AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Diplomski odnosno specijalistički studij

Nela24

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Na Sveto Nikdarjevo, misliš na upravni studij na Sveučilišnoj razini, a Specijalistički studij Javne uprave u Zagrebu ti već postoji nekoliko godina

da li je upravni studij iliti Visoka Upravna škola bliska budućnost ili utopija, ovisi samo o gospod. Premijeru i njegovom interesu za takvo što, odnosno o nikome drugome doli njemu
Jel ti znaš jel taj specijalistički studij javne uprave mogu upisati samo pravnici ili i mi?
 

Cokolada

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Taj specijalistiČki studiji mogu upisati samo diplomirani pravnici i iznimno diplomirani politolozi,mislim da to ne vrijedi za nas
mene zanima kada Će biti ustrojen naŠ specijalistiČki diplomski struČni studiji od 2 godine?

postoji razlika između sveučilišnih i stručnih studija kao i razlika između prvostupnika i nas stučnih prvostupnika
oni imaju 2 god diplomski sveučilišni studiji i stječu naziv doktor ili magistar a mi bi imali specijalistički diplomski stručni studiji studiji od 2 god i bili bi specijalisti struke

Iz članka jasno je vidljivo da bolonjci društvenog veleučilista imaju i dalje višu spremu za razliku od sveučilišnih koji s navršene tri godine, imaju visoku spremu!
to nije točno ne znaš čitati

E dragi moji kolege, vezano za ovu raspravu molim vas da otvorite web Vlade RH, 34 sjednicu i nađete dokument Izmjene Uredbe o klasifikacji radnih mjesta.

Da nastavim, preddiplomcima sveučilišnih stugija priznaje se trogodišnji studij kao visoka sprema, ali stručni studiji u trajanju od tri godine u sustavu imaju i dalje ono što se nekada zvala viša sprema.

Mi trebamo imati sveučilišni diplomski stručni studij i tako steći visoku spremu, a preddiplomci pravnog fakulteta ili nekog drugog ni bitno, osim što je sveučilični, mogu imati tri godine studija te se u državnoj upravi mogu zaposliti i priznaje im se visoka sprema.
Evo vam nove nepravde.
Čovjek se zapita zašto smo uopće i upisivali ovu razliku, osim što se možemo pohvaliti s dvije diplome i nešto malo potrošenih novaca i dosta vremena. Sjetite se samo stručne prakse.
O četvrtoj i petoj nema još ni naznake na Društvenom veleučilištu, možda iduće godine. Tako mi je bilo rečeno!
prediplomski sveučilišni studiji je isto viša stručna sprema

E dragi moji kolege, vezano za ovu raspravu molim vas da otvorite web Vlade RH, 34 sjednicu i nađete dokument Izmjene Uredbe o klasifikacji radnih mjesta.

Da nastavim, preddiplomcima sveučilišnih stugija priznaje se trogodišnji studij kao visoka sprema, ali stručni studiji u trajanju od tri godine u sustavu imaju i dalje ono što se nekada zvala viša sprema.

Mi trebamo imati sveučilišni diplomski stručni studij i tako steći visoku spremu, a preddiplomci pravnog fakulteta ili nekog drugog ni bitno, osim što je sveučilični, mogu imati tri godine studija te se u državnoj upravi mogu zaposliti i priznaje im se visoka sprema.
Evo vam nove nepravde.
Čovjek se zapita zašto smo uopće i upisivali ovu razliku, osim što se možemo pohvaliti s dvije diplome i nešto malo potrošenih novaca i dosta vremena. Sjetite se samo stručne prakse.
O četvrtoj i petoj nema još ni naznake na Društvenom veleučilištu, možda iduće godine. Tako mi je bilo rečeno!
i još nešto pravni studiji sada traje 5 godina , od 10 semestara i to je odmah diplomski sveučilišni studiji i postaju magistri prava,na pravnom studiju nema prvostupnika
 

realista

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Izgleda da stvarno ni nadležno ministarstvo(Primorčevo),ni središnji državni ured za upravu a ni premijer nemaju potrebe da se konačno uvede diplomski...

Iako je puuuno toga navedeno u zapisniku s 107. Sjednice gospodarsko-socijalnog vijeća održane 29. Veljače 2008. godine i dalo bi se kroz redove razaznati uvođenje diplomskog. Pa evo dio zapisnika koji se odnosi na državnu upravu:


Nacrt prijedloga strategije reforme državne uprave za razdoblje 2008.-2011.

Antun Palarić, državni tajnik središnjeg državnog ureda za upravu, ističe da javna uprava predstavlja jedno od strateški važnih područja reformi i stalnih napora vlade republike hrvatske. Modernizacija javne uprave, njezina puna profesionalizacija te pružanje brzih i pouzdanih javnih usluga nužni je sastavni dio dobre poduzetničke okoline i pretpostavka osiguranja boljeg standarda svih građana. Pouzdana, otvorena, transparentna i građanima prijazna uprava važna je i radi pridruživanja republike hrvatske europskoj uniji. Ona mora iznijeti veliki teret harmonizacije hrvatskog pravnog sustava europskome, kao i prihvaćanja europskih standarda u čitavom javnom sektoru. Sljedeće razdoblje, od 2008. Do 2011. Od naročite je važnosti za stvaranje nove javne uprave. Vlada republike hrvatske odlučno se zalaže i stvara pretpostavke za oživotvorenje vizije moderne javne uprave. Ta vizija obuhvaća niz ciljeva praćenih precizno određenim pokazateljima njihovog ostvarenja, koji će poslužiti za praćenje i nadzor reformskih napora. Sljedeći ciljevi su povećanje efikasnosti i ekonomičnosti u sustavu državne uprave, podizanje razine kvalitete upravnih usluga, ostvarenje otvorenosti i pristupačnosti tijela državne uprave, jačanje standarda vladavine prava, jačanje socijalne osjetljivosti u državnoj upravi i u odnosu prema građanima, podizanje etičke razine u državnoj službi i smanjenje korupcije, primjena moderne informatičko-komunikacijske tehnologije, uključivanje hrvatske državne uprave u europski upravni prostor. Istaknuo je da u sustavu državne uprave mora se značajno popraviti odnos između ulaznih vrijednosti i izlaznih rezultata, a usluge se moraju pružati puno brže, u interesu građana, poduzetnika i drugih zainteresiranih subjekata (efikasnost). Određena razina upravnih usluga mora se postići s nižim troškovima te se ukupni troškovi funkcioniranja državne uprave moraju smanjiti (ekonomičnost). Ukupna masa izdataka za plaće iz državnog proračuna ne smije prijeći 10 %bruto društvenog proizvoda (bdp) ukoliko se u tu veličinu sukladno metodologiji eu uključi i siva ekonomija. Ti se ciljevi mogu postići ponajprije promjenom kvalifikacijske strukture državnih službenika. Nužno je povećati udio službenika s visokom stručnom spremom te u državnu službu u značajno većoj mjeri primati službenike prikladne struke, ponajprije prvostupnike javne uprave i magistre javne uprave...

Iako je ovo samo nacrt, on je prihvaćen. Sigurno postoji neko tko je pametniji da mi objasni, ali ja ne razumijem zašte se spominje zapošljavanje magistara javne uprave. Ja stvarno neznam postoji li taj naziv kod nas jer još nisam čuo za to(onda se ispričavam zbog nastavka teksta :))

Meni to nema logike zbog:
1. Ako smo stručni studij morali bi dobiti naziv spec. struke a ne magistar. Jedino ako nisu već isplanirali da diplomski bude na sveučilištu (sumnjam da su nešto planirali)
2. Ako je to plan za razvoj od 2008.-2011. već su trebali uvesti diplomski. Naime, ako on traje 2. godine i da je ovu jesen upisana prva generacija oni bi tek završili 2010. i time bi ih još mogli ugurati u plan krajem 2010. Kako nije uveden diplomski ove godine, a ako bi bio uveden druge godine, prva generacija bi završila 2011. Njih bi onda mogli navesti u strategiji reforme državne uprave za razdoblje 2012.-pitajbogakad.

Ali kakva je kod nas praksa, izgleda da je to samo slovo na papiru i demonstracija kako se sve može lijepo na brzinu napisati. Jasno je kako to uopće nije nikakva strategija koja će se provesti nego samo slovo koje će se pokazati kada EU pita imamo li strategiju za razvoj javne uprave pa s time i državne uprave. To će doći na dnevni red kad ubacimo u šestu brzinu, sada smo još u petoj...
 

ellena

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
nije li to nepošteno da na pravu postoji postdiplomski studij u trajanju od 2 g s predmetima koje mi bolonjci već imamo, npr. upravljanje zapisima, civilno društvo i javna uprava, EUP i sl. a na njega se mogu upisati samo pravnici i politolozi a mi ne iako već imamo dobru podlogu za to ???
 

dama1

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Ako je meni više tu išta jasno!!! Mislim da ni oni u referadi nemaju objašnjenje niti konkretne odgovore vezane za nas ...
 

Dobri Duh

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
koji čušpajz boli me glava od svega toga odoh ja kao upravni pravnik u ništa zbogommmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm bolje biti realni pesimista nego nerealni optimista zbogom odoh u činovniike
 

borna

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Navodno, 3+2 kreće od iduće godine sa upisima na jesen. Vi koji ste gotovi sa 3 godine ili sa razlikom Bolonje, odmarajte godinu dana.
 

Cokolada

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
navodno, 3+2 kreće od iduće godine sa upisima na jesen. Vi koji ste gotovi sa 3 godine ili sa razlikom bolonje, odmarajte godinu dana.
od kuda ti ta informacija za te 2 godine,jel to sigurno?
 

Dobri Duh

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
poprilično je sigurno da normalno da nije sigurno pa ljudi o tome se priča godinama obećanje ludom radovanje ali tko zna ja sam optimista na dizel pogon ali možda netko zna bolje
 

Talya

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Pa i ja sam dobila informaciju u referadi da će slijedeće godine biti ustrojen taj specijalistički, pa moraju ga ustrojiti, to je smisao bologne, a sad je glupo očekivati nešto od naših sa faksa previše jer uostalom sve odluke se donose sa vrha, naši nam mogu samo omogućiti taj specijalistički što budu a sad koliko će to nama značiti i što ćemo mi s tim, ko to zna, opet ovisi o vrhu, ulasku u eu, interesima i tako dalje, kako to već ide...
Nisam ovo shvatila sa višom i visokom spremom šta se nama nakraju prizna kad završimo 3 godine?
 

Nicole

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Nisam ovo shvatila sa višom i visokom spremom šta se nama nakraju prizna kad završimo 3 godine?
Ne postoji viša stručna sprema.
Oni koji završe 3 godine su prvostupnici (prvi stupanj visoke stručne spreme).
Oni koji završe 5 (ili 3+2) su magistri.
 

borna

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Da, ali u sustavu zapošljavanja, stručni prvostupnici odnosno mi, raspoređuju se na radna mjesta koja su nekad obuhvačala višu spremu. Na radna mjesta visoke spreme, mogu se rasporediti samo prvostupnici sveučilišta, npr. pravni.
Lako za to kako se zove sprema, u sustavu zapošlčjavanja mi pokrivamo bivšu višu spremu.
 

realista

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Od kud tebi te informacije? Na prethodnoj stranici je link na tekst u kojem piše da i sveučilišni prvostupnici i stručni prvostupnici pokrivaju bivši VŠS u državnoj upravi tako da smo u istom položaju. Pravo nema prvostupnike, oni su čistih 5 godina, a ne 3+2 ili 4+1.
 

Dobri Duh

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
stari program (viša stručna sprema) - 3 g
Bolonja (prvi stup visoke stručne spreme) - 3 g

prvostupnici javne uprave - vrlo vjerovatno će raditi administrativne poslove znači ništa odviše zahtjevno sve je to zasad bananaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

piše i na ogradi u mojoj ulici (oštar pas), a on umro prije par godina toliko o tome što znači kada kod nas piše nešto u zakonu ili uredbi, briga zakondavca za ljudske sudbine tipa zar ti Šeks izgleda kao netko koga je to briga
 

realista

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Pa ja niti ne velim da će prvostupnici raditi pitajbogakaj u vrhu državne uprave, zato sam i napisao da obavljaju poslove bivšeg VŠS-a (svi znamo što to znači). Napisao sam da smo i mi i sveučilišni prvostupnici ,ako uzmemo u obzir državnu upravu, na istoj poziciji, a ne da će netko raditi na VSS.
A kaj i Šeks može? Jedino otvoriti gajbu pive i uživati. Ne vjerujem da on ima kakav utjecaj na Sanadera i kompaniju. On je samo za reklamu...(lošu)
 

Petrica

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Inače, u vezi toga, danas je objavljeno u Jutarnjem listu popis zanimanja koja se traže, a koja se ne traže. Na listi zanimanja koja se ne traži lijepo piše "upravni pravnik"... :-((((
 

borna

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Od kud tebi te informacije? Na prethodnoj stranici je link na tekst u kojem piše da i sveučilišni prvostupnici i stručni prvostupnici pokrivaju bivši VŠS u državnoj upravi tako da smo u istom položaju. Pravo nema prvostupnike, oni su čistih 5 godina, a ne 3+2 ili 4+1.

Pogredaj Izmjenu uredbe o klasifikaciji radnih mjesta. Bilo ti je na 34. sjednici vlade, pa će ti biti jasno o čemu govorim, a osim toga bilo ti je javno objavljeno na televiziji.
 

Dobri Duh

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
upravni pravnik je viša stručna sprema znam jer radim i računa mi se viša
stručni prvostupnici su prvi stup visoke stručne spreme, a njihovo primanje u službe nije se još zalaufalo
 

borna

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Po novoj uredbi to i ostaje viša sprema osim što se zove visoka, al u sustavu plaća i položaja to je viša sprema. Vidi uredbu o klasifikaciji.
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks