AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Uvod u javni menadžment

mopsy4ever

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Bila danas kod prof. Majnolovic. Pitanja: upravljanje s naglaskom na izvedbu, njemacka prije reformi, mogucnost uvodenje povelji u RH, nacela dobrog upravljanja, jm u suvremenom smislu, policy poduzetnici.
Kolegicu je pitala: upravljanje s naglaskom na trziste i natjecanje, definicija i kritika jpp-a, outsourcing, nedostaci i prednosti, quangosi, stratesko planiranje, indikatori izvedbe.
Meni osobno koma gradivo, dosadno, osobito knjiga od separovic, no da se nekako nauciti, gradivo se preklapa u razlicitim izvorima literature. Ucila sam bas kvalitetno oko 2 tj, ali po knjigama i clancima. Petica je u indeksu. Sretno svima dalje! :)
 

tonka20

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Ljudi jel zna netko kojim danom je ispit? hvalaaa:)
[DOUBLEPOST=1474369853,1466203100][/DOUBLEPOST]Bila dns na menadzmentu..pitanja klasicna skola i njeni predstavnici i u kojem je st.djelovala,posdcorb,kritike jpp-a..ljudi nemojte izostavit knjigu od pusica onih 20 i nesto str prosli put sam pala zbog toga,profesor voli pitat razliku izmedju javnog i privatnog sektora,upravnu simplifikaciju,suvremeni javni menadzment(3 znacenja) i upravljane s naglaskom na trziste i natjecanje(outsourcing) sretno svima!
 

Mamanafaxu

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Hej ja sam učila iz skripte samo, i neke stvari o Weberu, Tayloru..imam iz drugih predmeta, hm nisam baš sigurna ,jeste vi učili baš iz literature?
[DOUBLEPOST=1523233459,1523176128][/DOUBLEPOST]Hm što bi bilo policy poduzetnici, outsourcing, upravljanje s naglaskom na izvedbu, na tržište i natjecanje, tri značenja suvremenog j.men.,upravna simplifikacija,. ...Help me!
[DOUBLEPOST=1523598156][/DOUBLEPOST]Dali može netko staviti pitanja koja su bila na ovom roku 10.4.2018?
[DOUBLEPOST=1529562921][/DOUBLEPOST]Koja je literatura točna? Dali treba znati i onaj dio :Upitnost transfera rizika u javnom- privatnom partnerstvu ili taj dio ne?
 

Klaudija

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Literatura:
Koprić - Upravna znanost (104.-132.)
Perko-Šeparović: Izazovi menadžmenta
Dileme javne uprave
I nekakav članak koji po meni nije bitan, najbitnije su te dvije knjige

Pitanja kod Manojlović rok 15.11.:
Gullick, Fayol, strateško planiranje, nabrojiti metode suvremenog menadžmenta (upravljanje putem propisa...)
[DOUBLEPOST=1542747333,1542747179][/DOUBLEPOST]I outsorcing-prednosti i nedostaci
[DOUBLEPOST=1542749223][/DOUBLEPOST]
Hej ja sam učila iz skripte samo, i neke stvari o Weberu, Tayloru..imam iz drugih predmeta, hm nisam baš sigurna ,jeste vi učili baš iz literature?
[DOUBLEPOST=1523233459,1523176128][/DOUBLEPOST]Hm što bi bilo policy poduzetnici, outsourcing, upravljanje s naglaskom na izvedbu, na tržište i natjecanje, tri značenja suvremenog j.men.,upravna simplifikacija,. ...Help me!
[DOUBLEPOST=1523598156][/DOUBLEPOST]Dali može netko staviti pitanja koja su bila na ovom roku 10.4.2018?
[DOUBLEPOST=1529562921][/DOUBLEPOST]Koja je literatura točna? Dali treba znati i onaj dio :Upitnost transfera rizika u javnom- privatnom partnerstvu ili taj dio ne?
Policy poduzetnici su osobe koje imaju sljedeće vještine/osobine: vjeru u mogućnost uspjeha, razvijene komunikativne i verbalne vještine, empatiju, odnosno sposobnost razumijevanja psiholoških stanja svojih sljedbenika, mora razumno prosuđivati i imati postojanost u stajalištima i treba upravljati samim sobom, tj. Da shvaća svoje mane i snagu.

Outsourcing se javlja u sklopu upravljanja putem tržišta i natjecanja i znači vanjsko ugovaranje obavljanja poslova koje ugovara javna organizacija sa tijelom/poduzećem s kojim nije organizacijski povezana. Prednosti su što se tim ugovaranjem povećava učinkovitost i smanjuju troškovi. Nedostaci su: nepovjerenje javnosti u javnu upravu, privatni sektor se previše miješa u političke odluke, javlja se korupcija i mito, pada stručnost i kvaliteta obavljanja poslova, nema jasne odgovornosti za propuste u obavljanju poslova, prelijevanje javnih sredstava u privatni sektor i smanjenje osoblja koje prelaze iz javnog u privatni sektor.

Upravljanje s naglaskom na izvedbu je metoda koja za razliku od implementacije politika i propisa ide korak dalje te daje mogućnost procjene kvalitete i kvantifikacije propisa. Mjerenje uspješnosti je jedna od komponentni upravljanja izvedbom i mogu se mjeriti na temelju outputa, outcomesa i impacta.

3 značenja suvremenog JM-a: menadžment kao struktura, kao institucija i kao vještina.

U knjigama to sve piše još malo opširnije, svakako preporučam učenje po knjigama.
 

Nikola2910

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
pozdrav,

jel netko bio na zadnjem roku ma ko kakvih pitanja. i jel dovoljno skripta sa foruma?
[DOUBLEPOST=1549442695,1549442610][/DOUBLEPOST]pozdrav,

pitanje jel dovoljna skripta za prolaz sa foruma?
 

Klaudija

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
pozdrav,

jel netko bio na zadnjem roku ma ko kakvih pitanja. i jel dovoljno skripta sa foruma?
[DOUBLEPOST=1549442695,1549442610][/DOUBLEPOST]pozdrav,

pitanje jel dovoljna skripta za prolaz sa foruma?
Koliko vidim dosta ljudi uči iz skripte i prolazi. Prođi si pitanja ovdje, uči po skripti i mislim da neće biti problema :) ja sam učila po knjigama, ali mislim da se da proći po skripti i po pitanjima koja se vrte na ispitu, a navedena su ovdje na forumu.
 

Nikola2910

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Koliko vidim dosta ljudi uči iz skripte i prolazi. Prođi si pitanja ovdje, uči po skripti i mislim da neće biti problema :) ja sam učila po knjigama, ali mislim da se da proći po skripti i po pitanjima koja se vrte na ispitu, a navedena su ovdje na forumu.
Hvala na odgovoru. Bacam se na učenje Lp
 

mape5

Super Moderator
pazite da ne brkate predmete - Uvod u javni menadžment nije isti predmet kao Javni menadžment, koji je na Specijalističkom studiju
 

Star

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Hej, jel netko isao nedavno na ovaj predmet? Koliko vam je vremena trebalo da naucite? Tko ispituje?
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks