AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Diplomski odnosno specijalistički studij

schuman

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Nakon tri godine studija ponovo na klasifikacijski!

Studentu bi se vrednovao uspjeh iz prethodnih godina studija,a klasifikacijski postupak bit će organiziran dva puta na godinu

ZAGREB - Prva generacija studenata upisanih po bolonjskom programu trebala bi završiti preddiplomski studij 2008. godine, nakon čega ih sa stečenom svjedodžbom prvostupnika očekuje diplomski studij od godinu do dvije. Tek tada stječu naziv magistra struke i sveučilišnu diplomu (izuzetak su medicina, stomatologija i veterina te područje tehničkih znanosti čiji je naziv doktor, odnosno magistar inženjer). Budući da je riječ o novim diplomskim programima, sveučilišta ih usklađuju, ali i osmišljavaju način prelaska studenata s preddiplomskog na diplomski studij.
Rektor Sveučilišta u Zagrebu Aleksa Bjeliš kaže da će najvjerojatnije, kao i za preddiplomski, i za diplomski studij fakulteti dobivati kvotu studenata koje mogu primiti, ali i da će na većini fakulteta biti potrebno organizirati klasifikacijski postupak za upis na diplomske studije. Pritom bi se studentu vrednovao uspjeh iz prethodnih godina studija.
»Diplomski studiji za Sveučilište su najbitniji«, kaže Bjeliš, objašnjavajući da će klasifikacijski postupak za njih biti organiziran dva puta na godinu, kroz zimski ili ljetni modul.
»Nastavak studija omogućavat ćemo u dva modula da student ne bi gubio puno vremena čekajući početak diplomskog studija«, objašnjava Bjeliš.
Jedna od mogućnosti koja će pritom čekati studente jest izbor odnosno mogućnost prelaska s jednog fakulteta na drugi, odnosno sa sveučilišta na sveučilište. »Pritom je važno da svi studenti pri upisu budu u ravnopravnom položaju, bilo ako upisuju diplomski studij na dotadašnjem fakultetu, bilo na drugom«, kaže Bjeliš, priznajući da zbog potrebe klasifikacijskog postupka prilikom selekcije kandidata za upis na diplomske studije taj prijelaz ipak neće biti 'mekan'. Školarine za diplomske studije još nisu definirane, no rektor vjeruje da će zagrebačko sveučilište primijeniti iste principe kao od lani na preddiplomskim studijima. Tako bi studenti u cijeni diplomskog studija participirali ovisno o uspjehu iz prethodne tri godine studija, po »zagrebačkom linearnom modelu«: što bolji uspjeh u studiju, to manja participacija u školarini.

http://www.vjesnik.hr/html/2007/12/14/Clanak.asp?r=unu&c=4
 

TINY

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Prema ovome, čak i mi koji imamo lošiji prosjek imamo kolku tolku mogućnost upisa...
(mislim na našem faksu je jako mali prosjek koliko znam)...
nadam se da će ovo zaživjeti...
i da ćemo i mi moći upisati neki drugi diplomski studij...
 

gricka vjestica

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Nitko ti to još ne zna,
glupo je sada nagađati i govoriti o nekim datumima i vremenskom razdoblju i uvjetima
ali
bit će :proud:
 

misha

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
nevjerojatno.stvarno, što se događa s nama, gdje je taj problem.jel smo mi jadni krivi?
 

schuman

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
E moja Grička, drago mi je da dijeliš moje stavove, nažalost, budućnost na Veleučilištu nam nije sjajna, to je sad jasno kao dan!
Ali poanta Bolonje je prohodnost, to znači da možemo upisati stručni specijalistički na bilo kojem sličnom fakultetu, veleučilištu ili visokoj školi.Nažalost, ideja i praksa u Europi je jedno, a hrvatska stvarnost nešto sasvim drugo.:bang:
 

Neo

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
e moja grička, drago mi je da dijeliš moje stavove, nažalost, budućnost na veleučilištu nam nije sjajna, to je sad jasno kao dan! ali poanta bolonje je prohodnost, to znači da možemo upisati stručni specijalistički na bilo kojem sličnom fakultetu, veleučilištu ili visokoj školi.nažalost, ideja i praksa u europi je jedno, a hrvatska stvarnost nešto sasvim drugo.:bang:
Kada sam polagao uljp u 4.mj. Prof. Marčetić me je pitala da li mislim nastaviti sa studijem (+2) kada riješim razliku po bolonji, na što sam je pitao da li će do toga uopće doći na našem studiju, a ona je odgovorila potvrdno. Međutim, ono što mene interesira i molim nekoga da mi to objasni je slijedeće; u narodnim novinama br.45/08 pod red.br.17 sluzbeni list objavljen je Popis odgovarajućih stručnih naziva i njihovih kratica s kojima se izjednačava stručni naziv stečen završetkom stručnoga dodiplomskog studija u trajanju kraćem od tri godine (znam da je naziv dug). Po navedenom, ako se spustite do 5.2. Pravo, vidi se da je na fakultetima u splitu i rijeci upravno pravo "prevedeno" u stručni/a prvostupnik/prvostupnica (baccalaureus/baccalaurea) javne uprave, ali nije i društveno veleučilište u zagrebu. Zašto je to tako? doista ne razumijem! zašto ja, kao i mnogi drugi ovdje, moramo polagati razliku jer smo završili po nekom od prijašnjih starih programa da bi dobili taj naziv, a u drugim gradovima se to automatski priznaje.:supak: osjećam se kao budala koju je neko preveslao!:angry26: netko koje je upoznat sa odgovorom neka mi, molim vas, objasni ovu situaciju!
 

Mustang11

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
nije ni meni jasno.rečeno je da će skoro svi koji su završili 5. semestara biti pristupnici a tek razlikom ispita prvostupnici.ovak ispada da im je poklonjena "jača" diploma
 

lara

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Polažem razliku i nadam se da ću moći nastaviti studij. Moram priznati da nakon što sam pročitala Popis stručnih naziva i ja se osjećala jadno.
 

sanja zy

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Nema se tu baš puno za objasniti, to se zove nepravda. Mislim da bi trebali organizirati neki prosvjed ili tako nešto...mislim da većina ljudi ni ne zna za to da npr. u Rijeci upravni pravnici nakon dvogodišnjeg studija imaju 180 bodova, a mi u Zagrebu polažemo razlike i pišemo nove diplomske!!
 

misha

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Ima li tko više informacija o ovome:
Veleučilište u Karlovcu: Poslovni odjel: Stručni specijalistički studij poslovnog upravljanja- MBA
--uvjeti upisa: 1.završen preddiplomski studij sa 180 ili 240 bodova iz područja tehnike, tehnollogije, biotehnologije, ekonomskih i pravnih znanosti ili diplomirali na 6. ili 7. stupnju istih studija prije uvođenja ECTS bodova, (onda ljudi po starom programu ne moraju polagati razliku)
2. najmanje 2 godine radnog iskustva

--stručni naziv: stručni/a specijalist/ica poslovne administracije;struč.spec.oec (master of applied sciences in bussiness administration MBA

jel ovo samo okretanje novca ili ima i nešto pozitivnog u svemu tome?
 

lara

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Kolegica mi je rekla da će upranvi pravnici sa dvogodišnjim studijem biti izjednačeni sa prvostupnicima. To će biti objavljeno u Narodnim novinama u sedmom mjesecu. Treba pričekati.
 

borna

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
E dragi moji kolege, vezano za ovu raspravu molim vas da otvorite web Vlade RH, 34 sjednicu i nađete dokument Izmjene Uredbe o klasifikacji radnih mjesta.

Da nastavim, preddiplomcima sveučilišnih stugija priznaje se trogodišnji studij kao visoka sprema, ali stručni studiji u trajanju od tri godine u sustavu imaju i dalje ono što se nekada zvala viša sprema.

Mi trebamo imati sveučilišni diplomski stručni studij i tako steći visoku spremu, a preddiplomci pravnog fakulteta ili nekog drugog ni bitno, osim što je sveučilični, mogu imati tri godine studija te se u državnoj upravi mogu zaposliti i priznaje im se visoka sprema.
Evo vam nove nepravde.
Čovjek se zapita zašto smo uopće i upisivali ovu razliku, osim što se možemo pohvaliti s dvije diplome i nešto malo potrošenih novaca i dosta vremena. Sjetite se samo stručne prakse.
O četvrtoj i petoj nema još ni naznake na Društvenom veleučilištu, možda iduće godine. Tako mi je bilo rečeno!
 

borna

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Iz članka jasno je vidljivo da bolonjci društvenog veleučilista imaju i dalje višu spremu za razliku od sveučilišnih koji s navršene tri godine, imaju visoku spremu!
 

Dobri Duh

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Na Sveto Nikdarjevo, misliš na upravni studij na Sveučilišnoj razini, a Specijalistički studij Javne uprave u Zagrebu ti već postoji nekoliko godina

da li je upravni studij iliti Visoka Upravna škola bliska budućnost ili utopija, ovisi samo o gospod. Premijeru i njegovom interesu za takvo što, odnosno o nikome drugome doli njemu
 

Cokolada

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Govorim o struČnom studiju javne urrave 3+2
kada Će biti osnovan specijalistiČki struČni studiji
uopĆe nitko ne zna nazive
nakon te 2 godine ne bi bili magistri veĆ specijaliti struke jer smo struČni studiji a ne sveuČiliŠni
i po novoj uredbi tada bi imali visoku struČnu spremu a sada kao prvostupnici imamo nekadaŠnju viŠu struČnu spremu
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks