AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Uvod u građansko pravo

monica

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Re: Osnove građanskog prava

zastaru nauci iz knjige,imas jako malo..nauci definiciju,prekid,zastoj,okolnosti,pretpostavke,rokove i to je to..
 

ivana_7

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Osnove građanskog prava

pitanja prof. Matanovac: izvori,pravne činjenice,Page Ranking poslovi,pobojnost,zastara, pravo građenja,posjed-sve,pijeboj/kompenzacija,legat,vrste oporuka-sve,nužni nasljednici,nužni dio,šteta,pretpostavke odgovornosti za štetu,položaj bračnog druga kod nasljeđivanja, vlasničke tužbe,imovina,suvlasništvo,zajedničko vl.,kapara,jamstvo...
 

martex

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Osnove građanskog prava

Martex čestitam na prolazu!!!!!!!!
Molim te da objaviš pitanja koja je danas postavljala, ako imaš vremena..........
Unaprijed hvala i još jednom čestitam!!!!!!!!!!!!!
hvala, hvala :happy:
evo neka od pitanja: zastara, činidba, imovina, stvar, pravna osoba, izvori građanskog prava, cesija, prijeboj, načela zakonskog nasljeđivanja, vrste i oblik oporuke, opoziv oporuke, legat, posjed (definicija i vrste), zaštita posjeda, pravo vlasništva (definicija, karakteristike, stjecanje, suvlasništvo, zajedničko vl), što je služnost, vrste služnosti, založno pravo, kupoprodajni ugovor, darovanje, ugovor o doživotnom uzdržavanju.

I to sve treba znati samo osnovno, stvarno ne ide u detalje, nemojte se zamarat sitnicama i nepotrebnim detaljima.

Još jedanput, nek je sretno svima!
 

sway

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Osnove građanskog prava

i ja bih molila da netko napise vrste obveznih prava i gdje se upisuju te kako se stjece vlasnistvo na pokretninama pravnim poslom????????please,sutra imam ispit ,samo naznake pa cu znati o cemu se radi,jer sam se skroz pogubila
vrste obveznih prava:potpune i nepotpune,obveze s više subjekata,obveze s više činidaba,novčane obveze.
a ovog drugog ti se stvarno ne sjećam.
 

lidač

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Osnove građanskog prava

Pozdrav Ivahov! I ja sam zveknula.I nije moglo na glupljem pitajnu! Imisije!
Prof.Matanovac je super,ima volje i živaca sliušati svašta.Ako štekaš,da ti drugo pitanje.
Stvarno je za svaku pohvalu. Pitanja:zastara,mane volje(zabluda),reivindikacija,pobojnost,načela zakonskog nasljeđivanja,pravo stvarnog tereta,založno pravo i kako se zasniva te vrste i nemrem se više sjetiti. Bravo za one koji su prošli,mi ostali ćemo u 4. mjesecu
 

ivana_7

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Osnove građanskog prava

hej ljudi,eto i ja sam jučer pala...izlazim opet u 4 i to će mi biti 3.put. razočarana sam jer sam učila iz knjige i išla sam u detalje i na kraju neke dijelove rasturaš,a o nekima nisam imala pojma... zato sam sad nabavila skriptu od 128 strana po kojoj je učila jedna cura i dobila izvrstan...dakle,bacit ću knijgu i učim po skripti... Ja mogu reći da je prog.matanovac ok,al da je meni prof keglević bolja,al naravno,to je individualno... prof matanovac mi je rekla da je nema u 4,a da se hano najvjerojatnije vraća... prvo pitanje koje mi je postavila bili su nuzgredni sastojci pravnog posla-nalog,uvjet,rok-tu sam nešto muljala budući da mi je to bilo manje bitno,a navikla sam se da ana i hano i ne gnjave s prvim djelovima.drugo pitanje bila je imovina-pravni smisao i onda me pitala nešto s fondovima (to se odnosi na imovinu)...tu sam bila gotova,brljala sam nešto i na kraju vlasničke tužbe-ja počela objašnjavat sve o reivindikaciji,a ona je rekla da objasnim neku drugu,a ja se onako zbunjena nisam mogla sjetit... moj savjet,svima:učite po skripti i nemojte ići u detalje jer je to brdo informacija.bolje je o svakom znat po 10,15 rečenica nego ko konj učit iz knjige,izgubit se u svemu tome i na kraju neznat ništa reći.. sretno nam svima... ja već polako gubim živce od ovog ispita,al znam da će to proć... mora,jer ovo više nema smisla... i mogu vam reći da je pitala od prava građenja,pa založno,darovanje,iz nasljednog je uglavnom bilo pitanja al su bila lagana budući da je taj dio sam po sebi lagan.. meni je najteži drugi dio ,nikako da ga naučim cijelog,uvijek nešta ne znam...eto toliko od mene...bye
 

katarina

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Osnove građanskog prava

ej ljudi ja sam prosla jucer kod profesorice matanovac,stvarno je super i pita najosnovnije stvari,ja sam znala definicije i jos sam se sva zbunila,par potpitanja nisam znala ali dala mi je 2,presretna sam.pitanja su bila:zemljisne knjige,teretovnica ,vlastovnica,posjedovnica,gdje se upisuje pravo gradjenja,u koji od ta tri lista,ugovor o darovanju,opoziv kod darovanja,kada sutnja znaci prihvat ponude,definicija stvari,sta su zamjenjive a sta nezamjenjive i primjeri,cinidba,odnos cedent-cesionar,cesija...puno srece svima!!!!
 

ellena

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Osnove građanskog prava

Bok svima! Ja prošla isto danas kod prof. Matanovac. Pitanja su po jedno iz svakog dijela: imovina, stjecanje subjektivnih građanskih prava, reivindikacija, prijeboj, kupoprodaja, legat,zemljišne knjige . Nikakvi detalji, pita osnovno i konkretno.Puno sreće svima na drugom roku.
 

Ela

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Osnove građanskog prava

i ja sam učila iz skripte, sa knjigom se uopće ne treba zamarat. Dovoljna je skripta.Prošla sam kod matanovac ,dobila 3 i samo najbolje mogu reći za nju.
pitanja:
-Pravni posao-def
-vrste pravnih poslova
-objasnit formalne i neformalne pravne poslove i razlika
-suvlasništvo
-cesija
-najam(tu mi je rekla da si sama odaberem neki od ugovora i objasnim)
-načela zakonskog nasljeđivanj
-objasnit načelo isključivosti

Sretno svima!!
 

Claire

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Osnove građanskog prava

Da vam javim, i ja sam prošla kod Matanovac s vrlodobrim..
Moji dojmovi: u početku mi se činilo da ću past, jer je pitala izvore građanskog prava, to objasnit, koje odredbe Ustava se odnose na građansko pravo, retroaktivnost propisa..
Mene je sveukupno pitala cca 5 minuta.. i to:
1. Zabluda
2. Razvrgnuće suvlasništva
3. Odgvornost za pravne nedostatke
4. Nužno nasljedno pravo.

Meni je super bilo to kaj nije pitala nikakva podpitanja. Ja sam počela govorit i kad je vidla da znam, odmah je prešla na drugi dio.
Svima onima koji će kod nje odgovarat, preporučam skiptu i da bar znate par rečenica o nečemu reći..
Sretno svima..:thumb22:
 

ivahov

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Osnove građanskog prava

Mene je pitala imovinu,definiciju sam odma rekla i kada sam pocela funkcije i karakteristike totalno mi se sve pomjesalo_Onda me je pitala valjanost pr.poslova.Ja sam detaljno ucila stvarno i obvezno,na ovaj prvi dio nisam tako obracala veliku pozornost i na kraju padnem na takvim banalnim pitanjima.Jos mi nije jasno kako nje nece biti u 4 mjesecu,jer se prica po faksu da Hane nece biti duze vrijeme.Mislim da Prof.Matanovac bila odsutna godinu dana zbog usavrsavanja.A sada je na usvrsavanju Hano!
 

Nicole

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Re: Osnove građanskog prava

jel mi može netko dati primjer za apsolutnu i relativnu simulaciju i za zabludu
Knjiga sadrži primjere za skoro svaki pojam.. ;)

Simulacija
-prividno sklapanje ugovora (pravnih poslova).
-oblik svjesnog nesklada između volje i očitovanja jer strane zapravo ne žele pravni posao koji sklapaju.
Apsolutna simulacija – odnosi se na sklapanje prividnog / fiktivnog pr. posla radi zaobilaženja propisa, prijevare trećih osoba..
(npr. prividna prodaja stvari prijatelju ili srodniku radi prikrate vjerovnika)
Relativna simulacija – sklapanje prividnog / fiktivnog pravnog posla kako bi se njime prikrio neki drugi posao.
(npr. sklapanje darovnog ugovora kako bi se prikrio stvarno sklopljeni ugovor o kupoprodaji i izbjeglo plaćanje poreza..)

Zabluda
Pogrešna predodžba o nekoj okolnosti.
Pravni posao je pobojan samo ako se radi o bitnoj zabludi:
-ako postoji zabluda o predmetu ugovora
-ako je riječ o bitnim svojstvima predmeta (npr. trgovac prodaje neplemeniti metal kao zlato)
-ako se odnosi na osobu s kojom se sklapa posao, a posao se sklapa baš s obzirom na tu osobu
-ako je bitna s obzirom na običaje u prometu ili po volji stranaka, pa stranke ne bi sklopile taj posao da nisu bile u zabludi (svaka stranka ima svoje običaje/pravila u prometu)
-ako se odnosi na pobudu (motiv), ali samo kod besplatnih pravnih poslova.
 

monica

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Re: Osnove građanskog prava

-sto kad ostane bracni drug i 3 djece?svakom 1/4,jer se u 1 nas redu dijeli na
jednake dijelove
-a bracni drug i otac? svakom pola,jer u 2 nas redu svakom pola
-bracni drug i brace i sestre,a roditelji umrli?bracni drug sve!!-iznimka
2.legat(primjer-nasljedniku ostavitelj ostavi kucu,on iz te kuce kegatoru mora dati
sliku)
3.auto nesreca-ako je vozac nanio stetu pjesacima ili suvozacu odgovornost je
objektivna,jer je to
opasna stvar,vlastita i izvaugovorna,ako su sudjelovala 2 vozaca odg je
subjektivna,vlastita i
izvanugovorna jer oba imaju opasnu stvar,ako je 1 kriv odg za sve,ako su oba odg
razmjerno stupnju
krivnje,ako se ne moze krivnja utvrditi-na jednake dijelove odgovaraju.
4.obavezno si prouci di koja steta spada i razlike kod svake!!
5.kad je ugovor ponisten odgovornost je deliktna i izvanugovorna jer tog ugovora vise
nema.
6.kako se upisuje pravo gradjenja,sta ide u koji list?
7.sva stjecanja pitaju
8.pravo gradenja- se fingira da je nekretnina
- ne moze se steci dosjeloscu
-nositelj prava gradenja ima položaj plodouzivatelja jer bi u

protivnom morao zasnovati sluznost
-moze se opteretiti
9.-ako je ugovor ispunjen,ostat ce na snazi,ne moze konvalidirati
-pisani oblik mora biti kad je propisan zakonom i kad su ga strane ugovorile,a ako
nije a strane
su ispunile sve ili pretezni dio obveza ugovor je valjan ako to nije ptotivno cilju
radi kojeg je
odreden
-pisani oblik mora biti radi upisa u zem. knjigu
10.-dugovi i odg za stetu se ne upisuju u zem knjigu
11.-nasljednici odg za dugove ostavitelja CIJELOM SVOJOM IMOVINOM,ali do vrijednosti
naslijedenog
dijela
-vjerovnici mogu traziti izuzimanje nas dijela u roku od 3 mj,namiruju se tad iz
ostavine
12.zabluda ne mora biti neskrivljena
13.nema rokova kod nistetnosti,sud pazi na nju po sluzbenoj duznosti
14.posljedice nistetnosti
15.pobojnost nauci sa razumijevanjem!!
16.razlika posjed i p. vlasnistva?posjed je cinjenica,nije stvarno pravo nego
fakticno stanje,jedna
od pretpostavka stjecanj p. vlasnistva
17.objasni sto je pravo stvarnog tereta i primjer
18.kako se upisuje suvlasnistvo?u obliku razlomka
19.nauci okolnosti kod zastare-knjiga i zastaru uvijek pitaaa
20.obvezna prava se upisuju da se zna za opterecenje!
21.sta se upisuje u list a,b i c?
22.kakva trazbina mora biti?dospjela,utuziva i prenosiva-kod cesije i zaloznog
mislim
23.notifikacija
24.pojacanje odnosa
25.kod oblika prava vlasnistna nauci sta tko radi
26.ako stari vjerovnik nije obavijestio duznika o cesiji jel to uvijet za
valjanost?nije,osim ako je
ugovorom ugovoreno.
27.odg za veritet i bonitet,tko kome kada?
28.ako je duznik platio starom moze traziti povrat radi stjecanja bez osnove
29.sub i ob rok
30.sto je izjednaceno sa stvarima?nemam pojma,mozda ne tjelesne stvari
31.kad ce se primjenjivati pravila ogz-a?
32.primjer jad je cinidba objektivno moguca a pravno nedopustena?kupoprodaja stvari
izvan prometa
33.razlika izmedu p.luznosti i prava st. tereta
34.sto su dobra
35.simulacija-knjigaaa-sveee
36.prekomjerno ostecenje(na dva mjesta)
37.hipoteka se osniva ugovorom o hipoteci,u teretovnicu se upisuje
38.koji su posebni a koji sporedni dijelovi kod etaznog?
38.sve tuzbe

ova pitanja uvijek pita prof. Keglevic,neke odgovore sam napisala,a neki su preopsirni..pa eto..sretno
 

iskra

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
S jučerašnjeg predavanja: tema je bila Stvarno pravo, načela, podjela: pravo vlasništva i ograničena stvarna prava, pokretnine, nekretnine, zemljišne knjige, vrste upisa u z.k., posjed, podjele,vrste posjeda, stjecanje, pravo na zaštitu posjeda, vlasništvo, vrste vlasništva, stjecanje prava vlasništva, te detaljnije o ograničenim stvarnim pravima: služnost, stvarni tereti, založno pravo, pravo građenja.
Predavala je prof. Keglević, bila je jednostavno fenomenalna, tražila je da aktivno sudjelujemo u predavanju, zapisivali smo samo definicije a puno je više objašnjavala, sve na primjerima, pokazivala s interneta zemljišnje knjige i katastar, i u tom trenutku tamo na predavanju bilo mi je sve savršeno jasno. Skoro da bi mogla i na ispit...:crazy:
Uglavnom, osim što je izvrstan predavač, vidi se i da je zahtjevan ispitivač, i sama je rekla da se kod spremanja ispita ne treba previše usredotočiti na izvore, povijest i razvoj GP, već više na ovakvu konkretnu građu. Pristup je super, ali primjerice za mene osobno je to teži način polaganja ispita, ne učim napamet, ali sam recimo užasan tremaš, čak i sa svoje 33 godine, i teško da ću na ispitu iz glave izvući neki kreativan primjer. Iako je moj problem i to što teško učim definicije napamet. Pa mi zapravo ni jedan način ne odgovara. :sad: Zato valjda toliko i studiram.
Uglavnom, danas su još predavanja iz obveznog prava. Ako stignem do ZG-a, javim sutra kako je bilo.
 

iskra

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
S jučerašnjeg predavanja - obvezno pravo baš i nema smisla pisati što smo obrađivali jer je prof. Nikšić i sam naglasio da je na predavanju pomenut samo dio materije, a za ispit treba naučiti sve. Znači sjesti i...
I samo jedna napomena: profa je spomenuo je ako netko uči iz knjige izdane prije 2006. godine da baš u dijelu stvarnog prava treba posebno pripaziti jer tu ima podosta izmjena u odnosu na ranije....
pozdrav svima, vidimo se idući tjedan na ispitu
 

Reneé

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Evo, prošla sam jučer građansko kod prof. Hana!
:luxhello::luxhello::luxhello::luxhello::luxhello:
Na početku je sve indekse pobrala prof. Keglević, a kasnije su došli prof. Matanovac i prof. Hano i podijelili ih međusobno, tako da nitko u biti nije znao kod koga će odgovarat.
Moram reći da je prof. Hano stvarno fantastičan! Inače, učila sam (cca mjesec dana - neredovito) samo iz skripte s foruma. Na kraju mi se sve pomiješalo i bila sam uvjerena da neću uspjet ni zucnut! Prof. je super, pita dosta ali ne traži da znaš od riječi do riječi, nego možeš objasnit svojim riječima. To mi je bilo super. Ako zapneš, puno pomaže! Pitao je razliku između krajnje nužde i nužne obrane, pravo građenja (gdje se upisuje, naravno), suvlasništvo, vrste štete, legat, ugovor o najmu, punomoći, zemljišne knjige, vrste stvarnih i osobnih služnosti... i neke detaljiće tipa koja je razlika između više sile i slučaja... ne sjećam se ostalog. Što se tiče prof. Keglević, kad sam ja bila tamo prošla je jedna cura. Ljudi vele da isto puno pomaže, ali pita detalje, na njima inzistira. Sretno svima !!!
 

Nina :)

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Pala kod Matanovac.:frustrating:
Uslo nas je 8 kod nje.
Od nas 8 prosle su 2 kolegice.
Pitanja:
Obveze-definicija
Imovina-karakteristike, funkcije, imovina kao pravna kategorija
Sadrzaj pravnih poslova
Uvjeti
Rokovi
Sluznosti
Pravo stvarnog tereta
Odgovornost za materijalne i pravne nedostatke

Ona ne pita detalje, ali svakako trazi razumijevanje.
Valjda drugi put bude bilo bolje.
Hvala lil bee na potpori.:kiss:
 

bambina

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
ja prosla kod hana gradansko pitanja posjed,zastita posjeda,objektivna odgovornost,nuzni dio,apsolutni i relativni nasljednici,oporuka-sve,satisfakcija,vlasnicke tuzbe.ne trazi napamet da znas dovoljno je svojim rjecima ali sa razumjevanjem.sretno.
 

Sani

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Ja sam danas pala kod Keglevicke. Pitala me posjed- vrste, zastitu, posjedovnu tužbu, vrste stvarnih prava, zalozno pravo.
Jos je pitala i zastaru, pobojnost, cesiju, promjene na strani duznika, odgovornost za materijalne nedostatke.
Kod nje su prosle dvije cure.
Ispitivo je i Hano.
 

ninaa

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
ja sam položila kod prof.matanovac i ona pita iz svakog dijela po jedno pitanje, znači sva 4 dijela
isto tako znam da prof. Keglević pita opći dio pogotovo zastaru (obavezno), ništetnost, pobojnost...
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks