AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Diplomski odnosno specijalistički studij

Dobri Duh

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
ne razumijem ostaje viša a zove se visoka, nejasno???
ali brate mili zaboli me kak se kaj zove kad nisi osobiti cijenjen, da s obzirom da imaš određeno obrazovanje što većina u RH nema, pa svejdeno plata mala, troškovi preveliki za život itd...
 

Žuža

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Žalosno je to što na Pravnom postoji mogućnost upisa specijalističkog studija
Javno pravo i javna upravaPoslijediplomski studij
i stječe se nakon 4 semestra zvanje specijalist javnog prava i javne uprave, voditelj studija je prof. Medvedović. I pitam ja vas, kada konkurirate za radno mjesto u drž službi da li će uzeti vas pa makar završili još 2 god (3+2) i stekli zvanje stručni specijalist javne uprave (navodno ćemo se tako zvati ako završimo još te dvije godine) ili osobu koja ima pravni fakultet i završila je taj specijalistički studij. Meni izgleda da nas je naš Upravni studij na neki način izdao...a nema šanse da mi isti taj spec. upišemo pri pravnom fakultetu (već sam pitala Koprića). Organizirano je samo za pravnike i politologe! i nije mi jasno zašto bi oni koji nemaju pojma o upravi imali mogućnost tog spec. studija (već od 2005./06)a mi ne!? Dajte ljudi pokrenite se malo...
 

george costanza

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Nije nas upravni studij izdao kako ti kažeš. Pobrkala si malo stvari. Na Pravnom fakultetu u Zagrebu postoji poslijediplomski studij pravnih znanosti upravno-političkog smjera od 1962g. Taj studij su završili i neki članovi Katedre za upravnu znanost (Koprić, Marčetić, Đulabić). Tzv. bolonjizacija studijskih programa uzrokovala je preoblikovanje tog studija u studij javnog prava i javne uprave. Sada postoji doktorski (+3) nakon kojeg se dobiva titula doktora pravnih znanosti i specijalistički studij (+2) nakon kojeg se dobiva titula magistar specijalist prava. Nama nedostaje diplomski studij javne uprave, a ovdje je riječ o poslijediplomskom studiju na PF s dugom tradicijom kojeg su završili mnogi profesori koji se bave javnom upravom i/ili upravnim pravom.
Kada bi sve ovisilo o upravi našeg faksa mi bi odavno imali Fakultet za javnu upravu ili diplomski sveučilišni studij javne uprave. Međutim svijet nije tako jednostavan. (Ne)Zainteresirani su Sveučilište u Zagrebu, Ministarstvo znanosti obrazovanja i športa, Središnji državni ured za upravu, Pravni fakultet u Zagrebu (većina naših profesora je s PF), a i politički vrh mora dati zeleno svjetlo. Možda si taj studij pomiješala s poslijediplomskim specijalističkim studijem javne uprave (+1) koji se izvodi u sklopu Sveučilišta u Zagrebu (Centar za poslijediplomske studije), čijim se završetkom stječe naziv specijalist javne uprave. U svakom slučaju se slažem s tobom da bi bilo poželjno kada bi se studenti (tj. dio studenata) aktivirali.
 

Cokolada

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
O ČEMU TI PRIČAŠ MI SMO STRUČNI STUDIJI -VELEUČILIŠTE
Specijalistički diplomski stručni studij traje jednu do dvije godine, u kojima se stječe od 60 do 120 ECTS bodova. ZavrŠetkom studija stječete stručni naziv specijalista određene struke koji se koristi uz naziv stečen stručnim studijem ili preddiplomskim sveučiliŠnim studijem. Nakon te razine moŽete nastaviti studirati na diplomskom sveučiliŠnom studiju.
SVEUČILIŠNI I STRUČNI STUDIJI NIJE JEDNA STVAR
 

suni

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Žalosno je to što na Pravnom postoji mogućnost upisa specijalističkog studija
Javno pravo i javna upravaPoslijediplomski studij
i stječe se nakon 4 semestra zvanje specijalist javnog prava i javne uprave, voditelj studija je prof. Medvedović. I pitam ja vas, kada konkurirate za radno mjesto u drž službi da li će uzeti vas pa makar završili još 2 god (3+2) i stekli zvanje stručni specijalist javne uprave (navodno ćemo se tako zvati ako završimo još te dvije godine) ili osobu koja ima pravni fakultet i završila je taj specijalistički studij. Meni izgleda da nas je naš Upravni studij na neki način izdao...a nema šanse da mi isti taj spec. upišemo pri pravnom fakultetu (već sam pitala Koprića). Organizirano je samo za pravnike i politologe! i nije mi jasno zašto bi oni koji nemaju pojma o upravi imali mogućnost tog spec. studija (već od 2005./06)a mi ne!? Dajte ljudi pokrenite se malo...
slažem se.
prijateljica mi baš veli da od 100 vježbenika za min.šumarstva trebaju samo jednog upravnog pravnika.

situacija je takva da upravni pravnici nakon 3+godina školovanja imaju neznatno veću plaću od referenata sa sss, a da ne pričam da su im vrata bilo koje više funkcije zatvorena što zbog politizacije uprave što zbog toga što je zakonom utvrđeno da na neke položaje ne može doći osoba sa višom stručnom spremom.

neovisno o novom nazivlju upr. pravnici su sj**** jer ih nitko zapravo nigdje ne želi.
uprava želi vss i to posebno pravnike tj mag.prava ali vidi vraga pravnici bježe od uprave kao vrag od tamjana jer su im plaće premale i mogućnosti napredovanja slabe. tako da svi bježe u gospodarstvo.

stručni studij javne uprave na pfzg je prvenstveno namijenjen politolozima jer su i oni kao i mi upravni pravnici nakon završetka studija kako bi se reklo-na suhom. pa oni politolozi koji imaju nešto para uplaćuju taj postdiplomski jer ne znaju šta bi sa sobom pa se bar nadaju uguziti u upravu nakon par godina.

i sad da me neki ne optužuju za pesimizam i šta ti ja znam-to vam je tako!
završila sam upravu, sad studiram na pravnom studiju, mnogo prijatelja mi radi po upravi( ali vidi vraga svi su završili sš ili neki drugi studij tipa filozofski a ne upravno pravo)- diplomirani upravni pravnici do posla dolaze teško.
i ne nije svima u ovoj državi teško naći posao: ferovci, pravnici s pravosudnim ga nalaze bez problema npr

tu bi se još osvrnula na dva aspekta:
1. država sustavno proizvodi kadrove koji nemaju mjesto na tržištu rada i daju dopusnice fakultetima koji šalju studente direktno na burzu.

2. tragično je da sadašnji dekan u više navrata kaže joj jadni vi-nemate posla u upravi. znači sam dekan zna da njegov fakultet producira kadrove koji idu direktno na burzu i još im tepa da nema političke volje za išta.
ok da on je u pravu možda i država koči profesionalizaciju uprave---ali to ne sprečava njega da uz smješak i sažalni pogled uzima veliku lovu ljudima za fax za koji sam misli i izričito kaže da je neisplativ.

to vam je dragi moji realnost-oni koji su se uguzili u upravu i rade u upravi-njima se isplati nastavak studija jer im bar malo popravlja poziciju i povećava plaću.
svi ostali-a takva je većina-jednostavno vam nastavak studija i upis još dvije godine neće donesti ništa korisnog. jer i uz 10 godina studija uprave(sad karikiram) bit ćete ispod ljudi s pravim fakultetima a osobe sa sss u upravi ce vam se smijati jer radite isti posao kao oni.

i šta da čovjek napravi? ništa, potežite vezice i uzdajte se u sreću-nije sve crno ali samo sam morala sad napisati par redaka u vezi licemjernog ponašanja dekana i uprave faxa.
 

Nela

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
neznatno veću plaću od referenata sa sss, a da ne pričam da su im vrata bilo koje više funkcije zatvorena što zbog politizacije uprave što zbog toga što je zakonom utvrđeno da na neke položaje ne može doći osoba sa višom stručnom spremom.

mnogo prijatelja mi radi po upravi( ali vidi vraga svi su završili sš ili neki drugi studij tipa filozofski a ne upravno pravo)- diplomirani upravni pravnici do posla dolaze teško.
onda ja ne vidim smisla zašto uopće idem na faks?
mučim se bezveze, troše se pare bezveze a mogla bi komotno raditi kao upravni referent (imam završenu srednju upravnu) i imala bi 500kn manju plaću nego da završim faks :confused2:
 

Neo

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
to vam je dragi moji realnost-oni koji su se uguzili u upravu i rade u upravi-njima se isplati nastavak studija jer im bar malo popravlja poziciju i povećava plaću.
svi ostali-a takva je većina-jednostavno vam nastavak studija i upis još dvije godine neće donesti ništa korisnog. jer i uz 10 godina studija uprave(sad karikiram) bit ćete ispod ljudi s pravim fakultetima a osobe sa sss u upravi ce vam se smijati jer radite isti posao kao oni.

i šta da čovjek napravi? ništa, potežite vezice i uzdajte se u sreću-nije sve crno ali samo sam morala sad napisati par redaka u vezi licemjernog ponašanja dekana i uprave faxa.
u potpunosti se slažem s gotovo svime gore navedenim...da ne radim u upravi doista ne bih gubio vrijeme na polaganje razlike po bolonji da u meni ne "tinja" ta varljiva nada da ću napredovati i imati nešto bolju plaću u toj učmaloj upravi...
realno (iako djeluje kao crnjak), a mislim da si to mogu uzeti za pravo da kažem s obzirom da radim u upravi (nekoliko ludih i nezaboravnih godina), imam 30 godina života i mrvicu životnog iskustva; ovaj studij je doista gubljenje vremena za nekoga tko ne misli raditi u upravi ili neki sličan administrativni posao kod poslodavca koji će vas prijaviti na zavodu kao prvostupnika javne uprave...inače lijepo je u društvu reći da imaš završeni 1. stupanj visoke ss:frustrating: moji motivi su jasni; studiram radi eventualnog budućeg napredovanja. zvuči proračunato, ali kada čovjek počne raditi sve se svodi na neke kalkulacije i kompromise i btw stručna sprema je u upravi pitanje "prestiža" jer su naši ljudi još jako primitivni i pale se na diplome!!!
 

Magic Girl

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Imam pitanje; znači, dok se završi stručni studij javne uprave to je VŠS, a kad bi se završilo još +2, odnosno specijalistički studij jel bi to bilo VSS ? hvala unaprijed :)
 

Nicole

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Imam pitanje; znači, dok se završi stručni studij javne uprave to je VŠS, a kad bi se završilo još +2, odnosno specijalistički studij jel bi to bilo VSS ? hvala unaprijed :)
VŠS više NE postoji.

Kada završiš stručni studij javne uprave postaješ PRVOSTUPNIK.
To znači da imaš prvi stupanj VISOKE srtučne spreme.

Nakon završene +2 (kad/ako se formiraju), stječe se naziv specijalist struke.
U tom slučaju bili bi izjednačeni sa magistrima.
 

Magic Girl

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Mi nismo VISOKA nego VIŠA stručna sprema i kak bi mi na VELEUČILIŠTU bili izjednačeni s magistrima na SVEUČILIŠTU
 

Nicole

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Mi nismo VISOKA nego VIŠA stručna sprema i kak bi mi na VELEUČILIŠTU bili izjednačeni s magistrima na SVEUČILIŠTU
Ako ti smatraš da zaš bolje, ok.

Ali ako ćeš mi ovako odgovoriti na post u kojem ti objašnjavam da više po zakonu ne postoji viša stručna sprema, onda nema svrhe da uopće postavljaš pitanje, zar ne?
 

Magic Girl

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Dobro u redu, ne postoji ali apsurdno je da bi mi bili izjednačeni s magistrima. A tebe nitko ne sili da odgovaraš
 

Ksenija

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Dobro u redu, ne postoji ali apsurdno je da bi mi bili izjednačeni s magistrima. A tebe nitko ne sili da odgovaraš
Zbog čega bi to bilo apsurdno???

Pa dok se ustroje još te dvije god.specijalističkog studija,
a prema ovom posljednjem postu od Nicole, odnosno prema Zakonu o akademskim i stručnim nazivima i akademskom stupnju, naravno tko završi imat će vjerojatno zvanje stručnog specijalista javne uprave, pretpostavljam.
 

nixx

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Dobro u redu, ne postoji ali apsurdno je da bi mi bili izjednačeni s magistrima. A tebe nitko ne sili da odgovaraš
III. STJECANJE STRUČNIH NAZIVA

Članak 8.

(1) Završetkom stručnog studija u trajanju kraćem od tri godine, čijim završetkom se stječe manje od 180 ECTS bodova, osoba stječe stručni naziv stručni pristupnik odnosno stručna pristupnica uz naznaku struke (na primjer: stručni/a pristupnik/pristupnica ekonomije, stručni/a pristupnik/pristupnica medicinske radiologije, stručni/a pristupnik/pristupnica politologije i slično).
(2) Kratica naziva iz stavka 1. ovoga članka je pristup. uz naznaku struke (na primjer: pristup. oec., pristup. med. rad., pristup. polit. i slično) i stavlja se iza imena i prezimena osobe.

Članak 9.

(1) Završetkom stručnog studija u trajanju od najmanje tri godine, čijim završetkom se stječe najmanje 180 ili više ECTS bodova, osoba stječe stručni naziv stručni prvostupnik (baccalaureus) odnosno stručna prvostupnica (baccalaurea) uz naznaku struke (na primjer: stručni/a prvostupnik/prvostupnica (baccalaureus/baccalaurea) ekonomije, stručni/a prvostupnik/prvostupnica (baccalaureus/baccalaurea) medicinske radiologije, stručni/a prvostupnik/prvostupnica (baccalaureus/baccalaurea) politologije i slično).
(2) Kratica naziva iz stavka 1. ovoga članka je bacc. uz naznaku struke (na primjer: bacc. oec., bacc. med. rad., bacc. polit. i slično) i stavlja se iza imena i prezimena osobe.
(3) Iznimno od stavka 1. ovoga članka, završetkom stručnog studija u znanstvenom području tehničkih znanosti, osoba stječe stručni naziv stručni prvostupnik (baccalaureus) inženjer, odnosno stručna prvostupnica (baccalaurea) inženjerka uz naznaku struke (na primjer: stručni/a prvostupnik/prvostupnica (baccalaureus/baccalaurea) inženjer/inženjerka geodezije i slično).
(4) Kratica naziva iz stavka 3. ovoga članka je bacc. ing. uz naznaku struke (na primjer: bacc. ing. geod. i slično) i stavlja se iza imena i prezimena osobe.

Članak 10.

(1) Završetkom specijalističkoga diplomskoga stručnog studija koji traje jednu do dvije godine, čijim završetkom se stječe u pravilu 60 do 120 ECTS bodova, osoba stječe stručni naziv stručni specijalist, odnosno stručna specijalistica uz naznaku struke ili dijela struke sukladno nazivu studijskog programa (na primjer: stručni/a specijalist/specijalistica politehnike i slično), koji se može koristiti uz naziv stečen na stručnom studiju ili preddiplomskom sveučilišnom studiju.
(2) Kratica naziva iz stavka 1. ovoga članka je struč. spec. uz naznaku struke ili dijela struke sukladno nazivu studijskog programa (na primjer: struč. spec. politeh. i slično), može se koristiti uz kraticu naziva stečenog na stručnom studiju ili preddiplomskom sveučilišnom studiju i stavlja se iza imena i prezimena osobe.
(3) Iznimno od stavka 1. ovoga članka, završetkom specijalističkoga diplomskoga stručnog studija iz područja tehničkih znanosti osoba stječe stručni naziv stručni specijalist inženjer, odnosno stručna specijalistica inženjerka uz naznaku struke ili dijela struke sukladno nazivu studijskog programa (na primjer: stručni/a specijalist/specijalistica inženjer/inženjerka geodezije i slično), koji se može koristiti uz naziv stečen na stručnom studiju ili preddiplomskom sveučilišnom studiju.
(4) Kratica naziva iz stavka 3. ovoga članka je struč. spec. ing. uz naznaku struke ili dijela struke sukladno nazivu studijskog programa (na primjer: struč. spec. ing. geod. i slično), može se koristiti uz kraticu naziva stečenog na stručnom studiju ili preddiplomskom sveučilišnom studiju i stavlja se iza imena i prezimena osobe.
(5) Iznimno od stavka 1. ovoga članka, završetkom specijalističkoga diplomskoga stručnog studija u medicini, stomatologiji i veterini, osoba stječe stručni naziv diplomirani, odnosno diplomirana uz naznaku struke ili dijela struke sukladno nazivu studijskog programa (na primjer: diplomirana medicinska sestra, diplomirani medicinski tehničar i slično), koji se može koristiti uz naziv stečen na stručnom studiju ili preddiplomskom sveučilišnom studiju.
(6) Kratica naziva iz stavka 5. ovoga članka je dipl. uz naznaku struke ili dijela struke sukladno nazivu studijskog programa (na primjer: dipl. ms., dipl. mt. i slično), može se koristiti uz kraticu naziva stečenog na stručnom studiju ili preddiplomskom sveučilišnom studiju i stavlja se iza imena i prezimena osobe.

Članak 11.

(1) Popis stručnih naziva i njihovih kratica zajednički utvrđuju Vijeće veleučilišta i visokih škola i Rektorski zbor, sukladno ovom Zakonu, a isti se objavljuje u »Narodnim novinama«.
(2) Popis iz stavka 1. ovoga članka Vijeće veleučilišta i visokih škola i Rektorski zbor dužni su dopuniti stručnim nazivima u roku od dva mjeseca od izdavanja dopusnice visokom učilištu za izvođenje studija.


PROČITAJ SI I NE POSTAVLJAJ APSURDNA PITANJA...
 

schuman

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
35 20.03.2009 JAVNI NATJEÄŚAJ

Stručni uvjeti:

– završen preddiplomski i diplomski sveučilišni studij ili integrirani preddiplomski i diplomski sveučilišni studij ili specijalistički diplomski stručni studij matematičke, informatičke ili ekonomske struke (VSS)

Iz natječaja za radno mjesto vidljivo je da tek nakon završetka specijalističkog studija (famoznog +2, koji još nije ustrojen na našem veleučilištu) možemo ravnopravno konkurirati za radna mjesta sa dipl. pravnicima ili dipl. ekonomistima (bivši VSS).
 

_Maca_

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Znači, s 5 godina nismo stručni magistri?:frustrating::unsure:
Meni je Marčetić odgovorila na mail da smo sa još završene 2 godine specijalisti, tj.da spadamo u rang magisterija,ali stručnog. To je kao 2 stup visoke stručne spreme.
Evo njezin mail:
"Stječe se titula specijaliste u području javne uprave - MA s time da je riječ o stručnom, a
ne znanstvenom magisteriju jer je studij u okviru veleučilišta, a ne sveučilišta".
Pozdrav,
GM

Pa sad recite... nemaju pojma oni...:tongue2::sad:
 

Pontifex

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
35 20.03.2009 JAVNI NATJEÄŚAJ

Stručni uvjeti:

– završen preddiplomski i diplomski sveučilišni studij ili integrirani preddiplomski i diplomski sveučilišni studij ili specijalistički diplomski stručni studij matematičke, informatičke ili ekonomske struke (VSS)

Iz natječaja za radno mjesto vidljivo je da tek nakon završetka specijalističkog studija (famoznog +2, koji još nije ustrojen na našem veleučilištu) možemo ravnopravno konkurirati za radna mjesta sa dipl. pravnicima ili dipl. ekonomistima (bivši VSS).
Potpisujem ovo što je rekao kolega, iako po zakonu nema više VŠS i VSS u javnim natječajima (iako ne bi smjelo ali...) u zagradama stoje i stare oznake VŠS i VSS
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks