AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Uvod u ekonomiju

Tihana988

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
problem je što svatko na svoj način doživi ispit i gradivo.

I onda slušate svakakve priče i doživljaje.

Iz osobnog iskustva s ovim predmetom, mogu vam reći da sam prošla dosta muke kroz 2 godine...
slušala sam svašta, učila sam nekih 30ak pitanja, jer je nekima upalilo...pa zašto ne bi i meni...

učila sam onda neku malu skripticu, što je isto nekima upalilo...ali meni nije
onda sam uzela skriptu od 130 str ovu u skriptarnici i rekla sam si da ću sjesti i pročitati makar da vidim o ćemu se radi, gradivo nije uopće teško... ali je PREDOSADNO... 4 i pol dana sam čitala po malo, vidjela grafove u knjizi i prošla...

Najvažnije od svega je da kad sam i vidjela pitanja, onaj trenutak kad su svi počeli ustajati ja sam ostala i rekla sama sebi da ću pisati šta god mi padne na pamet, čega god se sjetim...

moja mala ispovijest,ali ja sam jedna od onih koje ne uče, muka mi je od same pomisli, pa ako sam ja prošla zašto ne biste i vi :tongue2:
ako želite, mogu vam poslati pitanja na koja sam ja malo više obratila pažnje...i dobra su
 

melit@

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
problem je što svatko na svoj način doživi ispit i gradivo.

I onda slušate svakakve priče i doživljaje.

Iz osobnog iskustva s ovim predmetom, mogu vam reći da sam prošla dosta muke kroz 2 godine...
slušala sam svašta, učila sam nekih 30ak pitanja, jer je nekima upalilo...pa zašto ne bi i meni...

učila sam onda neku malu skripticu, što je isto nekima upalilo...ali meni nije
onda sam uzela skriptu od 130 str ovu u skriptarnici i rekla sam si da ću sjesti i pročitati makar da vidim o ćemu se radi, gradivo nije uopće teško... ali je PREDOSADNO... 4 i pol dana sam čitala po malo, vidjela grafove u knjizi i prošla...

Najvažnije od svega je da kad sam i vidjela pitanja, onaj trenutak kad su svi počeli ustajati ja sam ostala i rekla sama sebi da ću pisati šta god mi padne na pamet, čega god se sjetim...

moja mala ispovijest,ali ja sam jedna od onih koje ne uče, muka mi je od same pomisli, pa ako sam ja prošla zašto ne biste i vi :tongue2:
ako želite, mogu vam poslati pitanja na koja sam ja malo više obratila pažnje...i dobra su
istina. tako sam i ja ostala i pisala ono kaj mi je palo na pamet. od 5 pitanja odgovorila sam na jedno cijelo i 2 pitanja na pola. i prosla...a bila sam sigurna da cu past...prije sam uvijek odustala kad sam vidjela pitanja,a u biti uopce nije strasno. bitno da se nest pise.
 

porezni

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
jel mi moze tko odgovorit na pitanje ZASTO JE ZADUZENOST DRZAVE PREPREKA EKONOMSKOM RAZVITKU?
zahvaljujem :)
 

angie

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
jel mi moze tko odgovorit na pitanje ZASTO JE ZADUZENOST DRZAVE PREPREKA EKONOMSKOM RAZVITKU?
zahvaljujem :)
pa to ti je bar lako. zato što država svoj kapital mora usmjeriti prema vađenju iz dugova umjesto da ga ulaže u svoj razvitak. najkraće rečeno. to si proširiš naravno, filozofirat valjda znaš :tongue2:
 

red evill

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
samo da vas obavijestim da sam poslala grafove u skriptarnicu, pa si ih mozete skinuti, ako kome treba.
Sretno!!!:wink5:
 

Mirjam

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Pozdrav..kojih točno osam grafova moramo znat? i dal netko zna odgovore... granični mag troškovi, kapital i njegovo dvojako značenje, makro i mikroekon, začarani krug leg? hvala
 

red evill

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Pozdrav..kojih točno osam grafova moramo znat? i dal netko zna odgovore... granični mag troškovi, kapital i njegovo dvojako značenje, makro i mikroekon, začarani krug leg? hvala
granični mag troškovi-pokazuju velicinu troskova proizvodnje jedne dodatne jedinice proizvoda.

kapital i njegovo dvojako znacenje-kapital kao proizvodni cinitelj preraduje dijelove prirode u oblike prikladne potrosnji, pritom se sluzi pomagalima razlicitog stupnja slozenosti, ovisno o vrsti proizvodnje i o tehnoloskom razdoblje u kojem djeluje.
-svaka vrsta proizvodnje istovremeno je i potrosnja , kako ljudskog rada, tako i kapitalnih dobara i potrebnih prirodnih resursa koji su predmet oblikovanja ili uvijet nastanka mat. dobara i usluga.
DVOJAKO ZNACENJE KAPITALA-kapital oznacava sredstva koja se privrednom aktivnoscu mogu oploditi, odnosno uvecati viskom vrijednosti
najcesce se novac poistovjecuje s kapitalom, sto je djelomicno istina.
primjer:putnicki automobil koji ti sluzi za prijevoz do grada, posla...nije kapital,ali automobil kojim se sluzi vozac za pruzanje taksi usluga je fizicki kapital-to ti je dvojako znacenje kapitala

makro i mikroekonkao drustveni oblik organizacije gospoDARSTVA,NATURALNI OBLIK PRIVREDIVANJA,dominirao je sve do pojave kapitalizma
podrjucje mikroekonomojeobuhvaca problematiku djelovanja subjekta reprodukcije-organizaciju i upravljanje poduzecima,efikasnost poslovanja i sl.
podrjucjemakroekonomijeobuhvaca privredivanje u njegovoj cjelost
mikro i makroeko. su tijesno povezani reciprocnom inerakcijom

zacarani krug nesto :) to ne znam...
sorry kaj ovak kasno saljem, nadam se da ces vidjeti ovo prije ispita :)
sretno!!!
 

porezni

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
kolege,tko zna odgovor na ova 2 pitanja sa zadnjeg roka???
nacrtaj shemu poduzeća i njihovih interesanata?
faktori rada u visokosofisticiranoj proizvodnji?

jel ta ekonomija samo meni teska ili??? :/
 

red evill

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
kolege,tko zna odgovor na ova 2 pitanja sa zadnjeg roka???
nacrtaj shemu poduzeća i njihovih interesanata?
faktori rada u visokosofisticiranoj proizvodnji?

jel ta ekonomija samo meni teska ili??? :/


nacrtaj shemu poduzeća i njihovih interesanata- ne mogu ti to nacrtati, ali sam nasla u knjizi, str 271.

koja su jos bila pitanja?
na ovo drugo ti ne znam odgovoriti...sorry...nemrem naci u knjizi...
 

porezni

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
jos je bilo objasniti fazu degradacije,nacrtati krivulju ravnodusnosti i jos jednog pitanja se ne sjecam... sad cekati do jeseni treba :(
 

**Anđa*

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
ne znam kada si ti to prosla, ali zena nam pocinje zagorcavati zivot...
ja sam si napravia skriptu iz knjige, i pala sam, tak da je sada drugacije...:unsure:

Moze li netko napisati u koliko sati i gdje je ispit?

Unaprijed hvala!
prošla sam u 2 mjesecu. Meni je žena bila sasvim ok, morala sam ići na usmeni i eto, položila s odličnim.. stvarno nije teško.. učite po skripti i dobro naučite sva ova pitanja koja se vrte na forumu i prolaz je garantiran. ;)

pozz
 

giggles

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
izlazit 6 puta i svaki put učit pa nisam idiot da baš ništa ne naučim, a pitanja su joj u zadnje vrijeme ko grom iz vedra neba!
 

**Anđa*

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
izlazit 6 puta i svaki put učit pa nisam idiot da baš ništa ne naučim, a pitanja su joj u zadnje vrijeme ko grom iz vedra neba!
ne znam.. ne može baš izmisliti pitanja, možda je povisila kriterije, ali da se naučiti.. :) sretno svima!
 

**Anđa*

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
ne znam.. tako je uvijek i bilo.. uvijek bi se pola dvorane pokupilo..ja sam izlazila x puta i uvijek se pokupila dok nisam ipak posvetila vrijeme ovom predmetu i tjedan dana je sasvim dovoljno..samo moraš ipak učiti, a ne misliti : "mah to je predmet di mogu svašta pisati pa možda prodjem..." možeš, ali svejedno trebaš učiti.. kažem vam, ja sam jedna od onih koja je lijena za učenje, kupim uvijek dvojke i sve zadnji čas radim.. ako sam dobila odličan kažem vam da stvarno nije teško, samo se posvetite predmetu.. sretno! :) :)
 

sunny_kiss

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
ja sam učila 2 tjedna po skripti i prošla sam iz druge.. u 4mj još...
Mislim da je najlakše predmete izlazit što prije jer će kasnije sve teže i teže bit.. I nemojte se svaki put pokupit ii otić. Ostanite pisat jednom pa makar sve svojim riječima, jer sam tako i ja, uglavnom sam sve svojim riječima i prošla sam.. Al treba imat veze s vezom to šta se piše...
 

rope7

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
ej ljudi ja sam novi ovdje, kako na faksu tako i na forumu...upisao sam porezni studij ove godine.:happy:

imam kod kuce knjigu Politicka ekonomija S. Vranjican, i sad me zanima da li ima smisla poceti uciti vec sada iako je tek kraj 7. mjeseca, recimo taj jedan predmet uvod u ekonomiju? i da li to itko tako radi? :laughing:

mislio sam polagano citati tu knjigu nekih mjesec dana tako da budem spreman poloziti taj ispit kad pocne fax i kad nas stisnu rokovi...:laughing:
 

frend

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Ej pozdrav,dobrodošao! Pa znaš kako se veli: od viška glava ne boli :)) Ekonomija nije nešto pretežak ispit tako ga je svakako dobro položiti čim prije ali to nećeš moći prije veljače jer najprije moraš dobiti potpise.. Ali ako već imaš knjigu nije na odmet polako početi učiti jer believe or not nećeš se ni snaći a već će doći drugi mj. i rokovi...
 

marijamrn

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Pitanja na današnjem roku: cjena zemljišta,lorenzova krivulja dohotka,prezaduženost države... još dva se nemogu sjetit neka me neko dopuni
 

Katara

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Proizvodni faktori i objasnit jedan po svom izboru, i fiksni, varijabilni i ukupni troškovi.
Već su pregledali testove, rezultati su na stranici od prava. Prošla sam. :laughing: :cool:
Savjet: pišite bilo što vezano uz pitanje, može svojim riječima, samo da ima donekle veze s vezom. Ja sam ipak prošla... Hahaha, nadam se da onaj plus koji označava prolaz u mom slučaju nije tipfeler...
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks