AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Uvod u ekonomiju

suzy.

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
To su ona veća slova, a ona skroz mala ne treba učiti. Prolistaj par stranica pa ćeš uočiti razliku... :cool:
znači, naprimjer, ne moram učiti "etapa strojne proizvodnje" na 141.str, ali moram "životni ciklus tehnologije" na 145? :happy::happy:
 

malaplava1

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
znači, naprimjer, ne moram učiti "etapa strojne proizvodnje" na 141.str, ali moram "životni ciklus tehnologije" na 145? :happy::happy:
moj ti je savjet da si skines skriptu s naseg foruma i pitanja s postova to dobro naucis i prolaz ti je siguran. mozes na ispitu nešto pisati svojim rijecima.
 

suzy.

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
za prvu godinu treba izdanje knjige iz 2007 godine. mogu učit iz knjige koja je izdana 2006? :dry:
malo po toj knjizi, malo po skripti, nešto sa predavanja... imam šanse za proć? :D
 

malaplava1

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
za prvu godinu treba izdanje knjige iz 2007 godine. mogu učit iz knjige koja je izdana 2006? :dry:
malo po toj knjizi, malo po skripti, nešto sa predavanja... imam šanse za proć? :D
skini si skriptu s naseg foruma i pitanja sto su tu odgovori na njih.i prolazis 100%
 

aRpoteNa

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
OVO SU PITANJA SA ROKA U 11 mjesecu :) Cisto da vidite kaj je bilo- i sretno s ucenjem:)))

sto je najamnina i koje vrste poznajes?
samuelsovov razvojni kotac, obasni jedan po izboru.
sto je to bdp. i objasni potencijalni i realni bdp.
objasni problem nedjeljivosti proizvodnih cinitelja.(mislim da je tu pisalo i koje vrste nedjeljivosti postoje- ako se dobro sjecam)
objasni funkciju vođenja i koje vrste autoritativnih vodstva poznajes, te objasni.
 

Marinica

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
ej molila bih nekoga da mi odgovori kolko vremena treba da se ekonomija nauči? jel ova skripta sa foruma dobra? ili ima neka druga koja je bolja?
 

Who:)

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
ej molila bih nekoga da mi odgovori kolko vremena treba da se ekonomija nauči? jel ova skripta sa foruma dobra? ili ima neka druga koja je bolja?
Ja sam učila iz ove skripte sa foruma i to najviše ona pitanja koja se vrte po forumu... Meni je ovaj predmet bio predosadan pa sam učila u par navrata, ali mislim da ti je dovoljno dvadesetak dana, ovisi koliko brzo pamtiš i koliko ti je zanimljiv predmet...
 

Monikaaa

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Pitanja na roku 04.02:

1. Monopol
2. Managerske funkcije i objasni jednu
3. Korupcija
4. Formula cijene tržišta
5. Nacrtaj graf tranzicije stanovništva
6. ?
 

Tihana988

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Jel i dalje ono uzmeš ocjenu ako je pozitivan ispit?
Ili su uveli usmeni? I može li se odustati i dalje kad vidiš pitanja?
Sorry ako se ponavlja pitanje, ali ako netko zna i da je bio sada na nekom od ovih rokova... dobro bi došla info... :laughing:
 

red evill

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Jel i dalje ono uzmeš ocjenu ako je pozitivan ispit?
Ili su uveli usmeni? I može li se odustati i dalje kad vidiš pitanja?
Sorry ako se ponavlja pitanje, ali ako netko zna i da je bio sada na nekom od ovih rokova... dobro bi došla info... :laughing:
Mozes odustati,ali to ti se racuna kao pad...bila sam sada na zadnjem roku, i pitala da li mogu odustati,ona kaze da mogu...kaj se dogodilo?odustala sam, i slucajno otisla vidjeti rezultate,a kad ono,pored mog imena minus,da sam pala:sad::angry: grozno!!!

jos sam svim brucosima rekla da mogu odustati...
 

Antenica

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
hej :) mene zanima jel dovoljno napisati ono sto pise u skripti ili trazi da se objasni opsirnije?

moze li mi netko na hrvatskom jeziku objasniti sto su to NOVE INVESTICIJE??? zahvaljujem :)
 

Tihana988

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Mozes odustati,ali to ti se racuna kao pad...bila sam sada na zadnjem roku, i pitala da li mogu odustati,ona kaze da mogu...kaj se dogodilo?odustala sam, i slucajno otisla vidjeti rezultate,a kad ono,pored mog imena minus,da sam pala:sad::angry: grozno!!!

jos sam svim brucosima rekla da mogu odustati...

Poslala sam mail prof. i pitala ju za odustajanje od ispita, a da se ne računa kao pad...
Njezin odgovor je bio da ako smo po bolonji, tada se računa kao pad... :frustrating:

Tako da nema više onog starog dobrog običaja doći na ispit, pogledati pitanja i odustati... :frustrating:
 

red evill

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Poslala sam mail prof. i pitala ju za odustajanje od ispita, a da se ne računa kao pad...
Njezin odgovor je bio da ako smo po bolonji, tada se računa kao pad... :frustrating:

Tako da nema više onog starog dobrog običaja doći na ispit, pogledati pitanja i odustati... :frustrating:
da,znam,skuzila sam...da sam ranije znala,ne bih ni dosla na ispit:frustrating::sad:
 

**Anđa*

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Ma ljudi, može se odustati. Ja sam bila u 11 mjesecu zadnji put i kad sam vidjela pitanja rekoh idem odustat. Dignem ručicu i pitam ju jel mogu odustati, kaže ona: Vi ste s poreznog, kolegice? ja rekog: Da. Kaže ona: A ma možete onda, vi s poreznog možete odustajati koliko vam srce želi.
Točno tim riječima mi je rekla..I iza mene se još gro ekipe pokupilo. Neće ona reći možete odustati, već mora netko pitat.. :p
nije mi se računalo kao pad, sad sam prijavila za 18.2 i vidjela da mi nije to uzeto kao pad.

Red Evill- moguće da ti se na kraju slučajno to zaračunalo kao pad, valjda su naše divne tete iz referade napravile propust.
 

**Anđa*

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Žena je tako bila živčana na današnjem roku.. strašno! I rekla je da odsada svi moramo na usmeni! nema više dobrog, starog principa "uzmi 2 i bježi" :( koma.. Nadam se prolasku, i svima onima koji su isto danas pisali..

Pitanja su bila:

1. Objasni princip minimuma i maksimuma
2. Objasni pojam kapitala i njegovo dvojako značenje
3. Troškovi likvidacije proizvodnje
4. Objasni zašto je za poduzentnika bolja najamnima od komada
5. Samuelsonov kotač "ljudi"
 

Marinica

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Žena je tako bila živčana na današnjem roku.. strašno! I rekla je da odsada svi moramo na usmeni! nema više dobrog, starog principa "uzmi 2 i bježi" :( koma.. Nadam se prolasku, i svima onima koji su isto danas pisali..

Pitanja su bila:

1. Objasni princip minimuma i maksimuma
2. Objasni pojam kapitala i njegovo dvojako značenje
3. Troškovi likvidacije proizvodnje
4. Objasni zašto je za poduzentnika bolja najamnima od komada
5. Samuelsonov kotač "ljudi"
istina. bas sam se razocarala. koma!!
jel netko zna di mogu nac odgovor na 3 pitanje?
 

leica

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Jel bio tko od vas na usmenom kod Ivane Bajakić? Ako je nek bude tak dobar pa napiše kakva je i kaj pita... :crazy: Hvala!

istina. bas sam se razocarala. koma!!
jel netko zna di mogu nac odgovor na 3 pitanje?
Odgovor na 3. ti je: sanacija okoliša, zbrinjavanje opasnih supstanci, ubrinjavanje otpuštenih radnika i troškovi kapitala. :wink5:

A 4. ne znam ni ja, navodno ima u skripti ovoj na forumu, ona kaj ima 128 str.
 

Marinica

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Jel bio tko od vas na usmenom kod Ivane Bajakić? Ako je nek bude tak dobar pa napiše kakva je i kaj pita... :crazy: Hvala!



Odgovor na 3. ti je: sanacija okoliša, zbrinjavanje opasnih supstanci, ubrinjavanje otpuštenih radnika i troškovi kapitala. :wink5:

A 4. ne znam ni ja, navodno ima u skripti ovoj na forumu, ona kaj ima 128 str.
lea di si ti to nasla?

evo odgovora na 4 pitanje

Kod najamnine od komada, utvrđuje se moguća količina proizvoda koje radnik može stvoriti u određenom razdoblju
→ zato je najamnina od komada preobraženi oblik najamnine od vremena s
pozitivnim učincima za poduzetnika jer:
● smanjuje troškove nadzora i kontrole kvalitete
● potiče radnika na ujednačeni intenzitet rada i zalaganja u tijeku cijelog radnog
dana
● poboljšava kvalitetu proizvodnje jer nagrađuje proizvođača samo za ispravno
proizvedene primjerke
● svodi troškove radne snage na trenutno potrebne količine, ne plaća zastoje u radu
ili troškove nepotpunog korištenja kapaciteta
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks