AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Uvod u građansko pravo

forum

<i>automatski bot</i>
Skriptarnica foruma: http://www.upravnistudenti.net/resources/categories/uvod-u-građansko-pravo.15/

Studij:
Javna uprava - 3. semestar

ECTS: 6.5

Nositelji:
prof.dr. sc. Igor Gliha
prof.dr. sc. Tatjana Josipović
izv. prof.dr. sc. Marko Baretić
izv. prof.dr. sc. Saša Nikšić
doc.dr. sc. Hano Ernst
doc.dr. sc. Romana Matanovac Vučković
Izvođači: dr. sc. Ivana Kanceljak - Predavanja
dr. sc. Ana Keglević - Predavanja

Ispitni rokovi:

  • 06. 06. 2016.
  • 20. 06. 2016.
  • 04. 07. 2016.
  • 09. 09. 2016.
  • 23. 09. 2016.
Prijava ispita: Studomat

Literatura:
  1. Petar Klarić, Martin Vedriš; Građansko pravo (osim poglavlja: Pravna narav pravne osobe i Vrijednosni papiri); Narodne novine (2014)

Termini konzultacija:
  • prof.dr. sc. Igor Gliha :

    utorkom od 16,00 do 17,30 sati

    Lokacija: Trg maršala Tita 3, soba 31/II
  • prof.dr. sc. Tatjana Josipović :
    utorkom od 16,00 do 17,30 sati

    Lokacija: Trg maršala Tita 3, soba 32/II
  • izv. prof.dr. sc. Marko Baretić :
    utorkom od 16,00 do 17,30 sati

    Lokacija: Trg maršala Tita 3, soba 26/II
  • izv. prof.dr. sc. Saša Nikšić :
    utorkom od 16,00 do 17,30 sati

    Lokacija: Trg maršala Tita 3, soba 30/II
  • doc.dr. sc. Hano Ernst :
    utorkom od 16,00 do 17,30 sati

    Lokacija: Trg maršala Tita 3, soba 35/II
  • doc.dr. sc. Romana Matanovac Vučković :
    utorkom, od 16,00 do 17,30 sati

    Lokacija: Trg maršala Tita 3, soba 301/III
  • dr. sc. Ivana Kanceljak :
    srijedom od 15,00 do 16,30 sati

    Lokacija: Trg maršala Tita 3, soba Trg maršala Tita 3, soba 6, prizemlje
  • dr. sc. Ana Keglević :
    utorkom, od 16,00 do 17,30 sati

    Lokacija: Trg maršala Tita 3, soba 302/III
 

Talya

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Osnove građanskog prava

što je najbitnije iz nasljednog dijela? molim vas ljudi, odgovorite!

Teško je sad reć šta je najbitnije, nema ga baš ni puno, a i zavisi koji te prof. pita. Razlika zakonskog i oporučnog naslj., nasljedni redovi, oporuka, nužni nasljednici, zbilja je teško odgovorit!
Asistentica je na roku u prvom i drugom mjesecu najviše pitala nasljedne redove i po kojim načelima se nasljeđuje u kojem nasljednom redu, neznam šta drugi pitaju!
 

Irena M.

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Osnove građanskog prava

zar nitko nije bio kod keglević na ispitu???
Ja sam bila kod nje u 2. mjesecu kad je njoj to bilo prvo ispitivanje i iskreno ako neznaš sve što je vezano za određeno pitanje koje ti postavi padaš. I ako neznaš nešto muljaj, kod nje ne pali odgovor NEZNAM jer te odmah ruši. Mene je rušila jer mi je bio prvi put,ali je inače cura OK.
Pitanja koja mi je postavila je zastara i ništetnost. I to te pita sve znači: što je zastara, pretpostavke, zastoj, prekid, rokovi, učinici i prekluzivni rokovi. Ako staneš postavlja ti potpitanja i onda skuži jesi bubo napamet ili razumiješ. Cura ispred mene (ja sam bila druga) imala pitanja zastara, simulacija, odgovornost za štetu i nešto iz nasljeđivanja, cura je dobila 4. Ako znaš i ako razumiješ tako da neke svoje kikseve možeš logikom odgovorit onda ćeš proć.
Svima je bitno da razumiješ taj predmet, da povezuješ sve djelove, to je kod njih bitno, a ne koliko brzo i kvalitetno il te nabubano odgovarat, tako da ako nisi spreman, ja predlažem da neideš na ispit, i rađe ga spremi kako treba nego polovićno, pa onda molit za sreću i dobra pitanja.
Ja to govorim iz vlastitog iskustva jer meni je u 6. mj treći put.
Nadam se da sam pomogla.
 

Talya

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Osnove građanskog prava

Posjed je činjenica, a vlasništvo je pravo, to je generalna razlika!
Posvojenje je samo jedno jedinstveno, mada ne vjerujem da baš s tim na građanskom zezaju, pa znaju oni da imamo obiteljsko!
 

amalka

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Osnove građanskog prava

simulacija, zastara, dosjelost, pravo građenja, zemljišnoknjižni uložak, mane volje... to su neka pitanja od keglević, al nemojte ih shvatit kao pitanja, ono što je ... , nego sve sve sve što može izvući do najsitnijeg detalja. i rokovi za isticanje pobojnosti, da. nisam unutra bila dugo tak da ne mogu više reći
 

Nicole

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Re: Osnove građanskog prava

A.Keglević:
-zastara (sadržajno što znači/definicija)
-kada počinje teći zastarni rok
-prekluzivni rok (razlika u odnosu na zastaru)
-koje mane volje izazivaju pobojnost
-tko se može pozvati na pobojnost (stranke u ugovoru), a tko na ništetnost pr. posla (bilo tko)
-zakonski rok za pozivanje na pobojnost pr. posla (subjektivni i objektivni rokovi)
-posljedice pobojnosti (osim što ugovor više ne proizvodi pravne učinke).
-vrste štete (izvanugovorna šteta)
-ništetnost pravnog posla (što to znači kad je pr. posao ništetan?)
-oblik pr.posla (pisani, usmeni) i dodaci ugovoru s obzirom na oblik pr.posla.
-kako se stječe pr.vlasništva na nekretnini? (izvorno, izvedeno)
-dosjelost (rokovi) – redovna, izvanredna d.
-u kojem trenutku se stječe pr.vlasništva? (uknjižba!)
-što se upisuje u teretovnicu? (objasni kako se upisuje pr.građenja).
-raskid ugovora – koje su posljedice? (naknada štete i povrat u prijašnje stanje).
-pretpostavke odgovornosti za štetu – subjektivna i objektivna odg.za štetu.
-povreda prava osobnosti (nematerijalna šteta) – kako se nadoknađuje?
-odgovornost nasljednika za ostaviteljeve dugove.
-nasljedni redovi.
-kako će se podijeliti nasljedstvo, ako je iza ostavitelja ostala njegova žena i njegovi roditelji? (pola dobiva žena, a pola dobivaju oba roditelja – pa je pitala «koliko onda dobiva svaki roditelj?», a odgovor glasi: četvrtinu).
-prekomjerno oštećenje (je li to šteta?)
-što je posljedica prekomj.oštećenja? (pobojnost)
-koji je rok za pozivanje na pobojnost?
-što je smetanje posjeda? Kako se posjed može zaštititi?
-tužba za smetanje posjeda – tko je tužitelj, kakav mora biti posjed? (miran posjed!)
-opasna stvar (tko odgovara i kome?)

slušala sam ispit danas kod keglević. Bila sam dok je ispitivala šestero ljudi i ovo je dio pitanja. Kaj se profe tiče, mislim da je stvarno strpljiva, jer ak ne znaš kaj je zastara, nemaš kaj radit na ispitu. Koliko sam skužila, bitno je da joj se odgovara na pitanje koje je postavila (znači, treba dobro slušat, bit koncentriran), traži da se razumije to što se govori, dakle biflanje napamet ne dolazi u obzir. Ljudi su bili dosta živčani (što nije čudno, ko nije živčan na ispitu), ali trebli bi se opustit i jednostavno pričat što znaju o onome kaj pita.
Stvarno ne znam kaj je bilo ljudima danas, skoro nitko nije znao reći poštenu rečenicu o vrstama štete (mat., nematerij., izvanugov., ugovorna itd.). uglavnom, pita iz svakog dijela knjige po nešto.
Od njih 6, prošao je 1 (njega je ispitivala cca. 40min, možda malo više), ali to nisu svi koji su danas izašli na ispit, nije mi se dalo ostajat do kraja.
 

amalka

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Osnove građanskog prava

prošla sam kod ernsta.. baš mi je full simpatičan hehe. čini mi se puno bolji kao ispitivač od asistentice, smiren je, i smije se kiksevima (uglavnom) a ne kao ona - odmah šalje na drugi rok. pitao me samo stvarno i nasljedno pravo, opći dio i obvezno nije, al nije bitno, prošla sam. neka od pitanja su izmjera međe (?!!), pa pravo služnosti općenito, a unutar toga dosta potpitanja, etažno vlasništvo - uspostave, prvi i drugi nasljedni redovi, nužni nasljednici, uračunavanje, koja je svrha uračunavanja. ostale je pitao dosjelost, dosmrtno uzdržavanje,.. nemogu se sjetit svega, još sam pod dojmom :luxhello:
jedva čekam da bacim sve što me podsjeća na građansko :D
 

suncupic

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Osnove građanskog prava

Hej ljudi, ja sam u četvrtak kod Ernsta. i lijepo molim sve vas koji ste slušali kod njega ispit, da podijelite pitanja s nama smrtnicima koji kod njega polažemo.A ja ću sad napisati par pitanja koja su bila kad sam ja slušala:

Ernst:
- imovina- karakteristike i funkcije
-pretpostavke odgovornosti za štetu
- vrste -----II------
- popravljanje imovinske štete
-predugovor
-stjecanje pokretnih stvari na temelju pravnog posla
-dosjelost
-međunarodna oporuka
-oblici oporuke
-pravo građenja
-jamstvo



Keglević:

-zastara
-pobojnost
-vrste štete-izvanugovorna
-ništetnost
-oblik pravnog posla
-stjecanje vlasništva na nekretnini
-dosjelost
- u kojem trenutku se steje pr. vlasništva nekretnine (uknjižba)
-teretovnica
-raskid ugovora
-pretpostavke odgovornosti za štetu
-povreda prava osobnosti
-odgovornost nasljednika za ostaviteljeve dugove
-nasljedni redovi
-prekomjerno oštećenje
-smetanje posjeda
-opasna stvar
-stjecanje pr. vlasništva
-zemljišne knjige
- stjecanje subjektivnih prava
- posjed
-tužba za zaštitu vlasništva
-imovina


Evo ljudi, i držite se.
Pozdrav
 

_Maca_

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Osnove građanskog prava

ja san danas pala kod keglević,u 1:30 je bija ispit.žena je ok,pristojna i fina,opuštena atmosfera na ispitu.samo nas je 4 izašlo,2 prošlo.pala san svojon krivnjom,zezla san se kod vlasništva i zaštite na posjed,posjedovne tužbe...znala san,al mi se pomišalo,prokleta klasika!:)volila bi da me pitala više toga,možda bi i prošla,al ako ne znaš osnovno,nema pomoći:)ne voli kad se buba napamet i triba razumit šta pričaš.više je smeta kad pričaš nešto napamet,šta ne znaš objasnit nego kad stvarno to nisi učija.uglavnom,čestitam onima koji su prošli bilo kod nje ili kod hana.a meni,za 2 tjedna repriza, he he:)
 

Patka

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Osnove građanskog prava

Maco slušala sam te...
Dobro te išlo...
Evo pitanja sa ispita:
- pobojnost pravnih poslova
- prekomjerno oštećenje i posljedice
- vrste štete
- izvorno stjecanje stvarnih prava (konkretno služnost)
- značaj upisa u zemljišne knjige
- vrste oporuka (i karakteristike svjedoka)
- razlozi ništetnosti pravnog posla - pretpostavke valjanog posla
- oblici sklapanja pravnog posla - koje je načelo u RH - neformalnosti
- kada formalni oblici pravnog posla
- simulacija - primjer simulacije je ovrha
- zaštita posjeda
- tko je aktivno legitimirani u sudskoj zaštiti
 

marbela

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Osnove građanskog prava

ja trebala ić sutra na ispit kod keglevićke al sam se razbolila.:smilies3:ako bi itko bio ljubazan pa nek bar sutra javi kak je bilo i kaj je pitala.zelim vam svima puno sreće ako idete sutra na ispit.
p.s. jel itko zna do kad će keglevićka ispitivati, i kad će se vratiti matanovac?imam osjećaj da kod keglevićke nikad neću proć ma koliko god znala jer uvijek nekaj filozofira.:zzz:
Pozdrav!
Ja sam jučer bila kod Keglević i prošla sam. Ne znam zašto neki imaju takvo mišljenje o njoj!? :confused: Žena je zbilja ok. Jako je uljudna, smirena, hoće pomoći... Meni osobno je bila super!:luxhello: Uopće ne filozofira ni najmanje, no traži razumijevanje... Ne vrijedi štrebati napamet bezveze.:zzz:
Pitanja su isto bila ok... zastara, suvlasništvo, jamstvo, opasna stvar i djelatnost, šteta, univerzalni nasljednici...
Sretno na ispitu! ;)
 

marbela

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Osnove građanskog prava

Hvala, hvala!:worshippy: Ja sam učila opći dio, nasljedno i dio stvarnog po knjizi (stvarno sam nadopunjavala skriptu iz knjige), a obvezno sam radila po skripti. Ugovorne odnose ona baš ne pita, ali pita Ernst (kupoprodaju je pitao skoro sve i izvanugovorne odnose... štetu,itd). Ne ide baš sad u neke detalje, jedino ako te pita za veću ocjenu. 8) Ne moraš se ništa bojati jer je ženska zbilja skroz ok i pita najnormalnije. Važno je da dobro naučiš opći dio. Posebno zastaru i nevaljane pravne poslove. Iz stvarnog posjed i vlasništvo.
Ako to dobro znaš, teško da će te rušiti jer malo pita obvezno i onda samo jedno pitanje iz nasljednog. Najvažnije je da se uči s razumijevanjem!
Sretno svima! :)
 

Mimi

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Osnove građanskog prava

molim vas za pomoć! zadnji puta sam bila na ispitu kod keglevićke i pala.pitala me zastaru ja joj sve izlifram,a ona će meni:kolegice vi ste to sve naučili napamet,počela me rešetati s nekim primjerom,naravno ne treba mi puno da se smotam i rušila me.
da li bi mi itko mogao objasniti što se kod zastare ustvari događa?
kužim da se pravo ne može ostvariti prisilnim putem,ali kaj se ipak može?ne kužim zadnji dio poglavlja:"nastup zastare ne treba razumijeti tako da se ne može uputiti tužba sudu.On na zastaru ne pazi po službenoj dužnosti već na prigovor tužene strane.ne istakne li tuženik prigovor zastare sud će postupiti s tužbom ne obazirući se na zastaru." kaj to uopće znači i kaj strane mogu napraviti nakon kaj zastara nastupi?
i ne kužim kak da joj počnem odgovarat svojim rječima na pitanje zastare,koju definiciju da joj kažem?
hvala u naprijed na pomoći,puno bi mi pomoglo da mi neko ovo objasni.
 

Patka

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Osnove građanskog prava

Evo primjer
Neko društvo duguje ti novac još od 2003.godine. Rok zastare za novčana potraživanja od pravnih osoba je 3 godine. Ti možeš podnijeti tužbu jer imaš i dalje subjektivno pravo na taj novac, a sud nije dužan paziti dal je to u zastari ili ne. Ako imaš sreće i društvo koje ti duguje novac ne uloži prigovor da je prošlo više od 3 godine proces tužbe ide dalje i imaš velike šanse dobiti svoju lovu. No, većinom ti tvoja protustranka (u tvom slučaju društvo koje ti duguje lovu) zna da je zastupila zastara tj. prošlo više od 3 godine i ulaže prigovor na tužbu. Znači od love niš jer si izgubila zahtjev (mogućnost da od društva tražiš da napravi nešto što bi ostvarilo tvoja subjektivna prava - tj. vratilo lovu). Zastara je ustvari gubitak tog zahtjeva. Društvo i dalje tebi duguje lovu (imaš subjektivno pravo), ali ne možeš tu lovu naplatiti prisilno putem suda, jer je uložen prigovor. Društvo ti ju može samo dobrovoljno vratiti... U stvarnosti svi paze na rok zastare i sa starim dugovima se ni ne pokušava na sud..
Valjda je pomoglo...
 

Mimi

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Osnove građanskog prava

PRAVA OSOBNOSTI
o pravima osobnosti ti se govori kod štete,te se tako prema zoo-u pod pravima osobnosti podrazumjeva:
-kod fizičkih osoba: pravo na život,tjelesno zdravlje,duševno zdravlje,ugled,čast,dostojanstvo,ime, privatnost osobnog i obiteljskog života;
-kod pravnih osoba-pravo na ugled i dobar glas,ime odnosno tvrtku,poslovnu tajnu,slobodu privređivanja.
to ti je sve znači kod neimovinske štete,pogledaj strane 590-593.
 

sway

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Osnove građanskog prava

graškice ti si po starom programu,jel? jer nama-bolonjcima nisu bila takva pitanja ovaj rok.evo pitanja:
SUBJEKT GRAĐANSKOG PRAVA
PRAVNA,POSLOVNA I DELIKTNA SPOSOBNOST
PAULIJANSKE TUŽBE
IMOVINA
SKLAPANJE UGOVORA
IZVORI GRAĐANSKOG PRAVA
NUŽNI NASLJEDNICI
NEDOSTOJNOST NASLJEĐIVANJA
OPORUKA
KOMPENZACIJA
CESIJA
NOVACIJA
IMISIJE
PREUZIMANJE DUGA
SUSJEDSKO PRAVO
ODGOVORNOST MALOLJETNIKA ZA ŠTETU
SUBJEKTIVNA I OBJEKTIVNA ODGOVORNOST
UKLANJANJE OPASNOSTI ŠTETE
VRSTE TRADICIJE
SLUŽNOST
UGOVOR DAROVANJA
UGOVOR KUPOPRODAJE
KAPARA
...
toliko se sjećam,naravno bilo je još pitanja
:rolleyes:
 

Nika

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Osnove građanskog prava

Lil bee, hvala.

Izbačeni dijelovi su vrijednosni papiri i ostavinski postupak.
 

Mimi

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Osnove građanskog prava

jel bi neko bio ljubazan i objasnio mi kaj znači definicija kod posjeda -"posjed je faktično stanje zaštićeno pravom".
kaj znači ovo faktično (to osobito ne kužim) i zakaj stanje kad se govori o stvarima i pravima?
hvala!
 

Mimi

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Osnove građanskog prava

opet ja.
koja je razlika između suvlasnika i etažnog vlasnika?
da li postoji razlika u odnosu na sistem ispitivanja ako si po bolonji i ak si po starom programu,ili su ista pitanja,pošto vidim da se pitanja dosta i razlikuju za one koje idu na predavanja,da ih se detaljnije pita (il je to samo plod moje mašte)
hvala!:misli:
 

Lil_Bee

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Re: Osnove građanskog prava

mimi, faktično stanje ti znači stvarno stanje, znaci nesto sto doista jest. ovo drugo ne znam, zapravo znam otprilike, ali nisam sigurna, tako da ne bih o tome.
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks