AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Upravno pravo

Mutley

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Da li mi netko može reći kako je to kad 4 put polažeš ispit iz upravnog prava i kad imaš komisiju ?!
Hvala :S

Isto prvo imaš pismeni, a kad budu rezultati, prof. pročita prezimena onih koji imaju komisiju! I onda jedan po jedan idete unutra! Jedina razlika je u tome što osim prof. Šikića bude ili Lana ili Frano (asistenti) kao svjedoci!
 

Sanja137

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Pitanja s roka 1.2.

1. Subjekti kontrole nad upravom, objekt kontrole i kontrolne ovlasti
2. Objekt pravomocnosti
3. Javna dobra prema namjeni
4. Naputak
5. Ekscepcija ilegalnosti ili nezakonitosti
6. Greska u cilju i svrsi
 

Neven

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Pitanja s 2 roka u 2 mj.:

1. Pripremne radnje izvlaštenja
2. Akti što ih donose tijela lokalne i područne regionalne samouprave kao izvor upravnog prava
3. Individualni i generalni upravni akti
4. Kontrola akata koji sadrže diskrecijsku ocjenu
5. Nešto u svezi naknade štete koja počine državna tijela
6.
 

tresnjica

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Pitanja sa roka od 12.04.2010:
1.Nastanak i prestanak upravnopravnog odnosa,
2.Njemačka teorija javnog domena,
3.Odgovornost za štetu službene osobe nanesenu tijelu državne uprave,
4.Opći akti vlade RH i ministara kao izvor upravnog prava i nabrojiti,
5.Materijalna povreda zakona, kao slučaj nezakonitosti,
6.Pravno djelovanje kao bitan element upravnog akta.
 

frend

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Pitanja s 2 kolokvija 26.05.

1. Koncesioniranje javne službe
2.Odnos tijela državne uprave i jedinica lokalne samouprave prama uredima državne uprave
3.Stjecanje prava na posjed izvlaštene nekretnine
4.Šteta prouzročena izvanrednim događajima
5.Nešto o provedbi zakona,neka kolege koji se sjećaju napišu i ako netko zna odgovor na drugo pitanje...

Našao sam mislim da je to članak 64 Zakona o sustavu državne uprave..."Ministarstva ,središnji drž. uredi i drž. upravne organizacije dužni su uredima drž. uprave u jedinicama područne,(regionalne) samouprave pružati stručnu pomoć,a osobito stručno obrađivati pitanja i pojave u svezi s izvršavanjem zakona i drugih propisa,davati stručna mišljenja i objašnjenja te održavati stručna savjetovanja o načinu provedbe zakona kao i o drugim općim pitanjima od značaja za pravilno djelovanje i unapređivanje načina i učinkovitosti rada u uredima drž. uprave u jedinicama područne (regionalne) samouprave" Mislim da je to to, a ja sam vjerojatno malo krivo zapamtio pitanje :))
 

sunny_kiss

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
šta ispituje na usmenom??
pita li ono što nismo znali u ispitu ili...
btw. mislim na one koji su kolokvirali oba dva??
 

muzaa

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
eksepcija nezakonitosti,objasniti na primjeru iz hrv...
ind i generalni up.akt
greška u proceduri i formi
što je upravno pravni odnos i njegove karakteristike
odgovornost za štetu bez greške
uknjižba prava vlasništva i drugih stvarnih prava na izvlaštenoj nekretnini

stalno se vrte ista pitanja :))) ja sam na ovom roku prošla :))))
a na ispitu ispituje svašta.. i pitanja nemaju baš veze s ispitom.. barem sam ja tako cula..
 

angie

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Ima li netko da je bio na komisiji iz ovog predmeta? Da li ispituju svi ili samo prof. Šikić i zanima me da li puno gnjave?? Kakva su vam iskustva?
 

masa

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Ima li netko da je bio na komisiji iz ovog predmeta? Da li ispituju svi ili samo prof. Šikić i zanima me da li puno gnjave?? Kakva su vam iskustva?
bila sam ja!imaš isto pismeni,a ako ga prođeš možeš na usmeni.ispituje samo šikić,štoviše samo ste vas dvoje u sobi.ako ga ne prođeš,bez brige,neće te rušiti.napisat će da nisi pristupila ispitu(i to 2 puta,ako treba).meni je sam rekao da on nema običaj rušiti na usmenom,pa tako da sigurno prolaziš(naravno ako si prošla pismeni).za prolazak na pismenom ti treba 15 bodova.sretno!!!
 

Stanko H.

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Oni koji su prosli oba kolokvija,pita samo 2.dio,a oni koji su položili samo jedan,pita onaj kolokvij koji nisu prosli
 

Mirjam

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Zdravo..zanima me...ako prodem na ispitu, dal prof gnjavi na usmenom, dal mogu doc i samo uzet ocjenu il moram odg?
 

Nives_88

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Ako se dobro napiše pismeni i skupi dosta bodova, jer i onda puno gnjave na usmenom??
Da li se na pismenom može pisat i svojim riječima ili sve baš mora biti od riječi do riječi kak piše u knjizi?? Hvala unaprijed!!
 

B_Beast

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Mene su rusili za 2 boda na pismenom...i iskreno osjecam se zakinuto..jer sam u odgovorima napisala sve ono bito iz knjige,a nigdje nisam dobila onoliko bodova koliko sam trebala..za skroz dobre odgovore(i tocne navode) sam dobila po 2 i pol boda :angry:

Imala sam 13 bodova,za prolaz je trebalo 15...

I sad radi toga moram oopeeet sveee štrebat ponovo :visi:

Uglavnom pitanja su bila :

1.)načela ustanova(odgovor vam je na 16. stranici:načelo kontinuiteta,načelo prilagodljivosti,načelo primata,načelo nermenkatilnosti)
2.)obveznost upravnog akta-382. str.
3.)Opći akti tijela jedinica lokalne i područne(regionalne) samouorave kao izvor upravnog prava-93. str.
4.)Slobodna(diskrecijska) ocjena prema drugim oblicima slabije pravne povezanosti-87.str.
5.)Odgovornost službene osobe za štetu nanesenu tijelu državne uprave(tko utvrđuje štetu,kakvim aktom,pravni lijek)-148.str
6.)Pripremne radnje u svrhu izvlaštenja-608.
 

sunny_kiss

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Ako se dobro napiše pismeni i skupi dosta bodova, jer i onda puno gnjave na usmenom??
Da li se na pismenom može pisat i svojim riječima ili sve baš mora biti od riječi do riječi kak piše u knjizi?? Hvala unaprijed!!
ja sam prošla preko kolokvija, i znam da sam pisala svojim riječima, i prošla sam...
u principu ispit je ko i kolokvij, samo je gradivo cijele godine, pa stoga smatram da se može istim načinom i odgovarati...
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks