AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Uvod u građansko pravo

Mery

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Pozdrav, evo i ja da nešto napišem. Jučer sam položila građansko kod Keglevičke. U 4. mjesecu sam kod nje pala, a sad sam prošla. Moram pohvaliti profesoricu i sve najbolje o njoj. Mislim da dobro ispituje i da nije bed ako traži da se zna i da se razumije to što se zna. Ja sam učila više od mjesec dana i eto prošla. Moram zahvaliti svima onima koji su napisali svoje dojmove i pitanja sa ispita, jer su mi stvarno pomogli. Stvarno - pita ono što se piše na forumu. Prema tome, predlažem svima da pročitaju sve ono što piše o kome profesoru i da se ravnaju po tome.
Još mojih dojmora o prof. Keglević - smirena, pomaže, postavlja potpitanja i traži primjere, čak te i navodi primjerima. Tako da stvarno kad učite učite s razumijevanjem i nemojte bubat na pamet. I onda - čak ako se i neke stvari ne znaju - može se proći.
Mene je pitala:
1. ništetnost - što to znači i koji su razlozi za ništetnost,
2. što je to nekretnina - definicija, kuda se upisuje, na koji način,
3. onda ide sve o zemljišnjim knjigama, što je to zk. tijelo, pa čk.br., pa listovi A,B i C,
4. onda me pitala pravo građenja i kako se upisuje
5. evaziju
6. štetu
7. načela nasljeđivanja,
8. vrste oporuke i mislim da je to sve.
Sretno svima i ako ste učili (pa makar vam se čini da ništ ne znate - jer je i meni tak bilo) izađite na ispit kod prof. Keglević - stvarno je ok!
 

Sun

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
ja sam prekjučer slušala ispit i moram priznat da je žena super :s i da puštala neke za koje bi ja rekla da budu ziher pali :D

evo pitanja:

- zastara - zastoj - prekid
- kako štitimo posjed - sudska zaštita, samopomoć - subjektivni i objektivni rok
- što je posjed - vrste posjeda - posjed s obzirom na kakvoću
- dosjelost
- zemljišne knjige - kako se upisuju suvlasnici ( u obliku razlomka!)
- koja su stvarna prava - ograničena i neograničena
- koje su pretpostavke za naknadu štete
- razlika između subjektivne i objektivne odgovornosti
- slučajevi oslobođenja kod objektivne odgovornosti
- protupravnost - subjetivna i objektivna
- krivnja - namjera i nepažnja - vsrte nepažnje
- kad govorimo o materijalnim nedostacima na stvari
- vrste nedostataka - vidljivi i skriveni
- vrste nasljednih redova i kako tko nasljeđuje
- oporuka
- nasljedni upravni ugovori
- ugovor o ustupu imovine
- pobojni pravni poslovi
- zabluda
- pretpostavke odgovornosti za štetu
- stjecanje prava vlasništva
- titulus, modus
- u kojem trenutku se stječu prava vlasništva nad nekretninama, a u kojem nad pokretninama
- da li nasljednici odgovaraju za dugove ostavitelja
- što vjerovnici mogu zahtjevati da sebe zaštite i u kojem roku
- jamstvo - vrste i o svakom sve reći
- oporuka u izvanrednim okolnostima
- ostavitelj, svjedok
- oblici prava vlasništva
- kako se donose odluke o suvlasništvu
- od čega se sastoje zemljišne knjige


;)
 

Nicole

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Da li netko može napisati koja je točno literatura potrebna za spremanje ispita Osnove građanskog prava (tj. koje dijelove ne treba učiti u knjizi)
Literatura je navedena u par postova prije.
Ne treba učiti vrijednosne papire i ostavinski postupak.

super ljudi što ste prošli.
nego ako mi možete reći jeste li učili po knjizi ili iz skripte, knjiga je maaalčice prevelika da ju prođem do 9. mjeseca. :happy:
Ja sam učila i po knjizi i po skripti. Ako ćeš učiti svaki dan,
možeš stići do 9. mjeseca bez problema. Preporučam veću
skriptu iz skriptarnice, iako nije idealna.
 

zmaj

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
s obzirom da neki prof. idu u detalje i traže razumjevanje bolje je učit iz knjige
. ugovore o djelu, izvanugovorne odnose-osim odg. za štetu uglavnom ne pitaju.
 

Nicole

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Bok ljudi,jel bi mi netko od vas mogao reći tko je od profesora najbolji,mislim može li se kod svih proći ako se ući po onoj skripti od 130 str. i ako se knjiga pročita? i još nešto zna li netko tko će ispitivat u 9 mj?:happy:
na ispitu u 9. mjesecu može biti bilo tko od troje.. matanovac, keglević,
ernst.. čak i kada je na popisu navedeno kod koga odgovaraš, to ne mora
značiti da ćeš kod tog asistenta/ice odgovarati.. na prošlom roku je matanovac,
koja nije trebala ispitivati, uzela nekoliko indeksa od keglević, a kasnije joj je ernst
donio još nekoliko svojih..
 

Nicole

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Pozdrav! dakle, koliko sam shvatila iz prijasnjih postova, treba nauciti svih 800 stranica knjige?
Ne treba naučiti svih 777 stranica. Dakle, kao što
piše u ranijim postovima, ne treba učiti
ostavinski postupak i vrijednosne papire. Primjetila
sam da ekipa ne uči personalnu subrogaciju, ali pitaju
i taj dio na ispitu.
 

Nicole

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
1)da li kod cesije trebamo znati nazive(cedent,cesionar,cesus)ako znamo o čemu se radi?
2)ili kod asignacije nazive (asignant,asignata,asignatoru)
3)kod paulijanske tužbe molim objašnjenje(na primjeru) protivnik pobijanja?

molim nekoga tko zna da mi pomogne:s035:več sam na putu za ludnicu...
1. pitala je matanovac cesiju na zadnjem roku, točnije odnos između subjekata cesije..
sad hoćeš li ti reći: stari / novi vjerovnik i dužnik ili ćeš reći cedent, cesionar,
cesus.. po meni je svejedno, ali možda bi keglevič mogla inzistirati na tim posebnim
nazivima..

2. ...

3. protivnik pobijanja..
a) dužnik i osoba s kojom je sklopljen pr. posao: npr. ti daruješ skupocjeni auto
svom dečku (ti i on ste protivnici pobijanja)
b) univerzalni sljednici fiz. ili pr. osobe u čiju korist je poduzeta određena pravna
radnja: npr: Miro umre, a njegovu imovinu nasljeđuje njegov sin Jurica
(Jurica je protivnik pobijanja)
c) singularni sljednici: isto kao pod b), ali singularni sljednici ne nasljeđuju
svu imovinu umrloga, već samo pojedinu stvar iz cjelokupne imov. mase.

to bi bilo to..
 

Tompa

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Ja imam jedno malo glupo pitanje.Pod kojim naslovom se nalazi "legat"?Skužila sam da je to dosta često pitanje, a ja nigdje u knjizi nisam našla odgovor.

To ti je u nasljednom pravu. Vjerojatno još nisi stigla do toga.
Ako je nekoj osobi ostavljena samo pojedina stvar iz ostavinske mase – takva osoba se naziva legatar ili zapisovnik, a ono što joj je ostavljeno legat ili zapis.
Npr. netko je u oporuci napisao: Ostavljam svu svoju imovinu svom sinu Jurici, osim svog bicikla koji ostavljam svom susjedu Rudiju. U ovom slučaju susjed Rudi je legatar a bicikl legat.
 

Klodovik

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Danas kod prof. Matanovac
1. Izvori građanskog prava
2. vlasnička tužba (reivindikacija)
3. Nasljedni redovi
5. Adhezijski ugovori - formularno pravo - opći uvjeti poslovanja
Učila cijeli g.o. fakat punu po skripti od 131 str. i dobila 5
 

tara

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
prof.Matanovac
Prošla sam :cheer: ali moram vam reći da ih je u mojoj grupi od nas 8...5 palo ...a ovi koji su prošli su morali sve znati i moj vam je savjet naučite kako piše definicija i začinite primjerom...a gledala sam ljude kako padaju ko kruške koji su išli svojim riječima odgovarati(odnosno objašnjavati) onda se spetljaju i kažu neku glupost onda prof.pita da objasne tu glupost koju su rekli i evo ti pada...
bez daljnjeg da je prof.STRPLJVAi pomaže ali ljudi moji neke ključne riječi nemojte pokušati objasniti svojim riječima(objekt, subjekt, činidba,stvar,pravo)
pitanja koja su bila presudna za pad?
1)krivnja
2)odgovornost ze evikciju
3)penal
4)fikcija
Rekla je čim smo ušli da ako se opči dio ne zna dobije se zamjensko pitanje ali se onda obvezno , stvarno i nasljedno mora sve znati za prolaz...
Nadam se da sam vam pomogla...:cool:
 

Matea K

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Ja sam prošla kod keglević, asistentica je barem meni super, postavlja dosta podpitanja kako bi te navela na pravi odgovor, tako da neki put izgleda kao da pita detalje, pomaže. Od nas 4 u grupi prošlo nas je 2. Pitanja su: ništetnost i pobojnost-razlozi, simulacija, vrste upisa u zemljišnu knjigu, primjer predbilježbe, način stjecanja vlasništva, stjecanje od nevlasnika, vrste oporuke. Uglavnom je postavila iz svakog djela po jedno pitanje
 

Perce18

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
3.9.2008 bilo nas petero na ispitu kod Matanovac, svi odmah ušli unutra i mogli birat tko će prvi odgovarat, pa tko sljedeći, itd.
Pitala je iz svakog dijela po jedno pitanje, ako ne znaš iz općeg dijela imaš pravo na novo pitanje, ali onda ostale dijelove moraš dobro znat.
Pitanja: stvar, činidba (karakteristike- detaljnije objasnit što znači da je moguća: da je objektivno moguća, možeš objasnit i na primjeru), služnosti- što su, vrste osobnih služnosti (odabrat jednu i objasnit), jamstvo, kupoprodajni ugovor- što znaš reći, što je prijelaz rizika, osnove nasljeđivanja- da li je moguća kumulacija: da, može se istovremeno nasljeđivat po zakonskoj osnovi i na temelju oporuke npr. kad sva imovina nije raspoređena oporučno, zatim načela nasljeđivanja.. i dalje se ne mogu sjetit.
Možeš odgovarat svojim riječima- treba pokazat razumijevanje rećenog, davat primjere ili će te ona zatražit da objasniš nešto određeno (možeš i na primjeru), postavlja podpitanja, navodi na odgovar, sve u svemu- ok!
 

tara

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
danas na komisiji djevojka pala:angry:...ljudi su padali ko kruške a jako ih je puno odustalo...pozdrav ivi i martini(cure drugi puta će biti bolje)...neka od pitanja:Matanovac
1)imovina(sve i funkcija)
2)pravo vlasništva
3)prijeboj
4)vlasničke tužbe
5)opziv oporuke
6)vražiji ugovor(kaže da piše u knjigi)

ovo je bilo danas kod prof.matanovac tako da ljudi kod postavljenog jednog pitanja tražila je da se sve zna( čak je jednom kolegi rekla da zna da je učio iz skripte)
 

anamarija

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Hej ljudi!Evo, ja sam danas prosla kod Keglević i dobila 3¨! :tongue2: Ma zena je super! Stvarno ne mogu reći da sam sve znala od A do Ž. Navodi, pomaže... A gle, ako neznas pobojnost i ništetnost, onda i moraš pasti. Pa to je najosnovnije i svi pitaju. Uglavnom, pitala me prekomjerno oštećenje, založno pravo, dugovi ostavitelja i jos neke sitnice. Nista strašno. I mislim da su ljudi dosta prolazili! Samo hrabro i sve će biti ok!
 

Marina12

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Evo ja sam prošla kod prof.Keglević u utorak i bilo je super. Ovo je bio stvarno jedan od ugodnijih ispita. Dobila sam 4 i prof. stvarno dosta pomaže, ali ipak moraš nešto znati. Navodi te na odgovor i ne moraš znati sve od riječi do riječi, pomaže ti i s primjerima. Pitala me pobojnost, dosjelost, odgovornost za štetu, objektivna odgovornost i ugovor o raspodjeli imovine za života.
 

Tajana

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Ja sam 15.-og bila kod prof. Keglević, dobila 3. Prije ispita sam čitala na forumu dojmove o profesorima od drugih studenata i nije mi bilo drago kad sam vidjela da sam baš kod nje na ispitu, s obzirom na to što sam pročitala. Ali, ugodno sam se iznenadila jer je prof. izuzetno ljubazna, draga, smirena i strpljiva, puna razumijevanja i tolerirala je sve moje gluposti koje sam izvalila, a bilo ih je... Uglavnom, ovo je bio jedan od ugodnijih ispita zahvaljujući prof. Keglević.
A pitala me:
- razloge pobojnosti
- promjene na strani dužnika
- prekomjerno oštećenje
- što se upisuje u koji list zemljišnjih knjiga
- pravo građenja i kako se upisuje
- vrste nasljeđivanja
- načela zakonskog nasljeđivanja
- nasljedne redove
 

nina_b

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
ak je netko danas slucajno bio kod Keglevic molim da napise kak je proslo,sta je pitala,a i kod Matanovac kak je bilo,hvala
Keglovička je ok, ugodna je za razgovor i pita dosta lagano, al moraš razumjet o čemu pričaš...
pitala je zastaru, rokove, primjere rokova od 3, 2 i 1 godinu, zastoj zastare i prekid zastare - usljed kojih okolnosti nastupaju,
posjed,vrste posjeda, kvalificirani posjed, dosjelost, pravo služnosti s primjerima, zemljišne knjige, dali se posjed upisuje u zemljišne knjige - ne zato što to nije stvarno pravo, već faktično stanje, gdje se upisuje služnost, kako prestaje pravo služnosti cesiju, pobojne pravne poslove.
 

Anaconda

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
keglević je ok, ali moraš znat se raspričat. Pita najviše pobojnost, ništetnost, zastaru, oporuku i zemljišne knjige. I o tom stvarno moraš znati sve, dakle razloge, mane volje, rokove... ako ne znaš ili ne možeš se sjetit def zastare ili nečeg onda pita da objasniš na primjeru. Pomaže i ugodna atmosfera. Čini mi se da baš ne pita obvezno, bar danas nije pitala
 

brineta

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
evo ja sam jučer bila kod matanovac, i pala!Ok je profesorica, samo sam ja zablokirala!
pitala me zastaru,izvore gradanskog prava i pravo služnosti! Dečka prije mene je pitala pravne poslove, prijeboj, vrste pravnih poslova..i to je to čega se ja mogu sijetiti..
eto,sretno vam sa učenjem!
 

nikanika

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
ja sam pala kod matanovac...al žena je stvarno super, pomaže ti sa primjerima,al pita te od početka. znači opći dio, stvarno, obvezno, nasljedno.super je ona.da bar opet dođem kod nje.
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks