AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Usporedni porezni sustavi

monique91

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Načela kod oporezivanja PDV-a:

načelo porijekla robe → oporezuje se izvoz, a uvoz ne
načelo odredišta robe → ne oporezuje se izvoz, nego uvoz

Hrvatska primjenjuje načelo odredišta robe, tj. izvoz je oslobođen plaćanja PDV-a.
 

masa

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Zna netko odgovor na pitanje subject to tax clause ??
to je kod odredbi o primjeni ugovora o izbjegavanju mdo
pod odredbama o podjeli prava oporezivanja- odredba u ugovoru gdje neoporezivanje nekog prihoda jedne države ugovornice ne sprečava drugu da oporezuje taj prihod.
imaš u knjizi
 

patricija

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
dali se cesto ponavljaju ista pitanja iz 1 kolokvija,ova koja se vrte na forumu?
Pa koliko se vidi prema prethodnim postovima, da. Gotovo identična. 2 puta funkcije međunarodnog prava, načela, metoda, porezni bijeg.. Ali nikad ne možeš biti siguran. Može staviti nešto što nikad nije pitao na usmenom. A na kolokviju iz 2009.g. neka su pitanja bila jako dvosmislena.
 

monique91

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Esejska pitanja nose 2 boda, znači moguće je dobiti i 1 bod, a pitanja na zaokruživanje nose 1 bod i nema polovičnih odgovora. Evo pitanja:

1.načelo teritorijalnosti (zemlje izvora)
2.odnos ugovora o izbjegavanju mdo i nacionalnih poreznih propisa
3.a)kriteriji rezidenta kod fizičke osobe
b)prebivalište po OPZ
4.osobni obuvat (nešto?)
5.tko ima pravo oporezovati nepokretnu imovinu
6.porez na dobit - nešto po našem zakonu
7.direktiva majka-kćerka (cilj)
na zaokruživanje:
8.ciljevi međunarodnog poreznog prava
9.porezni bijeg
10.direktive EU-usklađivanje s nac.propisima

mislim da za prolaz treba 8 bodova!
 

tIn@

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
kada bi trebao biti 2.kolokvij iz usporednih? da li 18.? ako je 18. tada je i predrok iz informatike...jao nama ako je tako:(
 

Nives_88

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Da li netko zna odgovore na ova pitanja:
1.) Koji je kriterij rezidentnosti za osobe različite od fizičkih?
2.) Koji je cilj uvođenja instituta stvarnog korisnika u poreznim ugovorima?
3.) Na koje se mirovine u RH odnosi pravilo oporezivanja?

Hvala puno!! :)
 

brooke

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
1.mjesto sjedista,mjesto stvarne uprave pravne osobe i mjesto osnivanja!!
2.cilj uvođenja inst.stv.korisnika u poreznim ugovorima je sprecavanje neovlastenih osoba u stjecanju ugovornih povlastenja..
3.na mirovine ostvarene na temelju uplata dobrovoljnih doprinosa..
neka me netko nadopuni ili ispravi ako grijesim
 

Vančo

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Jel bi mi mogao neko objasniti metodu običnog odbitka i na koga se odnosi zabrana nejednakog postupanja?

Hvala :)
 

brooke

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Jel bi mi mogao neko objasniti metodu običnog odbitka i na koga se odnosi zabrana nejednakog postupanja?

Hvala :)
Metoda odbitka(opcenito) djeluje tako da porez placen u inozemstvu na inozemni dohodak/dobit bude odbijen od poreza koji fiskalni rezident treba platiti na svoj svj.dohodak/dobit. METODA OBICNOG ODBITKA znaci da se od poreza koji bi u tuzemstvu fisk.rezid. platio na dohodak/dobit oporezovanu u inozemstvu odbija porez placen u inozemstvu na inozemni dohodak/dobit ali najvise do iznosa tuzemnog poreza na inozemni ddohodak/dobit. RH je primjenjuje na svoje rezidente i u ugovorima koje je sklopila kao samostalna drzava.


2.Drzave mogu propisati teze oporezivanje nerezidenata nego rezidenata,ali u praksi vecina drzava postupa isto i sa r.i sa ner.
npr. zabrana nejednakog postupanja na osnovi drzavljanstva(drzavljani jedne drzave ugovornice bez obzira jesu li njeni rezid.,ne smiju u drugoj drzavi ugovornici biti podvrgnuti vecem oporezivanju od njezinih drzavljana!

također je regulirana zabrana nejednakog postupanja u drz.ugovornicama prema osobama bez drzavljanstva ,koji su rezid.jedne od drz.ug. Takvim osobama zajamcen je isti tretman koji uzivaju i drz. te drz.ug.

i treci primjer je zabrana nejednakog postupanja prema SPJ koju poduzetnik jedne drz.ug. ima u drugoj,ta SPJ ne smije u drugoj drz.ug. biti oporezovana nepovoljnije nego sto su oporezovani poduzetnici te dr.drz.ug. koji obavljaju istu djelatnost.
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks