojstvo državne uprave/Državna uprava

Evo ti "Ministri i ravnatelji državnih upravnih organizacija donose pravilnike, naredbe i naputke za provedbu zakona i drugih propisa kad su na to izrijekom ovlašteni, u granicama date ovlasti.
ja bih dodala još i Državne tajnike (Dule me pitao to pitanje na roku u 3. mjesecu).
 

jana21

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Ustrojstvo državne uprave/Državna uprava

oke sve napisala al kak se kod njih to boduje.i eup sve napisala pa na granici bodove imala.pitanja:upravne reforme koje su i 2glavne reforme koje su razlike, ovlasti predsjednika u vanjskim poslovima i resoru obrane, klasifikacija upravnih poslova i u RH koji su to poslovi, centar vlade tehnička i politička uloga i kako je ustrojen centar vlade, ured drž.uprave u žup.kolko ih je i koje poslove rade.eto 5 pitanja pod a i b. zna netko kolko točno ureda ima i klas.upra.poslova općenito koja je jel to ono po obliku,sadržaju,metodama bla bla il???' i jel ovlasti predsjednika u obrani uporaba oružja i kad nije rat, bla bla i vanjski poslovi vezano uz diplomatske misije i konzularne urede????fala vidit ćemo u petak u 9.30 rezultate.ćao
 

jana21

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Ustrojstvo državne uprave/Državna uprava

pa bude iz zakona pitanja i jedne i druge knjige.iz ove druge uglavnom centar vlade i o tome:politička i tehnička uloga centra vlade,kako je ustrojen.uglavnom iz te druge nauči centar vlade i globalizaciju. nema globalizacije na ispitu al zna pitat mislim. i pročitaj si tu na forumu pitanja uglavnom se ponavljaju
 

jana21

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Ustrojstvo državne uprave/Državna uprava

na usmenom mene musa pitala provedbene propise i centar vlade.sve o tom. centar vlade zato što to nisam u testu do kraja napisala.tj.ono što nisi u testu to te pita i još nešto drugo.za ostale prof.neznam
 

Nicole

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Re: Ustrojstvo državne uprave

4. ured državne uprave u županijama ( koliko ih ima i šta rade te kako se bira predstojnik? )

Molim pomoć kod ovog pitanja, najviše me zanima koliko ih je?
Hvala unaprijed.

Uredi drž.uprave: osnivaju se radi obavljanja poslova državne uprave u više upravnih područja, na području jedinice područne (reg.) samouprave.

Poslovi ureda državne uprave:
-neposredna primjena zakona i dr. propisa (osiguranje njihove provedbe).
-rješava u upravnim stvarima ako to posebnim zakonom nije stavljeno u nadležnost središnjeg tijela državne uprave ili pravne osobe s javnim ovlastima.
-provodi upravni i inspekcijski nadzor.
-prate stanje u svom djelokrugu, te predlažu središnjim državnim tijelima mjere za unapređenje stanja u određenom upravnom području.

U svakoj županiji nalazi se po jedan ured državne uprave.

Predstojnik:
Članak 51.
Radom ureda državne uprave u jedinici područne (regionalne) samouprave upravlja predstojnik.
Predstojnik ureda državne uprave u jedinici područne (regionalne) samouprave je čelnik tog ureda.
Predstojnika ureda državne uprave u jedinici područne (regionalne) samouprave imenuje i razrješuje Vlada na prijedlog ministra nadležnog za poslove opće uprave na temelju prethodno provedenoga javnog natječaja.
Za obavljanje poslova u uredu državne uprave u jedinici područne (regionalne) samouprave predstojnik ureda odgovoran je Vladi i ministru nadležnom za poslove opće uprave.

Predstojnik ureda državne uprave u jedinici područne (regionalne) samouprave upravlja radom ureda, a osobito:
1. brine o provedbi zakona i drugih propisa,
2. nadzire zakonitosti i pravovremenost obavljanja poslova, usklađuje rad u uredu državne uprave i provodi neposredan nadzor nad radom u uredu, poduzima mjere za osiguranje učinkovitosti u radu, raspoređuje poslove, daje upute za rad, brine o stručnom osposobljavanju i usavršavanju državnih službenika i namještenika i o urednom i pravilnom korištenju imovine i sredstava za rad te poduzima mjere za utvrđivanje odgovornosti za povrede službene dužnosti određene zakonom,
3. obavlja nadzor nad poslovima državne uprave u ispostavama u općinama i gradovima,
4. osigurava suradnju ureda državne uprave u jedinici područne (regionalne) samouprave s tijelima jedinica lokalne, odnosno područne (regionalne) samouprave i pravnim osobama koje imaju javne ovlasti.
Članak 54.
Predstojnik ureda državne uprave može imati zamjenika kojeg imenuje i razrješuje ministar nadležan za poslove opće uprave, na prijedlog predstojnika ureda, a na temelju prethodno provedenoga javnog natječaja.
Zamjenik predstojnika ureda državne uprave zamjenjuje predstojnika u slučaju njegove odsutnosti ili spriječenosti te obavlja druge poslove koje mu povjeri predstojnik.
Ako zamjenik predstojnika ureda državne uprave ne bude imenovan, ministar nadležan za poslove opće uprave određuje državnog službenika koji će obavljati poslove zamjenika predstojnika ureda državne uprave, ali ne duže od šest mjeseci.

To ti je sve iz Zakona o sustavu državne uprave ;)
 

george costanza

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Ustrojstvo državne uprave/Državna uprava

ja sam u ispitu napisala da ime 20 ureda državne uprave
nitko me nije ispravio

Da ima 20 ureda drž. uprave u žup. Grad Zagreb ga nema iako ima status županije. Zašto je to tako? Nemam pojma. To je pitanje za prof. Koprića ili nekog drugog s katedre.
 

Ivy

Admin
Re: Ustrojstvo državne uprave/Državna uprava

ovako sutra je ispit u deset sati

dekanski se odrzava 9.10.

a prijave 27.28.09



a koliopa
da i tebi nesto odgovorim

mjere za modernizaciju uprave u rh

imamo strukturalno organizacijiski aspekt
1.jacanje koordinativnog kapaciteta vlade
2 razdvajanje policy poslova i odjela s pretezno strucno-kreatinim zadacima od izvrsni agencija s pretezno rutinskim, repetitivnim izvrsnim zadacima
3 strukturalne mjere depolitizacije uprave
4 sistemska regulacija nezavisnih i kvazinezavisnih komisija
5 racionalizacija i smanjenje pojedinih djelova drzavne uprave

funkcionalni aspekt

1 osamostaljenje izvrsnih agencija, orijentacija na rezultate i snaznija odgovornost za rezultate
2 stratesko planiranje i proracuni po prijektima
3unapredjenje odnosa uprave prema gradjanima
4unapredjenje uredskog poslovanja
5 uvodjenje javnog trzista i javnog poduzetnistva u upravi
6 upravni razvoj
7 informatizacija i umrezavanje svih tijela drzavne uprave i jedinica lokalne i podrucne samouprave
8privatizacija djelova uprave

personalini aspekt
1uspostava pouzdane evidencije drzavnih sluzbenika
2strucno usavrsavanje i reeduciranje sluzbenika
3upravno obrazovanje visoke strucne spreme za upravne genrealiste
4placanje i napredovanje sluzbenika prema ucincim ai kvaliteti rada
5antikorupcijske mjere i razvoj etike sluzbenika
6 razvoj poduzetnicke kulture u javnoj upravi

provedba reformi


nadam se da sam pomogla
 

Ivy

Admin
vidla sam da netko nije znao preporuke za modernizaciju uprave u RH
pa da ponovimo

1racionalizirati javnu sluzbu
2ojacati profesionalizam, eticke standarde i depolitizirati drzavne sluzbe
3ojacati ukupne drzavne institucionalne kapacitet
4debiroktatizirati upravu i njeno djelovanje
5jacati orijentaciju javne sluzbe na rezultate, transparentnost i otvorenos
6decentralizitati drzavu
7privatizirati pojedine djelove javne sluzbe i javnog sektora

ovako zanima me :
dali su prvostupanjska tijela drzavne uprave samo uredi drzavne uprave u zupanijama ili?
 

kaliopa

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Ustrojstvo državne uprave/Državna uprava

bokić! evo ja bila grupa B i ok mi je bilo,dosta raznolika pitanja...
1. opća načela u odnosu...
javnost funkcioniranja

2.centar vlade (što je i što se želi postići )
instrumenti centra vlade

3. provedbeni propisi i razlika
tko ih donosi

4. tko je vlada, uži kabinet, što kad se izglasa nepovjerenje
...ne sječam se...

5. 3 cilja reformi u RH
4 skupine tradicionalnih vrijednosti

neka su me pitanja zbunila tipa nepovjerenje vladi i 3 cilja reformi, al sam ciljeve našla a nepovjerenje nemam pa si to moram izvadit sa neta... nadam se da će vam koristiti.
jel netko zna kak se boduje tj koliko ima bodova, dijele li pola boda, negativne bodove isl.
 

miss_devill

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Ustrojstvo državne uprave/Državna uprava

4. b koja je razlika kad izglasavanja nepovjerenja vladi i pojedinom članu
a u 4. a. još dodati kome je odgovorna vlada?
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks