AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Uvod u građansko pravo

dborov 50

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Monika i lili 10. izdanje sa djelovima koje ne treba učiti (vrijed. papiri i ostavinski postupak) odnosi se za novi program - Uvod u GP, a 9. ili 10. izdanje bez 20-tak poglavlja odnosi se na stari program Osnove GP. Što se tiče srodničkog i roditeljskog posvojenja u 10. izdanju knjige i u skripti je navedeno da ne postoje dva posvojenja već samo srodničko i mislim da je to dobro obrađemo u dijelu nasljednog prava.
Moj savjet je da si iz skriptarnice izlistate skriptu GP i da si nabavite 10. izdanje knjige i što drugo nego u 6 mjesecu položite ispit.
 

shala

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
da konacno napisem kaj je mene pitala matanovac na usmenom pa ovak.poslovna sposobnost,deliktna,cesija,jamstvo,međunarodna oporuka,rok usmene oporuke i ak se ne varam to je to.sad kad pogledas nisu tak ni teska ta pitanja,al onak pita te neku sitnicu uz to glavno pitanje,a u tom moru informacija fakat se lako zbunit il ih uopce ne naucis.ja preporucujem ucit po knjizi,al ja sam vam ucila po njoj 1 mjesec pa me rusila s onim "slatkim" rijecima izmedu ste mi,ide to vama,do 6 mjeseca ce se to slegnut i te fore,a nisam na svoju zalost takva da molim.tak da vam to sto ucite po knjizi ne mora znacit prolaz jer kad pogledam sve koje znam koji su prosli ucili su po skripti,a neki i 5 dana pa su isto prosli.
 

Katrin

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
ja učim mjesec dana i tek sam na polovici knjige, izaći ću u 6 mjesecu pa kaj bude bude. da li su u obaveznom pravu neki dijelovi važniji od drugih?
Hej!Pa najcesce znaju pitati promjene u obveznopravnom odnosu(znaci cesija,subrogacija...), izvanugovorne obveze(odgovornost za štetu-često pita Keglević),pojačanje obveznopravnog odnosa...
 

Tomi

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Jel netko bio u 4. mjesecu kod Keglevičke? Što ona najviše pita? Odgovaram kod nje...
Ja sam bila kod Hane i pitao je založno pravo, subjektivna i objektivna odgovornost-koja je pravilo, stvarne služnosti,osnivanje nužnog prolaza, odgovornost za materijalne i pravne nedostatke,raskid ugovora, kompenzacija, izvori građanskog prava
 

lidač

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Proglašenje oporuke-sudska radnja u kojoj sud sve oporuke određenog oporučitelja otvara i čita pred dva punoljetna građanina i o tome sastavlja zapisnik.Proglasiti se moraju i valjane i nevaljane oporuke.
Otvaranje nasljedstva je nastup takvih okolnosti koje uzrokuju postanak nasljednog prava(smrt ostavitelja ili njegovo proglašenje umrlim).
Ako je to pitanje bilo na ispitu,onda je to vjerojatno zato jer je u knjizi naglašeno da se proglašenje oporuke i otvaranje nasljedstva često miješa(str.749).
Eto,nadam se da sam ti pomogla!
 

adri

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
ptanja kod Matanovac sad na zadnjem roku:
-pravna osoba
-činidba
-izvoro g.p.
-založno pravo
-zemljišne knjige
-simulacija
-pravni posao...
-
 

sgrdan

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Evo, ja konačno prošla danas!! Bilo je puno ljudi kod Hane! Pitao me cesiju, oporuku, nasljeđivanje, ometanje posjeda, zaštita posjeda, predpostavke za štetu, što je šteta i krivnju! Eto, to je to! UF, sad mi je lakše:proud::happy:
 

Monika

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Hej ljudi, evo samo da vam velim, oni koji su odustali od odgovaranja u petak, tj. prebacili se u ponedjeljak za odgovaranje kod Hane, neka vam bude žao.
Oni koji su ostali svi su prošli, naravno i ja. Al zbilja je bio ok..smiren, ma super je on.
Evo pitao: založno pravo, etažno i to rešeta, oporuka( vrste), imisije, koji su formalni a koji neformalni oblikici pravnih poslova i kad mora biti formalni, zastara, posjed dosta, zamjene kod sadržaja oporuke, kojom vrstom se bilježi dozvola za obavljanje imisija i gdje to treba zabilježit, razlika i što je uknjižba i predbiljažba...
 

Nicole

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
i mene stvarno zanima ovo!prošla sam nekoliko puta i ja stvarno ne znam gdje to piše?pa ja u tekstu nisam vidjela odgovor na ovo pitanje!!!:hebemu:

što se tiče imisija! molim vas ako mi netko može potvrditi dali se možda bilježi u zemljišne knjige...ovo mi je rekla kolegica... pa me zanima dali je to točno(i što javna vlast ima s tim.. i to isto nisam sigurna dali se odnosi na odgovor):unsure:
inače, prekomjerne imisije su zabranjene. ipak, može se ishoditi dozvola
od javne vlasti (tj. nadležnog tijela vlasti - kako se navodi u knjizi).
ta dozvola znači da nitko nema pravo zahtijevati zabranu te djelatnosti,
jedino može kod istog tijela pokrenuti postupak za ponovno ispitivanje
odobrenja iz te dozvole.
a gdje se upisuje? iskreno, ne znam, ali sumnjam da se radi o zk..
možda netko drugi zna točan odgovor na ovo pitanje..
 

Nicole

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
ja mislim da se upisuju u zk-u teretovnicu,jer je to neka vrsta ograničenja raspolaganja kojima je podvrgnut vlasnik opterećenog dobra( što se upisuje baš u teretovnicu),zar ne?
ovdje se ne radi o ograničenju, već pravu na prekomjerne imisije, zbog toga
što je takva priroda djelatnosti kojom se bavi vlasnik određene nekretnine.
 

Nicole

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Jel tko shvaća izračunavanje nužno dijela kod nasljedstva??

Mislim kaže da se iz ukupne vrijednosti ostavine(obračunska vrijednost ostavine) određuje vrijednost nužnog dijela, a nakon što se oni podmire ono što ostaje je raspoloživi dio kojim ostavitelj slobodno raspolaže!!

Ali kako se određuje ta vrijednost nužnog dijela??

Ako je obrač. vrijednost ostavine 1 000 000 kn i umrli ima ženu i sina, koliki je njihov nužni dio a koliki je raspoloživi???

bitno je da u slučaju kada se izračunava nužni dio - postoji oporuka.
znači, žena i sin ostavitelja bi u slučaju da nema oporuke, svaki dobili po
1/2 obračunske vrijednosti ostavine (kad se oduzmu svi dugovi, darovi,
troškovi) - ako je to (1 000 000 kn) obračunska vrijednost ostavine (ajme
tajkuna :wink5: ), to znači da bi žena dobila pola milje i sin pola..
nužni dio iznosi pola od zakonskog dijela ostavine, koji bi im pripao da nema
oporuke.
dakle, u tom slučaju ženi i sinu ide po 1/4 = 250.000 kn svakome.

e, to znači da raspoloživi dio ostavine (kad se izuzmu njihovi nužni
dijelovi 2 x 250.000) iznosi 500.000 kn

nadam se da nisam previše zakomplicirala
:happy:
 

Nina :)

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
ja sam danas kod keglević i odlučila sam odustati :(

kod nje sam već jednom pala i sad realno smatram da nemam šanse za prolaz... izaći ću na jesen... e, sad...

ja sam došla po vašu podršku jer pucam po šavovima od ovoh faksa i ovog predmeta.

ajde, recite mi da do 9. mjeseca mogu naučiti :D
Ja sam isto danas trebala biti kod Keglevic.
I onda dode Matanovac i hop - uzme pola studenata tak da rastereti Keglevicku.
Kak sam prosli put pala kod nje, nisam bas bila odusevljena jer sam mislila da ce bit repriza, ali eto...dobila sam cak trojcicu!
Uglavnom, ispitivanje je bilo ugodno, i totalno sam sretna kaj je prica s gradanskim gotova za mene.:luxhello:
Pitanja:
- zastara
- zastoj zastare
- prekid zastare
- ugovor o darovanju
- ugovor o dozivotnom uzdrzavanju
- pravni poslovi
- opoziv oporuke
- steta
- zastita posjeda
- suvlasnistvo
- pravni polozaj suvlasnika u suvlasnickoj zajednici
- pravni polozaj suvlasnika glede njegovog alikvotnog dijela
- steta
- popravljanje stete

Definitivno mislim da mozes dobro naucit do 9. mj.
Samo nemoj da te vrijeme prevari.
Ipak je ljeto i tak to...:laughing:
 

tea

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
...evo da se pohvalim i ja sam prosla,ali kod Keglavic...zena nije tak stroga kako se prica,ne govorim to zato sto sam prosla,nego dosta pomaze,navodi te na pravi put...a pitala me je:pobojnost,sve u vezi oporuka,prekomjerno ostecenje i to je to,ali sve u najsitnije detalje
 

Nicole

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
tko mi može objasniti zastaru, početak i kraj zatare sa datumima. Hvala!
Zastara počinje teći prvi dan nakon dospjelosti.
Završava istekom poslijednjeg dana zakonom određenog vremena (tu imaš
opći zastarni rok od 5 godina i one posebne rokove od 1, 3 i 10 godina).
Znači, nakon što ti je određena tražbina dospjela, počinje teći rok zastare
i ako u tom roku tvoj vjerovnik ne poduzme nikakve tužbe protiv tebe, tj. ne
traži putem suda da mu platiš dug, on gubi pravo zahtjevati isplatu tog duga.
Ti mu jedino možeš dobrovoljno platiti, ali to sad nije bitno..

npr. tražbina je dospjela 30.06.2008.
zastara počinje teći 01.07.2008.
opći rok je 5 godina, dakle,
zastara završava 01.07.2013.
 

Sani

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Evo, moram se i ja pohvaliti. Građansko riješeno - jedan ispit manje.
Prošla sam danas kod Hana. Pitanja: prekomjerno oštećenje, služnosti, lišenje nužnog dijela, zastara, odgovornost za materijalne nedostatke, objektivna odgovornost- kada se štetnik može osloboditi odgovornosti, novčana i moralna satisfakcija...
I još: cesija, promjene na strani dužnika, zapis, odvajanje ostavine, odg. za štetu od opasne stvari i opasne djelatnosti, kamate, anatocizam, što ulazi u osobno pojačanje obveznog odnosa, jamstvo, ograničenja prava vlasništva, imisije, razvrgnuće suvlasništva, dosjelost, fikcija...
 

Katrin

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Hej!! Bila danas,zapravo jucer na gradjanskom i bilo je fenomenalno...Bolonjce je trebala ispitivati Keglević, ali hvala Bogu stigla je u pomoć i Matanovac. Uzela je hrpu indeksa i manje više svi smo kod nje prošli! Mene je pitala: imovina, vlasništvo-karakteristike, sklapanje ugovora, kupoprodaja-općenito,nije isla u neke detalje, međunarodnu oporuku...
 

diah

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
i ja sam prošla!!
Pitanja su bila cesija, usmena oporuka, nešto o nasljeđivanju, o pravnim činjenicama, založno pavo. To je to čeg se sjećam. Sve u svemu, ugodno iskustvo!
 

0406

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
ej, evo i ja sam prošla kao i vecina kod matanovac, stvarno je super i vrlo ugodna ispitivačica. pitala me cesiju, zemljišne knjige, oporuku i stvari
 

redone

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
evo i ja sam prošla kod Hana,baš mi je drago da smo zaokupili ovu temu prolazima :)
uglavnom,pitao me skoro sva ista pitanja kao Sani (cesija,vrste oporuka,imisije,promj. na strani dužnika,ograničenja prava vlasništva,isključenje nasljednika,nedostojnost,posl. sposobnost...)
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks